t_burbank 2014 nov. 08. - 14:02:11
(72/112)
Nem tudom, hogy az Apáczaiban is forgattak-e, de a film elején az akkori Vági István szakközép tornatermeiben táncolnak (a Vár mellett van az épület). Ez teljesen biztos. Késõbb, a folyosók pedig úgy néznek ki, mint a Rákóczi Ferenc gimi folyosói. A Moszkva térrel össze is lehetne vetni. De ebben nem vagyok biztos.
batla 2014 okt. 22. - 00:39:05 Előzmény kardor
(71/112)
Szerintem Pierre nincs. Pierre az a szuperegója minden kissrácnak, aki jó a lányoknál, kimondja, amit akar és nincsenek korlátai, aki mer és tud disszidálni. Pierre nem alkuszik. Õ nincs, mert Rajnák sem tudja megfogni. Pierre az egyetlen ember, aki nem fél és nincs tele a múlttal. Aki nem akarja elhitetni magával, hogy most jól van. Õ nem létezik.
Perpetuum Mobile 2013 nov. 05. - 19:52:21 Előzmény Diablo72
(70/112)
Ott a pont! :) ...természetesen Diniékkel él együtt, nem Pierrel. Elírás volt, csak kíváncsi voltam, hogy figyeltek e?! :)
Ktesibios 2013 nov. 04. - 22:49:24
(69/112)
Bereményi jó filmeket írt. Gothár meg jól rendezett. Mindketten aktívak ma is, de hová lettek ezek a jó filmek?
10/10
4427 2013 nov. 04. - 00:50:55 10/10
(68/112)
Újra néztem. Még mindig nagyon tetszik.
Óriási film, remek atmoszféra. Pontos korrajz.
10/10
Diablo72 2013 nov. 03. - 14:32:26 10/10
(67/112)
Nem Pierre-nek, a kis Kövesnek mondja emlékezetem szerint, már csak azért is mert velük él egy fedél alatt.
stenmore 2013 nov. 03. - 10:02:02
(66/112)
Mé nincs pontszám?
Perpetuum Mobile 2013 nov. 03. - 08:36:13
(65/112)
Nagyon szeretem a filmet, a kamaszkori lázadást a "60-as évek szûrt levegõje" (Bereményi-Cseh T.) közegben mutatja meg. A jelenetek dialógusai gyerekkoromat idézik, amikor néha a felnõttek suttogva kezdtek beszélni és lopva körülpillantottak, ha valami fontosat akartak megbeszélni. Mindenki másképp tudta a saját igazát, mindenki "dobbantani"-disszidálni akart titokban és mindenkire rányomta a társadalom a bûntudat bélyegét, nem tudta senki, nem beszélt róla senki, csak érezték, éreztették az emberekkel, hogy bûnük van, bûnösök. ...én így éltem meg. Az egyik legtalálóbb mondat a filmbõl, amikor Õze az érett férfi tapasztalatait adja át a bizalmatlan Pierre-nek, azt mondja: "Csak egyet jegyezz meg fiam, sose légy õszinte, abból bajod nem lehet!" - jaj, a mai napig igaza volt/van. Sajnos.
10/10
Diablo72 2013 nov. 02. - 18:23:50 10/10
(64/112)
Ez a film azért is tetszik nekem mert még nem olyan "szürrealista" mind például a Melodráma.
A Pierre-eket gyorsan elintézték tudomásom szerint, legalábbis ismerõsök elmondása alapján. Például volt olyan hogy a fél osztályt levitték a pincébe vajat csipegetni és utánament az illetékes elvtárs hátbaveregetni. Vagy ha esetleg addig nem is fajult a dolog aláiratták velük a terhelõvallomásukat hogy sértetlenül hazamehessenek anyukához. Még a hatvanas évek elején is végeztek ki embereket szóval nem lehetett ott olyan oldott a légkör. Az Illésnek is akadtak problémái a rendszerrel szóval nem volt az olyan felhõtlen
A Pierre-ek szempontból érdekes a Hungarian Drakula "hõse" is , mert arról nincs szó a filmben hogy mi lett a meccs utáni további sorsa.
8/10
vino-et-veritas 2012 okt. 29. - 10:03:38 8/10
(63/112)
OFF
Ahogy látom, ezekkel a filmekkel kapcsolatban mindig vannak ambivalens érzések a mai kor "gyermekei" részérõl (pl. mennyire "hiteles"). Aki valamelyest élt és tapasztalt is a Kádár-korban, azoknak más a képe, ami lehet összességében negatív vagy pozitív, de remélhetõleg árnyalt és még fontosabb, hogy személyes!

A mai történelemszemlélet vagy a kulturális alkotások (film, irodalom) egy jó része már-már azt a fajta képet akarja sugározni (?), hogy ez egy észak-koreai típusú diktatúra volt, persze tele hõs ellenállókkal az illegalitásban... Csak a kommunista hagyományokra lehetett hivatkozni, nem mûködött csak a "hivatalos" kultúra, az emberek egyszerûen nem éltek...

Pedig a legkevésbé sem volt így. A társadalom akkor is mûködött, nem volt egyszerûen minden csak "vörös", fekete, fehér, esetleg szürke. Az emberek, különösen a fiatalok ugyanúgy élni és szórakozni akartak, mint nyugati társaik, stb. Ennek talán a legjobb bizonyítéka az a zenei világ (60-as évektõl), aminek a mai üzletalapú magyar "könnyûzene" - kevés kivételtõl eltekintve - a nyomába sem léphet, annak ellenére, hogy az akkori elõadók a hatalom által is kontrolláltak voltak! De példa a "másik" oldalról a táncház mozgalom (70-es évek), ami szintén ennek a korszaknak a terméke. Sebõék már akkor Erdélyt járták, amikor sokan azt sem tudták, hogy az merre van...
Hasonlók elmondhatók egyéb alkotásokra is (irodalom, film, képzõmûvészet), de ott azért a "cenzúra" sokkal erõsebben mûködött.

Ez nem a "létezõ szocializmus" méltatása, hanem csak annyi, hogy nekünk ez a múltunk, még ha sokan ezt most el szeretnék teljesen törölni...


ON
A film ezeket közvetíti nekem. Nem teljes kordokumentum, de annak a társadalmi légkörnek az érzékeltetése számomra eléggé hiteles.
És akármennyire is sok politikai üzenet van ilyen alkotásokban (persze a 80-as években már könnyebb volt "okosnak lenni"), azért ne essünk már át a ló túlsó oldalára és minden momentumban csak a rendszerellenességet vagy -kritikát, politikai mondanivalót keressük.
kardor 2012 okt. 29. - 07:53:07
(62/112)
Érdekes film. Az elején el voltam ájulva, hogy micsoda képi világ, micsoda karakterek, félelmetes mennyire húr-vér emberek (pláne a mai top-modellekkel játszatott filmek után). Tényleg ütõs volt a hangulata, az a fülledtség, nyomasztó légkör.. Gondoltam micsoda korrajz lesz ez. Aztán.. az volt az érzésem, hogy nagyon elrugaszkodunk a valóságtól. Úgy tudtam akkoriban nem nagyon voltak ilyen titkos partik, legalábbis az iskola épületében biztos nem. Az osztályfõnöknél jó kis ivós mulatság. (Kb. mint a Moszkva térben.) Egyáltalán elõfordultak a 60-as évek elején ilyen figurák, mint Pierre, aki akkora vagány, hogy nem tart senkitõl, mert úgysincs fogás rajta?
Szóval ez hagyott bennem egy kis zavart, hogy mennyire valósághû ez az alkotás.. vagy eleve nem is úgy kellett volna nézni?
10/10
mongkok 2012 okt. 26. - 11:29:09 10/10
(61/112)
Ez a film már õskövületnek számít, de szerintem mindenképpen alapmû. Olvastam olyan hozzászólást, ami a jeleneteket és a képi világot bírálja. Nem értek ezzel egyet, például profi képi megoldás szerintem a film vége felé a "fürdõszoba jelenet", hatalmas!
Az viszont igaz, kissé érzõdik a filmben, hogy 80-as évek elején járunk, van a filmben politikai bírálat is rendesen, de a mondanivaló mégsem a rendszer bírálata, igazán 56 újraértékelésérõl sincsen szó benne. Ez a film nem a politikáról szól, hanem a benne élõ emberekrõl. Azokról az emberekrõl akik minden rendszerben próbáltak túlélni... de mégis a film izig-vérig magyar.
Érdekes mondanivalónak tartom, hogy a film végén a családját otthagyó Köves István hazatér... a kis Köves (Dini) aki pedig a Pierre-el akart kidisszidálni és a szerelme miatt mégis itthon maradt... a végén elveszíti a nõt. Pierre-el nem tudjuk mi történt. A film szerintem az emberi kötelékekrõl szól, és arról hogy ezek a kötelékek határozzák meg az életünket... és talán arról, hogy Köves mekkora hibát követett el, hogy otthagyta a feleségét és két gyerekét - habár ugye az életét érezte fenyegetve, akkor úgy érezte mennie kell... és ez a két gyerek késõbb ugyancsak képtelen volt rendes életre, emberi kapcsolataik mind problémásak voltak... attól a pillanattól fogva hogy az apjuk elhagyta õket. Ez az én meglátásom.
És ezért lehet okolni a történelmet, kis hazánk történelmét, meg a politikát ami az embereket egymásnak ugrasztja... ez a film csak azt mutatja meg, hogy ha rendszer v társadalmi szinteken problémák vannak, ez hogyan csapódik le az emberek, családok életében. Szép film.
scorcher 2012 ápr. 26. - 14:12:32 Előzmény Djoko
(60/112)
Köszi a választ. Engem leginkább az záró utcai jelenet érdekel. Ha jól gondolom több más jelenet is ugyanitt játszódott. A kérdés hogy merre?
Djoko 2012 ápr. 26. - 14:09:15 Előzmény scorcher
(59/112)
A bent játszódó jeleneteket az Apáczai Csere János Gimnáziumban forgatták, mint ahogy a film valóban ott is játszódik (vagy legalábbis az szolgált mintául).
scorcher 2012 ápr. 19. - 14:30:44
(58/112)
Sziasztok! Olyan kérdésem lenne, hogy van-e valakinek tudomása arról, hogy hol játszódik a film befejezõ jelenete. (ezzel együtt több más jelenete is)
Próbáltam keresni különbözõ fórumokon, de eredménytelenül. Elõre is köszönöm a segítséget.
10/10
oimuka 2012 jan. 27. - 17:00:52 10/10 Előzmény Christo
(57/112)
A filmet teljes egészében feltöltöttem a youtube-ra. Mindenkinek jó filmnézést!
http://www.youtube.com/watch?v=fLPutjB7Yn0
10/10
Christo 2011 nov. 27. - 05:12:30 10/10 Előzmény bamba
(56/112)
Teljesen igazad van. De ez sokmindennel így van Magyarországon, hogy régebben azért nem volt népszerû mert nem volt szabad róla beszélni, a mai fiatalokat meg már lehet hogy nem érdekli. Erre én is kíváncsi lennék, hogy ez a film például mennyire érdekelné õket. Az a baj, hogy általában az ilyen filmeket keresni kell mint tût a szénakazalban, és általában csak azok találják meg akik nyitottabbak az ilyen témákra és nem csak a trendet követik, én például el sem tudom képzelni, hogy régen kultuszfilm lehetett (csak azért nem, mert a kor amibe felnõttem, már teljesen más volt).

Amúgy nem tudom miért nem tudják egyesek értékelni, van benne kõkemény kritika a szerelemrõl, a kocsmás jelenet is igen kemény, amikor Õze megmagyarázza, hogy lázadni csak belül szabad, nem érdemes rá túlságosan felhívni a figyelmet. A film eleje természetesen kemény, nekem tetszenek a neonfények is, meg az autók. Még erkölcs is van benne. Van azért 1-2 jelenet amit kicsit én is eltúlzottnak véltem, de sebaj, láttam én már azoknál sokkal rosszabbat is :-)
Na megigérem, hogy nem írok több hsz-t, mert lassan már az enyémekkel lesz tele a topik, de azért még annyit hozzáteszek: jó hogy készült ez a film, mert azóta már annyira megváltozott a világ, hogy hasonlót nem lehetne készíteni Budapesten.
Hallgassátok sokat: http://youtu.be/Zbd_lVjY7Ik
10/10
Christo 2011 nov. 26. - 22:14:09 10/10
(55/112)
Aztaq! Azért a film vége üt! Erre már nem is emlékeztem.
10/10
Christo 2011 nov. 26. - 20:10:59 10/10
(54/112)
A filmben lévõ gimi épülete:
http://panoramio.com/photo/11341036
10/10
Christo 2011 nov. 26. - 19:37:33 10/10
(53/112)
Orosz ismerõsnek ajánlottam:

"there is something in this movie
which you cant explain
just feel"

:)