SzVanda 2015 máj. 27. - 16:22:15
(125/385)
Szeretném még az elején leszögezni, hogy a hozzászólásom a saját véleményem, senkit nem áll szándékomban megbántani vele. Tudom, sokan szinte személyes sértésnek veszik, ha valaki más véleményen van, mint a sajátja, és ezt elõszeretettel a tudomására is hozzák válogatott sértések formájában. Pedig ez csak egy film. Néha felveszem a kesztyût, néha nem. Egyedül a buta de okoskodó emberek irritálnak és azok, akik nem a filmet,hanem az azt nézõ embereket kritizálják.

(Spoiler lehet benne! Talán hiba is, de igyekszem helyesen, jól fogalmazva írni, és nem vagyok filmkritikus.)

Megnéztem a filmet, az én VÉLEMÉNYEM az, hogy nem rossz, de azért nem is az év akciófilmje. Úgy érzem, ott rontottam el, hogy elolvastam jó pár cikket róla, és akik ezeket írták nagyon odáig voltak (vagy hypeolták, ahogy tetszik), ezért talán túl sokat vártam tõle.
Régi kedvencem a Mad Max az elsõ résztõl kezdve, ezért ezt már nagyon vártam. Kissé vegyes érzéseim voltak/vannak, mert számomra a Mad Max= Mel Gibson, nekem valahogy már hozzá tartozik a nevéhez. De hallottam, hogy nem elõzménye és nem is folytatása, ráadásul Hardy kapta a szerepet, ezért ezzel kibékültem.

De sajnos mégsem fogott meg annyira, mint a régi.
Számomra a régi sokkal jobban érzékeltette nem csak a film nevét adó karakter jellemét, hanem magát a posztapokaliptikus világot, a reménytelenséget, valahogy sokkal ijesztõbb volt, talán mert azonosulni lehetett a szereplõkkel és talán mert néha feltûntek itt-ott a régi világ romjai. Valahogy érezhetõbb volt, hogy az ember mit veszített. Persze korán se volt ennyire „pörgõs” és látványos. A mai technikával jóval többet kapunk ebben a filmben!
Szerintem ez egy igazi pörgõs, profi módon készült látványfilm, amit meg kell még nézni párszor, hogy minden részlet a helyére kerüljön (néha úgy pörög a film, hogy alig látni mi történik).
Szép nõk, feltuningolt autók, adrenalin. Azt hiszem ebbõl már mindenki rájött, hogy ki a célközönség. De, persze ott van Mad Max, vagyis Tom Hardy. Sokan írtátok, hogy kevés a szövege és majdnem hogy mellékszereplõ a róla készült filmben. Aki ismeri a régi Mad Max-et, az tudja, hogy õ nem egy közlékeny, bõbeszédû karakter a régi filmekben sem.
Az én véleményem az, hogy a rendezõ arra spekulált, és azért is kapta a film a Mad Max címet, mert így nem kellett újra bemutatnia a karaktert (igaz sokszor próbálkoztak kis belsõ monológokkal megismertetni Max-et azok számára is, akik nem látták a régi Mad Max filmeket, hogy végül is õ mitõl lett ilyen megkeseredett magányos országúti harcos)a világot.
A film 90%-ban látványos autós üldözés.(Egyenlõre!) Kicsit hiányzott a régi világ romjainak mutatása. Bár igaz, sivatagban játszódik (az elsõ részben, miután megbosszulja a családját, a sivatag felé veszi az irányt.) és tudni, hogy nagyon régen volt a „világvége”, a föld is elsivatagosodott, mégis hiányzik (a jármûvek megmaradtak).
Ezért nekem valahogy mégsem sikerült azonosulnom vele. A színésszel nem volt gond, sõt egyikkel sem. Mindenki tetszett benne, de igazából egyikkel sem lehetett azonosulni, még a fõszerepet játszó Furiosával sem sikerült. (A leghitelesebb nekem a fekete szemû srác volt, aki átpártolt hozzájuk.)
A film hangulata hasonló, mint a régiben: õrültek, sivatag, homok,”vasak” és hõs/ök. Ez a Mad Max. De szerintem meg is állta volna a helyét és jobb is lett volna, ha nem csak történetében független az elõdjétõl, hanem a címében is más. Én biztos, hogy megnéztem volna – fõleg ilyen beharangozás után – mert szeretem az ilyen apokaliptikus, posztapokaliptikus, disztópikus filmeket, és kedvenc színésznõm Charlize Theron.
(Egyébként a fehér bõrû fekete szemû(ek), feltûnnek vagyis feltûnik a Mad Max 3-ban is) . Azt hiszem Mel Gibson azért is volt jó, mert elég volt csak az arcjátéka, a tekintete, hogy tudjuk mit érez, mire gondol, illetve tudtuk, hogy ki õ és mitõl vált ilyenné. Ez sajnos Tom Hardynál nem jött le. Szerintem ebben a filmben, az általa játszott Max-hez kellett volna egy kis elõzmény, hogy hiteles legyen. Itt Furiosa volt inkább a „Mad”.
(Természetesen a saját) konklúzióm az (és nem véletlenül hasonlítgatom az elõzõ hármat ehhez), hogy hiába tudjuk nincs köze a trilógiához (és nem is lehetne, például az elsõ részében vannak utcák, házak, rendõrség, de még a harmadikban is látunk épületeket,romokat), mégis abból építkezik a film. Vagyis szerintem kell az elsõ három, hogy tudjuk, átérezzük mit miért.
Nem ragozom tovább, mert így is hosszúra sikeredett, köszönöm, ha végigolvastad.
Aki nem akar mást, csak leülni egy fárasztó nap után, nem gondolkodni, csak megnézni egy látványos akciót, annak ajánlom. Aki tartalomra vágyik annak is (legalább egyszer), de neki ajánlom a másik hármat is megnézésre.

10/8
Aztán ki-ki döntse el maga. Szerintem a másik Mad Max jobb. De izlések és pofonok..ugye.
gmanarts 2015 máj. 27. - 15:56:32
(124/385)
Ezzel az a baj, hogy ez nincs összhangban a sorozat poszt-apokaliptikus mondandójával. Már leírtam korábban, hogy az elsõ rész megtévesztõ az nem igazi Mad Max és nem is akarták megcsinálni.
Úgy szerettek volna indítani, mint itt, vagyis hogy a nézõ csak látomásokban látja Max családját, ugyanúgy, mint a Road Warrior elején. A második filmben a szereplõk mind az apokalipszis gyermekei. Nem volt rend számukra sose, õk a sivatagba születtek és csak Max látomásai emlékeztetnek a hajdan volt világra. De ami a lényeg, hogy az el lett felejtve, csak õ hordozza magában az emlékét valahol mélyen, de ez sem biztos. Mert lehet, hogy Max is az apokalipszis után született és a látomásai, az elbeszélése a rendrõl csak hallucináció, õrületének eredménye. Ha történetfolyamként veszed a trilógiát, akkor fejlõdés regényt látsz, ami itt nem volt téma, George Miller szerint, mert a téboly ábrázolása és körüljárása a terv, annak bemutatása, hogy a Road Warrior, vagy a késõbbi harmadik rész világa mennyire távol áll a rendtõl. Nem egymásból következnek, hanem különféle variációk egy olyan poszt-apokalipszisre, ahol mindenki elvesztette a józan eszét a kollektív lesüllyedés és felejtés miatt. Történetileg összefüggõ, ívvel rendelkezõ sorozatként a mélységébõl veszítene, mert például a második rész egy meghaladható világ lenne, azzal ha pontosan meghatározná, hogy mibõl következett.
Ezért ez a film adja vissza a leghûbben a Mad Max világot, mert nem terhelt olyan eredettörténettel, amit lehet kronológiailag kapcsolódó elõzménynek tekinteni. Ez csak beledob az õrületbe és nem ad semmilyen fogódzót, akárcsak a Road Warrior.
gmanarts 2015 máj. 27. - 15:16:32
(123/385)
Valóban igazad van, itt a Happy Feet filmekrõl beszél. Leborulok elõtted.
shoc 2015 máj. 27. - 14:19:56
(122/385)
Nagyon merész és jól eltalált volt a gitáros manus.
Jól jelezte számomra, hogy "öveket becsatolni: egy két órás profi/látvány/adrenalin balett következik, amit önmagát sem veszi túl komolyan".

Nagyon tetszett az hogy, egyszerre férfias alapmû, és egyszerre hajol meg a nõk elõtt. És mindenzt egy autós üldözésben. Elég menõ.
7/10
Atesz1987 2015 máj. 27. - 13:22:54 7/10
(121/385)
Akkor Miller nem ismeri a saját filmjeit. :D

Az elsõ Mad Max film a válság elején játszódik. A Road Warrior már a globális háború után közvetlenül. A 3. rész pedig kb 10-15 évvel késõbb (a gyerekek korából ítélve). Tehát van kronológiai sorrendiség. De semmi több. Az új filmben viszont kár keresni az elsõ trilógia történéseit. Az eredet történet adott, minden másban ugyanolyan, mint Batman, vagy James bond, ahogy említetted is.
8/10
corleone90 2015 máj. 27. - 11:32:28 8/10
(120/385)
annak ellenére hogy nekem nem jött be maradéktalanul a film,minden tekintetben jobban megérdemli az oscart mint mondjuk a birdman.(ami ugye egy mocskosul elbaszott szar film).
offtopic
Sz Peter 2015 máj. 27. - 06:34:11
(119/385)
Hol is említi itt a Road Warrior-t?
offtopic
Sz Peter 2015 máj. 27. - 06:30:35
(118/385)
118
Front3r 2015 máj. 26. - 23:50:53
(117/385)
10/10
Ilyen pörgõs "emberi" akciófilmet nem láttam még! Totálisan átjött az õrültség!
9/10
gesztenyéskuglóf 2015 máj. 26. - 23:31:16 9/10
(116/385)
Nagyon szép akció. Full beõrülés az elejétõl kezdve. Nemrég néztük a haverokkal és rohadt jót szórakoztunk. A lángszórós gitár is adta a hangulatot. Nézzétek.
10/10
Csapágy 2015 máj. 26. - 23:18:57 10/10
(115/385)
Ne "pocsék"-ozd le azért, mert olyan sötét vagy, hogy a szádba kell rágni az egyértelmût. Nem normális aki párhuzamot keres egy remake és az oldscool közt. Ez egy iszonyatosan jó film. 10 kört ver a régiekre, amik szerintem unalmasak és gagyik.
7/10
Kumpirka 2015 máj. 26. - 22:22:00 7/10
(114/385)
"(...) Miller minden (filmes) részlegtõl azt kérte, hogy ne legyen semmilyen utalás a korábbi filmekre (...)"

Na, pont ez a bajom ezzel a filmmel.
gmanarts 2015 máj. 26. - 22:12:55
(113/385)
Nyilván a rendezõ téved, azt sem tudja mit beszél.
Van a Star Wars, a Vissza a jövõbe, a Terminátor, a Keresztapa vagy a Gyûrûk ura - ezek kronologikusan összefüggõ sorozatok. Ezek egy hosszú történetet mesélnek el.
Van James Bond, Indiana Jones, Batman és Mad Max - ezek kronologikusan össze nem függõ sorozatok. Ezek epizódokat mesélnek el egy világból, melyben a kapocs általában egy hõs, akárcsak egy képregényben - a Mad Max-nek igen erõsek a képregény allúziói. Nyilván a hõsnek vannak bizonyos paraméterei, a múltja, a kocsija, a dzsekije, a zenedoboz, vagy épp a probléma a térdével, amelyek öröklõdnek a részek folyamán, akárcsak Bond kocsija, vagy pisztolya, vagy Indiana ostora, Batman gúnyája stb.
A Road Warrior egy epizód a hõs világából nem kapcsolódik történetében az elõzõhöz, vagy az utána jövõhöz. Ilyen például a Goldfinger és az Aranyszem, vagy Tim Burton és Nolan Batman filmjeinek esete.
xdm 2015 máj. 26. - 21:55:33
(112/385)
És oscart emlegetnek a filmmel kapcsolatban.... Mondjuk az ízléstelenség legmagasabb kitüntetését meg is érdemelné :D
Éjjeliõr 2015 máj. 26. - 21:38:38
(111/385)
Most jövök a moziból, úgyhogy az élmény még friss, a kritika meg, mondhatni hirtelen felindultságból elkövetett.

Figyelem SPOILERT is tartalmazhat! (azért próbálok spoilermentesen fogalmazni)

Már jó ideje készültem erre a filmre, Mad Maxek fiatalkorom meghatározó alkotásai voltak. Nem tudtam, mire számítsak, a kritikákat szándékosan nem olvastam el elõre, csak a trailereket néztem meg, nem egy alkalommal. Azok alapján egy olyan filmre számítottam, ahol a látványé a fõ szerep. Ebben nem is csalódtam. A látvány és a zene kifogástalan, jól illettek a filmhez.
Minden más viszont pocsék.
A történet kusza, a párbeszédek pocsékak, a színészi játék csapni való. Rögtön bedobnak az események közepébe és csak akció, akció hátán, azt meg, hogy éppen mi történik és miért, bogozza ki a tisztelt mozilátogató. Aki ismeri az eredeti részeket, az csak a fejét fogja, hogy ki kicsoda és hogy kerül oda, és mit mûvel. Egyáltalán már az probléma, hogy hova lehet elhelyezni az eredeti filmek történetében és idõrendjében. Aki nem ismeri, annak talán még rosszabb. Semmi fogalma sincs a világról, csak a pár perces bevezetõ monológ adhat némi képet arról, mi is történik.
Szóval ez is csak egy újabb film, ami egy régi nagy nevet próbál meglovagolni, és a történet helyett a látványvilággal akarja megfogni a nézõt. Sajnálom, sokkal jobb is lehetett volna.
offtopic
gmanarts 2015 máj. 26. - 21:33:38
(110/385)
"I never wrote the story... any of the stories with chronological connection"

Hallgatom a fordításod.
gmanarts 2015 máj. 26. - 21:28:32
(109/385)
Szerintem meg te fordítottál félre valamit.
offtopic
Sz Peter 2015 máj. 26. - 21:24:56
(108/385)
Egyébként sem egy "teljesen más világban is játszódik."
Konkrétan ugyanott játszódik még a harmadik rész is. Lásd operaház.
De minden a kronológiai kapcsolatra utal nem csak a flashback-ek hanem az átalakított Falcon, a ruhája, a térdgép stb.
offtopic
Sz Peter 2015 máj. 26. - 21:18:50
(107/385)
Szerintem te valamit félrefordítottál magadnak mivel a '79-es Mad Max és a Fury Road között nincs kapcsolat.
Nem pedig a '79-es Mad Max és a The Road Warrior között.
gmanarts 2015 máj. 26. - 20:48:26
(106/385)