Téma: Szulejmán

Ani77 2013 ápr. 05. - 11:08:14
(630/3430)
Ja és a másik, hogy valakinek nem szimpatikus ez a figura, vagy amaz... Ez a sorozat, ahogy én érzékeltem, történelmi személyeket, mint embereket próbál bemutatni. Olyanok voltak, amilyenek. Miért kell csak feketén vagy fehéren megítélni valakit, hogy ez jó, az meg rossz?
Ennek a csajnak pl. elég durván derékba tört az élete, mindenkije meghalt. Most a környezetén áll bosszút ezért, úgy kompenzálja a veszteségét, hogy most aztán mindenbõl meg akarja kaparintani a legjobbat, magának és a gyerekének, mindenen és mindenkin keresztülgázolva. Abban a részben, amit láttam, pont azt mondta a csaj: meghalt az elõzõ ember, már csak ez az új van. Ha megölték volna abban a részben, most mindenki sajnálná szegényt, pedig akkor is ugyanez az ember volt.
Ani77 2013 ápr. 05. - 11:01:51
(629/3430)
Ja, ezen a "szép" szülésen én is röhögtem... XD
Vér, sebek, fájdalom, izzadtság, kínlódás, fõleg, ha a körülmények is rosszabbak... Szép szülés...
offtopic
Petrapetrus 2013 ápr. 05. - 10:58:32
(628/3430)
:)
Érdekes, egy másik témában nem olyan régen én is ezt fejtegettem... :D
Amúgy teljesen igazad van. Amerikai a módi, a tökéletes külsõ. Szerencsére az európai filmesek azért nem igazán érzik szükségét a tökéletes látványnak, õk pontosan tudják, hogy egy jó történettel és csúnyácska, átlagos, ugyanakkor kiváló színészekkel is lehet filmet csinálni. Sõt... :)
Ani77 2013 ápr. 05. - 10:57:00
(627/3430)
A színésznõrõl beszélünk, nem arról akit alakít... nagy különbség.
Senki sem szép, mikor épp kitör belõle az állat. :D
Egyébként, ha tényleg csúnyának látod ilyenkor, az azt jelenti, hogy jó színésznõ, nem?
Petrapetrus 2013 ápr. 05. - 10:56:45
(626/3430)
"Még szülni sem tudott szépen"
--> ugyan én még nem szültem, de azért megértem, ha valakinek pont egy ilyen esetben alacsonyabb a fájdalomküszöbe. Hürrem nyilván nem csak a fájdalom miatt ordított, hanem volt benne egyfajta stressz és idegesség Gülnihal és Szulejmán miatt is, amit így hozott felszínre. (a szeretett férfi nincs ott, amikor szüksége lenne rá, Gülnihal szintén felszívódott...)

"mit csinálna, ha megtudná, hogy ki volt a Szultánnál, amikor õ szült, akkor úgy szemléltette, hogy a lányt egybõl majd megfojtotta"
--> szerintem azért összeállt benne a kép: Gülni sehol nem volt, pont akkor, stb... :)

"Örülök, ha ti akkor is szépnek látjátok."
--> én azt mondtam, hogy vannak szép PILLANATAI, egyébként viszont ÁTLAGOS lány. :)
Ani77 2013 ápr. 05. - 10:53:45
(625/3430)
Az a baj, hogy a média nagyon eltorzítja az emberek egészséges testképét.
Még a legszebbet is retusálják a fotókon, nem csoda, hogy ennyi a külseje miatt frusztrált, étkezési zavaros ember a világon. Mellesleg megnézném azokat, akik kritizálják ezeket a színészeket, ÕK hogy nézhetnek ki. ;)
offtopic
Petrapetrus 2013 ápr. 05. - 10:52:57
(624/3430)
Nem beszélnétek meg mindezt inkább privát üzenet formájában..? :)
Petrapetrus 2013 ápr. 05. - 10:44:41 Előzmény Hajreddin Barbarossza
(623/3430)
Bizony. Bár Szulejmánnak lett volna lehetõsége a törvényt módosítani, de nagy volt a ragaszkodás a törvényekhez, hagyományokhoz, melyeket a nagy elõdök vezettek be... :)
offtopic
Petrapetrus 2013 ápr. 05. - 10:41:56
(622/3430)
Ez az, amit én sem nagyon értek. :) Én is jobban szeretem a természetest látni, mint a sok mûnõt és mûpasit, akikkel manapság tele van minden. :)
Ami Meryem Uzerlit illeti, szerintem sem kövér és ronda. Vannak szép pillanatai, de leginkább egy teljesen átlagos nõszemély (és ezt nem sértésnek szánom).

Fogsorról jut eszembe: a sokak által szeretett és imádott Sissi fogsora remek példa: rothadtak a fogai és csúnya feketék voltak. Ezért is ábrázolják zárt szájjal mindig. :) És ezt Schönbrunnban mondták, szóval nekik elhiszem. :)
Ani77 2013 ápr. 05. - 09:34:59
(621/3430)
Csak 1,5 részt láttam, mert annyit néztem meg kíváncsiságból, szóval nem tudok érdemben hozzászólni a történéshez, viszont ledöbbentem, hogy fikázzák itt a szereplõk külsejét...
Fõleg a színésznõt, aki a szultán nõjét játssza... szerintem egyáltalán nem csúnya nõ, különleges, szép arca van, nagy szemei. Ja, és nem kövér. Egyesek nagyon el vannak tájolva, hogy néz ki egy normális nõ.
A pasi (Szulejmán) sem csúnya, egy átlagos pasas szerintem.
Miért kell minden filmben és sorozatban tökéletes színészeknek játszani? Egyáltalán nem életszerû. Sõt, amilyenek lehettek abban a korban, szerintem még túl szépek is, ha belegondolunk, hogy a fogukat talán nem ápolták úgy, stb. Kb. mint a régi spagetti westernekben, még a mexikói banditának is csillogó, fehér fogsora volt. XD
2/10
napraforgó 2013 ápr. 05. - 06:18:59 2/10
(620/3430)
Ezt én is furcsállottam. Egy uralkodó, vagy egy herceg nyilván megengedhette magának azt a luxust, hogy ágyast/ágyasokat tartson, egészen olyan idõs korától, amikor már képes a nemi életre. Vagyis akár már 13-14-15 éves korától több ágyas is a rendelkezésére állhatott.

Szulejmán 26 évesen került trónra, azóta max. 2 év telt el a sorozatban, vagyis most kb. 28 éves lehet. Ez idõ alatt már akár 10-20 gyereket is nemzhetett volna. Fiúkat, lányokat vegyesen.
De itt valóban csak az egyszem Musztafáról tudunk. Pedig abban nem volt hiba, hogy minden este leszállítottak a háremagák egy-egy nõt az uralkodónak. Feltételezem, hogy ha valamelyik teherbe esett, akkor más nõt vettek "használatba".
Vagyis az uralkodónak hercegsége alatt akár 20, azóta akár másik 20 gyereke is születhetett volna attól a rengeteg háremhölgytõl.
Még ha magas is volt a gyerekhalandóság, akkor is élhetne belõlük 15-20.
Mert hiába is hisztizik Hürrem, hogy Szulejmán a szülése alatt mással hált, még Majdevránnak is csak egy napja volt a héten. És Hürremnek is nyilván bele kellett törõdnie, hogy bár fontos az uralkodó számára, de nem az egyetlen.
Acbar sah 2013 ápr. 04. - 23:18:15
(619/3430)
Szulejmán mint kegyetlen uralkodó ???

még szokatlanul toleráns is volt.

Mit mondasz akkor Õrült Ibrahimról ????????
Hajreddin Barbarossza 2013 ápr. 04. - 21:35:02
(618/3430)
Eleinte csak szokás volt, de II. Mehmed a 15. század közepén törvénybe foglalta, az után az új uralkodónak kötelessége volt a családirtás.
Magdi 2013 ápr. 04. - 21:16:46
(617/3430)
"Persze, hogy más ágyas is úgy maradhatott volna, de hát épp ez a célja a háremnek."
Az Anna és a király-ban a sziámi királynak 58 gyereke volt. Itt szinte fura, hogy csak egy volt eddig. Nem?
offtopic
Petrapetrus 2013 ápr. 04. - 18:31:25
(616/3430)
:)
csabaga 2013 ápr. 04. - 17:16:54
(615/3430)
Nem volt kötelessége,csak egy idõ után ez lett a szokás.Ha nem tévedek,II.Bajazid vezette be.Bár egy testvére elmenekült.
Késõbb õt meg a saját fia,I.Szelim mérgezte meg,miután leléptette a trónról.

Kár Szelim korai haláláért,õ másfelé akart hódítani.
Hajreddin Barbarossza 2013 ápr. 04. - 15:40:34
(614/3430)
Persze, de Hürremet is a sorozatban házasította volna ki a válide, tehát itt sem lehet számon kérni rajta, hogy de bezzeg a valóságban milyen kegyetlen volt Szulejmán, tehát nem merte volna megtenni az anyja...

(Ráadásul a "valóság" esetében is megkérdõjelezhetõ szerintem a "pláne egy ilyen kegyetlen szultán" kitétel. Miben volt õ kegyetlenebb, mint az elõdei?)
_mason_ 2013 ápr. 04. - 15:33:09
(613/3430)
A sorozatban szereplõ Szulejmán valóban elég kegyelmes, de a sorozat több pontban eltér a valóságtól, mint az megtapasztalhattuk :)
Hajreddin Barbarossza 2013 ápr. 04. - 14:57:17 Előzmény Pink Pearl
(612/3430)
"NEKEM ez nem tûnik hihetõnek (akármit is írt abban a cikkben a cikk írója), hogy ilyet meg mert volna tenni valaki, hogy a Szultán tudta és beleegyezése nélkül "eladja" a KEDVENC ágyasát (még ha az anyja is az illetõ)...."

Pedig akár hihetõnek tûnik, akár nem, egy társuralkodó esetében teljesen logikus, hogy meghoz ilyen döntéseket, fõleg úgy, hogy õ a hárem feje. De másként is megpróbálhatod felfogni az eseményeket, pl. lehet egy olyan olvasata is a dolognak, hogy mivel ez az elsõ alkalom a történelemben, hogy a szultán anyja válideként társuralkodó lett, így nem volt semmilyen írott- vagy szokásjog, ami behatárolta volna a tevékenységének kereteit: egyszerûen egy politikai játszma keretében feszegette hatalmának határait, amivel persze Hürrem terhessége miatt gyorsan kudarcot is vallott.


"Pláne egy ilyen kegyetlen Szultán esetében mint Szulejmán....."
Épp most gondolkodtam ezen is, mennyire van kegyetlennek beállítva: Majdevrán megpróbálta megmérgeztetni (az ágyasát, de hát végül is azt mondta, hogy ha a szultán is meghal, hát akkor meghal, mit bánja õ), de nem történik semmi. Majdevrán szolgája, aki közvetlenül átadta a mérget a cselédlánynak, annyi büntetést kap, hogy most egy darabig éljen az edirnei palotában. Ibrahim, aki falazott a merénylõknek, kapott egy kis arc veregetést meg egy Babits idézetet, néhány szúrós tekintetet és semmi több. Kászim pasa kifejezte nemtetszését Hürremmel szemben, ezen ez a kegyetlen szultán úgy bedühödött, hogy hatalmas földbirtokadományok és rengeteg arany társaságában nyugdíjazta. Eddig inkább tûnik puhánynak, mint kegyetlennek. :)
Hajreddin Barbarossza 2013 ápr. 04. - 14:23:44
(611/3430)
Az elõzõ hozzászólás részben TÖRTÉNELMI SPOILERT tartalmaz, sajnos utólag már nem tudom beleszerkeszteni, de ennek figyelembevételével kéretik olvasni.