Téma: Megasztár

1/10
pneklara 2012 ápr. 13. - 15:47:23 1/10
(403/1363)
Attól még lehetsz kiscsillag.
offtopic
perry 2012 ápr. 13. - 15:24:42
(402/1363)
Kikérem magamnak én nem énekelek :)
1/10
pneklara 2012 ápr. 13. - 14:00:55 1/10
(401/1363)
Bocs. az elõzõ Neked szól, Ezüstliliom - csak elfelejtem bepipálni a választ.
1/10
pneklara 2012 ápr. 13. - 13:59:59 1/10
(400/1363)
Lehet, hogy nem tudom jól megfogalmazni amit gondolok, de amikor énekelik itthon a Rihanna, meg Beyonce, meg Perry meg mit tudom én kinek a dalait, olyan, mint ha mindig second hand ruhákban biggyeszkednénk, mert képtelenek vagyunk magunk megtervezni, készre varrni egy ruhát. Én összesen 3 olyan számot tudok, amit magyar szerzõ magyarul írt meg, s végül bejárta a világot, fogadom, az elõadó révén nem is tudták, hogy az eredete magyar. Az volna a nagy dolog, ha egy ilyen fesztiválon felfigyelne valaki egy magyarnak született dalra, jellegzetes magyar sajátosságaival - fene tudja, a pentatónia, az A B B A forma, ezt jobban tudják a szakemberek - és valami "prjoduszer" lekönyökölné a bõrt, hogy világszámot prjoduszerjen belõle. Én ezt a szolgalelkûséget, ezt az értelem nélküli utánzást, majmolást nem bírom elviselni. De - ennyi politikát megengedek egy ilyen fórumon - ezért is tartunk itt: nincs önbecsülésünk, büszkeségünk, saját értékünk. A jövõre nézve remélem, hogy egyszer besokallnak az angolszásztól, és mondjuk minden náció sirtakit fog görögül, vagy grúz kardtánc motívumot fog becsempészni szigorúan grúzul.De ha eredetiben énekelik, hogy a görög megkérdezi: de milyen nyelven énekelte, érdekes volt, hasonlít a görögre - az még jobb volna. Hogy halljuk már, hogy a zenei világ sokkal színesebb, mint az a pár nóta B. Spears, Madonna egyeduralommal. De nekem lassan mindegy. Úgy is csak beszélgetõs mûsorokat hallgatok már. Akkor az eszemet is edzésben tarthatom legalább.
Ezüstliliom 2012 ápr. 13. - 13:20:53
(399/1363)
Nem azt írtam, hogy minden magyar fiatal beszél olyan szinten angolul, hogy nem okoz neki nehézséget a dalok megértése, csak azt, hogy jóval több, mint a mi korosztályunkból.
Speciel én nem bántam, hogy oroszul tanultam, azt a nyelvet jobban szeretem, mint az angolt. Az más kérdés, hogy mostanában melyikkel lehet többre vinni...

Az általad felsorolt magyar elõadók is angolszász alapú zenét játszanak, csak a maguk képére formálták.
offtopic
Ezüstliliom 2012 ápr. 13. - 13:15:29
(398/1363)
Nagyon várom õket.:)
offtopic
Ezüstliliom 2012 ápr. 13. - 13:14:57 Előzmény pneklara
(397/1363)
Azért remélem, hogy ez nem lesz így.:)
1/10
pneklara 2012 ápr. 13. - 12:11:43 1/10
(396/1363)
Elképzelésnek jó, pláne balalajka kísérettel.De ahogy ma olvastam a híreket, az jár jól esetleg, aki nem jutott tovább.
1/10
pneklara 2012 ápr. 13. - 12:07:24 1/10 Előzmény olahmiki1959
(395/1363)
olahmiki - nem arra gondolok én, hogy egész estét betöltõ magyar tehetségkutató mûsorokban Röpülj páva!-t, vagy Elindultam szép hazámból-t kellene énekelni. De fut 3 ilyen mûsor egymás mellett, és a legtermészetesebb dolog, hogy a 8-10 szám között egy van talán magyar, néha egy sem, és a 10 éves fellépõ is angol dalt választ, pedig saját bevallása szerint nem is tud angolul. Kökény Attila maga mondta, hogy fonetikusan írják le neki a szöveget, nem is érti, hogy mit énekel. Arra kérdez rá, hol kell szomorú arcot vágnia, nehogy ott mosolyogjon, ahol éppen sírnia kellene a szöveg szerint. Hát ez engem elképeszt. Nem hadakozok ellene, mert ez a jövõ.
És vagy valóban annyira szegények vagyunk, hogy a zeneszerzõink képtelenek modern hangzásvilággal magyar nyelven alkotni, amivel be lehetne futni itthon, s aztán átültetni angolra - ha már itthon szétfeszíti a hazai pálya kereteit. Zorán, Illésék, Omegáék, Rakonczayék, Quimbi... meg semcélozhatták/ célozhatják ezt a színvonalat?
Azt olvastam valahol, egyedül Mester Tamás áll ezen a szinten. Hát én egyetlen dalt ismerek M.T.-tól, amit a Mega valamilyen gáláján énekelt. Nem volt rossz, de ezek után kíváncsi lennék, anyanyelvén mire képes. Majd szét is nézek ez ügyben.
Nem izgat ez engem annyira, de nálam a fokmérõ, hogy megborzongok. És az mindig magyar szövegnél következik be, és angolnál ez még soha nem fordult elõ velem. Hát ezek után legfeljebb kevesebbet borzongok:))
Azt meg, hogy minden magyar fiatal tud angolul, úgy, hogy tökéletesen képben van a szöveget illetõen? Kétlem, de lehet, hogy így van. Nekik kinyílt a világ, és aki csak 1 évig mosogat Angliában, az jobban bírja a nyelvet talán, mint a mi korosztályunk, aki még a tovaris prepadavatyelnicá-val volt kénytelen birkózni.
perry 2012 ápr. 13. - 12:02:43
(394/1363)
:) elvileg
perry 2012 ápr. 13. - 12:02:10 Előzmény pneklara
(393/1363)
Elvlik, ha jól tudom -bár lehet, hogy nem- az orosz induló hölgyek életkora 80 év és népdalt adnak elõ.
1/10
pneklara 2012 ápr. 13. - 11:47:35 1/10
(392/1363)
Én is úgy gondolom, hogy minden népnek vannak népdalai, legfeljebb nem voltak olyan körültekintõek mint mi, hogy lejegyezték és összegyûjtötték volna azokat. Ha ma indulnának népdalgyûjtõ útra, lényegesen szegényebb lenne, amit össze tudnának szedegetni, s néhány évtized, s azt sem fogják tudni, mi az a népdal:(
offtopic
Ezüstliliom 2012 ápr. 13. - 01:20:47
(391/1363)
Bocs, most off leszek.
Szerintem is külön kell két dolgot választani (de ezt már régebben írtam az eurovíziós topikban is): nyerni megyünk vagy megmutatni magunkat? Megyünk a nyáj után vagy merünk egyediek lenni? A gyõzelem különben sem a teljesítményen múlik mostanában (talán régebben sem), hanem a sógor-koma-jóbarátságon.:( Akkor meg mi a francért nem lehet egyedi, magyar nyelvû dalt vinni? Ugyan melyik magyar elõadó hiheti komolyan, hogy majd ettõl a szerepléstõl fog elindulni a nemzetközi karrierje? Volt rá akár csak egy példa is??? Ugyan már! Ezért tartom azt is nevetségesnek, hogy a kezdõ zenekarok angol nyelvû dalokat írnak, és még a nevük is angol, mert hogy majd õk nemzetközileg is egyszer elismertek lesznek. Na ne már!
Összefoglalva: nem mindig jó az a fene nagy versengés, nem mindig az elsõség kellene legyen a cél, ami miatt mindent fel kell áldozni, és lemenni érte kutyába.
Ezüstliliom 2012 ápr. 13. - 01:09:46
(390/1363)
Melyik népekre gondolsz? A welsiekre? Szerintem ugyanúgy, ahogy minden népnek, nekik is vannak népdalaik.
Ezüstliliom 2012 ápr. 13. - 01:08:47
(389/1363)
Kedves Klára!
Nem írtad oda az adatlapodra az életkorodat, de úgy tippelem, hogy hasonló korúak lehetünk. Hidd el, a magyar ifjúságnak jóval nagyobb része tud angolul, mint az idõsebbek, és érti ezeket a szövegeket. Mi meg le vagyunk...
olahmiki1959 2012 ápr. 12. - 19:05:30
(388/1363)
Beszélgetéseink során most elõször érzem úgy, mintha elbeszélnénk egymás mellett. Te is másról beszélsz, mást hiányolsz, másért emeled fel a szavad, és én is. Te azt mondod, - amivel én alapból egyetértek, - hogy engedni kellene a különbözõ országok indulóit, hogy a saját nyelvükön énekeljenek, hiszen az érzéseit, identitását, nemzeti sajátosságait mindenki a saját nyelvén tudja a legjobban kifejezni.
Ez igaz, csakhogy ez nem egy népzenei találkozó, ahol gyönyörû népviseletben, saját nyelven, a hazai hagyományoknak megfelelõen táncolnak és énekelnek a versenyzõk, hanem Eurovíziós dalfesztivál, amelyben eleve adottak a hallgatólagosan elfogadott zenei formák, dallamok, akkordmenetek, ritmusok, kosztümök, és minden egyéb.
Az összes, napjainkban is ismert könnyûzenei stílus eredetileg Nagy Britanniából, illetve az USA-ból ered. A beat, a pop, a rock összes ága, a dzsesszrõl nem is beszélve, ezekbõl az országokból eredeztethetõ, így - sajnos - teljesen természetes, hogy mindenki az ottani elõadókhoz próbál meg hasonlítani, külsõségeiben is, és zeneileg is.
Gondolj bele, az összes induló, a grúzoktól az észtekig, a szerbektõl a görögökig, a nyugati zenekarokat utánozza, még úgy is, ha közben megpróbál egy kis nemzeti ízt, népi dallamokat, vagy ritmusokat is belecsempészni a zeneszámokba. Az zenei alap, a hangütés akkor is egyértelmûen nyugati.
Én azt mondom, hogy egy dolog a vágyálmok megfogalmazása, az ábrándozás, a "milyen jó lenne, ha" sóhajtozás, és más dolog a realitás, a két lábbal a földön állás.
Ha elfogadjuk egy verseny feltételeit, akkor próbáljunk meg az adott keretek között a legjobban teljesíteni, vagy el se induljunk, ha nem tetszenek a feltételek.
1/10
pneklara 2012 ápr. 12. - 16:38:11 1/10
(387/1363)
És ezeknek a népeknek nincsenek népdalai? Az nagy lelki szegénységet feltételezne.
1/10
pneklara 2012 ápr. 12. - 16:36:40 1/10 Előzmény olahmiki1959
(386/1363)
olahmiki - ha olyan a zene, hogy azonnal megragad a ritmus+dallam, akkor nem hiányolom a szöveget. Pl a Boney M., vagy Goombay dance band. Fenét érdekelte a strandon, mirõl énekelnek, dúdoltuk, többnyire a cím is sínre tette az embert a tartalmat illetõen, és ez elég volt.Mostanában viszont hoznak a Megába olyan dalokat - nem tudom mi a mûfaj neve - ahol talán nem a zenei rész a legfontosabb, hanem a költészet: az elõadó kísérõ mimikájából, kézmozdulataiból arra következtetek, hogy valami nagyon magvas gondolatokról énekel, a zene sem az a dallamos/ritmikus valami - de én beavatalanul hallgatok.De ezzel már megbarátkoztam.
Tény, hogy nem minden nyelv dallamos. Láttam egy cseh filmet, s a betétdalnál az az érzésem volt, hogy betonon korcsolyázás történik.
A német sem könnyed nyelv, de én imádom a német számokat. Németet tanultam, mondjuk így sem értem soknak a szövegét, de kifejezetten oda vagyok az echte német ejtésért.
Egy nemzetek fesztiválján én kötelezõen elõírnám, hogy ha valaki fellép, akkor vagy a válogatón, vagy a döntõben énekeljen anyanyelvén. Nincs annál szebb dolog, mint mikor egy nép felvállalja az anyanyelve különlegességeit, színeit.Kodály azt mondta, az iskolában ismerjék meg/énekeljék a gyerekek más népek gyermekdalait - lehetõleg eredeti nyelven. Az Európai gyermekdalok válogatáshoz közlik is az anyanyelvi szövegeket.
Ami zavar, hogy a magyar ifjúság csak angol szövegre csápol, de nem érez ingerenciát, hogy utána nézzen, hogy mit s mirõl énekel. Vagy utána néznek?
olahmiki1959 2012 ápr. 12. - 16:18:21
(385/1363)
Azt, hogy bizonyos nyelveken nem lehet énekelni, mert botrány lesz belõle, nem én, hanem Vágó István mondta évekkel ezelõtt, amikor õ közvetítette az Eurovíziós dalfesztivált, tehát ne engem barmozz le, hanem õt. Még arra is emlékszem, hogy a walesi nyelvre mondta, hogy olyan nyelvtörõ, makogó, éneklésre teljesen alkalmatlan, hogy nem is próbálkoznak ezen a nyelven énekelni.
Azzal egyetértek, hogy az lenne az ideális, ha mindenki a saját nyelvén énekelne, de attól még, hogy mi itt ebben egyetértünk, a nemzetközi trend - sajnos - nem fog megváltozni.
Mondok jobb példát, erre az egész szemléletre.
Ott van mondjuk a Miss World szépségverseny, amikor a világ minden országából összegyûjtik a legszebb lányokat, és egy nagy verseny keretében eldöntik, hogy ki közülük a legeslegszebb.
Én ezt úgy képzelném el, hogy a Föld különbözõ országainak ottani szépségideáljának megfelelõ lányokat küldenének a versenyre, a 180 centi magas, vékony szõke svéd lány mellett a 160 centis, teltkarcsú, nagyfenekû mediterrán szépséget, a szõke északiak mellett a koromfekete hajú déli típusokat, a csendes-óceáni szigetek tenyeres-talpas barna lányai mellett az európai vagy észak-amerikai filigrán lányokat, és így tovább.
A nézõk kapnának egy nagyon széles választékú tablót a világ országainak, földrészeinek nõtípusairól, szépségeirõl, és eldönthetnék, hogy ki tetszik nekik a legjobban.
Ehelyett mi történik? Egyforma magas, vékony, karcsú lányokat látsz a kifutón, mert például a teltebb testalkat eleve kizáró ok a versenybõl, holott Ázsiában, Afrikában, vagy pláne, Dél-Amerikában a szépségideál a telt mellû, kissé nagy fenekû, temperamentumos, úgynevezett nõies nõ.
Ez az, ami senkit sem érdekel, amerikai és európai divattervezõk és üzletemberek döntik el, hogy mi a trendi, és mindegy, hogy a világ melyik országából jön egy lány, ha valaki nem felel meg az õ ízlésüknek, az el sem indulhat a versenyben.
Elnézést, ha egy kissé hosszú voltam, de ezt már régóta el akartam mondani.
Visszatérve az Eurovíziós Dalfesztiválhoz, az elangolosodásnak én sem örülök, de ez van. A mi induló dalunkkal ezernyi más probléma van, sajnos.
3/10
Semprini 2012 ápr. 12. - 14:31:43 3/10 Előzmény olahmiki1959
(384/1363)
"Annak idején az Eurovíziós dalfesztiválokon rájöttek, hogy - sajnos - vannak olyan európai nyelvek, amelyeken egyszerûen nem lehet énekelni, mert nem alkalmasak rá."
Ez baromság, nem erre jöttek rá, hanem az egyik évben az elsõ 3 helyezett dal angol nyelvû volt, ezért erõs nyomásra eltörölték a kötelezõen saját nyelvhasználatra vonatkozó szabályt. Szó nincs róla, hogy bármelyik más nyelven ne lehetne élvezetesen dalokat elõadni. Az olasz, spanyol, francia természetesen evidens, hisz egy csomó világsztár csinált hatalmas karriert ezeken a nyelveken, de az Eurovíziós dalfesztiválnak kifejezetten az adta meg a sajátos bukéját, hogy minden ország képviselõje a hivatalos nyelvén voltköteles énekelni. Amióta ezt eltörölték, engem nem is érdekel a fesztivál, azóta nem is nézem, pedig azelõtt minden döntõt videóra vettem, de ez a túlzott angol-majmolás, erõltetett amerikanizlódás az agyamra megy. (Mellesleg nekem abszolút nem is tetszik az angol nyelv hangzása, az amerikai angoltól meg különösen irtózok.)