magicvoice 2015 nov. 24. - 17:13:24
(757/797)
A Csillagok háborúja sorozat leglátványosabb, de minden másban leggyengébb része. Ez egy tipikus "sokat akar markolni, de keveset fog" film. Annyi szálat el akar varrni, hogy ebbõl két rész is kijött volna, egy filmbe belezsúfolva semmit nem tudtak normálisan kibontani, túl sok szálon fut a cselekmény, az egyes jelenetek agyon vannak vágva, a párbeszédek kidolgozatlanok és fájóan primitívek, a fõszereplõ (Anakin) jellemfejlõdése egy vicc, mintha kizárólag a kisiskolás korosztály számára próbálták volna szájbarágósan elmagyarázni, hogyan válhat valaki gonosszá. Látványban rá akart licitálni minden korábbira, de a megvalósítás inkább egy ötletbörzére hasonlít, mint egy kidolgozott koncepció alapján felépített rendszerre. Mindent egybevetve, ez inkább egy gyenge B-kategóriás sci-fi, mint kultikus mû.
St3vEn 2015 nov. 23. - 22:56:23
(756/797)
Miután kiderült hogy Sidious becsapta, én tuti ellene mentem volna, hisz már nem lett volna mit vesztenem, megpróbáltam volna megállítani.
Ám igen így találta ki Sidious ebben biztos vagyok, nem hinném hogy a legerõsebb sith, de hogy a legeszesebb, ármánykodóbb az biztos :)
10/10
offtopic
cellasto 2015 nov. 23. - 22:35:07 10/10
(755/797)
----SPILER----

miután kiirtott egy rakás jedit-t volt más választása?
ha nem áll mellé,akkor ki mellé állt volna?
yoda és obi-wan mellé,akinek megölte a barátait-társait?

csak az uralkodó maradt ezt épp így találta ki sidous szerintem :)
St3vEn 2015 nov. 23. - 22:22:09
(754/797)
Spoiler!

Így van, akkor mégis miért állt utána is mellé?
10/10
cellasto 2015 nov. 23. - 22:03:48 10/10
(753/797)
-----SPOILER-----

mivel padme meghalt,így nem igazán érdekelhette ez a feltámasztós dolog nem?
ráadásul azt mondta neki sidious,hogy õ maga ölte meg
ez már elvehette az élet sava-borsát vadernak
St3vEn 2015 nov. 23. - 21:59:58 Előzmény jani-wan
(752/797)
Hm de miért nem tudta hogy megvezette Vader? Idõvel persze, amikor sose tanította meg neki a feltámasztás tudását, akkor leeshetett volna már neki.
Illetve még egy kérdés, ami nem a filmmel kapcsolatos alapvetõen. Ugye a Jedinak nem lehet családja, de nem ésszerû lenne hogy utódjaik legyenek? Hisz egy Jedi gyerekében jobban ott lehet az erõre való fogékonyság.
Egy saját véleményre lennék kíváncsi, vagy ha van benne valamilyen hiedelem(találgatás más forrásból), ha Anakin meghal az Obi van elleni harc után, késõbb Luke egyedül letudta volna gyõzni Sidioust?
És végül ugye a 6 végén mikor Sidious leírja Vadert, és Lukot akarja átcsábítani, akkor miért nem akart végezni egyszerre Vaderrel is? Mit várt? Hogy Vader-t nem fogja zavarni hogy ott leírta? Vagy ennyire lenézte már, hogy nem is számolt vele?
jani-wan 2015 nov. 23. - 19:49:00
(751/797)
Azért nagy szakértõ nem vagyok. :)

(Aki el szeretné olvasni a Darth Plagueis c. könyvet az ezt ne olvassa el:)
***SPOILER***
Ha Yoda azt mondta akkor bizony az úgy kell hogy legyen ;)
Mindig egy Mester van és egy tanítvány. Az egyik aki uralja az Erõ Sötét hatalmát, a másik aki sóvárog a teljes hatalomra.
De ugye akkor hogy lehet mégis Maul a képben, mikor Maul teljes életében Sidious, azaz a mestere is még csak tanítvány volt. Darth Plagueis-t Palpatine közvetlen azelõtt öli meg, hogy kinevezik fõkancellárrá. Nos Maul soha az életben nem lett volna Sith Lord. A könyv szerint Maul egy Erõre érzékeny, rendkívül jól képzett gyilkológép. Egy "egyszerû" végrehajtó, akibõl sosem csinált Palpatine Sith lovagot, a Darth név ellenére. Átverte, kihasználta, ahogy egy jó Sith-hez illik.
Pontosan jól látod. Egy Sithet egyvalaki érdekel csak. Saját maga. Ha a tanítvány nem elég jó, akkor cseréni kell. A Sith mesternek arra az egyre kell vigyáznia csak, hogy a tanítvány nem legyen erõsebb a mesterénél, mert akkor õ lesz lecserélve. :)
Mint ahogy ez többször be is következik. Darth Plagueis ezt próbálta megváltoztatni, de mint tudjuk nem sikerült neki.

Sidious Vadert is leírta! Mint ahogy Vader meg Sidioust, mint mestert. Mindketten Luke-ot akarták tanítványnak. De Vader túl gyenge volt Sidious-hoz mint félig droid, így neki kellett Luke segítsége, amit a Bespinen Luke visszautasított.

Vader nem tudta hogy Sidious megvezette! És a sötét oldalon ugye MUSZÁJ engedelmeskedni a Mesternek. Amíg persze meg nem öli õt a tanítvány.

Duuku átállásáról sokat nem tudok. Annyit csak hogy megcsömörlött a tehetetlen Jedi tanácstól, és attól a Jedi tanítástól, hogy a Jedik nem használhatják ki az ERÕ által kínált összes lehetõséget. Ahogy Palpatine is említi Anakinnak, hogy vannak ilyen lehetõségek amiket egy Jeditõl nem lehet megtanulni.

Nos nem biztos a bukás. Plagueis-nak majdnem sikerült ez a mi ketten maradunk örökre rendszer, amit kitalált.
Persze ehhez a legfontosabb az hogy fizikailag ne öregedjen, amit már sikerült elérnie. Amit nem értett meg szerintem hogy az is kell még hogy idõnkén meg kell ölnie a tanítványát, mielõtt az túl erõs lesz. De ez az õ szempontjából végül is mellékes volt, mivel amikor Sidious megölte õt, akkor még szüksége volt Sidious-ra. De már nem sokáig, és ezt Sidious is tudta. Plagueis terve jó volt de kifutott az idõbõl.
Hogy õszinte legyek a könyvben ahogy Sidious megöli az elég gyenge lett. Sidious elaltatta azzal hogy (most figyeljünk erõsen!) felolvasta neki többször a fõkancellárrá avatási beszédét, és mikor elaludt megölte a villámmal. :DDDDDDDDDDDDDD
Nagyon hiteltelen, sõt szerintem szánalmas megoldás.
De Plagueis-t sikerült olyan erõsre megírni, hogy nem nagyon tudom hogy lehetne legyõzni õt egyedül. Az író sem tudta, de ennél lehetett volna jobb megoldást találni.
És hogy miért lesz Jedibõl Sith? A válasz Anakin története. Duuku személyisége is hasonló Anakinhoz.
jani-wan 2015 nov. 23. - 18:45:56
(750/797)
Ja, értem.
De azért szerintem nem akkora fenyegetés az egy csempésznek, hogy pont akkor és pont ott lép ki a hipertérbõl ahol a birodalom épp szikladarabokra lõtt egy bolygót. Szerintem ennek az esélye azért egyszer is elég kicsi, nemhogy többször, de pontos számokat Thripió biztos tudna mondani. ;)
Szerintem a Solo corp. túl kicsi pont ahhoz hogy ilyesmi miatt aggódjon. Egy Hutt gengszter fõnököt már sokkal inkább aggaszthat egy ilyen kérdés.
Egy ilyen esetnél egyébként matematikailag annak nagyobb az esélye, hogy valami konkurens szenvedi el az általad említett károkat, mert pl. míg a Han és Tsa. "csempészbanda" ugye 1 egység, addig konkurensbõl több egység létezik.
10/10
offtopic
cellasto 2015 nov. 23. - 17:19:24 10/10
(749/797)
jahh,a baljós árnyakban én is kérdeztem valamit a profiktól
ha erre jársz és tudod a választ,bepötyöghetnéd :)
St3vEn 2015 nov. 23. - 16:49:39
(748/797)
Látom te nagyon ismered a dolgokat :)
Kíváncsi vagyok az én kérdéseimre is tudsz e magyarázatot adni, csak mert komolyan érdekel.
SPOILERS!!!
Ugye jó ideje már csak két sith van egy úr, és egy tanítvány.
Az egyik hogy sorra" állította maga mellé a tanítványokat Sidius, ha jól tudom Mault gyerekkora óta képezte. Egyik elvesztése se hatotta meg (Maul, Duku, majd majdnem Vader akit sok év után a 6 végén simán leírt) Ennyire semmibe vette saját tanítványait?
A másik hogy Anakint ugye fõleg a feltámasztás képességének megtanításával hitegette, ami sose történt meg, kérdezném hogy akkor Anakin miért maradt mellette hû szolgálója? Hisz becsapta.
Azt nem értem igazán hogy aki Sithnek áll az elõbb utóbb elárulja a másikat, vagy õt árulják el egyenlõ a biztos bukás, akkor miért lesz egy eredendõen jóból (jedi) rossz?
Torolt Felhasználo 2015 nov. 23. - 15:40:39
(747/797)
Han vs Birodalom

Amikor kilépnek a hiperûrbõl az Aldernnál, Han és Csuvi rögtön arra gondol rossz helyen vannak.

Azzzal pedig hogy többé nem egy rakomány elvesztésén kell aggódni a Birodalom kapcsán egy Han-féle csempésznek, hanem azon hogy egy egész bolygót megsemmisíthetnek bármikor, vele a klientúrát, felvevõpiacot, árúkészletet (családot) - a "független" szervezeteket azonnal elkötelezik. Az a fél, aki a "meghalsz vagy átállsz" hozzáállással kezd dolgozni megteremti a belsõ ellenállást a szürke-gazdaságot az ellenzékhez lökve.
jani-wan 2015 nov. 23. - 14:53:57
(746/797)
***SPOILER***
Palpatine és a mestere Darth Plageuis tervei szerint egy háború volt az ami segítségével õk hatalomra jutnak, és megszilárdítják a hatalmukat az idõk végezetéig. Ja és persze kiirtják a Jediket.
Egy háborúban gyorsan és nagyon magasra juthat az ember, ha jó helyen van. Pláne ha õ irányítja az egészt. :)
Egy háborúhoz kellenek eszközök és emberanyag. Õk az emberanyag helyett is droidokat használtak a Szeparatisták oldalán, mert az egyszerûbb és gyorsabb megoldás volt.
De az a rengeteg droid és kapcsolódó fegyverzet a tervek szerint mind átmeneti volt, mivel egy háborúban elengedhetetlenül szükséges eszközök ugyan, de a háború végeztével már gondot okozhatnak. És a Sith-ek nem terveztek további háborúzást. Békét akartak. Az õ békéjüket, az õ irányításuk alatt.
És amire a béke fenntartáshoz, vagy inkább status quo fenntartásához szükség van, az egy központilag (birodalmi) irányított hadsereg, miközben hadsereget, haderõt senki más nem tarthat fönn. Így gondolom a droidokat és szükségtelen fegyvereket megsemmisítették.
Persze felmerül ugye hogy elkerülhetetlen a sok helyi konfliktus kialakulása, ami hosszú távon vezethet fegyverkezéshez. Nos míg a Köztársaságban, ahol senkinek nem lehetett hadserege, még a Köztársaságnak sem, úgy oldották meg a vitás kérdéseket, hogy elküldték a Jediket "megõrizni a békét és igazságot tenni", addig a Sith elgondolás szerint ez néhány csillagromboló és rohamosztag küldésével is megoldható.
kb. szerintem ennyi ez a droid kérdés.
jani-wan 2015 nov. 23. - 14:25:35
(745/797)
"Plusz eredetileg ez egy írói eszköz volt tudatni olyasmit a karakterekkel, amit egyébként nem tudnak."
Ez így van. Ráadásul még a nézõket is meg kell erõsíteni idõként:
***SPOILER***
A Jedi visszatérben Yodának meg kell erõsítenie azt, hogy Vader Luke apja.
***SPOILER vége***

Ezt az elnavigálást így hirtelen nem vágom.
A Birodalom (rendõrség) annyiban jelentett valós fenyegetést Han számára, hogy csempész volt. Ebbõl is fakadt a fõ konfliktusa Jabbával, ami Han és Greedo párbeszédébõl derül ki. Ugye ki kellett dobnia egy szállítmányt, mert a birodalmi fináncok lekapcsolták és ellenõrizték a hajóját. Hogy milyen más fenyegetést jelenthet számára a Birodalom azt nem tudom.

***SPOILER***
A Halál Csillag felrobbantása azért nem úgy mûködik, hogy odaküldöm Luke-ot, oszt ünneplés. Az hogy végül is sikerült, nagyban köszönhetõ annak, hogy Luke lekötötte a császár figyelmét, és így az a néhány becsúszott hiba, amit esetleg õ még korrigálhatott volna, a Halál Csillag végét okozta. Legalábbis a könyv ezt írja:
"Mert a Császár halott volt. Megszûnt a központi hatalmas Gonosz, amely a birodalom összetartó ereje volt, és ha a sötét oldal ilyen kusza, ilyen irányítatlan – az ide vezet.
Fejetlenség. Kétségbeesés."

A haditerv nem volt rossz, kivéve azt a részt, hogy csapda volt. Persze az a jó csapda ahol az ellenfél azt hiheti hogy jó a terve. Illetve nem látom hogy miért ne mûködhetne egy ilyen terv, ha az ellenfél nem tud róla, nem számít rá, és nem állít csapdát. Szerintem jól fel lett építve ez a terv, és nem gondolom hogy ez csak "valamilyen haditervet átnyomtak, hogy biztos jó lesz".

@Hoth blokád
Ezzel a probléma az, hogy így nagyon nagy távolságról kellene eltalálni gyorsan haladó kis tárgyakat.
Illetve a tény, hogy az egyik fõ célkitûzés Skywalker elfogása, meglehetõsen beszûkíti a lehetõségeket, azaz a flotta feladata a lázadók szökésének megakadályozás lehet csak. Ehhez pedig vagy vonósugarat kell használni, vagy a hiperhajtómûvét kell kilõni a szökni próbáló hajónak, anélkül hogy az megsemmisüljön. Mindkét esetben meglehetõsen közel kell kerülni a célponthoz. Képzeljük csak el szegény kapitányt amikor Vader magához rendeli, hogy megfojtogatás közben megkérdezze tõle, hogy vajon miért lõtte szét Skywalker (a fia) hajóját.
***SPOILER vége***
tik1 2015 nov. 23. - 12:39:28
(744/797)
bocs, a Császárság korában
tik1 2015 nov. 23. - 12:38:38
(743/797)
:))

igazad van, a felsõoktatás szintje zuhant a Császárság korábban
mind építészet, mind robotika szakágon
ugyanis az a rengeteg droid és kapcsolódó fegyverzet is eltûnt
Torolt Felhasználo 2015 nov. 23. - 11:46:16
(742/797)
Ja, hogy egy bolygót ûrbéli blokád alá fogjál, feltéve hogy SW-lézereid vannak, az kell hogy a felszíngörbület miatt ne legyen kitakart rész.
Ha feltesszük hogy a lézerek a szóban forgó távolsággal nem csökkenõ hatékonyságúak, és hogy sebességükhöz képest az ellenséges hajóksebessége elhanyagolható, ebben az esetben 2, azaz mindösszesen 2 csillagromboló forgáskúp lõtérrel lefedi az egész bolygógömböt, l. ábra). A fekete kockák a blokádhajók, a piros vonalak mutatják a lövési lehetõségek fontosabb pontjait. Természetesen több hajóval könnyebb a dolgod, és a blokádot tartók lõhetnek a bolygótól elfele is.
Torolt Felhasználo 2015 nov. 23. - 11:35:27
(741/797)
Plusz eredetileg ez egy írói eszköz volt tudatni olyasmit a karakterekkel, amit egyébként nem tudnak.

Az elsõ részben ugye hogy nem navigálták el magukat, ésezáltal hogy a Birodalom még a jobbára semleges tényezõ Hannak is fenyegetést jelent.
A másodikban hogy Luke TÉNYLEG Darth fia.
A harmadikban ezzel küldték el Lükét legyakni a Császárt (nem ám felrobbantani csak úgy a Halálcsillaggal!), megerõsítették hogy Leia Luke testvére és egyúttal asszem átnyomtak valami haditervet is hogy az "biztos jó lesz".

Ezzel szemben az 1-3 részekben "jeti vagyok, erõs vagyok, letérdelsz és sz*psz" szintre silányult a dolog. Holott még Yodának sem ment igazán a jövõbelátás az eredeti trilógiában, pedig õ õsyeti.
jani-wan 2015 nov. 23. - 10:38:24
(740/797)
Nem hülyeség:
1. Vader is elég erõs volt az Erõben, mégis mikor Obi-wan ott csücsült tõle néhány méterre a Falconban, csak annyit érzett hogy valami remegés van az Erõben. Tehát eleve nem olyan egyszerû ez a dolog.
A túlélésük érdekében a Sithek megtanulták elrejteni magukat az Erõben. (James Lucerno: Darth Plagueis)
http://starwars.wikia.com/wiki/Force_Clouding
Sõt még a külsejüket is megváltoztatják, hogy ne legyenek feltûnõek, mert a Sith Lordokat az ERÕ sötét oldala eltorzítja,
***SPOILER***
és Sidious valójában hosszú idõ óta úgy néz ki, mint ahogy azután látható, hogy Winduval harcolt.
Ehhez add hozzá hogy a sötét oldal megerõsödése jelentõs mértékben csökkentette a Jedik Erõ használó képességét, ahogy Yoda is mondja.
2. Ez egy másik galaxis, más fizikai törvényekkel. Pl. az ûrben terjed a hang. Egyébként ezt érdemes megnézni:
(youtube video) Can you build a light saber
https://www.youtube.com/watch?v=1lr5OUjFDkg
3. Mert a fénykardozás jól néz ki a filmen? De melyik esetre gondolsz konkrétan, mert mindegyiknek lehet különbözõ oka.
4. Luke egyáltalán nem jutott el oda gyorsan, csak a filmbõl tûnik annak. Hosszú évek teltek el (4) a Star Wars eleje és a Jedi visszatér vége között. Mondjuk tényleg lehetett volna inkább úgy 8-10 év, az hihetõbb lenne.
Illetve Vader sem küzdött teljes erõvel.
ebben a videóban van néhány fontos információ és néhány jó meglátás ezzel kapcsolatban
(youtube video) Versus Series | Anakin Skywalker vs Luke Skywalker
https://www.youtube.com/watch?v=syRAP2YOUxI
5. a Birodalmi flotta teljesen körbevette a Hoth bolygót, de a filmen ez nem látszik. Hogy ehhez hány csillagromboló kell azt nem tudom. A Tatooine-on 3 csillagromboló elég volt hogy a Falcon után eredjenek, így nyilván nagyon rövid idõ alatt tudnak mindenre reagálni, és gyorsan oda is érnek.
A Hoth ellen legalább 7 csillagrombolóból állt a birodalmi flotta (kép, az Executor nincs rajta). De nyugodtan lehet többel számolni. A Hoth bolygó 7200 km átmérõjû.
http://starwars.wikia.com/wiki/Hoth
Összehasonlítás végett a Föld ~12700 km átmérõjû. Mondjuk közel a duplája.
Olvastam valahol hogy Földet, egy alacsonyan keringõ mûhold megkerülheti akár 90 perc alatt is. Akkor Hoth-ot, azonos sebességgel meg lehet kerülni közel 50 perc alatt.
Egy jól elhelyezett 10 hajóból álló flotta, mindenhol ott lehet 2-3 perc alatt. Ha csupán egy mûhold sebességével közlekedik :)
Továbbá, a Hoth-on a felkelõ bázis helyzetét ismeri a birodalom (a droid elküldte), márpedig akármerre is megy egy hajó, innen kell indulnia. Ha egyenesen megy "kifelé", akkor ott várni fogják. Ha nem arra megy, akkor meg neki tovább tart a légköri bohóckodás, mint a birodalmi flottának az õt követõ mozgása.
Ráadásul a menekülõnek el kell hagynia a bolygó gravitációs mezejét is a hiperûrbe ugráshoz.

Sok minden magyarázható értelmesen, ha az ember használja az agyát, és utána néz dolgoknak. :)
offtopic
mro26 2015 nov. 23. - 10:25:17
(739/797)
Fogd fel úgy a dolgot, hogy azért tûnt az elsõ három részben minden modernebbnek/letisztultabbnak/látványosabbnak, mert a Köztársaság korában játszódott, a 4-6 részben pedig a Birodalom elnyomása okán zordabbak a körülmények ezért nem tûnik olyan modernnek ;) Szerintem ilyen téren jobb is a látványbeli különbségek az elõzmény trilógia és az eredeti között :)
jani-wan 2015 nov. 23. - 09:11:10
(738/797)
Talán azért mert a 3 filmben volt összesen 4 szereplõ akik az ERÕ-t érezték. Ebben meg szinte alig van aki nem érzi.
Milyen épületeket hasonlítottál össze? Mert ha például Obi-wan tatooine-i kunyhóját a coruscanti Jedi Templommal hasonlítod össze akkor valóban látható hogy mennyit romlott az építészet képzése a császárság alatt. :)
A fegyverek nem modernebbek az új részekben.
pl. az Arc 170 a közelébe sem ér egy X szárnyúnak (kép), ahogy a Jedi starfighter sem TIE Interceptornak.