Téma: Prometheus

Sz Peter 2015 máj. 08. - 14:49:01
(2013/2133)
SPOILER

Én meg pont azt nem értem, sokan miért akadnak fenn azon, hogy ilyen sebbel hogy a fenébe tud ugrabugrálni?!
Ha a jövõben létezik egy ilyen automata orvosi robot akkor miért ne létezhetnének hasonlóan fejlett fájdalomcsillapítók?
(amik egyébként már ma is léteznek) ;)
breeder 2015 máj. 08. - 14:01:48
(2012/2133)
Pár évvel ezelõtt éppen Alien maratont tartottam. Akkor az összes (1,2,3,4) részt megnéztem. Végül csak a Prometheus maradt hátra, de mivel nem tetszett az eleje, kb fél óra után kikapcsoltam a playert.
Most is csak kíváncsiságból (no meg azért, mert tv-ben ment) néztem bele. Gondoltam még egy próbát megér.
Végül leragadtam a tv elõtt. És csak a (troll) reklámoknak köszönhetõen (és mivel közben kapcsolgattam) nem láttam, azaz lemaradtam egy két jelenetrõl. Másnap azonban bepótoltam a filmet, és a sok itt olvasott, negatív kritikával ellentétben nekem tetszett a film. Ridley Scott ezúttal egy egészen másik oldalról közelítette meg ezt az Alienes témát. Persze a szöcske kinézetû, bogárfekete lényekbõl nem mutatott túl sokat (azokat szinte a nullára redukálta Scott fater). Az evolúciós folyamatokat viszont nagyon eltalálta, hogy mi-mibõl lett, vagy hogy milyen eshetõségek vannak, hogy az alkotók mivel kísérleteztek. A drámai vonal is elég erõs volt. A droid már-már az Ûrodüsszeia határait feszegette, illetve az Alien elsõ részében történt hasonló konfliktusokat idézte (ember vs gép avagy túlélés vs kutatás tovább folytatásának kérdése(i)).

Rendezés: 7, színészi játék: 7, történet: 8.
Summázva: 7,3/10.

Megjegyzés:
Noomi Rapace-nak elég érdekes(ek) az arcvonása(i). Nekem a sztár modellek jutnak róla az eszembe.
Nézegettem a fotóit az IMDB-n, és nagyon sok arcát tudja mutatni.

Még egy:
SPOILER
Amikor fõszereplõ kiszedeti magából a magzatot, akkor bennem is felmerült az a gondolat, hogy ilyen sebbel hogy a fenébe tud ugrabugrálni, de mivel ez mégiscsak egy sci-fi, nem hiszem, hogy minden magyarázatra szorul. Majd esetleg 30 év múlva kiderül, hogy ilyen tûzõgéppel is lehet csodákat mûvelni. És akkor mi van? Eret vágunk? :)
wowow 2015 máj. 05. - 19:50:01
(2011/2133)
Ez a film számomra csalódás volt. Tulajdonképpen nem szólt semmirõl, az is ködösítve volt. Ez zavart a legjobban. 5-6 pontnál nem ér többet.
spekimen 2015 máj. 03. - 17:22:48
(2010/2133)
Én is csatlakoznék azok táborához, akik orbitális marhaságnak tartják , azt, hogy egy idegen fajhoz úgy közelítsek, hogy az biztos nem fog bántani és gügyögök neki, hogy de aranyos vagy. Mentségükre lehet mondani, hogyha jól emlékszem bevoltak szívva, de ez már az õ problémájuk, a következmények magukért beszélnek.
A tojásoknál meg, amikor még nem nyílt ki, már akkor lehetett látni, hogy valami mozgolódik benne, hát én tuti, hogy elhúztam volna onnan, igaz valahonnan máshonnan váratlanul úgy is rám ugrik, de az már más tészta. Mindig kell (és általában van is), hogy valaki így is úgy is áldozat legyen, mert csak így látjuk-tanuljuk meg, hogy mire számíthatunk az adott lénytõl.

A filmmel kapcsolatban pedig, sajnos elég nagy hiányérzet maradt bennem, valahogy nem tudta történetileg kitölteni azt a "helyet", amit vártam volna. Látványra, mint azt valaki említette, tényleg nagyon részletesen kidolgozott, de a történet a cselekmény valahogy nem az igazi, tény nem tudnám megfogalmazni, hogy mi hiányzik belõle.
6/10
jani-wan 2015 máj. 03. - 12:48:50 6/10
(2009/2133)
Aha, ez aztán az észérv!
Szóval ha nem úgy néz ki mint egy 39 forintos piaci tojás, akkor szerinted az a normális ha rád támad és kiolvasztja az agyadat.
Gratulálok, te nyertél.
6/10
jani-wan 2015 máj. 03. - 10:53:57 6/10
(2008/2133)
"... nagyon is sanszos!"
Nem értek egyet. Szerintem az esély erre valahol 0,0001-0,1 százalék között lehet, és a "nagyon is sanszos", azaz a kb. 75-80 százalék körüli esélyt teljesen ki is kizárnám.
Sz Peter 2015 máj. 03. - 10:06:34
(2007/2133)
"hány ember gondolná, hogy egy tojásnak kinézõ tárgy megtámadja"?

Az a körülményektõl függ. Egy Tesco-ban pl minimális rá az esély.
De egy idegen bolygón lévõ, nyilvánvalóan idegen létforma esetében nagyon is sanszos! ;)
6/10
jani-wan 2015 máj. 03. - 07:47:08 6/10 Előzmény kuvaszos
(2006/2133)
Csak és kizárólag a látvány miatt kapott tõlem 6 pontot. És csak az IMAX verzió. A többi nyilván sokkal erõtlenebb.
De egy film nem épülhet csak arra hogy látványos!
És a film többi eleme kritikán aluli.
6/10
jani-wan 2015 máj. 03. - 07:40:31 6/10 Előzmény Lillith Morgan
(2005/2133)
De Kane nem vetkõzött neki! És legyünk õszinték, hány ember gondolná, hogy egy tojásnak kinézõ tárgy megtámadja, és egy abból kiugró izé átmarja a sisakját? Az "ember" már látott tojást, és ilyet a tojások nem szoktak csinálni.
A karantén szabályokat sokszor és sokan megszegik, de abban az esetben nem szegték meg. A droid csinálta mert úgy volt "programozva".
Szóval az ott történtek logikailag egyben vannak.
Ellentétben ezzel, így a párhuzam vonása a kettõ között nem igazán áll meg a lábán.
3/10
olahmiki1959 2015 máj. 02. - 21:11:22 3/10
(2004/2133)
Ebben igazad van, csakhogy ha én, - aki nem vagyok semmilyen szakértõ tudományos dolgokban, csak egyszerûen megpróbálok logikusan gondolkodni - észreveszek ilyesmit, akkor a film készítõi, - akik gondolom megkérdeznek hozzáértõ embereket a forgatások alkalmával, - miért nem veszik észre?
Orbitális marhaságok bennhagyása nélkül is lehetne jó, izgalmas, hihetõ filmet csinálni - szerintem...
Ahogyan súlyos, fertõzõ betegek fölé sem hajolnék oda - mondjuk Afrikában - legalább egy szájmaszk nélkül...
Lillith Morgan 2015 máj. 02. - 16:53:09
(2003/2133)
"A barlangba szkafanderben mennek be az ûrhajósok, de, mert ott belégzésre alkalmasnak találják a levegõt, egymás után mindenki leveszi a védõfelszerelést.
Nóóóómális???"

Alien, elsõ epizód. Kane és a tojás esete. (Amihez még jól oda is hajolt.)
Ûrhajóra felvinni. Karantént figyelmen kívül hagyni.

Szvsz ha az ilyen filmekben minden karakter logikusan cselekedne, nem szólna mirõl a film.
kuvaszos 2015 máj. 02. - 14:07:15
(2002/2133)
Ez a film nem filozófiai mélytartalmakról szól, nem a csehovi színvonalú dramaturgiáról és mégcsak nem is a "kikezdhetetlen logikáról". Ezekrõl az alkotók nem sokat tudnak. A Prometheus lényege a Látvány. És nemcsak az, hogy jól csavarodik a kékeslila galaxis a háttérben, vagy hogy jól száll fel (és valósághûen ülepszik le) a por a landoló ûrhajó alatt - bár sok alkotónak még ez sem megy igazán. A LÉNYEG, amit szökõévben egyszer, ha látsz az amerikai filmipartól, a - hát bizony ilyet se írtam még le sci-fi-rõl - közel mûvészi színvonalú vizuális elképzelés, és annak döbbenetes részletességgel történt grafikai megvalósítása! A filmnek három csúcspontja van (a pl. tökéletesre lassított hologramon futó "tervezõkön" kívül, amit 20 videografikusból 19 elszúrna).
Az egyik a tervezõ hajójáról készült, fentrõl vett barlangi nagytotál, amikor David elõször meglátja. Itt érezni elõször, hogy a grafikus ért valamit az archaikus emberi természethez, tudja, hogyan kell felpiszkálni a mélyebb rétegeket...
A màsik természetesen az élõ tervezõ élõ emberfeletti emberként való bemutatása. A kérdés (Michelangelo óta változatlanul): miként tudna egy ember túllépni saját magán és - még ha csak képileg is - létrehozni a "képtelenséget", a saját maga felett állót. Ezt egyrészt a másfélszeres testmérettel - és az ebbõl számolható döbbenetes fizikai erõvel- próbálták megoldani, de elsõsorban a fej kialakításával. Felnõtt férfifej, mégis gyengének tûnõ embrionális alakzat, másrészt pedig teljesen sima, ránctalan - mégis kegyetlen forma. De Hihetõ, egy-két pillanatra, és ez az egy-két pillanat eléggé döbbenetes...
A harmadik csúcspont a kétségtelenül mûvészi igényû rèszletezési vágy egy apró felvillanàsa. Amikor a nõ David fejével menekül, és a magasban levõ kijárat szélén állnak, a David nyaka alatt levõ szakadt vatta- vagy üvegszálak VALÓSÁGHÛ PUHA FINOMSÁGGAL MEG-MEGLEBBENNEK A BARLANGBÓL ÁRAMLÓ HUZATBAN!!! A legtöbben hozzá se nyúltak volna a David nyaka alatti részhez... nem volt tartalmi jelentõsége. Akiben viszont ott az Igény és hozzá a fantázia, a képesség, az nem hagyja ki a ziccert!
Egy film akkor jó, ha képes megteremteni az Illúziót. A Prometheus megteremtette. Nem a sztorival, nem a színészi munkával, hanem azzal, amit a szemünk elé tett. Képi megoldásai helyenként még a mélyebb gondolatiságtól sem riadnak vissza. Jó ez, csak az igényes részeket úgy kell nézni, mint egy mozgó modern festményt - és engedni a benyomásoknak.
8/10
BBali06 2015 máj. 02. - 13:07:33 8/10
(2001/2133)
Ahhoz képest, hogy lehúzták, egészen jó lett. Ez a hiszti azon, hogy most a Teremtõt keresik meg mit tudtom én, nem tudom mi volt a kritikákban, sok embert foglalkoztat, azt mi van, azok sem tudnak választ adni valamire, akik hisznek ebben vagy abban. Én inkább az igazi feszültségek hiányolom, nem gondoltam volna, hogy csak a végén jelenik meg egy Alien.

Gondolom, ha csinálnak folytatást az arról szól, hogy ez az ALien megpróbálja ,,becserkészni" Scott doktort.
offtopic
Roah 2015 máj. 02. - 10:30:21
(2000/2133)
Pozitív töltetû idegenek?

Néhány innen és az Óperenciás sci-fin túl? ;) :)))
Csak néhány klasszikus jöhet? :)))

Mondjuk ez az alkotás?

https://www.youtube.com/watch?v=BYrgHuV9rAE

Vagy ez?

https://www.youtube.com/watch?v=A4Ge7fzoTAM

Á, és ez?! Gyerekkorom nagy kedvence! :)))

(Szerencsédre nem hallod, de mialatt szól a zene, lelkesen fütyülöm a dallamát is. :D)

https://www.youtube.com/watch?v=rdk2hOnuFhk

Ó, ebbõl egy lájt spoiler?
"Virgil Bringham ismét jelentkezik"

https://www.youtube.com/watch?v=YoDDHZ_JZBc

És aki így született?

https://www.youtube.com/watch?v=e9vrfEoc8_g

Folytassam? :))))
3/10
olahmiki1959 2015 máj. 02. - 09:38:00 3/10
(1999/2133)
A sci-fi filmek történetének egyik legrosszabb darabja a Prometheus!
Egészen elképesztõ volt!

Logikai hibákkal teli, szétesõ, erõtlen, izgalom nélküli, zavaros történettel, és az elõzõ Alien filmekbõl innen-onnan lenyúlt epizódok gyengébb változatával rendelkezõ, majdhogynem "B" kategóriás alkotás.
Nem is akarom elhinni, hogy ezt a filmet Ridley Scott rendezte, annyira méltatlan az õ eddigi életmûvéhez!
Az Alien egy klasszikus remekmûvé nemesedett alkotás, nem is beszélve A szárnyas fejvadászról, ami ma már egy filmtörténeti jelentõséggel bíró kultuszfilm, - a többi, más mûfajú mûvérõl most nem beszélek Scottnak - erre kihozza ezt a vacakot???
Minek?
Nem volt a közelében egy normális forgatókönyvíró, aki épkézláb történetet tudott volna összehozni az elõzõ filmek alapján?

Annyi baromság volt a filmben 5 percenként, hogy sírni lett volna kedvem, pedig igazi rajongója vagyok az Alien filmeknek, betéve tudom valamennyit, annak idején még hivatalos kritikát is írtam egyikrõl-másikról.
De nem ez a lényeg.

Az operatõri munka volt egyedül méltó a film elvárható színvonalának, aztán ennyi.

Úgy kezdõdik az egész, hogy az ûrhajó fedélzetén felébred a személyzet a hibernálásból, és nem sokkal késõbb összegyûlnek egy teremben.
Az öltözék! - egy ûrhajó fedélzetén, a világegyetem mélységeiben száguldva - STRANDPAPUCS, - ne röhögjél, én sem akartam elhinni! - A NYAK KÖRÉ TEKERT SÁL, KITÉRDESEDETT, BOKÁIG ÉRÕ VÁSZONNADRÁG, már csak a vállra vett szütyõt hiányoltam, és akkor egy-az egyben úgy néztek volna ki, mint romkocsmákba betévedt, szakadt egyetemisták társasága.
A VILÁGÛRBEN!

Szemüveg!
Kérem tisztelettel, aki elolvasott már két sci-fi történetet, vagy tud valamit a vadászpilóták kiképzésérõl, az tudhatja, hogy ott olyan magas szintû fizikai és pszichés követelményeknek kell megfelelni, ami kizárja például a szemüveg viselését.
És, ha már 2090 körül játszódik a történet, akkor az akkori technológiával biztosan meg lehet mûteni bárkinek a szemét, hogy alkalmas legyen csillagközi utazásra, vagy, végsõ esetben viseljen kontaktlencsét!

A barlangba szkafanderben mennek be az ûrhajósok, de, mert ott belégzésre alkalmasnak találják a levegõt, egymás után mindenki leveszi a védõfelszerelést.
Nóóóómális???
És mi van, ha a levegõ tele van baktériumokkal parazitákkal, fertõzõ mikrobákkal? - ahogy késõbb ki is derül, hogy ez történt.
Ilyen szarvashibát hivatásos ûrhajósok biztosan nem követnének el a valóságban, mert mindenki kiröhögné õket.
A két idióta, aki ott marad a barlangban, olyan gyerekes hisztit vág le, amikor a kígyószerû lényekkel találkoznak, hogy elképesztõ!
Az ilyenek biztosan elbuknának bármilyen pszichológiai teszten...

Charlize Theron az egyik kedvenc színésznõm, viszont ezt a szerepet bármelyik színmûvészeti fõiskolás csaj a kisujjából rázta volna ki, õt ezer százalék, hogy a neve miatt tették bele a filmbe.

Idris Elba nagyon jó fej, csípem is a különbözõ akciófilmekben, de mint egy csillagközi ûrhajó kapitánya, nagyjából a közröhej kategóriába tartozik.

Michael Fassbender jól alakította a kissé nácisztikus megjelenésû, szõke, kék szemû, jóképû androidot, - gondolom, a rendezõ külön kérése volt ez a külsõ...

A film igazi fõszereplõje Noomi Rapace, talán õ volt az egyetlen, aki értékelhetõ színészi teljesítményt nyújtott, - nem, mintha ebben a filmben olyan marha nagy alakításokra lett volna szükség, - viszont õnála meg azt nem hittem el, hogy miután kivágták belõle az idegen lény tojását, (amikor a lény szétrobban, a belõle kiömlõ trutyi elárasztja a lány még frissen felvágott, nyitott hasát, ennek késõbb még következménye kellett volna, hogy legyen, - utána úgy-ahogy összekapcsolt hassal, elkezd rohanni, menekülni, létrákon mászik, hasbavágják, hátbaverik, magasból esik le, túlél egy kisebb jármûkatasztrófát, kõ alá teszik, onnan is kiveszik, és semmi baja!
Én mindent elhiszek, tényleg, tudom hogy Superman fél kézzel képes még egy robogó expresszvonatot is megállítani, de ez azért kissé mégiscsak túlzás!

Emlékszem, annak idején "A Nyolcadik utas a Halál", meg "A bolygó neve Halál" nézése közben valódi izgalmat, mindkét filmen töretlenül végighúzódó feszültséget éreztem, nem volt bennük egyetlen percnyi üresjárat sem, ezzel szemben a Prometheust igen nagy erõfeszítésembe került egyhuzamban végignézni, - a 20 percenkénti reklámblokkokról nem is beszélve, - az utolsó félóra volt egyedül értékelhetõ benne, a többit úgy ahogy van, a kukába lehet dobni.

Nem tudom, mi történhetett Ridley Scottal - kezd szenilissé válni szegény, elfáradt, vagy csak megöregedett, - de
hogy néhány évtizeddel ezelõtt nem adott volna ki a kezébõl egy ilyen fércmûvet, abban biztos vagyok!

Nagyon kár érte...
offtopic
tombenko 2015 máj. 02. - 01:13:59
(1998/2133)
Hm. Az elsõ ST mozi? 2001. Ûrodüsszeia?
9/10
moti77 2015 máj. 01. - 23:40:57 9/10
(1997/2133)
Elvileg 2016-ban lesz a mozikban a folytatása.
csonakos 2015 máj. 01. - 22:43:01
(1996/2133)
Igazi mozifilm. Az ûrhajó leszállása és a többi hasonló jelenetet a tv nem adja vissza.
Gipsz__Jakab 2015 máj. 01. - 20:58:54
(1995/2133)
Felveszem és megnézem, kiváncsi vagyok rá.
abisztriczky 2015 máj. 01. - 20:22:46
(1994/2133)
Közel sem annyira jó mint az eredeti trilógia, melyet idõvel egy negyedikkel bõvítettek. De azért nem annyira rossz.
Ez az eredeti széria elõzményeit dolgozza fel, s ha jól tudom trilógiának tervezik. Kiváncsi vagyok az újabb részekre is, ha végre elkészülnek.