10/10
eIemes 2015 nov. 07. - 08:58:39 10/10
(372/412)
nahát, én nem is tudtam, hogy már 60.
persze, Nadine Velazquez elvonta a figyelmem :-)
meli001 2015 nov. 06. - 21:03:55
(371/412)
Milyen jó bõr ez a pali 60 évesen is...
6/10
fourdogs 2015 aug. 29. - 19:00:06 6/10 Előzmény eIemes
(370/412)
A néhai Malévnél minden nap az elsõ út elõtt volt alkohol tesztelés. Aki megbukott, azt nem kevés idõre leállították, ismétlõdés esetén elköszöntek tõle. Az elsõ lehetõség akár ki is maradhatott, ezért mindenki igyekezett megfelelni, vagy ha "bûnözött", inkább beteget jelentett, a szolgálatvezetõ pedig behívta a tartalékot.
Cordelia 2015 aug. 27. - 19:00:15 Előzmény jani-wan
(369/412)
:) Simán átugorhatunk Barisnyikovról a Boeingra, mindketten Amerikában élnek :)
offtopic
jani-wan 2015 aug. 26. - 22:05:59
(368/412)
Gondolom akkor a néhány éves alapképzésen már túl van, tehát jó néhány évet szánt rá.
És ha kesereg, akkor inkább hagyja a csudába az egészet. Ha nem szereti csinálni akkor nincs értelme. Túl sok és túl kemény munka befektetése szükséges, amihez erõt az ember csak belsõ motivációból meríthet.
Ha meg szereti akkor mindenképp csinálja, mert megéri. Ugyanis kevés embernek adatik meg hogy az legyen a munkája ami a hobbija, és azt csinálhatja nap mint nap amit szeret. Ja és bejárni úgy a világot hogy még neki fizetnek, nem is keveset, az már csak a hab a tortán.

Úgy viselte el õ is a fájdalmat hogy szerette csinálni. Máshogy nem lehet. Az amit a táncosok is csinálnak gyakorlás címén az sokszor embertelen. Fõleg a balettosok. Az a mozgás természetellenes.
Valamelyest azért én is tudom mit kíván a hajlékonyság. Mint mondtam tornáztam gyerekkoromban, és pl. az edzõ úgy nyújtott terpeszülésben elõrehajlást hogy beletérdelt a hátunkba és két kézzel teljes erõbõl nyomott elõre. Még az is fáj ha rágondolok. De szerettük csinálni. Máshogy nem lehet.

OFFTOPIC-ban lehet eltérni a témától szerintem. Azért OFF.
No mindegy majd valahogy átkötünk Nurajevrõl Tupoljevre.

ui.
Barisnyikovról azért nehezebb lett volna átkötni Boeingre. :)
Cordelia 2015 aug. 26. - 08:45:42
(367/412)
ismerõsöm gyereke artistaképzõbe jár és azon kesereg, hogy szánjon-e rá két évet, hogy betanuljon egy óriáskerekes számot, vagy nem. Nem biztos, hogy a pályán marad, így sok neki a két év, de ennyi a szám betanulási ideje. Az óriás kerekes szám nagy hajlékonyságot igényel, sok sérüléssel jár (a csukló táján is). Ehhez valóban 5 éves kortól sportolni kell.

Mesélte, hogy a zsonglõrök ugyanott egy buzogánnyal kezdik és több évbe telik, amíg ki tudnak dolgozni egy számot.

Egerszegi viszonylag késõn kezdhette, ezért sokkal többet kellett edzenie. Egyik ismerõsöm vele együtt edzett és mesélte, hogy õ két évvel volt idõsebb, hasonlóan jó adottságai voltak, de az edzõ azt mondta, hogy csak akkor lesz belõle eredményes sportoló, ha vállalja a napi két edzést (9 évesen) és átíratják a szülõk abba a konkrét sportiskolába, hogy az edzés és a tanulás is beleférjen. Tényleg jó adottságai lehettek, mert a 9 év már nem 5, meg nem is 7 amikor még formálhatók az izmok, engednek a kötõszövetek, stb.

Érdekes, hogy Rudolf Nurejev 14 évesen döntötte el, hogy táncos lesz, õ egy nagyon szegény, sok gyerekes tatár családból származott, mégis el tudta érni, hogy a teste engedelmeskedjen neki, fel sem tudom fogni, hogy tudta azt a sok fájdalmat elviselni, ami a tánccal jár.

Egyébként a repülésrõl akartam beszélgetni, de azt inkább hagyjuk, mert nagyon paprikás lett a fórum.
offtopic
jani-wan 2015 aug. 24. - 10:33:28
(366/412)
Azért ez nem igazán van így. Az képtelenség hogy minden 2 év legyen. Vannak különbözõ szintek, mint mindenhol. Pl. a grundfocikapus vagy a BL döntõ sztárja szintre biztos, hogy nem ugyanannyi idõ alatt jut el az ember.
És a cirkuszi munka (már a jobb, igényesebb) is élsport szintû munkát igényel.
Én pl. gyerekkoromban tornáztam, és két év alatt a semmibõl csak nagyon alacsony szintig jut el az ember. Sokkal több idõ kell oda, hogy komolyabb dolgokat tudjon az ember csinálni.

Néhány élsportoló példát kikerestem. Nõket, mert õk hamarabb versenyeznek magas szinten:
"Ónodi Henrietta ötéves korától (1979-tõl) a Békéscsabai Elõre Spartacus tornásza volt. 1986-ban a junior Európa-bajnokságon negyedik lett gerendán. 1988-ban mesterfokú magyar bajnok lett." Tehát úgy kb. 5-6 év míg beérett.
Csisztu Zsuzsa öt évesen, 1975-ben kezdett tornázni. Európa-bajnoki 6. (1984), világbajnoki 7. (1987), olimpiai 8. (1988), illetve Európa Kupa-gyõztes volt. Nála már tovább tartott.
Egerszegi Krisztina 7 évesen kezdett úszni. Mint szupertehetség, 12 évesen már jó eredményeket ért el. Az 5 év.
És õk a szupertehetségesek, azaz a kivételek. Másoknak tovább tart, és nem jutnak el ilyen magas szintre.

Szóval az a két év az teljesen kizárt.
Ha az ember képzett, és tehetséges, akkor akár össze lehet rakni egy elõadást 1 év alatt is, amibõl hiányoznak a nagy nehézségû elemek.
De ha a semmibõl indul akkor inkább 4-7 év, szinttõl függõen, mondjuk a kis komédiás utazócirkusztól a nagyhírû cirkuszokig. Vagy van akinek a világ ideje sem elég, mert tehetségtelen, és soha az életben nem lesz képes megcsinálni. Ja és 14 éves kor után el sem nagyon érdemes kezdeni ilyen nehézségi fokú dolgokat, csak ha valaki szupertehetség, ami nagyon ritka. Vagy ha valaki csak hobbiból csinálja, amatõr szinten, és nem áll szándékában olyan publikum elõtt produkálni magát, akik nem a család vagy ismerõsök körébõl kerülnek ki.
Cordelia 2015 aug. 23. - 23:02:59 Előzmény jani-wan
(365/412)
igen, a buzogányra gondoltam. Az orosz megfelelõje jutott hirtelen csak eszembe (bulává). Ha jól tudom minden cirkuszi számot két évig kell tanulni-gyakorolni.
offtopic
jani-wan 2015 aug. 19. - 22:01:12
(364/412)
Még addig sem. Csak megmutatta hogy ennyi piával is megy.
Órákig senki sem tud zsonglõrözni folyamatosan legfeljebb 3 labdával, mert ahhoz nem kell komoly fizikai erõfeszítés, illetve koncentrálni sem nagyon kell, ha az ember profi. Igazából arra kell koncentrálni hogy ne aludjon be az ember.
Az 5-höz, amirõl szó van, viszont már kell. És néhány perc után "leszakad" a karod. :)
Nem beszélve arról ugye, hogy sokkal pontosabban és sokkal jobb ütemmel kell dobni mint a hármat, mert ha 5-tel rontasz, már nem tudsz úgy korrigálni, mint háromnál, és a nyakadba hullik az összes. :)
Na igen, ezt évekig kell gyakorolni.
3 labda "megtanulása" alapszinten az kb. pár nap. Az 5 labda néhány hét. A 7 labda kb. egy-másfél év. Állandó gyakorlással.
Aki 7 labdánál többel tud, az már sztár.

A Buzogányra gondolsz.
Anthony Gatto világcsúcs 7 buzogány:
https://www.youtube.com/watch?v=Iw55Qyt8zVg

No ez is bizonyítja, hogy nem lehet mindenkit ugyanazzal a mércével mérni. (vagy azt hogy a zsonglõrök jól bírják a piát :D )
Cordelia 2015 aug. 18. - 23:16:35 Előzmény jani-wan
(363/412)
mennyi ideig tartott a zsonglõrködés? gondolom, csak néhány percig, nem órákig? mióta gyakorolja az ember a zsonglõrködést? esetleg már készség szinten van?
ezen a nyáron láttam valakit, aki egész napi pálinkaivás után zsonglõrködött három hosszúkás izével (mi a neve annak a kisebb méretû bunkónak?), egyszer sem ejtette el, de az egész csak néhány percig tartott.
7/10
Edmond Dantes 2015 aug. 15. - 17:00:50 7/10 Előzmény tamast2
(362/412)
Igen dicséretes éleslátás, de az már kevésbé dicséretes, hogy ez sztem így spoiler..
10/10
eIemes 2015 aug. 12. - 01:55:01 10/10
(361/412)
És neked is +1, ezt nem gondoltam végig, de teljesen rendben van
10/10
eIemes 2015 aug. 12. - 01:53:30 10/10
(360/412)
+1
tortura 2015 aug. 11. - 14:24:27 Előzmény eIemes
(359/412)
Belõlem talán hiányzik az elvárt cinizmus mennyiség. Így én el tudom képzelni, hogy lehet belõle filmet csinálni. Ugyanis azt a három percet megelõzte valami, meg aztán a leszállás után is órákig mentették az utasokat. Utóélete is van a dolognak: egyik ismeretterjesztõ csatornán volt, hogy néhány utas tartja azóta a kapcsolatot, "évfordulókon" összejönnek és megünneplik a második születésnapjukat. Számomra ez abszolút érthetõ, én is ezt tenném. Meg küldenék valami ajándékot a pilótának a karakánságáért.
8/10
tamast2 2015 aug. 11. - 14:24:00 8/10
(358/412)
Én nagyon hamar rájöttem valamikor a film elején, hogy a végén a lelkiismerete fogja börtönbe juttatni. Kivételesen nem azért mert ász vagyok, hanem az összes amerikai filmben ez történik :)
Ennek ellenére úgy gondolom jó film volt. Azért gondolom ezt, mert viszonylag elérték azt hogy azonosuljunk a fõszereplõvel és megértsük a döntését. Emiatt nem vesztett sokat a hitelességébõl. Denzel Washington meg ebben is jól játszott, mint szinte minden filmjében.
jani-wan 2015 aug. 11. - 07:54:17 Előzmény eIemes
(357/412)
"a kicsit is ittas állapot RONTJA az ítélõképességet, kevesebb körülményt tudunk mérlegelni, reflexeink lassúbbak és a finommotoros mozgás pontossága nagyon durván romlik."
Ez általánosan igaz, de azt is figyelembe kell venni hogy ki "honnan" romlik "hová".
Írtam korábban ebben a topikban, hogy ismerek valakit (kb. 60kg férfi) aki 2 whisky és 2 tequila elfogyasztása után 5 mandarinnal zsonglõrködött, ami nagyon magas szintû koncentrációt, koordinációt, gyors reflexeket stb... igényel.
Magasabb szintût mint pl. a repülõvezetéshez szükséges.
2 whiskey és 2 tequila az kb. 1,4 ezrelékes véralkohol szint a kalkulátor szerint.
Sõt van ahol magasabb szint jön ki:
http://orvosilexikon.hu/wrap.php?file=veralkoholszint.html
és azt írják az már határeset részeg.
A tünetek amik számítanak ebben az esetben (pilóta):
gátlások elvesztése
alaptalan önbizalom
mozgáskoordináció romlása
növekvõ reakcióidõ
szûkülõ térlátás
A magas szintû mozgáskoordináció, a rendkívül pontos finommotoros mozgás, a nagyon gyors reakcióidõ, és a megfelelõ térlátás elengedhetetlen a zsonglõrködéshez.
Ennek ellenére egy mandarin sem esett le!
Van pár milliárd ember aki ezt józanon sem képes sem megcsinálni sem megtanulni.
Tehát nem az a lényeges hogy romlik, hanem az hogy milyen szinten van.
10/10
eIemes 2015 aug. 10. - 21:33:15 10/10
(356/412)
pedig azért nem lesz egyszerû feladat a három percbõl hollywoodi nagyfilmet csinálni :)
tortura 2015 aug. 10. - 19:08:30 Előzmény Edmond Dantes
(355/412)
Köszi az infót! Ez szuper. Már csak azt kéne tudni, mi lesz a film címe, hogy lehessen keresni, várni. A rendezõ és a fõszereplõk (nem mellékesen meg a történet) garancia arra, hogy jó film lesz. Az lenne nagy dolog, hogy elrontanák.
10/10
eIemes 2015 aug. 10. - 10:26:46 10/10
(354/412)
Persze, arra utaltam, hogy nincs szisztematikus ellenõrzés, ha valaki nem nyomja fel õket, részegen (legalábbis másnaposan) vezet a két pilóta, ami csak akkor jelent gondot, ha bármi váratlan esemélyben kell helytállni, ugyanis a filmben látottakkal ellentétben a kicsit is ittas állapot RONTJA az ítélõképességet, kevesebb körülményt tudunk mérlegelni, reflexeink lassúbbak és a finommotoros mozgás pontossága nagyon durván romlik.
7/10
offtopic
Edmond Dantes 2015 aug. 10. - 08:20:01 7/10
(353/412)
Ahogy a filmben, úgy ebben az esetben meg sok más esetben is fölmerülhet a "bûnös/áruló vagy hõs/áldozat" dilemma. Álláspontom mindkét esetben azonos: ittas állapotban nem vezetünk. Birkanyájat sem :) autót sem meg repülõgépet sem. Ha pedig meg lehet akadályozni az ittas vezetést, akkor meg kell akadályozni. Ennyi történt Oslóban.