10/10
-greghouse- 2012 szept. 25. - 17:07:28 10/10 Előzmény agarik
(513/713)
Kertész Imrében egyetértünk.
De egyenlõséget tenni a "szerzõ halott" és a "mû halott" közé...
Tudod, úgy hallottam, Leonardo sem festeget mostanában, mégis sokan nézegetik a képeit. Dosztojevszkijrõl sem ír a bulvársajtó, én meg nemrég olvastam el megint a Félkegyelmût. Jean Eiffel is mintha nem csinálna semmit, mégis fényképezik a tornyát.
De mondok érthetõbbet, hátha ezeket nem ismered.
John Lennon is halott, sajnos. Jimmy Hendrix is halott.
És én sem érzem túl jól magam....
agarik 2012 szept. 23. - 20:33:06
(512/713)
Namost akkor tényszerûen:
"500 éve" = nagyon régen
"vannak kortárs operák" = az olyasmi ami SENKIT nem érdekel (leszámítva a "jól mutat a polcon" dolgot) az nem számít. Ezért nem író pl. Kertész "alacsonyabbrendû" Imre teszem azt.
"'Mozart, Verdi, Puccini" 500 éve halottak. Az opera mûfaja tehát HALOTT.
"Varázsfuvola": KÉTSZÁZ ROHADT ÉVES
"Aida": SZÁZÖTVEN ÉVES.

Mivel az ÖSSZES "KÖZ"ISMERT (= egyáltalán beült rá valaki) opera LEGALÁBB 150 ÉVES, így egyértelmû hogy az "opera" mint mûfaj HALOTT. Nem létezik. Éppúgy nincs létjogosultsága a köztudatban, mint az akkád földmûvelõ rigmusoknak.

Nem szóltam én le senkit aki ENNEK ELLENÉRE szereti az ooperát, DE FELSZÓLALOK AZ ELLEN HOGY EHHEZ nekem (és az "általános mûveltségnek") bármi közünk legyen.

Az opera olyan mint a 100 éves bor: az is csak porfogónak jó és a cimkéért tartják, mert meginni nem lehet, mert rég MEGROMLOTT!
10/10
-greghouse- 2012 szept. 23. - 15:53:07 10/10 Előzmény agarik
(511/713)
Oké, most utoljára.
1) Tényszerûen nem igaz amit írtál, hogy 500 éve írtak utoljára operát.
2) Tényszerûen nem igaz, amit írtál, hogy az utóbbi 50 évben sem írtak operát.
3) Vannak kortárs operák, de én sem írtam, hogy azokat szeretem. Viszont igenis szeretem Mozartot és az olasz operákat.
4) Azért az általános mûveltséghez talán legalább mondjuk Mozart, Verdi, Puccini nevének az ismerete tartozzon hozzá, ha nem is szereted az operákat.
5) Akármilyen hihetetlen, nálam nem dísznek van ott a Varázsfuvola, a Nabucco, az Aida a polcomon, hogy legyen mit porolgatni, hanem szoktam hallgatni is. Képzeld, vannak ilyen emberek.
...Én mondjuk Harry Pottert nem olvastam/néztem soha (valószínûleg én vagyok az egyetlen ilyen), de sosem szólom le azokat akik szeretik. Én nem. És semmire nem mondanám, hogy elavult, senkinek sem kell, stb.
A magam részérõl ezt a témát befejeztem. "Meghalt a cselszövõ...." (ezt sem 500 éve írták).
offtopic
agarik 2012 szept. 22. - 19:23:51
(510/713)
A héten semmit nem mutatnak be operából ami újabb mint 150 éves.
Ez gyakorlatilag mindent elárul.
De mutass nekem egy MAI (= még élõ) operaírót (minimum 10 operát írt amiket be is mutattak több mint egy helyen és alkalommal). Aztán mutass egy olyat aki nem "a polcon jól fog mutatni, de én ugyan el ki nem nyitom" kategória ezek közül.
10/10
-greghouse- 2012 szept. 22. - 19:14:58 10/10 Előzmény agarik
(509/713)
...Szegény Szokolai, Petrovits, és a többiek forognak sírjukban. De azért nem 500 éve.
1/10
Papp Sándorné 2012 szept. 21. - 13:40:29 1/10
(508/713)
Elnézést, ha kissé elvetettem a sulykot az 50 évvel!
agarik 2012 szept. 20. - 18:52:29
(507/713)
operát 500 évvel ezelõtt írtak utoljára. Kihalt mûfaj. Érdektelen. Ha mindent efféle haszontalanságot megjegyeznénk, a végén elfelejtenénk mennyibe kerül a sör.
1/10
Papp Sándorné 2012 szept. 20. - 18:41:57 1/10
(506/713)
Számomra hihetetlen és elborzasztó dolog, hogy két diplomát- ebbõl az egyik tanítói- szerez valaki, és nem hallott az operairodalom egyik legismertebb darabjáról. Ha a mai pedagógusok alapmûveltsége ilyen szinten áll, 50 év múlva milyen lesz az oktatás. Szerencsére már nem fogom látni!
10/10
-greghouse- 2012 szept. 20. - 13:22:43 10/10 Előzmény Pünkösdi Kató
(505/713)
...és tegnap volt két jó csaj is....kiestek gyorsan.:-(
Gundi olyan, mint lázár Ervinnél Aromo, a fékezhetetlen agyvelejû nyúl. Csak kicsit nagyobb...:-)
10/10
Pünkösdi Kató 2012 szept. 17. - 22:53:40 10/10
(504/713)
Örülök, hogy újra nézhetjük a vetélkedõt, jó ötletnek tartom a tematikus adásokat. Gundi mintha nem is tartott volna szünetet, hozza a formáját. A játékosok nagyon okosak, hosszú-hosszú párbajokat vívtak. A közönség reakciója is a régi.
o_see_as_i 2012 szept. 09. - 23:55:51 Előzmény greghouse
(503/713)
Nem sejtettem, hogy itt is van fóruma a mûsornak, ezért eddig erre nem is tudtam reagálni. Én lennék az, bár az igazsághoz hozzátartozik, hogy nem a 8., hanem a 9. párbajban sikerült belefutnom a SZTE könyvtárosába, aki véget vetett a játékomnak Josephus Flaviusszal és a hagiológiával :)
Köszönöm a kedves szavakat, örülök, ha tetszett az az adás, és abban is tökéletesen igazad van, hogy jól jött volna egy "innen folytatjuk" szünet. Szeptember 17-én és 18-án mindenképpen nézd (nézzétek) a mûsort, megéri! ;)
8/10
offtopic
fredi60 2012 máj. 24. - 12:02:02 8/10 Előzmény greghouse
(502/713)
Nagy Sándor neve (Alexandrosz) volt perzsa nyelven a Szikander (avagy Iszkander).
8/10
offtopic
fredi60 2012 máj. 24. - 11:58:42 8/10 Előzmény greghouse
(501/713)
Nagy Sándor nem tudta elfoglalni Alexandriát azon oknál fogva, hogy õ alapította a várost. És magáról nevezte el.
9/10
greghouse 2012 máj. 22. - 19:57:33 9/10 Előzmény porthuuser
(500/713)
Bocs, miki, de attól tartok itt van az igazság. Pontosabban kettõtök közt. A "bég" (bej, stb.) egy tiszteletbeli cím fõleg a muszlimoknál, plusz, a skanderbeg egy török-kazah-északkínai szó is, valamilyen vezért jelent. Tehát bármi lehet, az is, hogy felvette KCsS a Szkander bej címet (ami etimológiailag egyébként a makedón Nagy Sándor címe volt álllitólag), de az is lehet, hogy más. Lehet, hogy a befogadó népek pl. nem ismertek más hódítót, mint Nagy Sándort, aki makedon (és nem macedon) volt, aki Alexander volt, és a meghódított területeken, ahol inkább már kezdett terjedni az iszlám, a bej, késõbb bég utónévvel ruházták fel.
....Azért (zárójelben írom, talán nem off topicolja még Ezüstliliom sem, aki imád engem utálni, az EGYETLEN eutópai származású hadvezér, aki Ázsiába eljutott, Nagy Sándor volt. Namost mivel akkoriban a görög volt a "hivatalos" nyelv, na jó, nem a hivatalos, de a sznob arisztokraták azt beszélték, még a római birodalom hivatalos nyelve sokáig a görög volt), tehát az Alexander, Sándor, nagy valószínûséggel Nagy Sándor nevébõl származott át a környezõ birodalmakba.
...Az egyedüli kétséges dolog az egyiptomi Alexandria, amit elfoglalt ugyan Nagy Sándor, de más vélemények szerint már akkok így hívták a várost, mikor elfoglalta.

...Namost, ami a bég/bej kifejezést illeti, mindketten tudjuk, ez egy muszlim címzetes hovatartozást jelent. Az tehát, hogy valaki bég/bej volt, egy címzetesség lehetett, mint ahogy késõbb a bárói, grófi címeket adományozták. Maga a Skandler a görög Alexander származása. Kõrösi Csoma nem Sándor, de lehet, hogy azok a népek akik elõször láttak tõlük különbözõt, az általuk már látott Nagy Sándorról vették a mintát, így tényleg lehetett KCsS Szkander bég.

...Csak egy apró betûs megjegyzés. Ifjonc koromban a legfinomabb konyak a Skenderbeg vagy Skanderbej nevû albán konyak volt. Akkor szerettük (olajos íz, szinte érzed a szõlõ héjának ízét), de nem értékeltük. Ma meg...mit nem adnék egy üveg igazi albán Skanderbeg-ért...mondjuk 25 Eurót biztos. (A reptéren ennyibe kerül).
porthuuser 2012 máj. 19. - 13:24:10 Előzmény olahmiki1959
(499/713)
Nem igazán értem a logikádat.
A kérdés nem úgy hangzott: ki volt Szkander bég ?, hanem mi volt Körösi Csoma Sándor neve mikor beutazta a keletet!
Attól, hogy 1400 körül élt egy albán fejedelem, kinek neve Szkander bég volt, miért ne hívhatták volna ugyanígy Körösi Csoma Sándor-t is?
Semmiféle hibát nem követtek el a szerkesztôségben.

porthuuser
olahmiki1959 2012 máj. 18. - 18:36:40
(498/713)
Sajnos, nekem van igazam, mert azt, hogy valaki a Közel-Keleten utazva felveszi a Szkander bég nevet, nem lehet egy napon említeni azzal a Szkander bég nevû fejedelemmel, aki a mai napig Albánia legjelentõsebb történelmi alakja.
Egyébként, ha már megtiszteltél azzal, hogy belinkelted nekem Kõrösi Csoma életrajzát, - amit én is elolvastam, - akkor cserébe én meg belinkelem neked az igazi Szkander béget, akinek a nevét ha beütöd, egy jó hosszú lista jön le a neten.
http://hu.wikipedia.org/wiki/Kasztri%C3%B3ta_Gy%C3%B6rgy_alb%C3%A1n_fejedelem

Köszi, hogy reagáltál rám, kíváncsi vagyok, a tv reagál-e valamit.
ennyi baromságot... 2012 máj. 18. - 17:21:37
(497/713)
http://hu.wikipedia.org/wiki/K%C5%91r%C3%B6si_Csoma_S%C3%A1ndor

Vagy a te forrásod rossz, vagy a wikipedia szerkesztõié.
olahmiki1959 2012 máj. 18. - 17:14:44
(496/713)
A legutóbbi adásban egy elképesztõ hibát vétett a szerkesztõség, amelyik összeállítja a kérdéseket. Az volt a kérdés ugyanis, hogy mi volt Kõrösi Csoma Sándor közkeletû neve, amikor utazóként bejárta a Keletet.
A megfejtés pedig Szkander Bég volt!
Ez egy óriási hiba, ugyanis Szkander Bég - emlékeztem rá, de a biztonság kedvéért utánanéztem a Neten is, - egy albán fejedelem volt, az 1400-as években, semmi köze Kõrösi Csoma Sándorhoz, aki 1784-ben született, és 1842-ben halt meg, az indiai Darjeelingben.
Kisebb-nagyobb hibák természetesen elõfordulhatnak egy mûveltségi vetélkedõ kérdéseinek összeállításánál, de ez olyan mértékû tévedés, amit nem lehet szó nélkül hagyni.
Kõrösi Csoma Sándor utazót nem lehet összekeverni egy albán fejedelemmel. Kíváncsi vagyok, hogy megemlítik-e ezt a tévedést a tv-ben, vagy hagyják a feledés homályába merülni.
9/10
greghouse 2012 máj. 11. - 19:31:13 9/10
(495/713)
Szerintem a mai egy különösen ötletes és kedves gesztus volt, a százforintosokat visszahívni (aki nem tudná, õk akik kiejtik a "bajnokjelölt" kihívókat de csak 100 ftot kapnak), jó volt, vidám volt, és Gundelnek mindenhez volt egy kis replikája, feldobta a mûsort.
9/10
greghouse 2012 máj. 04. - 14:24:19 9/10 Előzmény Pünkösdi Kató
(494/713)
Oké.
Még mindig a kedvenc vetélkedõm, nincs mit hozzátenni (ha véletlen elmulaszotm, ott az ismétlés a m2-n). Jó ez.