Téma: Pillangó

asab 2012 dec. 28. - 17:24:58
(47/127)
Akit esetleg a sok zûrzavaros hablatyolás helyett érdekelne, mit írt Móricz, http://forum.port.hu/posting.php?mode=reply&topic_id=50927&sid=115703be5cbf178cff5057e58e915b2a itt elolvashatja.
offtopic
adamnagysweetmovie 2012 dec. 28. - 13:42:06 Előzmény Vidaszl
(46/127)
Off:
A társadalmi különbségek tekintetében mind a horthy-rdsz, mind a piacgazdaság szarul teljesített, aláírom.
Utóbbiban mondjuk kicsivel több (volt) a lehetõség/illúzió a kitörésre, de baromi nagy hátrányt kellett ledolgozni. Egy tekintélyelvû, félfeudális rendszerben ez szinte lehetetlen...
Ahogy az emberek nagyobb biztonsága is kérdéses - szerintem emberi és politikai jogai sokkal megsérthetõbbek voltak, fõleg a kiszolgáltatott rétegeknek egy parancsuralmi rendszerben. És az omnipotens állam túlkapásait (pl a csendõrség önkénye vagy a holocausthoz vezetõ út) sem korlátozta semmi, mert nem volt jogállam, és az államot szabályozó kontrollintézmények.
adamnagysweetmovie 2012 dec. 28. - 13:32:10 Előzmény Vidaszl
(45/127)
Komolyan mondod, hogy aki a városban meg akar élni, az nem dolgozik keményen? Nem csontozza ki a munkaadó?
Szerintem félrevezetõ így preferálni.
A vidék életfeltételeit javítani kell, ebben egyetértek. De a világgazdaság és a termelékenység (tetszik-nem teszik) folyamatait is figyelembe kell venni, nem lehet nem alkalmazkodni.
adamnagysweetmovie 2012 dec. 28. - 13:21:54
(44/127)
Érdekes, az én hsz-em is törölték, sõt mintha azzal kezdték volna.
Pedig csak annyit írtam, ne feketén-fehéren ítéljük meg a történelmi korszakokat és ne retusáljuk a történelmet.
Ez csípte annyira a port szemét? Miért?

És ki fog ide tartalmas hsz-t írni a gügyögésen túl, ha indoklás-értesítés nélkül törölnek látszólag semleges hsz-eket?
szonya1 2012 dec. 28. - 13:13:30
(43/127)
Érdekes :) Én ma kora reggel írtam neked, de az is eltûnt.
9/10
Vidaszl 2012 dec. 28. - 12:58:13 9/10
(42/127)
Az én válaszom még ott csücsül (dec. 27. 20:03 | 37/47), de amire válaszoltam, azt már nem látom.
szonya1 2012 dec. 28. - 12:43:30
(41/127)
Akkor jó, mert én sem értettem, hogy hová lett a hsz-em, már kezdtem kételkedni benne, hogy egyáltalán elküldtem-e. Ezek szerint nemcsak azt törölték, de a válaszod is. De miért???
9/10
Vidaszl 2012 dec. 28. - 12:21:57 9/10
(40/127)
A legizgalmasabb, hogy azt az üzenetet, amire elõször válaszoltam, már nem látom a listában :-)
9/10
Vidaszl 2012 dec. 28. - 12:11:29 9/10
(39/127)
Ezek szerint félreértettük egymást. Az én replikám elõször arról szólt, hogy a filmben úgy jelenik meg a paraszti élet, ahol volt értelmes szabadidõ is bõven ahogy szerintem volt is.
Akire replikáztam, az ezt vonta kétségbe, vele együtt a film és Móricz hitelességét.
Remélem én sem értettem félre azt a hozzászólást!
szonya1 2012 dec. 28. - 11:48:11 Előzmény Vidaszl
(38/127)
Ezt én nem egészen értem. Talán látomása volt Móricznak, hogy már évtizedekkel korábban Aczél elvtársék útmutatása szerint írta meg a mûvét?
9/10
Vidaszl 2012 dec. 28. - 11:26:09 9/10
(37/127)
Abban egyetértek, hogy az igazság sem fekete-sem fehér. És nem is parasztromantikázni akarok, ahhoz volt részem is elég ebbõl az életmódból. DE!
Hosszú távon még mindig ez az egyetlen életforma, mely úm. fenntartható, környezetbarát, energiatakarékos, hogy ilyen mainstream fogalmakat soroljak. És hogy dolgozni kell? Hát enélkül most sem fog menni.
Persze a népi írók által leírtak ülnek, de ..
A mai helyzettel összehasonlítva rájöhetünk, hogy akkor sokkal nagyobb biztonságban, megbecsülésben élt az emberek többsége. A mostani fen nagy demokrácia pedig igen elnézõ a nagy társadalmi különbségekkel országon és Európán belül is.
És még egy vetület: ma az elsõ pár napos áramkimaradás után éhen halnának és megfagynának az emberek így január-február felé közeledve.
Ez, hogy mindenki marketinges, médiás, vagy mûvész akar lenni, nem fog menni.
Bizony vissza kell a mû városi létbõl sokaknak térni a földhöz. És mindenkinek dolgozni kell - akár fizikai munkát is. Ez nem jelenti azt, hogy a technológiai vívmányokat ne alkalmazzák (kivéve pl.: GMO, vegyszer, aránytalan üzemanyag felhasználás, és bármi, aminek hatását a nagy mûre hosszú távon nem tudjuk teljes biztonsággal).
adamnagysweetmovie 2012 dec. 27. - 23:23:56
(36/127)
Esetleg Szõts István nem a horthysta ideológiába illõ, hanem valóban humánus és nemzeti szemszögét is ajánlani tudnám. Mondjuk ott az Emberek a havason.
Sugárzó, boldog parasztok, és az értük szerényen tevékenykedõ állam...
csanaklára 2012 dec. 27. - 23:20:37
(35/127)
Sajnálom, hogy csak ilyen sekélyes gondolatok jutnak eszébe.Ön szerint Móricz Zsigmond is a Vitézy családhoz tartozott? Vagy róla még nem hallott? Járt Ön egyáltalán falun? Bizony régen a paraszti munkát végzõ asszonyok, lányok egytõl egyig szoliba jártak.Még fizetni sem kellett érte. Látott Ön már régi, paraszti viseletet? Biztosan nem, mert akkor tudná, hogy mûvészeti remekek voltak az egykori ruhák.Nagyanyáink évekig szõtték, varrták hímezték õket.Ha hiszi, ha nem hordták is.A gyûlölködéstõl ez Önnek eszébe sem jut.
adamnagysweetmovie 2012 dec. 27. - 23:18:25
(34/127)
Nem tudom, hallottál-e a két háború közti népi írók mozgalmáról, az általuk leírt vidéki közállapotokról, társadalmi igazságtalanságokról, a hatalmasokat védõ csendõrállamról.
Na azt nem Aczél-elvtárs írta...
csanaklára 2012 dec. 27. - 23:10:42 Előzmény olahmiki1959
(33/127)
Teljesen egyetértek a véleményével.
offtopic
Fõnix_császárnõ 2012 dec. 27. - 21:05:20
(32/127)
blabblabblabblabblablabla!
9/10
Vidaszl 2012 dec. 27. - 20:03:55 9/10
(31/127)
Talán azért mégsem egészen ilyen nyomor élet volt az a világ, ami elváratos polkorrektéknél. Persze az Aczél elvtárs és elõdei által kreált két világháború közte képben tombol a nyomor és a kilátástalanság.
A valóság sokkal élhetõbb, vélhetõen a mai kütyükkel teleaggatott, elektronikus pórázon tartott világhoz képest is.
Igenis, hogy volt szabadidõ is, értelmes életritmus.
Mindkét nagyszülõi rokonságom még tanyán élt (mindketten 10 gyermekes családból). Sokat meséltettem õket, meg akit lehetett.
Persze akkor is voltak (kis számban) lusták, élhetetlenek, esetleg szerencsétlenek. Ebben az aczéli múltképben õket sokszorosították, nem a többség ember életét.
Kedvenc említésem az apai nagyapámék egyébként nem túl nagy földjén ,20 hold, dolgozó napszámosról szólt, aki az aranyfogat minden további nélkül meg tudta engedni magának a 30-as években.
olahmiki1959 2012 dec. 27. - 18:50:09
(30/127)
Teljesen igazad van.
Móricz Zsigmondnak, - az írónak - fogalma sem volt a vidéki életrõl.:)
Az ötleteit mások regényeibõl, cikkeibõl nyúlta le, az információit innen-onnan, könyvtárakból, lexikonokból, meg az internetrõl szedte le, csak az volt a probléma, hogy az eléggé elavult gépe mindig a legváratlanabb pillanatokban fagyott le, és akkor kénytelen volt a saját fantáziájára hagyatkozni, amibõl persze mindig baj lett, mert olyankor mindig nagy csacsiságokat írt szegény.:))
Az Árvácska, a Barbárok, a Rózsa Sándor, meg pláne az Erdély trilógia, tele van anakronizmusokkal, csikorgó mondatokkal, történelmi tévedésekkel, megmosolyogtató tájleírásokkal, életszerûtlen, "a pusztai ember életéhez semmi köze nincs" mozzanatokkal.:))
Kéziratokból, korabeli feljegyzésekbõl tudni lehet, hogy amikor Móricz a Pillangót 1924-ben megírta, állítólag álmában megjelent neki Szíjjártó arkangyal, és ujját figyelmeztetõen felemelve intette Móriczot, hogy úgy írja meg a történetet, úgy csûrje-csavarja az eseménynek az õ lefolyását, úgy jelenítse meg a magyar puszta szegényeinek sanyarú sorsát, aki van, hogy majdan úgy kilencven esztendõ múlva, 2012-be' az akkori Orbán kormány közeli érdekeltségibe tartozó Vitézy-klán egyik mozgógép-direktora busás hasznot húzva magának, és persze legfõbb pártfogójának, a miniszterelnök úrnak, idilli mozgóképet tárhasson az érdeklõdõ nagyközönség elejbe.:))

Meg különben is, tudható, hogy a két szerelmes fiatal azért nem lehet egymásé a történet elején, mert a srác mobilja lemerül, amikor sms-ezni akar a kiscsajnak, hogy nem tud elmenni este a Nagyerdõre talizni, és elkerülik egymást, a csaj a mûkörmöstõl visszajõve két órán keresztül ott szobrozik a hídon, erre megjelenik az oldalkocsis motorral Csányi Sándor, a cipészgyerek, - aki egyébként a Goj motorosok egyik alvezére, - és fel akarja csípni a kiscsajt, aki persze beint neki, és elküldi a fószert a susnyásba, de ízibe'!:))
A két család meg azért nem csípi egymást, mert a lány testvére, Pindroch Csaba, - aki az orosz maffiával került közeli kapcsolatba, amíg 7 évig sitten volt Szibériában, - olcsón le akarja nyúlni a szomszéd család földjét, mert fülest kapott "fentrõl", hogy hamarosan egy szórakoztató centrumot akarnak építeni a szomszéd tanyájának a helyén.
Azoknak viszont a tudomására jut, hogy a srác becsempészett az országba két baromi értékes drágakövet, amiket az orosz maffia a cári koronaékszerek közül lopott el, két tökéletes hamisítvánnyal helyettesítve azokat, és az a tervük, hogy a legközelebbi lagzi forgatagában, - amíg Bunyós Pityu, meg Postás Józsi szórakoztatja a nagyérdemût, - kilopják ezeket a disznóól hátsó deszkafala mögül, ahová Pindroch eldugta õket.:))
Darabos Jóska teljesen lepadlózik attól, hogy Hitves Zsuzsika meglehetõsen hiányos öltözékû képeit fent találja a neten, egy erotikus társkeresõ oldalon, de amikor kérdõre vonja a lányt, akkor az azzal vág vissza, hogy tudja ám, hogy Jóska nemrég szabadult a sittrõl, ahol kábítószer birtoklásért ült 2 év 6 hónapot, a képekrõl meg nem tehet, mert azokat még az elõzõ barátja tette föl a netre, - a szemétláda, - az õ tudta nélkül.:))
Miután így tisztázták a dolgokat, rájönnek, hogy õket még az isten is egymásnak teremtette, és elhatározzák, hogy lelépnek, de elõtte még Zsuzsika elhívja a cipészt a közeli fogadóba, egy órácskára, mialatt Jóska a börtönben tanult módszerrel felnyomja a cipészmûhelyt, az ott lévõ, régi típusú, eléggé elavult páncélszekrényt könnyedén felfeszítve, a benne lévõ néhány millió forinttal elegánsan távozik, az akció sikerességérõl küld egy sms-est Zsuzsikának a fogadóba, aki az együttlétben teljesen kikészült, mélyen alvó Csányi összes értéktárgyát, pénzt, bankkártyákat, mobiltelefont, és még az aktatáskában lévõ laptopot is magához véve, elhúz onnan ezerrel.:))
A két fiatal az aggódó szülõknek egy email-ben üzeni meg, hogy mindenki tehet nekik egy szívességet, aztán Reviczky ezüstmetál-színû terepjárójával lassan beleolvadnak a pusztában a lemenõ nap narancssárgán hömpölygõ fényébe.:))

Móricz Zsigmond meg legközelebb kétszer is meggondolja, hogy írjon-e egyáltalán valamit...:))
Kurucos 2012 dec. 27. - 18:01:54
(29/127)
Ennek a filmnek nagyon örülni kell... amikor a mai világunkban hihetetlen a nyugati világ
nyomása ránk szóval ha ilyen film születik az nagy kincs.
A filmes munka és a színészi gárda a helyszínek nagyon jól ki lettek választva.
Aki pörgõs nyugatias filmet várt az ne ezt nézze hanem menjen más csatornára.
A hozzászólásokból érzõdik ,hogy kik értenek kicsit a filmkészítéshez és reálisan ítélik meg a filmet.
Nagyon nehéz úgy filmet csinálni,hogy az mindenkinek megfeleljen.
Meglehet próbálni a filmezést mit jelent jó helyszíneket és szereplõgárdát találni, és
stábot is ,meg egy jó vágót aki profin a rendezõvel elkészít egy ilyen stílusú filmet.
Azért nem kellene lehordani ezt a mûvet ahogyan egyesek teszik.
A kép Törökszentmiklós határában Készült Óbalán
3/10
sophya 2012 dec. 27. - 15:16:36 3/10
(28/127)
Egyetértek Szonya1 véleményével. Sajnos nagyon gyengére sikerült!