Téma: Szulejmán

arnold63 2013 febr. 27. - 00:17:43
(350/3430)
talán néhányan kezdenek átesni a paci másik oldalára.
A törökök elfoglalták az ország nagy részét, óriási területek elnéptelenedtek, egy egészen más kultúrát hoztak be.
Az a mentalitás, ami bennünket annyira megkülönböztet a nyugattól, részben ennek a következménye - illetve a történelmünk - jórészt - a török megszállás következtében alakult ilyen szerencsétlenül.

Azon persze lehet vitatkozni, hogy ebben mennyi volt a szerepe az iszlámnak - gondolom elég sok - és ez ma is gond - egyenlõre nyugaton.
Csak meg kell nézni azokat az országokat - Balkán - amelyek szintén az oszmán birodalom meghódított részei voltak a jugoszláviai "etnikai" háborúk a XX. században, az oszmán megszállás egyenes folyományai.
Crystalheart 2013 febr. 27. - 00:14:58 Előzmény Petrapetrus
(349/3430)
Neked azok, amiket felsoroltam, nem voltak elég nagy blõdségek? És még csak az elején járunk a sorozatnak.

Gondold el, hogy az átlag török nézõ még jobban nincs tisztában a sztorival, mint egy magyar, hiszen abban az idõben sok egyéb is történt a birodalomban, az oszmánok vagy három felé háborúztak, a saját történetírásuk pedig mindig túlzott és ferdített, propaganda-célokból. (Ez mondjuk rengeteg európai forrásra is igaz volt.) Ezek után eléjük adnak egy ilyen sorozatot, amibõl a kétbites 80-90 IQ-jú, kvázi 0 mûveltségû átlagember, aki az ilyen sorozatokra rááll, elfogad magyarázatnak, hacsak nem megy mellette párhuzamosan valami közmédia-béli, nagy nyilvánosságú vita a sorozat hitelességével kapcsolatban. Találkoztam már olyan magyarral(!) is, akinek nekem kellett elmondanom, Lajosnak mi is volt az igazi szerepe, mert egészen meg volt lepõdve az oszmán támadás "indokán", és szokás szerint jött a nagy cinikus "pheh, a magyarok már akkor is barmok voltak" szöveggel. Be kell látnunk, hogy az ekkora ferdítéseket tartalmazó mûvek ma már károsak. Dumas idejében az ilyen megközelítés még hagyományosan gyakorolt módi volt, és egy ilyen fantáziálása miatt ma mindenki egy sötét lelkû intrikusnak gondolja Richelieu bíborost, és nem tudom, készül-e valaha olyan film, ami reális közvélekedést eredményez majd irányában. Rengeteg súlyos kritika éri most pl. a Lincoln c. filmet, amiért az elnököt irreálisan, szinte egy eszményi hõsként ábrázolják, holott valójából ma rasszistának, szélsõségesnek mondanánk. (De azt legalább nagy nyilvánosságú kritikák érik.) Ha mi magyarként kifiguráznánk Szulejmánt mondjuk egy Szigeti veszedelem filmben - minimum 20 mrd Ft-ra volna ilyenhez szükség, szóval egy ideig még nem áll fenn a veszélye -, netán átvennénk az eredeti mûbõl még azt a barokk elemet is, hogy Zrínyi maga vágja le a szultánt, azt szintén kritizálnám.

A film, beleértve a sorozatokat is, elképesztõ hatalom, mindennél jobban képes befolyásolni a közvélekedést bizonyos történelmi személyek megítélését illetõen, és így a népek közös emlékezetének egymáshoz való viszonyát... holott a sorozat szórakoztató jellege egyáltalán nem feltételezné a barokk kori csúsztatásokat, mi több, egy jó forgatókönyvíró a valóságból, vagy a valósághoz közelítõ elemekkel sokkal élvezetesebb dramaturgiát tudott volna varázsolni. Tényleg nem a színészválasztás a legnagyobb gond. A Tudorokban is feltûnõen fiatal és jóképû mindenki, holott valójából az ábrázolások alapján többnyire elhízott és ronda emberek voltak. Az összkép a rossz.
offtopic
Petrapetrus 2013 febr. 26. - 10:59:09
(348/3430)
Miért is?
Amúgy belenéztem, de most is 18-20-nak gondolnám õket, ha nem tudnám, hogy nem annyi idõsek... Ez nem lelkiállapot kérdése... :D
10/10
greislige 2013 febr. 26. - 10:10:12 10/10
(347/3430)
*****SPOILER*****

Mohacsnal jol kikapunk, de Egerben a fanatikus szurkolás megteszi a hatasat, mert gyözünk ;)
2/10
napraforgó 2013 febr. 26. - 09:18:00 2/10
(346/3430)
Akkor talán nem megfelelõ lelkiállapotban álltál neki....
Petrapetrus 2013 febr. 26. - 09:03:18
(345/3430)
Biztos. Mivel ez az egyedüli R&J, amit valaha is filmen láttam... :D
2/10
napraforgó 2013 febr. 26. - 06:53:22 2/10
(344/3430)
Te valóban az 1968-ban készült filmet láttad????

http://www.youtube.com/watch?v=A4x6RCmubWE

Mert ott bizony látszik, hogy nagyon fiatalok. Talán csak a játékuk érettebb a koruknál...
offtopic
Petrapetrus 2013 febr. 26. - 06:36:46
(343/3430)
Tényleg? Akkor elnézést. Mindenesetre szerintem elég koravén kölkök voltak akkor - pardon - mert én idõsebbnek hittem õket. Legalább 18-20-nak. :D

Na, akkor ez tévedés volt részemrõl, most már ezt is tudom. :)
De az tagadhatatlan, hogy sok filmben jóval idõsebbek játsszák a fiatal szerepeket. :) (ide akartam kilyukadni)
2/10
napraforgó 2013 febr. 26. - 05:15:12 2/10
(342/3430)
Az elõzõ hozzászólásomat neked szántam válaszul. csak elfelejtettem a megfelelõ gombra kattintani.
2/10
napraforgó 2013 febr. 26. - 05:13:37 2/10
(341/3430)
"A Rómeó és Júlia filmben sem tizenpáréves gyerekek játszottak..."

De bizony!
A Zefirelli által rendezett filmben - szerintem minden idõk legjobb Rómeó és Júliája - Leonard Whiting (Rómeó) 16 éves volt, és Olivia Hussey (Júlia) 14! a forgatások kezdetekor. Ez kb. megfelelt a Shakespeare dráma fõszereplõinek korával! Zefirelli szándékosan keresett ilyen korú ismeretlen "gyerekszereplõket" a fiatal színészek helyett. És nem is tévedett. Gyönyörûek voltak!
Én anno sokszor láttam a filmet, amíg nálunk ment a sarki mozban, naponta megnéztem.
És most is szívesen nézném, ha adnák a TV-ben!

A Claire Danes és Leonardo DiCaprio féle változat - szerintem sokan azt hiszik, hogy ez az eredeti - csak utánérzés volt, ráadásul elég gyenge. Nekem pl. nem tetszett. Nagyon nem. valahogy iszonyú zajos volt.
offtopic
Petrapetrus 2013 febr. 25. - 19:31:20
(340/3430)
Ezt még nem hallottam. Viszont azt igen, hogy Meryemet imádják odakint, kifejezetten neki van a sorozatban a nõi szereplõk közül a legnagyobb rajongótábora. Mindenkinek Hürrem a kedvence. Megszámlálhatatlan fotót láttam, amiken Meryem fotózkodik a rajongóival. A képeit szivecskés hozzászólásokkal kommentelik, stb. Ebbõl nekem az jön le, hogy sikere van. :)
Viszont a mai nap jött ki egy hír szintén vele kapcsolatban, miszerint 22 évesen, még Németországban egy sorozat/filmszerepben prostituáltat alakított és hogy vannak kínosabb jelenetei is - én nem néztem meg. De nem is nagyon értem, miért kell ezen így fennakadni. Egy szerep volt a sok közül és kész. A színész(nõ) dolga, hogy eljátssza az aktuális szerepet. Ha a szerep valóban megkívánja, akkor helye van a meztelenkedésnek is. Nem kell prûdösködni... Az sokkal kínosabb, ha semmi mondanivalója nincs a meztelenségnek. Sajnos ebbõl van több manapság. Viszont elolvastam Meryem filmjének sztoriját és az is mûvészfilmnek tûnik.
A legutóbbi X-Faktorban is volt egy színésznõ, Lass Bea, akinek hasonló botránya volt, miután felkapódott a MÛVÉSZFILM jelenete...
Petrapetrus 2013 febr. 25. - 19:24:16 Előzmény Crystalheart
(339/3430)
Nem kell ezt ennyire véresen komolyan venni. Szórakoztató sorozat, ami történelmi pillérekre építkezik, de nem kizárólagosan. Nyilván vannak benne ferdítések, de eddig olyan nagyon nagy blõdséget nem vettem észre. A színészek kora pedig: szerintem semmi baj azzal, hogy azok játsszák a karaktereket, akik. Elvégre bizonyos jeleneteket szinte gyerekekkel, kiskorúakkal leforgatni maga lenne a pedofília... A Rómeó és Júlia filmben sem tizenpáréves gyerekek játszottak...
Egyébként meg korábban már írtam, hogy attól, hogy valaki kinéz x évesnek, korántsem biztos, hogy annyi is. Vannak, akik idõsebbnek, vannak, akik fiatalabbnak néznek ki a koruknál. (engem legutóbb 12 évvel néztek fiatalabbnak, pedig csak 25 vagyok) Lajos ábrázolásán én nem akadok ki, jót mosolygok rajta. Fordított esetben valószínûleg mi is karikatúráznánk valamennyire. Aki ezen megsértõdik, azt csak sajnálni tudom. :))))
10/10
greislige 2013 febr. 25. - 18:21:32 10/10
(338/3430)
Erdekesseg, hogy a Hürremet jatszo török-nemet szinesznöt, Meryem Uzerli-t (Kasselben született, csak a Szulejman forgatasara ment Isztambulba) Törökorszagban 2011-ben többször gyilkossaggal fenyegettek, annyira nem tetszett az iszlam allamban a szultan szerajanak ilyeten bemutatasa. Nem tudom, azota mi törtent vele, de azt olvastam valahol, hogy mar enyhült a helyzet.
Mindenesetre a sorozat 1. evadjaban csak rendöri kiserettel jarhatott az utcan!
Crystalheart 2013 febr. 25. - 10:15:18
(337/3430)
Minimum az volna a helyes, ha magyar történészekkel is konzultálnának, hogy ne gázoljanak bele "véletlenül" egy komplett nép lelkivilágába. Más kérdés, hogy a magyarok amúgy is szerettek ujjal mutogatni a magyar urakra meg Szapolyaira, holott a felelõsségük egyáltalán nem bizonyított. Olyan apróságok azonban köztudottak és cáfolhatatlanok, hogy a király 10 évesen került trónra, és 20 évesen halt meg, épp mikor kínok közt és elkeseredve próbálta megerõsíteni a királyi hatalmat. Arról is vannak feljegyzések, hogy a király a fogságban tartott török követtel tárgyalásokat kezdett, amikor a magyar urak és a nyugat sem pártolta eléggé, de akkor már késõ volt, Szulejmán elindította a hadjáratot. Ennek fényében a sorozat komplett ürügy-érvelése - kezdve a magyarok adómegtagadásától (miféle adó?) egészen a pökhendi pszichopata magyar királyig - egy merõ kitalációnak tûnik, amivel valamiképp igazolni akarták a magyarországi hadjárat jogosságát a mai felvilágosultabb köznép elõtt is. Holott arra nem volna semmi szükség, hiszen a középkorban való hódítások a nagyságot jelképezték akkor is, ha arra nem volt ürügyük, pusztán gazdasági, hadügyi vagy ambíció-béli megfontolások. Egy példával élve ez olyan, mintha a honfoglalás utáni "kalandozásokat" megpróbálnánk beállítani valamiféle nyugat vagy nyugati kultúra elleni revansnak, a frank uralkodót hasraütés-szerûen valami pökhendi fráternek beállítva, holott egyértelmûen külpolitikai és gazdasági vonatkozásai voltak az amúgy nagyon megfontolt, jól kivitelezett és sikeres hadjáratoknak.

A más népek szakértõivel (vagy legalább az adott népet behatóan tanulmányozó hazai szakértõkkel) való konzultálás nem idegen a filmvilágtól, lásd pl. a jobb világháborús filmeket, vagy a Japánnal foglalkozó amerikai filmeket. Clint Eastwood egészen addig is elment, hogy ugyanazt az eseményt leforgatta amerikai és japán szemszögbõl is.

Ha viszont erre nem hajlandóak, akkor csináljanak történelmi fantasy-t avagy fikciós történelmi filmet, mint a 300 vagy a Becstelen brigantik. Az is egy kategória és nyilvánvaló, szándékos túlzásokkal operál.
Marika néni 2013 febr. 25. - 09:57:22
(336/3430)
II. Lajos korát igen csak elbaltázták, hisz Lajos abban az idõben még csak 16 éves lehetett,(1506-ban született a történet meg kb 1522 ben játszódik) a színész aki alakítja meg jócskán negyvennek néz ki, Egyébként lefejezett követrõl én se olvastam sehol.
2/10
napraforgó 2013 febr. 25. - 08:55:03 2/10
(335/3430)
Itt is a történet elhúzása a lényeg. Néha van pár perc politika, aztán megint a hárem-intrikák.

A történelmet meg a saját szempontjukból mutatják. Ahogy nekik jó.
Mi hallottunk II. Lajosról, aki a mohácsi csatába vonul, meg a késlekedõ magyar hadakról, akik nem érkeztek meg idõben a csartatérre ???! - vajon miért? - mert nem kapták meg azt a királytól, amit akartak.
És közben nem gondoltak arra, vagy nem is érdekelte õket, hogy mit veszít az ország!
Szóval csak a saját pénztárcájuk érdekelte õket.... Mint sok mai nagyembert....

És miért is akadunk fenn azon, hogy a törökök úgy mutatnak be minket, ahogy? Mert az igazság valahol középen lehet.... Mi sohasem hallottunk a lefejezett követrõl. Õk vajon honnan vették? Talán igaz volt, csak mi nem büszkélkedünk vele....
Persze az is valószínû, hogy nem egy követ feje miatt mentek neki Magyarországnak.... De ürügynek kíváló volt....

Nézzük csak Hürrem és Mahidevran küzdelmeit....
10/10
kazsagx 2013 febr. 25. - 00:54:24 10/10
(334/3430)
Látom nem csak én vagyok felháborodva,hogy "lassan halad a story"! Én is szeretném ha több részt adnának le egy héten, a másik meg...nem értem,hogy minek ennyi reklám? Az éjjel nappal baromságot nyomják hétvégén is csak tudnám mi a francnak?
offtopic
Petrapetrus 2013 febr. 23. - 10:53:29 Előzmény Crystalheart
(333/3430)
Az átlag magyar a magyar történelemmel sincs tisztában. (tisztelet a kivételnek)
Vagy téves infókkal / nagy elfogultsággal rendelkezik a többség vagy semmilyen ismerete nincsen. :D
Crystalheart 2013 febr. 22. - 16:47:15
(332/3430)
Még szép, hogy toleránsabbak voltak, hiszen a más vallásúaktól különadót szedhettek, ez volt a harács. :)
Crystalheart 2013 febr. 22. - 16:45:06 Előzmény Petrapetrus
(331/3430)
Hát mivel egy átlag magyar nincs tisztában azzal, Szulejmán melyik emberét nyíratta ki egyáltalán, ez elég nagy spoilernek tekinthetõ. Talán egy töröknek nem volna az, már ha közismert sztori.