Téma: Pillangó

szonya1 2012 dec. 27. - 14:28:19
(27/127)
A nyomába sem ér az Esztergályos Károly féle feldolgozásnak. Éppen csak a lelke, a varázsa veszett el az egésznek.
7/10
ego.man 2012 dec. 27. - 14:11:38 7/10
(26/127)
Én egy kicsit csalódtam benne, úgy megörültem az adaptációnak, de valahogy messze nem abban az élményben sült el, mint a könyv. Talán én képzeltem másképp olvasáskor, talán mégsem sikerült korhûen megjelenítenie a készítõknek, nem tudom, de nem lett olyan erõs, igazi játékfilm, mint vártam. Olyan vontatottnak tûnt és a történet szálai is elbújtak érzelmestõl, pillangóstól egymás mögött. Ha valaki meg szeretné nézni, de a könyvet még nem olvasta, az elõbb mindenképp a könyvet vegye kézbe, nagyon szép történet :)
far vik 2012 dec. 27. - 13:45:24 Előzmény olahmiki1959
(25/127)
Minden szavával egyetéretek.
offtopic
adamnagysweetmovie 2012 dec. 27. - 11:38:41 Előzmény -greghouse-
(24/127)
Nem értesz, szevasz.
10/10
-greghouse- 2012 dec. 27. - 10:26:19 10/10
(23/127)
Nem igazán kívántam többet szólni a témához, de ezt nem tudom megállni.
Az, hogy Te a Marslakókat egy napon említed a Pillangóval, személyes sértés.
Uff.
olahmiki1959 2012 dec. 27. - 02:38:51
(22/127)
Amint az köztudott, a rendszerváltás elõtt évente többszáz tévéjáték, novella, irodalmi adaptáció készült a televízióban, aztán ez a dolog mintegy varázsütésre, megszûnt, elenyészett, jelentéktelenné vált. Hosszú évekig a kutya sem törõdött tv játékok készítésével, az irodalom, az érték teljesen a háttérbe szorult, de még színvonalas kabaréjelenetek, vidám egyfelvonásosok, Rejtõ, Szõke Szakáll, vagy Nóti Károly írásaiból készült adaptációk sem készültek.
Nem véletlen, hogyha nagy ritkán ilyen darabokat elõszed az archívumból, és lead a tv, azok egytõl-egyig több évtizeddel ezelõtt készültek, a hetvenes, nyolcvanas években.
A kereskedelmi tévék megjelenésével pedig még rosszabb lett a helyzet.
Elárasztottak minket az amerikai, nyugat-európai, és dél-amerikai sorozatok, amelyek a mai napig a keresk. tévék mûsorkínálatának a gerincét adják.
A magyar készítésû, témájú, irodalmi hagyományokra épülõ tv-játékok készítése szinte a nullával egyenlõ.
Éppen ezért üdítõ és szívet melengetõ dolog látni egy-egy kísérletet, próbálkozást, olyat, mint a "Pillangó", amely a nagyon kevés ilyen jellegû darabok egyike.
Kissé nehézkes, kissé talán suta itt-ott, olyan, mint amikor egy évekig a fészerben tartott régi autót megpróbálnak beindítani, köhög, kattog, zörög a motor, többször is meg kell próbálni a beindítását, talán a gyújtáson is állítani kell, nem utolsósorban üzemanyagot is kell bele tölteni, de aztán nagy nehezen, mégiscsak duruzsolni kezd az öreg gépezet, és talán az autó is elindul egyszer az udvaron, mielõtt kimenne a forgalomba.
A "Pillangó" készítõinél érezhetõ volt a próbálkozás súlya, jelentõsége, nagyon "oda akarták tenni" a dolgot, még a legkisebb szerepekbe, alig néhány szavas megjelenésük erejéig is igazi nagyágyúkat helyeztek, a régi, nagy nemzedék néhol már igencsak kiöregedett, de még mindig erõteljesen, hitelesen játszó tagjait.
Reviczky Gábor, Cserhalmi György, Koncz Gábor, Csurka László, Nagy Anna, Ráckevei Anna, Szarvas József, Meszléry Judit, Szirtes Ági, vagy Gáspár Sándor egytõl-egyig lubickoltak a szerepükben, a mostani fiatalok közül pedig Csányi Sándor, Tóth Ildikó, Pindroch Csaba, vagy a legfiatalabbak, a fõszereplõk, Bánovits Vivianne, és Adorjáni Bálint belülrõl érezve a múlt század elején játszódó történet szereplõinek az érzéseit, lelkületét, belsõ indíttatásait, nagyon szépen, hitelesen alakították a figurákat.
Az operatõri munka az valami egészen csodálatos, különleges, szinte csak szuperlatívuszokban lehet róla beszélni. Néha már-már giccsbe hajlóan gyönyörûek voltak a képek, a megvilágítás, a kameraállások, és a természet, a táj saját szépsége, a parkok, az erdõk, a tavak, az alkonyatba hajló végtelen rónaság, vagy a szobabelsõk, a paraszti bútorok rusztikussága, az úri házak gyönyörûen berendezett szobái, mind-mind esztétikai élményt jelentettek.
(Mellékesen, ennyi egyenes tartású, súlyos egyéniségû idõs, nagy színészt, és szép arcú, õszinte, nyílt tekintetû fiatalt nem is tudom, mikor láttam utoljára egy filmben.)
Összességében a fordulatos, drámai történet, a színészek hiteles játéka, a képi megvalósítás egytõl-egyig hatalmas élményt jelentett, és nézõként azt kívánhatjuk, hogy minél több ilyen színvonalú irodalmi adaptáció, tv játék, film készüljön a jövõben, amely valódi értéket hordoz, és visszaadja a reményt a kommersz, a gagyi és az értéktelenség térhódításával szemben.
adamnagysweetmovie 2012 dec. 27. - 01:04:29
(21/127)
:) Annyira jó, hogy sztem mind3-an (Greggel együtt) ugyanazt pártoljuk.
Na végre, akkor ebbõl kérünk még többet (bár még nem volt idõm megnézni, de a tvjátékot, adaptációt általánosságban pártolom a köztévében)!
adamnagysweetmovie 2012 dec. 27. - 01:00:54
(20/127)
Off:
Bár nehezemre esik magyarázgatni, de a Marslakóknál még te is azt kritizáltad, hogy miért szappant(ráadásul minõsíthetetlent) gyárt a köztévé?
Most meg nem értem, miért esel hasra amiatt, hogy végre közszolgálati tartalmat gyártat le. Félre ne érts, örülök neki, csak szerintem ez a természetes.
Pontosabban ez lenne, de nem az. Nyilván a te meglepetésed, respekted is ennek szól. De hogy ebbe mi a politika, azt végképp nem tudom.
Akkor a Marslakók topic színtiszta politizálás volt.... LoL.
Valamit félreérthettél, kár hogy ezzel rákényszerítettél még 2 offra.
Mind1, legközelebb már inkább rádhagyom, üdv.
adamnagysweetmovie 2012 dec. 27. - 00:40:38
(19/127)
Hát ha neked ez politika, gratulálok...
1/10
pl13 2012 dec. 27. - 00:25:36 1/10
(18/127)
KonczG nem mezõkövesdi. Mezõkeresztesi. A kettõnek semmi köze egymáshoz.
A filmrõl meg nem érdemes....
Temptress 2012 dec. 26. - 23:58:10
(17/127)
Hát igen, ilyen egy igazi magyar szépség a maga természetes kisugárzásával. Jó lenne ha ez lenne a példa, nem pedig a sok pláza ribanc. Màrmint hazánk lányainak:)
10/10
-greghouse- 2012 dec. 26. - 23:50:39 10/10
(16/127)
...gondolhattam volna, hogy bármi ürügyén, valaki elõrángatja a cilinderbõl az aktuálpolitikát.
Én a filmrõl szóltam. Politikához talán másik fórumot kellene keresned.
adamnagysweetmovie 2012 dec. 26. - 23:04:42
(15/127)
KÖZtévé, tudod. Nem le a kalap, hanem feladatköri leírása volna.
Ezért volna a 70 milliárd az éves büdzsé, reklámbevétel nélkül, tisztán. Kulturális, nem popcorn tartalmakra.
10/10
-greghouse- 2012 dec. 26. - 22:50:31 10/10
(14/127)
Köszönöm.
(bár ezek szerint az összes többi szemét volt?....bocs, matematikus hajlamú vagyok, ez a logikus..:-))
Gáspár Gyula 2012 dec. 26. - 22:23:42
(13/127)
Ez a legjobb hozzászólásod. Köszönet és gratula mindenkinek.
Gáspár Gyula 2012 dec. 26. - 22:23:15
(12/127)
Ez a legjobb hozzászólásod. Köszönet és gratula mindenkinek.
10/10
-greghouse- 2012 dec. 26. - 22:10:44 10/10
(11/127)
...ja, és igen, ilyen óriásoknak mint Kozcz Gábor, Cserhalmi, vagy Reviczky szinte alig van szerepük. De elég, hogy megjelennek. Cserhalmi csak kanalazza a levest, és pár szót szól. Koncz Gábor (talán életében elõször minden smink nélkül) a mezõkövesdi parasztembert játsza, szinte meg sem kell szólalnia.
....A csajok gyönyörûek. Már szinte túl szépek egy ilyen filmhez, de azért gyönyürûek... és ami több, jók is.
Le a kalappal az MTV elõtt, hogy ezt le merte adni.. - mert nyilván nem sok reklám vonzata, bevétele volt.
Köszönjük.
10/10
-greghouse- 2012 dec. 26. - 22:03:37 10/10
(10/127)
..ahogy korábban írtam, ez nem annyira film, és fõleg NEM mozifilm. Ez egy tévéjáték, ahol még a mellékszerepeket is olyanok alakítják, mint Cserhalmi vagy Reviczky.
...Fenntartom, többszöri megnézés után, hogy ez egy vizuális költemény. Vitézy nyilván a képekre fordított nagy figyelmet, gondolom, feltételezve, hogy az alaptörténetet mindnki ismeri (bár kicsit azért azt is változtatta), de a képek, a fényképezés, a gyönyörû háttérfények, a nagytotálok, stb. simán Oscar díjasok lehetnének (ha ott csinálta volna.)
...Lehet, hogy nem mindenkinek az ízlése, világa. A történetet mindenki ismeri. Amit Vitézy hozzáadott, az a képi megfogalmazás..mint egy mozgó festmény.
far vik 2012 dec. 26. - 21:59:19
(9/127)
Szép. De hiányérzetem van. Kicsit mûtermi az elõzõ Vitézy-darabokkal együtt. Olyan tévéjátékos, maias, mesterséges... Azért a mienk és szeretem, és a zavaró tényezõk között legalább ilyen erõs maga a darab, a szegény-zseniális-nyomorult-szerencsétlen magánéletû Móricz Zsigmond vergõdése, ami átsüt ezeken a darabokon.
10/10
aradit 2012 dec. 26. - 21:50:40 10/10
(8/127)
A Hortobágy legendája is nagyon rendben volt, de ez a Pillangó megmelegítette a szívemet.