zszoltan 2007 ápr. 07. - 13:57:45
(39/259)
Ezzel teljes mértékben egyetértek. Igen gyakran éppen azok nem nézik meg a komoly filmeket, akiknek legnagyobb szükségük lenne a bemutatott tartalomra. És nem tudom, miért lenne ez idealizmus. Persze egyetlen ember sem ért meg minden filmet vagy könyvet, de amit sikerült a mûnek átadnia, annak hasznát veheti.
zszoltan 2007 ápr. 07. - 13:52:51 Előzmény Zolkó
(38/259)
A Schindler listája azt mutatja be, hogyan próbáltak a zsidók a náci üldözés következtében egyre nehezedõ életfeltételek mellett megmaradni. Életben maradni, embernek maradni és megtartani hagyományaikat. Számomra az egyik legmegrázóbb jelenet az volt, amikor a zsidókat kényszerítették elhurcolt társaik értéktárgyainak átválogatására. Milyen érzés lehetett látni a fotókat, amikrõl mintha csak saját családja mosolygott volna vissza a boldog idõk emlékeként, és tudni, hogy nem csak a hittestvéreiket, de még az emléküket is el akarják ezzel törölni?

A film elején nem értettem, miért fekete-fehér. Talán ezzel is jobban ki akarja emelni az alkotó, hogy a náci katonák nem színes egyéniségeknek, hanem csak szürke tárgyaknak tekintették a zsidókat? De aztán feltûnt a pirosruhás kislány, és más értelmezést is nyert a fekete-fehér ábrázolás. A piros ruhácska feledhetetlenül (az elmúlt 15 évben mindent elfelejtettem a filmbõl, kivéve ezt a piros ruhát) kiemelkedett a színtelen háttérbõl, fontos mondanivalót sugallva. Ez a kíméletlen gépezet még ezt a láthatatlan és ártalmatlan kis tündért sem kímélte.

Ez a film nem az értelmetlen pusztítást, hanem az ellene fellépõ embert helyezi középpontjába. Talán néhol eltúlzott a címszereplõ pálfordulása (a lista készítésénél vagy a gyûrû átvételekor már-már idegesítõ a viselkedése), de egy ilyen folyamatot nehéz jól ábrázolni. De más szereplõket is érdemes figyelni, és fõleg, amit be akarnak mutatni: emberség, kitartás, leleményesség, az emberek (még ha nácik is) jóságába és racionalitásába vetett hit. Vagy ahogy Schindler próbálja a táborparancsnok hatalomvágyát könyörületességbe átfordítani. Még ha nem is tartós sikerrel, de - ahogy az a filmben is elhangzott - ilyen körülmények között "egy óra élet is nagy ajándék". Ez a film pedig három órányi Élet.

Forma:3 + Tartalom:4
10/10
10/10
Miki1900 2007 febr. 10. - 14:57:18 10/10
(37/259)
Talán a témát tekintve egy kicsit groteszk lenne azt mondani, hogy a Schindler listája a kedvenc filmem, de azt mindenképpen mondhatom: ez egy mestermû.

A történet( jellemfejlõdés), a téma, a casting, a magyar szinkron, a színészek játéka, az operatõr (rendezõ) munkája (lásd a film elején mikor Schindler az étteremben fordítja a fejét. mögötte a kamera is ugyanúgy fordul), a díszlet és egyébként is minden tökéletes benne.
Zolkó 2007 jan. 23. - 09:12:50
(36/259)
Minden, amit itt írok, az szubjektív, nem is akarok objektív lenni, hisz nem általános véleményt, hanem csak és kizárólag a sajátomat írom le, még ha ezt nem is teszem hozzá minden alkalommal.
A filmkészítés önmagában egy mûvészeti ág, és nem a minõsége dönti el, hogy besorolható-e ebbe a kategóriába. A kompromisszummal kapcsolatban van igazságod, de bõven vannak ellenpéldák is, amikor érezhetõen a mûvészi érték nem csökkent pénz hatására, és ennek ellenére sikeres filmek lettek (pl. Száll a kakukk fészkére, Farkasokkal táncoló, A remény rabjai stb).
Nem értek egyet a képek kontrasztjával kapcsolatos véleményeddel, hisz ha jól értelmezem, akkor a bemutatott borzalmakkal egyenes arányban kellene hogy csökkenjen a képminõség? Mért baj az, ha a halált és a borzalmakat szép képekkel mutatják be? Csökken a mûvészi érték?:)
Ez a film így jó, ahogy van, kár ezen többet rágódni. A véleményünk úgy látom nem fog közeledni egymáshoz, ezért a további vitát feleslegesnek tartom, úgyhogy javaslom, fejezzük be. Vagy folytassuk egy másik filmnél:)
kárérte 2007 jan. 22. - 22:40:16
(35/259)
És mennyivel jobb film a Zongorista, az Élet szép meg egyenesen klasszisokkal veri az SchL-t
kárérte 2007 jan. 22. - 22:26:48
(34/259)
Teljesen igazad van. Ez egy kommersz téma kommersz feldolgozása.
Zolkó 2007 jan. 22. - 19:21:45
(33/259)
Nem értek egyet azzal a sznob hozzáállással, hogy ha valami sikeres, az már eleve nem lehet a legjobbak között.
Zolkó 2007 jan. 22. - 19:17:46
(32/259)
De én mondanám. Én elsõsorban úgy ítelem meg, hogy mennyire jó egy film, hogy milyen hatással van rám. A többi nem mellékesen, de csak ezután jön. És kevés film volt rám ekkora hatással, mint ez. A fekete-fehéret nem megtévesztésnek, inkább eszköznek nevezném a kívánt hatás eléréséhez, fokozásához. A zenének sem kell feltétlen Bartóknak lennie, hogy komoly mûvészi teljesítmény legyen mögötte. Attól, hogy valami könnyebben emészthetõ, azzal nem csökken egyenes arányban a mûvészi értéke.
Zolkó 2007 jan. 22. - 14:01:46
(31/259)
"Spielbergnek meg szerintem csak egy ügyes húzása volt az, hogy fekete fehérben forgatott. Így elhitette az emberekkel, hogy filmje komoly mûvészi teljesítmény." - Ezt nem mondod komolyan...
Félretéve Spielberget, meg minden egyéb befolyásoló tényezõt, még akkor is ez a film a filmtörténet legjobbjai között van. Mintha egy csepp cinizmust éreznék a hozzászólásodból. Tiszteletben tartva a véleményed, a film nem tetszik, vagy maga Schindler? El kéne választani a kettõt...
Zolkó 2007 jan. 22. - 07:59:12
(30/259)
Egyetértek, a pusztulás szó ebben az esetben szerintem teljesen helytálló. A piros kabátos kislány valószínûleg még drámaibb hatás miatt lett kiemelve, érzékeltetve a háború kegytelenségét, hogy ott még a piros kabátos kislányok is ugyanúgy meghalnak, mint bárki más.
10/10
smasszer 2007 jan. 22. - 06:28:42 10/10
(29/259)
Sziasztok!
Teljes mértékben osztom véleményedet bambara (69).
És hozzátennék egy kicsit az enyémbõl is... sajnálom, hogy Spielberg "meríteni" tudott a történelembõl, sajnálom, hogy az ember - embernek elpusztítója, és sajnálom, hogy sokaknak e filmbõl csak a vita lehetõsége, egymásba hibát keresése maradt meg...
NANU...! NANU...! 2007 jan. 22. - 03:28:10
(28/259)
A film jó volt, ’tetszet, csak nem értem, miért nem lehetett színesen elkészíteni? …
Akkor nekem valahogy jobban ’tetszet, volna.
Nehezemre eset így végignézni, gondolom Spielberg ezzel is még nagyobb hatással akart hatni a nézõkre…
Toroco 2007 jan. 22. - 02:32:42
(27/259)
Amúgy szerintetek mit jelképezett az a kislány a piros kabátban? Amikor Schindler meglátja úgy mászkál ott az utcán mint ha nem is létezne mások számára, aztán legközelebb a halottak közt tünik fel újra.
Toroco 2007 jan. 22. - 02:24:21
(26/259)
Az tény hogy a pusztulás durva kifejezés, de ez ebben az esetben nem helytelen kifejezés, és ezt senkinek nem kell zokon vennie. Hogy csatlakozzam az elöttem szólóhóz, itt tényleg pusztítás volt. Azt például minek lehetne nevezni, hogy 10000 embert kihantolnak és elégetnek, ha nem pusztításnak?
bambara 2007 jan. 21. - 20:38:00
(25/259)
Szerintem a pusztulás szó használata, vagy nem használata egyáltalán nem nyelvtani kérdés ebben az esetben. A pusztulás itt éppen azt jelenti, hogy nem egyszerûen meghalnak ezek az emberek. A nácik nem az egyes embereket akarták megölni, hanem a zsidóság totális megsemmisítésére, kultúrájuk, minden velük kapcsolatos érték "elpusztítására" törekedtek. Aki megsértõdhetne ezen, mert vmilyen módon érintett lehet, az valószínûleg pontosan érti és tudja ezt.
kevinspéci 2007 jan. 21. - 15:33:06
(24/259)
Kérjetek tanácsot Grétsi tanár úrtól! :)
amatõr 2007 jan. 21. - 14:26:40
(23/259)
Bizony nem vették emberszámba õket, de miért kellene ezért nekünk is ugyanezt tennünk. Ha egyik családtagomat ölték meg volna úgy, mint az állatokat, akkor is orbaverném azt, aki azt mondja, hogy nagyanyám megpusztult. A szépítés meg nem ezt jelenti.
Szerintem is csak elirás, nem kell rajta sokat lovagolni, de ne értsünk már vele egyet, hogy bizony így van rendjén.
kiskutyus 2007 jan. 21. - 12:48:44
(22/259)
ja ez a pusztulásos dolog télleg elég durva! nem tom ki írta oda, de nem valami okos! és pl ha olvassa egy ember aki zokon veszi, az nem túl jó!!!.....
kevinspéci 2007 jan. 21. - 10:20:13
(21/259)
A végletekig megrázó alkotás. Csak A zongoristánál éreztem még hasonlót.
kevinspéci 2007 jan. 21. - 10:11:50
(20/259)
A Ben-Hur is ugyanennyit kapott. Csak az jogosan.