Téma: Szulejmán

Hajreddin Barbarossza 2013 ápr. 04. - 14:10:34
(610/3430)
Persze, hogy más ágyas is úgy maradhatott volna, de hát épp ez a célja a háremnek.
Mivel az új uralkodónak trónra lépésekor kötelessége megölni az összes férfi rokonát (felnõttet, csecsemõt egyaránt, természetesen leszámítva a saját fiait), ezért a szultáni dinasztia fennmaradásának záloga az, hogy minél több nõtõl minél több fia születhessen. Tehát ha a szultánnak 10 ágyas közül 8-tól gyermeke születik és abból 5 fiú, akkor annál nagyobb az öröm, hiszen öt lehetséges trónörökös született. Akik közül a korabeli viszonyok között örülni lehet, ha 2-3 megéli a felnõttkort, tehát az 5 fiú még akár kevésnek is mondható. Szulejmánnak is ugye most született meg a 4. fia, de kettõ már nem is él közülük. Tehát birodalmi szempontból az tûnik inkább felháborítónak, hogy Hürremmel való összekeveredése után Hürrem haláláig csak tõle született gyermeke. Persze valószínûeg részben pont az biztosította Hürrem számára a kiemelt helyzet, hogy képes volt sorban szülni a fiúkat Szulejmánnak és a dinasztiának, de ez egyben magyarázza is pl. a társuralkodó szerepét betöltõ anyaszultánné ellenszenvét Hürremmel szemben: a hárem egy tagjának nem az a dolga, hogy kisajátítsa a szultánt.

Fogamzásgátlás pedig akkoriban is volt. Egyfelõl a megszakításos technikához nem volt szükség akkor sem semmilyen technikai vívmányra, bár feltételezhetõen pont a szultán foglalkozott ezzel legkevésbé. Másfelõl óvszereket is készítettek különbözõ állati belekbõl, esetleg bõrbõl vagy rongyokból összevarrva, nyilván a mai óvszereknél alacsonyabb hatásfokkal mûködtek. A törököknél ráadásul nagy kultúrája volt a fürdésnek, és a meleg a hímivarsejt legnagyobb ellensége, már a rómaiak is elõszeretettel alkalmazták fogamzásgátló módszerként a forró fürdõzést. Végül pedig, ha mégis becsúszott a dolog, már akkor is ismertek különbözõ gyógyfüveket, fõzeteket, amivel el lehetett hajtani a magzatot (persze mellékhatásként az anya esetleg belehalhatott)... Szóval megoldás volt / lett volna, de a szultánnak az egyik fõ feladata a családja túlélésének biztosítása volt, tehát itt nem igazán jöhetett szóba egyik változat sem.
10/10
Adrienn111 2013 ápr. 04. - 13:48:09 10/10
(609/3430)
Hát lehet érteni a kérdésemet,kíváncsiságomat.Csak az érdekelne hogy akarta hogy Hürremtõl gyereke legyen?Mustafán kívül még egy.Vagy véletlen?Ha véletlen más ágyas is véletlen úgy maradhatott volna abban az idõben stb :S Hát ez furdalja...:)
Hajreddin Barbarossza 2013 ápr. 04. - 13:15:43
(608/3430)
Õõõõ... Csak én nem értem a kérdésedet? Mi furdalja az oldaladat? :)
10/10
Adrienn111 2013 ápr. 04. - 13:11:06 10/10
(607/3430)
Na ,hát alakul a történet.Jó kis szaftos áskálódások...:)Jó lenne ha minden nap lenne:)
Ami nekem furdalja az oldalamat.Vajon abban az idõben hogy ment a következõ:Ugye Hürrem ágyas.És terhes lett.Ha tíz ágyast váltogat pld a Szultán és abból pld 8 szül gyereket és abból kb 5 fiú lesz...hihi...blabla.Abban az idõben nem? vagy hogy védekeztek?Na errõl biztosan nem ír még a wiki sem Na mindegy,sosem tudom meg:D.
Most mi lenne ha Gülniha is úgy maradna XD.
respect77 2013 ápr. 04. - 11:58:20
(606/3430)
Nekem tetszik ez a sorozat. Nyilván mindent a helyén kell tudni kezelni és errõl sem kell azt hinni, miközben nézi az ember, hogy 100%-osan minden így történt (láttuk például, hogy Lajos király életkorát is milyen "jól" eltalálták), de azért szórakoztató és szerintem tanulni is lehet belõle. Mert például én korábban nem tudtam Hürremrõl, Maidevranról - ezekrõl a belsõ viszonyokról. És így most legalább utánaolvasok a valós történelmi háttérnek is (pl. a márciusi Rubiconban).
respect77 2013 ápr. 04. - 11:07:49 Előzmény napraforgó
(605/3430)
A mi történelmi büszkeségeink között sem csak csupa jó és szimpatikus figura van. "Szent" István nem volt olyan szent, hogy csak egy dolgot említsek. A hatalom az a világon mindenütt korrumpálja az embereket, minden korban. A római császárok története is mindenféle családon belüli gyilkosságok története.
Petrapetrus 2013 ápr. 04. - 09:10:13
(604/3430)
Visszavontam. Olvastam valamit valahol, halványan rémlett, de rosszul... Szóval: SPOILER nem Mahidevrán, hanem Gülsah próbálja eltenni láb alól, de nem sikerül neki - Hürremmel kibékülnek SPOILER VÉGE
Petrapetrus 2013 ápr. 04. - 08:51:45
(603/3430)
Igen, persze, Maria is csak próbálkozik feljebb jutni, boldogulni, csak pechje van, mert Hürrem sokkal erõszakosabb nála. Maria egyszerûbb lélek, kevéssé okos (= rafkós) csajszi, akit könnyen félre lehet állítani. Nem igazán tud kiállni magáért. Nem az a típus.

"És mindjárt ott vagyunk, amit a kedves fórumtársak elspoilereztek, hogy Hürrem kinyírja a vetélytársát...."

Nem, nem Hürrem fog végezni vele, hanem SPOILER én úgy tudom, hogy Mahidevrán SPOILER VÉGE
2/10
napraforgó 2013 ápr. 04. - 08:21:41 2/10
(602/3430)
Szerintem Maria pont Alekszandráról vett példát, aki Hürremként muzulmán lett, lekötötte a szultán figyelmét, stb.
Maria nem feltétlenül titokban lett muzulmán, csak ugye Hürrem épp beteg volt (hol félig agyonverték, hol meg megmérgezték), szóval épp nem ért rá Mariával csevegni, fõleg nem a vallási meggyõzõdésérõl.
És amennyire láttuk, nem kellett itt sok ahhoz, hogy valaki muzulmánná váljon, pont elég volt kijelenteni, hogy egy az isten, Allah és Mohamed az õ prófétája, oszt már muzulmán is volt.
Maria látta, hogyan tört elõre a barátnõje csak azáltal, hogy a szultán jó nõnek találta és mellesleg muzulmán lett, és ezt õ is megjátszotta, amikor módja lett rá.
Ibrahim volt a nagy franc, hogy pont Mariát szállította le Szulejmánnak hancúrra, pont arra számítva, hogy Hürrem ezen kiakad. Szümbül aga még rendes is volt, amikor azt tanácsolta, hogy ne szóljon róla...
De a kedves, lírai lelkületû Ibrahim - két hegedülés között - talált valakit, aki elköpi Hürremnek az esetet... És mindjárt ott vagyunk, amit a kedves fórumtársak elspoilereztek, hogy Hürrem kinyírja a vetélytársát....
offtopic
Petrapetrus 2013 ápr. 04. - 07:53:40
(601/3430)
Sõt, olyan gyermekei is voltak Szulejmánnak, akikrõl õ maga sem igazán tudott... :)
Petrapetrus 2013 ápr. 04. - 07:51:50
(600/3430)
Azért akkori helyzetben Gülnihal tényleg "elárulta", hiszen potenciális vetélytárssá lépett elõ azzal, hogy titokban(!) muzulmán lett.

Egyébként hogy a tegnapi részhez is hozzászóljak: jaj, milyen kínos volt már, amikor Szulejmán bement Hürremhez többször is, Gülni meg ott ácsorgott lehajtott fejjel mindannyiszor... Az a Gülni, akivel este még kurjantott egy jót... XD
offtopic
Petrapetrus 2013 ápr. 04. - 07:49:20
(599/3430)
Pontosan. :)
offtopic
Petrapetrus 2013 ápr. 04. - 07:48:13
(598/3430)
"És örülök, hogy õk nem a mi "történelmi büszkeségeink"."

Azért mi sem panaszkodhatunk... :P
Petrapetrus 2013 ápr. 04. - 07:47:27
(597/3430)
A magyar wiki eleve tartalmaz butaságokat. Szulejmánnak csak egyetlen felesége volt, nem több(!), és az Hürrem volt. Hászeki =/= feleség.
Illetve Szulejmánnak voltak olyan gyermekei, akik "maguktól" haltak meg, nem ölette meg õket senki. Már ha lehet hinni egy nívós történelmi magazinnak, a Rubiconnak, szemben a bárki által módosítható Wikipédiával... :)
2/10
napraforgó 2013 ápr. 04. - 06:26:04 2/10
(596/3430)
Én csak mulatok azon, hogy micsoda forrongás támadt itt a halszemû, nagy és görbeorrú kopasz pasi, meg az õ nagydarab, tenyeres talpas babája miatt.
És örülök, hogy õk nem a mi "történelmi büszkeségeink". Mindketten rém ellenszenvesek, így épp egymáshoz valók.
vikri 2013 ápr. 04. - 02:44:43
(595/3430)
Az utolsó hozzászólásokat átnézve látom, hogy téma, hogy Szulejmán anyja nem merte volna megpróbálni a valóságban, hogy túladjon Hürremen. Korábbi ügy (talán itt is szóba került, de nem néztem vissza annyira), de én még mindig le vagyok akadva azon, hogy mit keres Mahidevran még mindig ott, hogy újabb és újabb ármányokat tudjon kieszelni, mikor Szulejmán már kétszer megmondta az anyjának, hogy távolítsa innen el, különben nem lesznek jóban. Az anyja így semmibe veheti, amit mond?
_mason_ 2013 ápr. 03. - 21:31:11
(594/3430)
Nagyjából én is így vagyok vele.
_mason_ 2013 ápr. 03. - 20:16:14
(593/3430)
Sziasztok!
Bocsi, az utóbbi 2-3 napban nem nagyon voltam gépközelben, pedig mindenképpen boldog húsvétot akartam kívánni :) mindegy, így alakult.
a mai részre nagyon kíváncsi leszek, már várom.
Wiesel Katalin 2013 ápr. 03. - 18:07:23
(592/3430)
Nekem nagyon tetszik a tévedéseivel együtt. Csak azt sajnálom, hogy hetente csak egyszer vetítik! Menyet
Texas Bill 2013 ápr. 03. - 17:11:44
(591/3430)
120 körül, ez a magyar számrendszerben 240 körülit jelent.