offtopic
sipka 2009 júl. 29. - 23:59:02 Előzmény enk
(92/232)
Kedves "enk"!

Készséggel jelenthetem, hogy nem köteleztem el magam, semmilyen filmkultúra irányába :) Figyelmem minden egyes alkotásra kiterjed, származási, költségvetési, és mûfaji kivételezés nélkül. Még az elõre megjósolható salak anyagokat se térítem el utamból, hisz a kíváncsiság érzete bennem lakozik, s ezáltal sikeresen túljutok a legnagyobb ócskaságokon is (a "Mély harapás"-ra is rászántam magam). Persze ezen lehangoló mozizásokat simán besorolhatnám az "idõpocsékolás" nevezetû packba, de számomra ezek is egyfajta élménnyé válnak. Én nem hagyom el a mozitermet, és nem kapcsolom ki a Tv-t, ha valami nem tetszõ alkotással találkozom. Becsületesen végigülöm, majd kialakítok magamban egy ítéletet, amelynek alapján elhelyezem "népszerûségi skálá"mon. Ha definiálnom kéne a filmekhez alkalmazkodó jellememet, akkor a "irreverzibilis filmrajongás" kifejezés jutna az eszembe XD De ennyit rólam, és az (érdekfeszítõ) filmnézési szokásaimról :)
Evezzünk át a kamerakezelésre, amit már oly sokan megemlítettek. Lehet, hogy velem van a baj, vagy valami különleges adottságot birtoklok e téren, de számomra minden egyértelmû és nem utolsó sorban követhetõ volt. Sõt, még azt is tudtam, hogy ki kit lõ éppen :) De ettõl függetlenül teljes mértékben elfogadom, hogy sokaknak zavaróan hatott a képi megoldás, hisz ha már 20 ember ezt állítja, akkor lehet hogy én láttam rosszul....vagyis túl jól XP
Viszont a bajusz változatos feltûnését, és a fényviszonyok hullámzását nem igazán értem.... Leírnád mire gondoltál? Mert azt megérteném, ha egy jeleneten belül nõtt volna ki az arcszõrzete, de a filmben nem így van. A történések több hét alatt játszódnak le, ezért eléggé valószínû, hogy ez idõ alatt növesztette meg, majd vágta le a bajszát, amelyet késõbb megint megnövesztett...majd újra levágott :) Nálam már 3 nap után jelentkeznek a borosta jelei, úgyhogy nem tudok csodálkozni John Dillinger (hipergyors) szõrzet gyarapodásán :D
A világosság-sötétség problémaköre pedig a napszakkal és a helyszínnel hozható összefüggésbe... Azért itt nem váltakoztak diszkófényszerûen a snittek, hanem kellemes tempóban adagolták a különbözõ atmoszférájú helyszíneket :) Szóval a vibráló neoncsõ látványvilágot kizárhatjuk, hisz ilyesmi nem volt látható a vásznon. De ha valami másra gondoltál, akkor megírhatnád :)
Ja, és ha már felhoztad a színészi tudás hiányát: szerintem Johnny elképesztõen hozta a figurát. A börtönbeli beszélgetése Melvinnel, és a barátnõjéért való aggódás nagyszerûen tükrözi a tehetséget.
SPOILER
Cotillard filmvégi könnyezését se becsülném le.
SPOILER VÉGE
Amúgy itt van két kép a valódi Dillingerrõl (bajusszal és anélkül) :P

UI: A másik fórumozó nickneve "andesz" :)
7/10
Mannings 2009 júl. 29. - 12:17:56 7/10 Előzmény sipka
(91/232)
Dante Spinotti mesteri munkáját, egy átlag mozinézõ nem tudja értékelni.
7/10
Mannings 2009 júl. 29. - 12:14:00 7/10
(90/232)
Depp nélkül tuti hogy nem néztem volna meg, az õ játéka kárpótolt más tényezõk sivársága miatt. Hihetetlen volt a film végén egy mondat a nézõtérrõl nincs happy end? Meghal? Legszívesebben szitává lõttem volna a büdös bunkóját.
szinhazimado 2009 júl. 28. - 23:18:27
(89/232)
én azon vagyok, ill meg fogom nézni, mert tetszett a története a leírás alapján és a bemutató is, meg a színészek nevei is sokat igérnek..
4/10
enk 2009 júl. 28. - 22:58:45 4/10
(88/232)
sipka és andresz!

Nem igazán tudom, hogy milyen filmkultúra kedvelõinek mondjátok magatokat, de szerintem nézzétek meg még egyszer ezt a filmet. A kamerakezelési technika... hagyjuk édes jó anyukám a szalagtûzõ videóm készítése közben is hasonlókat mûvelt, mint ebben a filmben az operatõrök. És igen az elõttem szólókkal kapcsolatban még azzal is egyetértek, hogy néha követhetetlen volt, ki kire lõ pontosan. Nem húzom le teljesen, mert voltak benne optimális részek. Viszont a hibák száma is nekem sok. Hol van bajusz, hol nincs, akkor egyszer világos van utána meg sötét. 30 perc után éreztem, azt, hogy uram isten legyen már vége... A vége viszont jóra sikerült. Szereposztás parádés, de ebben a filmben nem kerül elõtérbe a színészi tudás. Cristian Bale nem bírja kinyitni a száját. Marion C. a Piafban szenzáció itt egy szimpla karakter.. Depp jó.

Filmet ajánlom mindenkinek, aki szeretné megtapasztalni, hogy nagy színészekbõl összerakott produkció is lehet szar. nálam 10/4,
10/10
andesz89 2009 júl. 27. - 16:04:43 10/10
(87/232)
nekem idén ez a film jött be eddig a legjobban!!nem vitték túlzásba a romantikát és a lövöldözéseket mindenbõl annyi volt amennyi kellett.a kézikamerás felvételek meg olyan hatást keltettek számomra mintha testközelbõl látnám a történteket ami még jobban dobot a film szinvonalán.Johnny Depp,Christian Bale remek választás volt és meglepett hogy mennyi ismert szinész volt kisebb szerepekben.
10/10
sipka 2009 júl. 26. - 22:30:49
(86/232)
Így utólagosan határtalan öröm jár át, hogy megcéloztam (képzeletbeli Thompsonommal) ezt a filmet. Fogalmam sincs mi ez az össznépi utálat, és ellenszenv a topic berkein belül, de én egy élvezetes filmet láttam, ami se nem lassú, se nem unalmas, és legfõképp nincs semmi gond a kamerakezelési technikával, illetve a képpel. Tökéletesen látható minden, még csak meg sem kell erõltetni magunkat (ellentétben például "A tûzben edzett férfi"-vel). Sõt, szinte magához vonz azaz operatõri kreativitás, amely végigkísér a zárójelenetig.
SPOILER
Például a kedvenc snittem az, amikor John Dillinger besétál a Chicagói rendõrségre, és elhalad az üldözõi által kirakott (róla szóló) cikkek elõtt. Oltárian tetszett, ahogy egy pillanatra rávetül hõsünkre az átszûrõdõ fény, és meglátjuk sötét napszemüvegén át azt a csibészes nézést és a vele járó mosolyt. Rövid, de megnyerõ felvétel :)
De az se rossz, amikor a film eleji szökésnél lelövik Walter Dietrich-et, és John megpróbálja felhúzni a mozgó kocsira. Olyan hatást kelt a vonszoló barát látványa, mintha a föld felett szállna. Gyönyörû!!
SPOILER VÉGE
Mivel igaz történetrõl van szó, így nem igazán látom át azon gondolatmenetet, miszerint kevés volt a lövöldözés. Ez nem egy akciófilm, hanem egy valódi életút, egy történelmi tabló, melyben minden (majdhogynem) megtörtént (Nyilván a párbeszédek nyelvezete és tartalma nem úgy hangzott el eredetileg mint a filmben, de ennyi hitelességi engedményt azért muszáj adni :). Michael Mann rengeteg dokumentációt, cikket, könyvet, rendõrségi naplót elolvasott, s régi helyszíneket keresett fel, hogy átlássa mi is történt John Dillingerrel, így inkább lelkes érdeklõdéssel kéne nézni a filmet, nem pedig maró gúnnyal és akcióra éhesen :) Bár azért igaz történet (Titanic), és igaz történet (Ali) között is van különbség, de a "Közellenségek" az utóbbi kategóriába sorolandó.
Azt is mondta valaki, hogy nem illik ehhez a filmhez HD kamerát használni, mert TV-film jelleget ad. Hát nem tudom.. Én egészen más képet látok magam elõtt, ha egy TV-filmre gondolok :P Ez a technika inkább egy kicsit dokumentaristábbá, valósabbá teszi a lefilmezett jeleneteket, amely egyáltalán nem hátrány egy megtörtént esemény illusztrálására. Tehát inkább a "Közellenségek"-hez való a HD felvétel, mintsem például a "Miami Vice"-hoz, ami egy akciónak titulált, fiktív valami.
Amúgy a legkellemesebb meglepetés a filmben, hogy szinte az összes szerepben ismert arcok néznek vissza ránk :D Öt perc? Fél perc? Pár másodperc? Elképesztõ, hogy ilyen kis idejû alakításokban is olyan színészek láthatóak, mint "Channing Tatum", "Giovanni Ribisi", "Billy Crudup" stb. Igazi ajándékfilm ez (Johnny nagyon jó), amelyben egyik karakter se kerül közelebb a nézõhöz, de legalább nem hiányoznak a lélegzett visszafojtó alakítások....na meg a dobhártya repesztõ géppisztolyok sorozatai :) Nincs benne az a Hollywood-ias giccs, és magasztalás, hanem éppen hogy egy visszafogott, földhözragadt, de mégis átélhetõ gengszterfilmet kapunk: Köz(kedvelt)ellenségek :D

UI: Ezeket a "NE NÉZD MEG MOZIBAN!" hozzászólásokat nem kell lehurrogni, hisz õk csak egyfajta védelmezõ beszédet nyilvánítanak ki, a saját véleményük alapján. Nincs bennük semmilyen parancsoló hatás, ez csak egy õáltaluk kedvesnek vélt gesztus, miszerint megóvják a "Közellenségek"-re kíváncsi néptömeget. Szóval nincs probléma ezzel, inkább azokkal van akik ezt a tanácsot meg is fogadják :) Mivel a filmbeli ízlések különbözõek, ezért nem látom értelmét, hogy kételkedni merjek egy énáltalam még nem szemrevételezett mûben. Persze a fórum egyfajta iránymutatóként szolgál, de azért nem szabad lemondani egy érdeklõdést kiváltó alkotásról. Ha érdekel nézd meg, ha mégse akkor hagyd ki. Ennyi :)
Szaki 2009 júl. 26. - 18:25:59
(85/232)
Ami a filmet illeti a történet nagyon jó volt nagyszerû jelenetekkel, nagyon szereplõgárdával csak ez a HD kamerázás nem nagyon illik egy ilyen régi módi történethez. A Colleteral-ban meg a Miami Vice-ban még csak elment de ennél a filmnél nagyon zavaró volt. Ettõl függetlenûl Michael Mann hozta a kötelezõt.
Johnny Depp nagyon brilliáns színész. Christian Bale-nek pedig nagyon fut a szekere.
Lassan már azon fogok csodálkozni ha nem szerepel valamelyik új menõ filmben.
Szaki75
dash 2009 júl. 25. - 23:21:12 Előzmény sipka
(84/232)
Ezzel a hozzászólásoddal már jobban tudok azonosulni. A filmet megnéztem a héten és nem voltam elájulva tõle, sõt kifejezetten csalódás volt számomra.
7/10
Easy Rider 2009 júl. 25. - 14:48:59 7/10 Előzmény Sabry
(83/232)
az mr2 oldalán a 'BOMBAFILM' link alatt - http://www.mr2.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=5624&Itemid=80 - van egy rövid értékelés a filmrõl: kb. mintha az én gondolataimat vetették volna képernyõre. egy 7-est simán ér a film. a tévéfilmes jelleg tényleg zavaró, de az akciókhoz passzol (bár én inkább Benjamin Button különleges élete vag az Elcserélt életek "jellegû" kópiát képzeltem el a filmhez), s az erdei lövöldözõs jelenet tényleg elég dögös lett, nem is beszélve a "Johnny a rendõrörsön" részrõl, ami egy nag piros pont a készítõknek.
6/10
preator 2009 júl. 24. - 23:39:23 6/10 Előzmény agregator
(82/232)
Miután valós történetrõl szól, még jó hogy nem volt benne semmi meglepõ. Mégis mit vártál, hogy teljesen átírják a történetet azért, hogy te fordulatosabbnak lássad?
Sabry 2009 júl. 24. - 17:41:37
(81/232)
Nekem nagyon vontatott volt a film, unatkoztam, fõleg az elején, és rettenetesen zavart a tv-filmes feeling.
Gabe007 2009 júl. 24. - 15:50:13 Előzmény Muya
(80/232)
Azért nem, mert a honi filmek 90 százaléka nem térül meg Magyarországon. Elképesztõ összegekbe kerül egy "sima" Egy bolond száazt csinál. Így tehát kosztümös történelmi filmet ne várj mostanság! :)) Egy Egri csillagok kaliberû produkcióra a gatyánk is rámenne, ebben az amúgy is szuper gazdasági helyzetben!!! /Nem a "válság"-ra gondolok:)/
2/10
offtopic
Bigpapa 2009 júl. 23. - 19:42:47 2/10 Előzmény Easy Rider
(79/232)
Ezek közül egyiket sem láttam : A hídember, Sorstalanság, Honfoglalás, Sacra Corona. Velem van a baj tuti,de ezek közül egyik sztori sem érdekelt.De van sok olyan régi film, amit talán érdemes lenne újraforgatni. Az új Hippolyttól sírógörcsöt kaptam. Olyan borzalmas volt, hogy szegény Kabos forog a sírjában. A meseautó már egy jobb kategória lett. Az új Egy szoknya egy nadrágot nem láttam, így utólag ahogy hallom, nem veszítettem sokat. Viszont az Egy bolond százat csinál nagyon tetszett. Ahogy a Miniszter félrelép is.Az Argón még ma is betegre röhögöm magam "Bodri!Ne zajongj!:)Az ilyen filmekrõl nem mondom, hogy mûvészileg a Q..va igényes kategóriába tartoznak,de megtöltik a mozit, a színész megél, a rendezõ és a producer is jól jár, rólam nem is beszélve, aki boldogan megy haza, és még 2-3x megnézi a jobb filmeket moziban.
Emlékszem, 1991-ben mutattál be a Hamis a baba címû Bujtor filmet. Annyira ki voltunk éhezve egy jó magyar filmre és fõleg Ötvös Csöpire, hogy 1 órát álltam sorba a Metró moziban és megvettem elõre a haverokkal a 4,6,8-as elõadásra is a jegyeket. Ha most forgatna egy hasonlóan jó mozifilmet, arra is végigállnám a sort!
2/10
Bigpapa 2009 júl. 23. - 19:31:53 2/10 Előzmény Gabe007
(78/232)
A HD kamera annyira illik egy 1930-as történetbe, mint King Kong a Született feleségekbe. Hogy hol voltam Mann elõzõ két filmjén? Hm, itthon! Mindkettõt dvd-n néztem meg. A Miami Vice feelinget szerintem hazavágta ( a régi sorozat megvan dvd-n és nagyon szeretem),de ízlések és pofonok.A Collateralt is dvd-n néztem meg, mert egyik sem érdekelt. Cruise egy ideje nem a szívem csücske, így miatta nem mászom el moziba. Megmondom neked õszintén, hogy a zársebességtõl a felbontáson át a nem tudom milyen hangzásig is pont leszarom,mivel dolgoznak, ha annak nem filmes hatása van, hanem valami Discoverys ,vagy Spektrumos kisfilmnek. Amit ingyen is nézhetek itthon,és nem kell 1350-et leperkálnom. A ne nézzétek meg moziban jótanács, amit látod, páran szívesen olvastak volna korábban is. Köztük én is,mert ha 3-4 ilyet látok, inkább dvd-n nézem meg az itthoni projectoron.
Pont te írod, hogy a Superman és az Angyalok és démonokon nem is vettem észre. Hát ez az!Akkor ezt a borzalmat miért ne aláznám? És ahogy látom, ebben sem egyedül vagyok. Azt, hogy egy fegyvernek milyen hangja van élõben,ha lõnek vele, hát ne nekem akard megtanítani,mert sajna nem egy fegyverrel lõttem már életemben élesben.Ez gagyi volt,nem élethû lövöldözés. Nem azért,mert nem toltak rá basszust és nem dübörgött a mozi,hanem azért, mert a képi hatás+hang és vágás egyben volt gagyi.A szemtõl szemben lövöldözõs jelenete azért volt élethû,mert Andy McNab, az S.A.S õrmestere 1,5 hónapon keresztül tréningezett a színészekkel.
Nem félek az újtól. Sõt! De ha ilyen lesz minden HD film, mint a "Mann Stílus", akkor nem fogok moziba járni. Ennyi. :)
"Senki sem jelentheti ki, hogy NE NÉZD MEG!!! Ill. NEM ÉRI MEG A JEGY ÁRÁT." Hát engedd már meg nekem, hogy miután kifizettem a jegyet, kijelentsem, hogy nem érte meg a jegy árát.Ha te fizetted volna nekem a jegyet, akkor persze Qrvára nem érdekel, hogy megérte e,hiszen nekem kvázi ingyen volt.:))Hidd el, hogy boldogan alszom,ha valaki Pont miattam nem nézi meg moziban, mert ez nem mozifilm. Fõleg a mai idõkben nem mindegy ,ki mire ad ki pénzt. Hidd el nekem,ha én sok negatív kritikát olvastam volna a filmrõl, biztos nem nézem meg. És most nyugodtabb lennék,mert nem kéne ezen a szaron vitáznom veletek :)))
7/10
Easy Rider 2009 júl. 23. - 11:29:00 7/10
(77/232)
igen, például az Egri csillagok jó téma lenne, de nem lenne az a producer aki egy korrekten elkészített korhû produkcióba a szükséges pénzt bele merné ölni. lásd a korábbi kosztümös próbálkozásokat... állambácsi rendesen kivette a részét, túl is reklámozták õket, mégsem lettek kasszasikerek. (A hídember, Sorstalanság, Honfoglalás, Sacra Corona és tsai...)
õszintén megmondom: én is elfilóztam már, hogy melyik szerepet ki is játszhatná mondjuk az Egri csillagokban, de ez amolyan gyermeki álmodozás csupán...

inkább kreatívabb ötletekkel teli filmeket kéne gyártani, nem egybõl blockbusterekben gondolkodni...

s ha már megfilmesítés: Christian Charriére Helyettem kis virág c. 60-as évekbeli krimijébõl írhatna valaki egy forgatókönyvet. tudom, hogy ez egy filmes fórum, de a könyvet melegen ajánlom mindenkinek, letehetetlen!!!:)
Muya 2009 júl. 23. - 11:13:03
(76/232)
a magyar filmezésrõl annyit, hogy pár napja ugyanazon gondolatom támadt ,mint pár hozzászólással lejjebb.
Miért nem lehet egy Egri csillagok szintû filmet létrehozni??? a történelmünkben van pár téma...
a "ne nézzétek meg moziban" hozzászólsokat meg figyelmem kívûl hagyom, mert tudom, hogy úgyis megfogom nézni:)
a saját véleményemre hagyatkozom nem máséra...
7/10
Easy Rider 2009 júl. 22. - 23:48:16 7/10
(75/232)
nem t'om mit mondjátok, hogy hosszú volt... hol volt ez 150 perc? a vége + eleje fõcímmel együtt is max. 140. (azaz nettó 130) legalábbis itt a helyi plázamoziban ennyi volt a játékidõ, remélem direktbe nem vágták meg a filmet. (mondjuk tekercs-csere alkalmával...)
9/10
champeii 2009 júl. 22. - 21:56:51 9/10 Előzmény nuke7
(74/232)
szerintem pedig érdemes megnézni, ha másért nem is, de a nagyszerû operatõri munkáért. Érdekessége, hogy a zene nélküli jelenetek is élvezhetõk. A színészi játék sem hasonlítható egy béna vígjáték színészeiéhez. Az egyetlen gond, hogy talán ebben a témában túl hosszú a közel 150 perc. Azért túlzás lenne azt állítani, hogy nézhetetlen. Semmiképpen sem hasonlítható egy középkategóriás mozihoz!
offtopic
Gabe007 2009 júl. 22. - 21:08:42
(73/232)
1ébként nálam ebben a mûfajban a Sam Mendes féle A kárhozat útja a legnagyobb kedvenc!!!!!