9/10
Johann 2013 ápr. 30. - 17:26:41 9/10
(1/1)
Emlékszem erre az elõadásra, tavaly láttam az Újpest Színházban. Labdarúgás iránt érdeklõdõ, ezt a játékot kifejezetten kedvelõ nézõként különös várakozásokkal ültem be rá. Meg azért is, mert már a Budapesti Kamaraszínházban is meg akartam nézni ezt a darabot annak idején, de nem voltam elég gyors: a gazdasági világválság szomorú következményeként elõbb kellett bezárnia a színháznak, minthogy eljutottam volna rá. (Itt jegyzem meg, hogy bár az Újpestben már nem, de a József Attila Színházban továbbra is mûsoron tartják, mégpedig az eredeti rendezésben és szereposztással, ahogyan még a Kamarában volt látható! Mindenkinek ajánlom, aki még nem látta!)
De vissza az újpesti változathoz. Nem kis várakozásaimat is felülmúlta az elõadás! Feszes tempójú (tragi)komédiát láthatott a nagyérdemû, a magyar foci belsõ viszonyait jól ismerõ, azok között magabiztosan eligazodó szerzõrõl árulkodtak a párbeszédek, a (persze néhol karikatúra-szerû) karakterábrázolások és maga a cselekmény is. Ugyanakkor a darab a sporttól teljesen független tanulságok levonására is alkalmas. Voltaképpen az egész társadalom elé állít (görbe)tükröt; sok kortünetre hívja fel a figyelmet úgy, hogy közben végig (szinte folyamatosan) fenntartja a humor magas szintjét, vagyis a vaskos tanulságok ellenére is az önfeledt kacagásé a fõszerep. Nem csodálom, hogy immár több mint tizenhárom éve folyamatosan mûsoron van a fõváros különbözõ színházaiban! Magáról a rendezésrõl: Krizsik Alfonz jól tömörítette az eredetileg több órás mûvet, és összességében is kiválóan teljesített rendezõként. (Korábban "csak" színészként ismertem; pl. a Forrás Színház Csíksomlyói magyar passiójának Júdásaként nyújtott drámai alakítását képtelenség elfeledni.) A színészek is remekeltek, különösen Szolnoki Tibor volt nagyon vicces. :)