Téma: Szulejmán

AleX53 2018 ápr. 04. - 21:11:32
(3410/3430)
Nem azért a 20 percért, de nem lehetne összebeszélni, egyeztetni?
Itt, most 21:00-kor nézem ez van kiírva;
23:00 Szulejmán
(török kalandfilmsor., IV / 50. rész, 2011)

Nézem a tv-ben 22:40 Szulejmán....
Melyik az igaz?
Nem nézem, csak felveszem a család többi tagjának, de ez egy "kicsit" gagyi így!
20 perc eltérés éppen elég lenne, hogy elejét, végét levágja a felvevő!
Persze nem, mert vételt beállítom 22:30 - 00:30-ig vételre, de ekkora erővel pont egy órával több minden!
Áram, beltéri, DVD felvevő...
Meg fogom nézni melyik volt a rosszabb? PORT.hu, vagy a Tv saját műsorprogram...
9/10
szevia 2018 ápr. 02. - 09:57:46 9/10
(3409/3430)
Egyre nézhetetlenebb. Mennyi van még hátra vajon?
AzErzsike 2018 márc. 21. - 21:11:23
(3408/3430)
Csodálkozom hogy a törökök nagy vezérüket ilyen ostobának mutatják be.
8/10
Máriácska 2. 2018 febr. 25. - 17:35:03 8/10
(3407/3430)
A You Tube-on megnézheted törökül az egész filmet, magyar felirattal!
9/10
szevia 2018 febr. 24. - 18:38:30 9/10
(3406/3430)
Lehet, nehezükre esett ezt tenni, azért bírtak vele nehezen. Talán sejtették, hogy ártatlan. Vagy Szulejmán parancsában is volt valami, ami ellentétben állt a kimondott szavakkal. Ezek persze csak az én fantáziáim.
9/10
szevia 2018 febr. 24. - 18:20:18 9/10
(3405/3430)
Én csak a filmrõl írtam, és a filmbeli Musztafáról. Említettem is, hogy a történet történelmi hûségére nincs rálàtàsom, nem olvastam utána.
Magdi 2018 febr. 22. - 08:49:47
(3404/3430)
Szulejmán apja Szelim, az õ apja Bajazid, az övé meg Mehmed.
Ez egy romantikus filmsorozat, kicsit lassú, vontatott és a sok filmetûd, a zene fokozza a hangulatot, de azért nem rossz.
Én is sajnáltam persze. Az érdekes volt, hogy olyan sok hóhér nem bírt Musztafával, végül épp hogy csak sikerült elkapni, majdnem kiszaladt a sátorból.
hkati52 2018 febr. 21. - 23:35:08
(3403/3430)
Már 2 éve nézem a Szulejmán c.filmsorozatot több csatornán,de még sosem jutottam a végére ! megszakítják,újra kezdik ! Jobb lenne végig leadni,ha ismételnék,újra megnézném !!
abisztriczky 2018 febr. 21. - 20:45:54
(3402/3430)
Azt olvastam, hogy a valóságban Musztafa egyáltalán nem volt olyan jó ember, mint ahogy azt a sorozatban ábrázolják. Állítólag nagyon hasonlított a jelleme a nagyapjára, a Szulejmán elõtti szultánra (neve most nem jut eszembe). Ahogy idõsödött, egyre inkább kezdett hataloméhesen viselkedni, szultánként. Hürrem nem véletlenül féltette tõle a fiait, nagy valószínûséggel kivégeztette volna õket.
9/10
szevia 2018 febr. 21. - 17:33:28 9/10
(3401/3430)
Senkit sem akartam "meggyõzni", különösen nem azt, aki ennyire felületesen nézi a történetet. Musztafa az egyik legnemesebb jellem, tiszta szív, és érthetetlen számomra az uralkodó tette. Ennyi volt a mondandóm.
Caffee 2018 febr. 21. - 16:30:17
(3400/3430)
"Azt hogy Musztafa "mást mondott és mást tett" végképp nem tudom hová tenni.."

Szinte minden kapcsolatával ellene ment a törvényeknek vagy apja akaratának és hiába figyelmeztette az anyja és követõi, nem hallgatott rájuk, mindig arra hivatkozott, hogy a szultán az apja, miért ártana neki, pedig Szulejmán többször is elmondta neki, õ a szultán elsõsorban és utána az apja.
Amikor már tudta, hogy apjánál gyengén áll a szénája, képes volt engedélye nélkül a fõvárosba menni, aztán megint magyarázkodott, aztán engedélye nélkül fogadta a követeket, majd magyarázkodott, nagyon is beleavatkozott apja magánéletébe, felelõsségre vonta, anélkül, hogy utánajárt volna, miért is hisztizik az anyja, Mahidevrán, aztán még õ volt megsértõdve, alig lehetett odarángatni apjához, majd megint önkényesen Ibrahim után rohangált, miközben apja a jövendõbeli apósával rá várt. Itt tart az egyik csatornán a sorozat, a másikon most végeztette ki az apja, ahol mártirként ábrázolják, miközben már mindenki felkészült a trónfosztásra a követõi körében..csak még nem adott nekik erre engedélyt, hát szóval nem tudsz meggyõzni arról, hogy õ nem tehet semmirõl.
/az mellékes, hogy nekem nem is volt szimpatikus sem gyerekként, amikor állandóan apjával vetélkedett, sem felnõttként, álságosan volt hüséges, mindig visszaélve apja jóindulatával, felülirva apja akaratát saját kénye kedve szerint cselekedett arról nem beszélve, hogy a janicsárokat is alig tudta kordában tartani, akik már annyira megerõsödtek, hogy akár "királycsinálóként" is kezdtek viselkedni.

Szulejmán azt is felismerte, még rémálmaiban meg is jelent, hogy Ibrahim inkább Musztafát támogatja vele szemben.
Szóval ez a Musztafat támogató csoport igenis létezett és ha ezt Musztafa nem ismerte fel, az csak ellene szól. Az lehet, hogy személyesen nem támadta Hürremet, de anyját sem igazán fékezte, még kicsi volt amikor anyja Hürrem megölésén mesterkedett többször is és ilyen esetekben még kisfiuként is - nyilván - anyja mellett állt és Szulejmánt támadta.

Amikor mérgezett kaftánt kap apjától, bevonul az egész janicsár hadsereggel a fõvárosba, mégis mit képzelt, milyen kép alakul ki róla ezek alapján?
Arra volt jó, hogy az apja felismerje, félig már Musztafa kezében van a hatalom. Innen már csak egy kis lökés kellett, hogy apja elhigyje, árulóvá is vált, hiszen elõtte ugyancsak minden elõirásnak szembeszegülve, fogadta is a perzsákat.
Ja és ha jól emlékszem, ezeket a fondorlatokat Hürrem már akkor találta ki Rüsztemmel, amikor Mehmedet Mahidevrán sunyin megölette.

Megismétlem, ez a sorozat többek között a bizalom elvesztésének stációiról szól, amihez mindenki hozzájárult, de Musztafa tehetett volna ellene sokszor még idõben, nem tette.
Persze ezzel nem azt mondom, hogy helyeslem megöletését, de a sorozatban ezt nagyon elfogultan és giccsesen ábrázolták, a félõrült ördögi Szulejmán és a fehér lovon fehér herceg, aki mindenben kifogástalanul odaadó és szófogadó hive volt apjának..
9/10
szevia 2018 febr. 21. - 16:04:18 9/10
(3399/3430)
Nem szeretnék tovább vitatkozni, mert meglátásom szerint nagyon felületesen nézed a dolgot. Tudom, hogy Ibrahimot miért hoztad ide, de mint írtam, nem indokolt a párhuzam, a korábban írtak miatt. Én Musztafáról írtam, felesleges Ibrahim dolgait idekeverni. Valóban nagyon tehetséges ember volt, ugyanakkor kezdettõl gyenge jellem. Pontosan tudom, mik történtek korábban, erre írtam, hogy Hürrem részben kényszerbõl volt "gonosz", mindennek semmi köze Musztafához. Musztafa "renitenskedése" pedig éppen az uralkodásra való képességét bizonyítja, aminthogy apjáéit is, aki ugyanilyen volt ifjú korában. "Szófogadó" engedelmes, önálló gondolkodásra nem hajló gyermekekbõl, nem lesznek jó uralkodók. Részemrõl mindent elmondtam, nem kívánnám folytatni.
9/10
szevia 2018 febr. 21. - 15:53:05 9/10
(3398/3430)
Bocsánat az ismétlésért, az elõbb, mikor néztem, csak a fele látszott a szövegnek; nem értem, miért..
9/10
szevia 2018 febr. 21. - 15:50:29 9/10
(3397/3430)
Nem tudom miért maradt le a folytatás, most írhatom újra :( ha még emlékszem.. tehát:

Szulejmánt úgy ismertette meg a film legalábbis, mint aki mindenek elõtt a birodalmáért él, mélyen gondolkodik, stb. tehát neki is az lett volna
az érdeke, hogy a legalkalmasabb legyen az utódja. Úgyhogy tényleg nem tudok mást gondolni, mint hogy vénségére megbolondult, némely filmkockán tényleg úgy néz ki mint egy tébolyult Szörny. Azt hogy Musztafa "mást mondott és mást tett" végképp nem tudom hová tenni..
Hürrem nem a végére lett "gonosz", hanem kezdettõl az volt, részben kényszerbõl, részben félelembõl, részben mert nagyon belejött. "Musztafa érdekcsoport" pedig nem létezett, csak Hürrem fejében. Úgy értve, hogy természetesen Hürrem azt szerette volna, hogy a saját fiai közül kerüljön ki az utód, míg mások Musztafát kívánták, de magának Musztafának ebben nem volt szerepe. Sõt, zavarta anyja gyûlölködése Hürrem iránt, és inkább visszafogni igyekezett ezt, nem Hürrem, hanem a béke érdekében. Õ ha hatalomra kerül, nem bántotta volna Hürremet, életét biztosan nem veszi, a fiaiét meg pláne nem! hiszen meg is egyeztek. Ez csak H. rémképe, és még szegény lányát is meghasonlottságba kergette vele. Nyilván a saját tettei miatt érzett így, mert míg Musztafa sohasem tört Hürrem életére, megfordítva, mint tudjuk..
Szóval a legnemesebb ember tûnt el a sorozatból, és tényleg nem már nincs is kedvem nézni. Amúgyis egyre gyengébb már, némely rész legutóbb már csak végig mint egy lassított felvétel, zenével, tiszta idõhúzás..
Caffee 2018 febr. 21. - 15:49:07
(3396/3430)
Ja és hozzáteszem, amit te is leirtál, ez a sorozat alapján kialakult véleményem, nem a valós történelmi eseményekrõl beszéltem.
A valóságban Ibrahim tehetséges vezér volt, ugyanakkor igaz az is, hogy hatalom elvette az eszét, hogy aztán Hürrem mesterkedései is besegitettek-e megöletésébe, nem bizonyitott,csak feltételezéseken alapul
Viszont Rüsztem a valóságban nem volt olyan undoritó, mint ebben a sorozatban, õ is tehetséges okos vezetõ volt, nem is értem, miért kellett egy ilyen taszitó figurával ábrázolni.
Caffee 2018 febr. 21. - 15:41:43
(3395/3430)
Ibrahimot ugyanugy megölette Szulejmán, mint a fiát, ugy jön ide, mert azt nem értetted, hogy nem tudja egy bölcs vezér megállapitani, hogy ki van mellette és ki ellene.

Én most néztem meg elejétõl a sorozatot, igy talán a végére feledésbe merült számodra, mit müvelt Hürrem ellen az a csoport, amely Musztafát támogatta, ezek pedig Szulejmán anyja, Mahidevrán, Ibrahim és szolgáik. Biztosan nem teljes a felsorolás, elõször is véresre verte õt Mahidevrán, aztán megmérgeztette a szolgájával, majd Ibrahim adott neki és a festõnek mérget /akivel NEM csalta meg Szulejmánt/ majd zsarolták a festõ naplójával Szulejmán anyjával, aki sorozatosan erõlködött uj háremhölgyeket küldözgetve Szulejmánhoz /miközben megértette mélységesen Mahidevránt, akit mellõzött Szulejmán/ majd kivégeztette a lovát és szolgáját, majd megégették az arcát, ja elõtte Mahidevrán szolgalónõjének /Gülsah?/ volt egy magánakciója, na persze még a palotából sem küldték el, aztán ha jól emlékszem, még megtámadták a másik palotába vezetõ uton, amikor Dahe asszony utánaküldte Balibéget. Ezek után, Gülsah visszajött, Fatma, az arcégetõs visszajött, Mahidevránt nem küldték el, pedig erre utasitást adott Szulejmán.
Musztafa pedig folyamatosan renitenskedett és utána rendszeresen biztositotta apját arról, hogy mennyire tiszteli. CSak éppen soha nem azt csinálta, amire parancsot kapott, mindig minden törvényt megszegett, aztán szipogott, hogy az apja miért gyanakszik, haragszik rá. Aztán mindent megpróbált megmagyarázni. Ha pedig hiányolod Szulejmánnál, hogy miért nem volt elég bölcs, akkor ezt számonkérhetnénk Musztafától is, ugyanis a figyelmeztetések ellenére mindig valami olyanba ment bele, amivel apja gyanakodását növelte, bizalmát aláásta, arról nem beszélve, hogy a követõi a janicsárok imádatával együtt bizony trónfosztásra készülõdtek, hogy lehet , hogy ezt õ nem vette észre?
Õ miért nem járt utána, hogy mennyiben van igaza az állandóan sirdogáló Mahidevránnak?

Ugy látom, hogy ha Szulejmán az anyját és Mahidevránt leállitja idõben és Ibrahimot is megfékezi, ami a hisztérikus huga miatt aztán már nehézzé vált, akkor nem torkollott volna Ibrahim és saját fia, Musztafa megölésébe a történet. A bizalomvesztés drámája ez, amihez persze mindenki hozzátette a maga részét.
9/10
szevia 2018 febr. 21. - 15:07:18 9/10
(3394/3430)
Ibrahim nem tudom, hogy jön most ide, õ sajnos gyenge volt, menthetetlenül elszállt a hatalomtól, ilyen módon követhetõ ami vele történt. Ennek Musztafához semmi köze.
Mindaz amit felhozol, nem elegendõ indok a Szulejmánhoz mindvégig hû Musztafa meggyilkolására. Ráadásul apja által, aki maga is majdnem belepusztul abba, amit tesz.
Musztafa szabálytalan dolgairól sorra derült ki, hogy mind hasznos volt, és apja is belátta ezt, de egyébként is, ennek semmi köze a vádhoz, hogy "áruló", ez egy más kategória és súlycsoport.
Õ soha nem "fogadkozott, és fõleg nem "könnyesen", az más dolog, hogy mélyen bántotta apja bizalmatlansága, ami érthetõ. Musztafa egy büszke, tiszta és becsületes fiatal férfi, akinek tartása van, és aki azért olyan népszerû, mert a legalkalmasabb lett volna apját követni. De õ erre nem vágyott, úgy értve nem "hajtott" rá, mai kifejezéssel élve, nem kívánta soha egy pillanatra sem apja halálát. Sõt Hürrem fiaiét sem! Szulejmánt úgy ismertette meg a film legalábbis, mint aki mindenek elõtt a birodalmáért él, mélyen gondolkodik, stb. tehát neki is az lett volna az érdeke, hogy a legalkalmasabb utódja kövesse õt. Ha csak öregkorára meg nem bolondul, mert mást már nem tudok gondolni; némely képkockán tényleg úgy festett, mint egy tébolyult Szörny. Azt, hogy M. "mást mondott, mint amit tett", végképp nem tudom, hová tenni. Nekem már nincs is kedvem a sorozatot nézni, amúgyis egyre gyengébb, egy-egy részlet mostanában szinte végig csak egy lassított felvétel zenével, és most a legrokonszenvesebb szereplõt megölik.

Hürrem nem a végén lett "gonosz", kezdettõl az, részben kényszerbõl, részben félelembõl, részben nagyon belejött. És olyan, hogy "Musztafa érdekcsoport" nem létezik, ez már csak az õ fejében élt így. Hürrem Majdevránnall volt harcban, és persze a saját fiai közül szeretett volna Szulejmán utódot, de ez egy dolog. Musztafa, ha hatalomra kerül, nem bántotta volna, életét biztosan nem veszi, hiszen anyja Hürrem elleni gyûlölködését is visszafogni próbálta, fiait meg pláne nem, hiszen ebben meg is egyeztek.
Ami pedig Hürrem életére törést illeti, ebben Musztafának végképp semmi szerepe a maga részérõl, fordítva viszont.. háát. mint tudjuk.. Szóval a legnemesebb ember lett eltüntetve, és más magyarázatot nem tudok, mint hogy Szulejmánnak elment az esze.
Caffee 2018 febr. 21. - 11:03:49 Előzmény szevia
(3393/3430)
Háát, ha csak a filmsorozatot vesszük alapul, Szulejmán pontosan látta, hogy Ibrahim nem bir magával, hiába leckéztette meg már egyszer, amikor magáról készittetett mellszobrot.
Musztafa pedig folyamatosan ellenszegült apjának korábban, aztán késõbb is, azért a könnyes fogadkozásoknak is van határa. Meggyilkolása elõtt persze ugy ábrázolták /fehér ló, fehér öltözet vs Szulejmán és emberei feketében/ mintha mindig alázatosan teljesitette volna apja óhajait, de tudjuk, hogy már gyerekkorától kezdve folyton versengett apjával. Ráadásul az õt körülvevõ hivek bizony tényleg komolyan tervezték, hogy trónra ültetik még Szulejmán életében. CSak idõ kérdése volt. Musztafa tipukusan az az eset, aki mást mondott és mást tett.

Ami pedig Hürremet illeti, a végére õ lett a gonosz, aki Ibrahimot és Musztafát elveszejtette, de ha az ember elejétõl kezdve megnézi, bizony kezdettõl fogva folyamatosan támadta a Musztafa érdekcsoport Hürremet, Szulejmán anyjától kezdve, Ibrahimon, Mahidevránon keresztül, a háremhölgyekig, na itt viszont nem volt elég keménykezü Szulejmán. Hányszor törtek Hürrem életére mindenféle komoly megtorlás, büntetés nélkül, a fiát pedig simán megölette Mahidevran. Ha Szulejmán elzavarja az elsõ gyilkossági kisérlete után szolgáival együt, talán nem eszkalálódik ez a harc idáig. Ezért Szulejmán a felelõs.
9/10
szevia 2018 febr. 15. - 23:00:08 9/10
(3392/3430)
Nem tudom megítélni a történelmi hûséget, úgyhogy csak a film kapcsán: nem értem, hogy egy ilyen sok
tekintetben bölcs uralkodó, hogyhogy ennyire nem tudja felismerni, ki a barátja, ki az ellensége, ki hû hozzá, ki nem. Miért nem jut pl. eszébe utánajárni, hogy a Musztafát illetõ vádak igazak-e vagy sem? Musztafa oda ment volna egyedül, fegyver nélkül, ha ellenség, áruló lett volna? Én azt hittem Dzulejmán ezt próbának szánja.
9/10
szevia 2018 febr. 15. - 22:59:41 9/10
(3391/3430)
Nem tudom megítélni a történelmi hûséget, úgyhogy csak a film kapcsán: nem értem, hogy egy ilyen sok
tekintetben bölcs uralkodó, hogyhogy ennyire nem tudja felismerni, ki a barátja, ki az ellensége, ki hû hozzá, ki nem. Miért nem jut pl. eszébe utánajárni, hogy a Musztafát illetõ vádak igazak-e vagy sem? Musztafa oda ment volna egyedül, fegyver nélkül, ha ellenség, áruló lett volna? Én azt hittem Dzulejmán ezt próbának szánja.