10/10
fresia 2010 okt. 04. - 09:46:35 10/10
(11483/11664)
Átmásoltam a Startlap Nyomorultak topikjából, egy az egyben /Miller Péter!?!/ - nem tudom, honnan származik az írás - a helyi politikusok jelenléte az évadnyitón is szerepel benne, amit Síva szintén megemlített.

Nyomorultak kritika

Erõs évadkezdés a Katonában

2010-09-25

Hogy valami politikai esemény van kilátásban a közeljövõben, arra abból is következtetni lehet, hogy a Katona József Színház évadnyitó darabját annyi helyi politikus nézte meg tegnap este, mint még soha. Könnyedén frakcióülést is lehetett volna tartani a Nyomorultak szünetében. Jó lenne ha ez a kulturális éhség megmaradna október után is, és nemcsak a zenés daraboknál lenne jellemzõ, elvégre a politikus mintakép is a választók elõtt, ha fontosnak tartja a színházlátogatást, esetleg olyanoknak is példát ad, akiknek ez nem jutna eszükbe.

Akik ott voltak, aligha bánták meg. Akit a darab létrejöttének körülményei, az alkotógárda énekel, ismertetõt ITT talál. Részünkrõl nemhogy nagy elvárásokat nem támasztottunk a musicallel szemben, de a "túlélésre" rendezkedve zuhantunk be az utolsó percben, példátlanul felkészületlenül, minden "elõtanulmány" a Nyomorultak hajdani elolvasása volt. Így aztán a meglepetések csak úgy zuhogtak a szereplõk színpadralépésekor. Rögtön azzal indult, amivel tavaly a Lili bárónõ, váltott szereposztás lévén Jean Valjean kétesélyes volt, és persze hogy a bemutatón NEM Egyházi Géza játszotta ( ahogyan tavaly Illésházit sem)- ez pedig az elsõ pár percben meglehetõsen elkeserítõen hatott, fõként hogy Feke Pált ismertük fel Valjeanban, akit rejtélyes oknál fogva eddig messzire kerültünk- talán a neve tette, talán hogy Varga Miklós-epigonnak tûnt abból a pár pillanatból amit mégsem sikerült elkerülni a Társulat c. mûsor során. Ámde míg az idõ késõbb Illésháziként Egyházit igazolta, már AZELÕTT hogy a másik szereposztásban is megnéztük volna,

kissé merészen borítékoljuk: Feke Pál elõadása felülmúlhatatlan. Most, hogy "kénytelen-kelletlen" hallgatni kellett az énekét, egyre inkább erõsödik a meggyõzõdés: nem õ a hasonlít Varga Miklósra, hanem Varga Miklós õrá. Hangi adottságait illetõen. Feke Pál hangját annyi melegség, szín, játék járja át, hogy nála "apásabb" hangú Jean Valjeant keresve sem találhattak volna.

A második meglepetés Fantine színrelépése volt: Koós Réka alakítását édesapja és édesanyja is végignézte rajtunk kívül, és minden bizonnyal büszkék voltak a lányukra. A börtönjelenettel induló darab elõször Fantine dalával ( Álmodtam én egy álmot rég) jut el igazán a nézõk lelkéhez: ezt bizonyítja, hogy az elsõ nyíltszíni taps is e dal után hangzott el. ( Ez mindig felszabadítólag hat a "zárkózottabb" nézõkre is.) De bõven akadt még ok a csodálkozásra: Javert Miller Péter játssza, Cosettet Mahó Andrea, Eponinet a tavaly "Süniként" már Kecskeméten bemutatkozó Simon Boglárka, Enjolrast Kiss Zoltán veszi kissé operettesre, ( ez nem negatívum) akit a kitartó Barátok közt nézõk Istvánként ismerhetnek, ( a cinikusak csak "lélekpistaként", mert karaktere egy folyamatosan lelkizõ srác volt), Marius szerepében Orth Pétert, Csombor Teréz fiát láthattuk, és ez még CSAK AZ EGYIK szereposztás, a másik sem "kevésbé ütõs"- ITT tekinthetik meg. A Thenardier- házaspár ki más is lehetett volna mint a Sirkó- Csombor "páros", akik a színpadon talán annyit voltak "férj és feleség" hogy lassan megunják egymást: csak a nézõk nem fogják soha megunni ezt a két csodálatos, fantáziadús és tehetséges színészt.

A mû értelmezése mindig "befogadótól" függ, a Nyomorultaknak is rengeteg vetülete van, mindenkinek más-más a legfontosabb belõle: kinek a szerelmi-romantikus szál, ( Marius- Cosette- Eponine) kinek a forradalom, ( Enjolras, a fiatalok, Gavroche), kinek a bûn-feloldozás-megváltás kérdésköre, ( Valjean, a pap, Javert) részünkrõl az apai önfeláldozást éreztük legnyomatékosabbnak. Nyilván lévén Jean Valjean a fõszereplõ, ez nem véletlen, de míg a "megtérésétõl" a haláláig élete a "küldetéses emberé", mégis leginkább a lányáért a halálnál rosszabbat- a magányt, önkéntes számûzetést is vállaló APA "vonala" tûnt a leghangsúlyosabbnak, olyannyira hogy amikor Marius nem nyújt kezet neki az elköszönéskor, erõs késztetést éreztünk az azonnali tettlegességre, mi sem bizonyítja jobban, hogy mind Orth Péter, mind Feke Pál kifogástalan alakítást nyújtott.

A darab kiállítása pazar- nem is lehetett olcsó- olyan hangminõség szólal meg a színpadon és a zenekari árokban, amilyenre az elmúlt 25 évben itt példa nem volt, és nem 4 kórista kóvályog a színpadon, hanem a tömegjeleneteknél tömeg van, még az epizódszerepekben is olyan színészeket találhatunk mint Szokolai Péter vagy Csémy Blázs- elképzelhetõ akkor, milyenek a fõszereplõk. A püspököt alakító Csizmadia Lászlóra mintha ráöntötték volna karakterét, a másik szereposztásban Makrai Pált találjuk, talán vele is megéri megnézni a darabot, ahogyan Zavaros Eszter Cosettjére és Puskás Péter Mariusára is kíváncsiak vagyunk.

Úgy tûnik a színházvezetés változtatott tehát a korábbi gyakorlaton, mely szerint nem "közönségsikerrel" kezdtek, a népszerûbbnek ígérkezõ darabot nem "sütötték el"az elsõ bemutató alkalmával. Idén valószínûleg a Nyomorultak lesz a slágerdarab- méltán. Noha a zenéje nem a "brutálsláger" kategória, sokkal finomabb, bonyolultabb dallamvilágú mint például a Macskák - valószínûleg sokan lesznek, akik nemcsak egyszer nézik majd meg: és talán a kecskeméti színház is megéri hogy nem egy, hanem két, három vagy több évig is repertoáron tarthat egy darabot. A Nyomorultakban bõven benne van ez a lehetõség!
10/10
fresia 2010 okt. 04. - 09:08:25 10/10
(11482/11664)
Csak egy fotó, a szomszédok tették fel. Mintha már propagálta volna régebben is ezt a nyelvtanulási módszert ZOLI... vagy az egy másik volt? :P :)
10/10
fresia 2010 okt. 02. - 19:52:48 10/10
(11481/11664)
Bahhh, már megint korrigálhatom magam... :P :((
Reggel futva olvastam át, amit feltettem, nem arról van szó, hogy Szegeden mutatnák be a Nyomorultakat, hanem hogy valószínûleg látható lesz majd 2011- ben valamelyik szabadtérin...
Elnézést. :(
10/10
síva72 2010 okt. 02. - 13:11:20 10/10
(11480/11664)
Volt vki a Szent István Parkban? Mi volt?
10/10
fresia 2010 okt. 02. - 09:20:52 10/10 Előzmény hencsip
(11479/11664)
Dettó... :D
Lehet, hogy mégis lesz a Nyomorultak a Szegedi Szabadtéri Játékokon 2011- ben? Persze, az is kérdés, hogy kivel...
http://www.musicalinfo.hu/index.php?cikk=1368
10/10
Anita851020 2010 okt. 01. - 21:04:12 10/10 Előzmény hencsip
(11478/11664)
Én is, és az elsõ kettõvel is. Aztán csendben szurkolok.
hencsip 2010 okt. 01. - 13:34:10 Előzmény fresia
(11477/11664)
De lennék annak a szúrós tekintetnek a fókuszában! :DDD
hencsip 2010 okt. 01. - 13:31:57
(11476/11664)
Jaki a Nyomorultak fórumból:
Miller ugy enekelt mint fenykoraban. Remekul. S vegre azt is megertuk, hogy Javert bariton. Nalunk valahogy szeretik tenoroknak osztani ezt a szerepet (mint ahogy masik szereposztas Toth Attilaja is az). Miller raadasul tobbfele stilusban is tud enekelni, egykori Mariusa es mostani Javert megszolalasa jelentosen elter. Akik szerettek Fantomkent, szerethetik ezt is. Kifejezetten orultem, hogy kicsit visszavett az "oblositesbol" amit neha tulzasba visz, ha ezen a "nem pop" hangjan enekel. Nehezen ertheto, Miller Zoli mit is akar a karrierjevel kezdeni. Itt lenne a helye, ezen a szinpadon, hasonlo sulyu szerepekben. Szerintem csak rajta mulik.

De egyetértek az uccsó két mondatával (is)!
10/10
fresia 2010 okt. 01. - 09:41:29 10/10 Előzmény ixionka
(11475/11664)
Köszönet neked is a beszámolóért, hogy én mikor láthatom a darabot, egyelõre fogalmam sincs... :(
Egy cikk a startlap fórumáról:
http://www.baon.hu/bacs-kiskun/kultura/egy-alom-valora-valt-330196
ixionka 2010 szept. 30. - 09:05:43
(11474/11664)
Holnap Zoli a Szent István Parkban lép fel Budapesten, Fenyõ Miklóssal és a Made in Hungáriás táncosokkal este fél 6-tól.
10/10
síva72 2010 szept. 27. - 09:40:45 10/10 Előzmény ixionka
(11473/11664)
Örülök, hogy "te is megkaptad a magadét":)))), már ami a szép estét illeti!
Ezek szerint nemcsak én vagyok ilyen, hogy nem látom megöregedni Javert.
ixionka 2010 szept. 26. - 21:37:19
(11472/11664)
Az általam ismert eredeti szövegben kis módosítások voltak, de nem vesz le a darab értékébõl, annyira nem lehet rájuk ismerni.
ixionka 2010 szept. 26. - 21:34:06
(11471/11664)
Mai elõadás nagyon ott volt:)
Nagyon nagyon tetszett. Bár nem Pali volt Zolival párban, hanem Egyházi Géza de õ is nagyon jó volt.
Zoli számomra tökéletesen megjelenitette Javert, aki a törvényt tiszteli, betartatja, megköveteli.
A dalok jól szóltak, Csillagok nagyon szép volt és a végén Javer öngyilkossága is. Hangok szépen kitartva, néha felvedezni véltem fantomos hang utánzásokat és egyebeket, amik jól estek:)
Javer öngyilkosságánál még a kis tipródás is megvolt számomra.
Különlegesség volt, hogy pótszékes jegyet kértem az elõadásra és arra is utaltam el a jegy árát, de meglepetésemre elsõ sor közepés jegyet kaptam:)
Talán már ebben a topickban írta valaki, hogy különbség van Javer és Jean Valjean öregedése között. Valjean öregedése fokozatosabbnak tûnt számomra, bele öregedett idõrõl idõre a szerepbe.
Javer az elején közép fiatal az elsõ felvonás végén meg bejött olyan õsz hajjal, hogy azt hittem hirtelen lecserélték Makraira. De nem de olyan hirtelen öregítették meg és utánna annál öregebb nem lett. De ez legyen a legnagyobb bajom.
Kaptak álló tapsot is persze, és Zoli nem hazutolta meg magát. Miután a taps nem akart szûnni, bele kezdtek ismét együtt egy közös dalba, s mikor itt a hangokat tartotta ki a végén Zoli és Géza Zoli ott vigyorgott és nézte, hogy Géza mellette elröhögi e magát vagy, melyikük tudja tovább kitartani a hangot:)
10/10
fresia 2010 szept. 26. - 18:53:34 10/10
(11470/11664)
Igen, nagyon remélem én is... az ifjú forradalmártól a darab folyamán egyre korosodó Jean Valjean- ig. /Bár Síva szerint ZOLI- t nem lehetett öregíteni - örökifjú, hiába. :P :)/
Még egyik szerepben sem láttam - abban is bízom, hogy nem kell kivárnom, amíg megkapja a "fõ" fõszerepet. :)
hencsip 2010 szept. 26. - 18:25:31
(11469/11664)
És reméljük, hogy egyszer Valjean-ként is láthatjuk!
(És néhány évtized múlva még a püspök szerepét is kipipálhatná, csak a teljesség kedvéért :))
10/10
fresia 2010 szept. 26. - 16:50:35 10/10
(11468/11664)
Bocsánat, a "Válasz" gombot kellett volna nyomnom az elõbb.
10/10
fresia 2010 szept. 26. - 16:49:07 10/10
(11467/11664)
Csatlakozom az elõttem szólóhoz: remek estéjük lesz, biztosan. :)
10/10
fresia 2010 szept. 26. - 16:47:33 10/10
(11466/11664)
Köszönöm a cikket - érdekes volt, amit ZOLI a musical három fõszerepérõl nyilatkozott. Már szinte egymagában elõ tudná adni az egészet... :)
10/10
síva72 2010 szept. 26. - 16:40:03 10/10
(11465/11664)
Szép estét kívánok a ma Kecskemétre tartóknak és várom a mesét!