Téma: Mamma Mia!

mulao 2013 okt. 28. - 12:42:45
(1203/1363)
Szerintem ez a film pont attól jó, hogy nem akarja komolyan venni magát, csak egy vidám, éneklõs, nyárias szatírikus musical. A sztárokra és a szuper ABBA dalokra épül természetesen, és arra, hogy úgy csinálhatnak hülyét magukból, hogy azon senki se negatív értelemben nevet. Szerintem az ABBA-slágereket kortól függtelneül mindenki ismer és szereti. A színészi játék is egész szatírikus. A hangja se mindnekinek csúcs, de ebbe a filmbe simán belefér. Vannak filmek, amiket azért szeretünk, mert komolyan lehet venni, vannak filmek, amiket meg azért, mert nem lehet komolyan venni õket.
Csekély értelmû medvebocs 2013 okt. 28. - 11:33:30
(1202/1363)
Nem az a eget verõ durranás amit vár tõle az ember egyedül a sztárok (Meryl Streep, Pierce Brosnan, Colin Firth, Stellan Skarsgard és Amanda Seyfried) valamint a számok tudják kárpótolni. Musicalra számítottam, nem Disney mesére (már bocsánat), csak úgy random elkezdenek énekelni, az átlag emberek meg csak úgy csatlakoznak és õk is énekelnek. Mindenesetre 1-szer meg lehet nézni (többször szerintem nem érdemes), de a következõknek kell megfelelni hogy, teljes legyen az élmény:
- A filmet írták a dalokhoz, nem pedig a dalokat a filmhez. Tehát ne jó sztori legyen szem elõtt (mert az elég erõltet lett), hanem a zseniális ABBA számok.

Annyit még mondanék hogy nálam a következõ 5 számot szeretem. (Tudtátok hogy a producer Tom Hanks.)
http://www.youtube.com/watch?v=unfzfe8f9NI
http://www.youtube.com/watch?v=PAR7cCeTmoc
http://www.youtube.com/watch?v=juTRRspWUqM
http://www.youtube.com/watch?v=eGScDixmUQM
http://www.youtube.com/watch?v=xFrGuyw1V8s

Bár szerintem eredetiben jobban hangzanak.
LexH 2013 szept. 13. - 10:32:24
(1201/1363)
Sokszor maguk a zeneszerzõk is lebutítják vagy kétféle változatban írják meg az áriáikat. Az egyik leghíresebb Puccini Bohéméletében a szerelmi duett, amellyel a szopránok és a tenorok annyit küszködtek, hogy inkább õ maga írt nekik egy alternatívát. Wagner viszont nem segített az énekeseknek- "Énekeljék el úgy, ahogy megírtam!"
A leghíresebb koloratúráriákat pedig szinte minden alkalommal úgy halljuk, ahogyan aznap éppen el tudja énekelni a szoprán.

Vásáry Tamás tudtommal össze tud foglalni magának egy szimfóniát egyetlen A4-es papírlapra. Szerintem ez a memorizálás egy sajátos módszere, melyet érdemes lenne tanulmányozni. Jellemzõ, hogy még senki sem faggatta ki módszerérõl, pedig nem csak a zenészek számára lenne érdekes.

Nálunk az elõfizetési díjban a Mezzo is benne van.
Cordelia 2013 szept. 13. - 07:53:42
(1200/1363)
szerintem ami neked van az egy egyedülálló képesség. tudsz-e még példákat mondani lebutított zeneszámok és gyengébb énekesek kapcsán.

lehet, hogy pályát tévesztettél? Vásáry Tamás zsenialitása többek között abban rejlik, hogy a komplikált zenei darabok mind fejben vannak, vagy ez egy laikus gondolat?

sajnos a mezzo-t állandóan bekódolják, akárhányszor hozzáférek pár napra. A Bartok rádiót szoktam hallgatni, de szinte mindig van háttérzaj, sajnos, az életemben (autó, fõzés, fõleg gyerekzsivaj).

egyszer feltûnt a mezzo-n egy Jamie Callum nevû énekes (nem klasszikus), zenekarral lépett fel. Ismered?

Játszák-e a Mamma Mia-t Londonban mostanában? 2001 táján óriási siker volt.
LexH 2013 szept. 13. - 01:48:22
(1199/1363)
Bocs, az elõzõt Cordeliának!
LexH 2013 szept. 13. - 01:45:09 Előzmény LexH
(1198/1363)
Ennek az az oka, hogy fõleg klasszikus zenét hallgatok, s elsõsorban a Mezzo tévécsatornát nézem. Sokkal több kommentem lenne itt, ha a Mezzo adásaihoz is hozzá lehetne szólni. Azonnal meghallom az ismert zenei mûvek elõadásbeli különbségeit, fõleg, ha egy énekesnõ kedvéért könnyítenek a kottán. A könnyûzenében ezt még könnyebb észrevenni.
Nem ismertem a szoftvert, de nyilván nagy szükség lehet rá, hiszen egyre kevesebb az abszolút hallással rendelkezõ zenész, aki az ilyen transzponálást fejbõl, improvizálva meg tudja oldani.
Cordelia 2013 szept. 12. - 10:20:09 Előzmény LexH
(1197/1363)
köszönöm, meghallgattam. nagyon szeretem azt a számot. rögtön ott volt Agnetha elõadásában is. Ég és föld. Igaz, Amanda Seífried színésznõ és ha feleannyi hangja lenne mégis tetszene, ahogy énekel.

Ruttkai Évának szerintem semmi hangja nem volt, mégis szépen énekelt. Tolnay Klári úgyszintén.

Ha nem vagy zenész, akkor honnan tudsz ilyeneket kihallani, hogy az eredeti számokat hogy dolgozzák át, "transzponálják"? Tudod-e, hogy van egy magyar digimpro nevû szoftver, ami ugyanazt a számot minden alkalommal másképpen dolgoz fel. 2000-ben találta fel Mester Sándor és pl Angliában akkoriban volt valami ismert lányegyüttes (nem jut eszembe a nevük, de világsztárok), akik megvették a licencet és használták is.
5/10
Csemy_ 2013 szept. 10. - 11:30:01 5/10
(1196/1363)
Szép táj, jó zenék...-szörnyû film...!
LexH 2013 szept. 10. - 03:12:27
(1195/1363)
Kedves Cordelia!

Megtaláltam neked a vége fõcím alatt hallható átdolgozást, amit a kislány valóban nagyon szépen, egyszerûen énekel, s csupán egyetlen (kissé lehangolt) pianínó kíséri. Zenei szempontból bravúros, ahogyan leszedték a számról a hangszerelést, sallangot, mindent, s mégis így tud teljes szépségében megszólalni. Azt hiszem, bizonyítja, amit írtam e zene nemes értékeirõl.

(Nem vagyok zenész, de én is tudok zongorázni.)

http://www.youtube.com/watch?v=o8e9VOG1yk8
Cordelia 2013 szept. 09. - 21:05:36
(1194/1363)
nagyon érdekes, amit a pianinó-ról írtál. nekem fel se tûnt, megszoktam, hogy minden abba-dalnak ez az alapja. muzsikus vagy?

voltam a tavalyi diana krall koncerten. kicsit elszontyolodva, hogy nem a bossa nova dalait hozta.
erre az az örmény gitáros (aram barakian) úúúúúgy tépte a gitár húrjait, de úúúgy, hogy mindent megbocsátottam. na és persze diana krall zongorajátéka is egészen fenomenális volt, a hangja pedig sokkal színesebb, kifejezõbb, mint a CD-n. (a glad rag doll lemezre gondolok, azokat a dalokat énekelte az arénában novemberben.)

a mamma mia már csak a színek miatt is csodálatos (még emlékszem a Gina Lollobrigida-féle filmre, ezért nem is tetszett elsõre a mamma mia)és igen, tényleg boldog film. Azóta divat lett a görög esküvõ, szamárháton. (Apám szerint a házasság megöli a szerelmet :))

a zongorával/pianinoval kapcsolatban: apám el akarta adni a gyerekkori zongorámat, nekem már nem kellett. jöttek a vevõk, megpróbáltak játszani rajta, leütöttek pár billentyût, de néma csend, meg sem szólalt. Erre apám a homlokára csap, hogy "jajj elfeleljtettem" és felnyitja a tetejét, utána kiveszi a vadászpuskát, amit valamiért ott tárolt.
LexH 2013 szept. 09. - 14:51:50
(1193/1363)
Akik egyébként foglalkoznak az ABBA zenéjével, külön figyelmet szentelhetnének a film vége fõcíme alatt hallható feldolgozásnak, mert a pianínó, ami az ABBA-hangzás alapja, itt a szokásosnál is nagyobbat szerepet kap.
LexH 2013 szept. 09. - 14:47:48
(1192/1363)
Tényleg, vége fõcím nagyot szól a filmben, és ezt képesek voltak lenyelni - mint minden vége fõcímet a kereskedelmi adókon. A rendezõknek ezzel lassan számolniuk kéne, ha tévéforgalmazásra is szánják a filmjeiket.

Ugyanakkor ezzel a problémával is kötelessége lenne foglalkoznia a médiahatóságnak, nem csak a korhatárjelölésekkel.
Cordelia 2013 szept. 09. - 11:35:57
(1191/1363)
igen, sajnos a TV 2-nél lehet a gond, mert láttam az HBO-n is a filmet, de a tegnapi nagyon halovány lett. Úgy értem a dalok. z ABBA számok szövege is nagyon nagyon jó. Mindig feltûnik. Annyira vártam az utolsó dalt Amanda Seífried elõadásában (Thank you for the music, hát nem levágták a végét? A zongora bevezetõ megvolt és ott vágták el. Hogy szakadjon rájuk az ég!

Érdekes, hogy a film zenéjét ma szívesebben megvenném, mint egy ABBA lemezt - csakis a film hatására.
LexH 2013 szept. 09. - 10:35:51
(1190/1363)
A filmet én is úgy néztem, hogy jussunk már egyik számtól a másikig...
Nekem az ABBA zenéjérõl nagyon jó véleményem van, az igazság az, hogy jobb, mint a maga idejében. Klasszikus és nemes dallamok ezek, amelyeket sokféleképpen lehetne feldolgozni, ezért is tetszett, ahogy Meryl Streep egyéniségéhez alakították. Úgy tudom, fél évig dolgozott az ABBA-team csak a film hangjával, azért is bosszantott annyira, hogy nem a legjobb minõségben hallhattuk.

A sztoriról már leírtam a véleményem, a rendezésen pedig nagyon látszott, hogy nõi munka. Ennek legalább annyi elõnye, mint hátránya volt.
-greghouse- 2013 szept. 09. - 10:12:06
(1189/1363)
Talán félreértettél: a "háttérzenét" magamra értem, tehát nem a filmnek, hanem nekem háttérzene, miközben valami mást csinálok, háttérzeneként hallgatom ahogy a rádiót vagy a hifire feltett zenével tenném. Így háttérzene. Az egész film az én más irányú tevékenységemhez legfeljebb háttérzene, a filmben nyilván a zene a fõszereplõ.

Meryl Streep egyébként igen jól képzett énekes, tud hegedûlni, zongorázni, és általában dicsérik az énektudását, más kérdés, hogy nem Abbát szokott énekelni.

Pierce Brosnan hezitálás után aláírta, és utána tudta meg, hogy Meryl Streeppel kell játszania, akkor mondta, hogy ha elõre tudta volna, akkor azonnal aláírta volna, Streeppel bárhol bármit játszik, mert a szinészakadémián a bálványa volt. (Pedig nincs is akkora korkülönbség köztük...)
LexH 2013 szept. 09. - 02:44:38
(1188/1363)
Tipikus boldogságfilm. Aki boldogtalanul ül le megnézni, csak ámul, hogy mit üvöltöznek, dalolnak ezek itten. Aki viszont boldog, azt ellenben még jobb kedvre deríti.

A zene itt nem háttérzene, szerencsére minden számot végigjátszanak. Csak az elsõ 20 percben tûnhet háttérzenének, amikor a szereplõket rendkívül harsány eszközökkel felvezetik.

A számokat tökéletesen transzponálták Meryl Streep hangjához, aki ezzel a felvétellel az ABBA-számok egyik legjobb elõadójává vált.

A TV2-n hallott hangzás meg sem közelíti a moziban vagy az HBO-n hallottakat, nem tudom, miért. (Ellenõriztem a készüléket, semmi baja.)
anbra 2013 szept. 08. - 23:00:25 Előzmény nikato
(1187/1363)
Ettõl a filmtõl nem kell sokat várni. Nézni kell csupán és hallgatni. Végre senki nem hal meg, mindenki vidám és nem fogok egész éjjel mélázni rajta, hogy most mit is láttam.
Az ABBA slágereire igencsak kellemes filmet alkottak.
6/10
nikato 2013 szept. 08. - 22:22:26 6/10
(1186/1363)
Nagyon nem jó. Igazából a dalok szövege passzol a sztorihoz, de az egész ilyen elbutított. Nem volt jó. Az Abbát magát bírom. De nem így.
1/10
Ktesibios 2013 szept. 08. - 22:12:04 1/10
(1185/1363)
Ha csak arra gondolok, hogy majdnem megnéztem a moziban! Szentséges atyaúristen! A mai napig nem bocsátottam volna meg magamnak.
filoszemitabéla 2013 szept. 08. - 21:53:11
(1184/1363)
Teljes öt percig bírtam nézni. Aztán Meryl Streep elkezdett énekelni...