Téma: Nagyítás

10/10
sárga rózsa 2007 nov. 06. - 20:38:03 10/10
(14/74)
ühmm..köszönöm:)..bár ez csak egy fórum, itt könnyû bocsánatot kérni..most néztem meg 1-2 napja megint. Áhh..jó film:).
10/10
sárga rózsa 2007 okt. 29. - 02:24:28 10/10
(13/74)
amúgy tényleg bocs mindenki, elég nyers voltam, de nagyon szeretem ezt a filmet
10/10
efes 2007 okt. 28. - 17:46:30 10/10
(12/74)
sajnos (vagy tõlem akár hál'istenek..:) leszoktattak az efféle filmekrõl, amelyekkel kapcsolatban azt kell leszögezni mindenekelõtt, hogy nem szórakoztató célzattal készültek. az efféle filmek megfejtése szellemi erõfeszítést, aktív figyelmet vár el a nézõtõl, eleve úgy van kitalálva, hogy az alkotó belekalkulálja a nézõ várható képzettársításait. mintegy játszik velünk, ha hagyjuk. manapság már kényelmesek vagyunk, kinyitjuk a szánk, és várjuk, hogy berepüljön a sült galamb/bekapcsoljuk a tévét, beülünk a moziba, és várjuk, hogy le legyünk nyûgözve. ez a szellemi tespedésre ingerlõ metódus a legnagyobb hibája a kommersz filmgyártásnak.

antonioni, fellini, bergman, jancsó és a többi nagy mester, ma már nem tudná ezeket a filmeket megcsinálni. abban a korban még meg lehetett, mert még volt rá pénz/nem számított , hányan nézték meg õket.

azért a pantomimtenisz nagyon a legjobb filmjelenetek egyike, ahogy kiütik a labdát, és várják, hogy a fotós csávó visszadobja...
zszoltan 2007 okt. 28. - 16:34:55 Előzmény sárga rózsa
(11/74)
OFFTOPIC
Az elsõ két mondatodat még értem is.
Az már kevésbé világos, hogy milyen váratlan képzettársítással juthattál el az akciófilmekhez. Mindenesetre rákerestem az általad ajánlott szóra, mert a sok dráma között tényleg nem ártana egy-egy igényesebb akciófilm sem, lazításképpen. Semmit nem találtam. (Persze a Google sem éppen 100%-os megbízhatóságú keresõ.)
Az ízlés és a színvonal viszont szerintem oly mértékben eltérõ fogalmak, hogy én óvakodnék kapcsolatba hozni egymással õket. (Összekeverni meg igen nagy hiba lenne.)
Azt viszont még nem döntöttem el, hogy bánatos legyek vagy sajnálatomat fejezzem ki a nyers stílusod miatt. Excuse me!
10/10
sárga rózsa 2007 okt. 26. - 18:45:18 10/10
(10/74)
ennek a filmnek nem az izgalom volt a lényege..abban a korban, a '60as években elég kemény tiltakozásnak szánták, és ilyen célzattal írták..aki akciófilmeket akar nézni, keressen rá Swaitzeneggerre..!..ja és ne ócsárólja az ízlésénél színvonalasabb filmeket..:S..
(sorry a nyers stílusomért..)
kevinspéci 2007 aug. 06. - 07:51:44
(9/74)
Kicsit tényleg lassú. S a története egy mondatban összefoglalható. Az ilyen filmre szoktam mondani, hogy inkább érdekes, mint jó...

Azér' érdemes megnézni. Mondjuk ezentúl álmaimban is heves cipõkopogást fogok hallani folyton. :)
StJust 2007 aug. 06. - 00:24:25
(8/74)
Mindent elkövettem,hogy türelemmel végignézzem,de nem jött össze,nekem unalmas volt és vontatott.Lehet,hogy nincs szépérzékem,de nekem akkor sem tetszett,és ezt vállalom!!!
*Bátorszív* 2007 aug. 05. - 04:56:29
(7/74)
Tárgyilagos vélemény...; -- tehát nem szubjektív- : (bár az objektivitás általában óhatatlanul keveredik némi szubjektivitással is...) -- : A "Blow up" kétségtelenül egy Nagy film...(!)
( bár talán nem mindenkire tesz olyan hatást, mint húsz,- harminc évvel ezelõtt; - ez részben érthetõ is-...), de hogy ez a mozi egy igazi masterpiece, az egészen bizonyos.;
blowup 2007 aug. 04. - 14:25:16
(6/74)
Amikor a múltkor adták az m2-n, egy picit lecsíptek a végébõl, remélem most nem teszik, szeretném ezt a szinkronos verziót is egyben.....
Eredeti hanggal (HU felirat is) Saturnban adják 1190-ért, ennek szebbek a színei és jobb a képminõsége is.....ha vkit érdekel.
blowup 2007 márc. 12. - 19:50:05
(5/74)
Csak egyetérteni tudok veled.Bizony meg kell nézni többször h minden apró részlet jelentõséget nyerjen.
Marvin02 2007 márc. 11. - 19:57:45
(4/74)
Jó film volt. A múltkor láttam a TCM-en is egy keveset belõle, de így magyarul kifejezetten tetszett. A tartalomnál nem kellett volna megírniuk, h. gyilkosság történt, mert amikor a fotókra közelítettek, és a férfi percegik némacsöndben bámulta, idegesített, viszont arra nem is gondoltam, h. az egészet csak képzelte. Érdekes, megkéne néznem még egyszer.
blowup 2007 márc. 10. - 19:58:54
(3/74)
No.1 4ever!
EperX 2007 márc. 10. - 17:51:30
(2/74)
Nagyon örülök, hogy ilyen értékes filmet is lehet látni a TV-ben, és egy olyan csatornán, ahol nem lesz reklámokkal szétszabdalva... még gyerek voltam, amikor ezt a filmet láttam, de már akkor is lebilincselt, most érett fejjel várom, hogy ismét lekössön, bizonyára másként fogom értékelni, de ebben ez a szép...
[: Azuroo andrew :] 2006 dec. 09. - 15:16:04
(1/74)

Antonioni 1966-os filmjérõl nehéz lenne úgy beszélni vagy fejtegetni azt, hogy ne történjen !Spoilerkedés!, így fölhívóm rá a figyelmet, az elkövetkezõkben akad ilyen mondat talán nem is egy.
A forgatókönyvet Julio Cortazar elbeszélése nyomán Tonino Guerra és maga Antonioni írták.
Az olasz rendezõ filmjének cselekménye Londonban játszódik, az ottani fiatalok bohém közegében, (nihilizmus, különcködés –individualizmus, ám ugyanakkor felszínesség) lokálok adta atmoszférában.
Ezen társadalmi csoport tagja hõsünk Thomas is, aki ad hoc jelleggel készít pár képet egy félre esõ parkban egy párról.
Az elsõre ártatlannak tûnõ eseménysor azonban új értelmezést kap Thomas laborjában…

És nem akárhogyan játszik Antonioni a fotónagyítás folyamatának képeivel. Képrõl képre közelik, melyek origójában a lány arcán megjelenõ érzelmek: kétség, természetellenes félre nézés – mintha csak oda vonzaná a figyelmét valami várt vagy esetleg nem várt esemény. Antonioni brilliánsan vezeti a nézõt, így Thomassal együtt áll össze számunkra is az esetleges gyilkosság eseménysora. (további érdekes dilemma számomra hogy férfi arcának kifejezései jellegtelenek, semmitmondóak)
Végül kronológia sorrendben pásztázik a kamera, így összefüggéseiben láttatva a történteket.
spoiler:
Ennek okán Thomas visszatér a parkba, s ott is találja a hullát - Ami önmagában irreális, hiszen miért hagyták volna ott addig… (valami neszt is hall, talán egy fegyver csõre töltését) mikor végül elszalad.
A betörés melynek során elviszik a fotókat, csak a bokor mellett fekvõ test nagyítása marad.
Vajon miért ? – talán mert csak azok a fotók érdekelték a betörõket melyeken a lány van… és a hátra hagyott nagyításon valójában nincs is fekvõ test… Na éppen ezen kétségek miatt jó a Nagyítás.
Még a holttest felfedezése a parkban egyértelmûen nem képzelgésként ábrázolt, addig a pantomim teniszezés labda pattogása melyet úgy (csak) hallunk, hogy közben kis közelit látunk Thomasról, egyértelmûen mutat rá arra hogy ez csupán hõsünk fejében hallatszódik.
Belemegy a pantomimok játékába, hol ott tudja, hogy nincsen valójában labda – talán itt találkozik újra a „nem létezõ realitással”, ugyan úgy mint amikor a gyilkossággal és a holtesttel szembesül.
A fõ motívumunk végül is nem a gyilkosság lesz – amely talán meg sem történt… (vagy még is …)

A film igazi motívuma inkább a sikerbõl, jólétbõl a nihilizmusba zuhanó Thomas dilemmája a valóság szubjektív érzékelésérõl, kapcsolta az õt körülvevõ világgal, élettel…

10 / 9