Téma: Trónok harca

Assa 2011 máj. 19. - 13:34:10
(213/2153)
SPOILER - SPOILER - SPOILER

Én egy dolog miatt kifejezetten örültem annak a jelenetnek: kiderült, hogy nem beleképzeltem bizonyos dolgokba olyasmit, ami valójában nincs is, hanem Martin is úgy gondolta, hogy kettejük között van valami.
Amit jelnek vettem a kötetekben, és így hirtelen eszembe jut:
(Fõleg az elsõ két könyvrõl írok csak, mert húzós ez a félév, és kénytelen voltam leállni a harmadik kötet elején, mikor még - ha nehezen is, de - képes voltam félrerakni és pihentetni a könyvet. :-/ )
Szóval...
- Lorasszal kapcsolatban eleve ott vannak a holmik, amiket visel, a virágból szõtt köpeny meg a többi, oké, tudom, Égikert, így villognak a gazdaságukkal stb., de valahányszor felbukkant, és leírták mi van rajta már megint, hát... (furán hatott a többi lovag között; kevés férfi szereplõnél hangsúlyozták ennyire, hogy milyen kényes az öltözködésére, a másik meg pont Renly - és még Theon ilyen, de nála meg azt jelképezi ez, hogy mennyire eltávolodott a családja értékrendjétõl)
- Stannis nyíltan kimondja, hogy Renly felesége, ha Renlyn múlik, szûz marad élete végéig
- Sansnának van (ez kivételesen a 3. kötet) valami megjegyzése vagy csak grimasza arra, milyen szívesen lenne Loras felesége, Loras családja nem mond rá semmi konkrétat, de a reakciójuk "Loras, mint férj" témában elég beszédes
- és végül a viszonyuk: ki akad ki legjobban a második kötetben és veszti el teljesen a fejét azután, ami Viharvégnél Renlyvel történik...?
Mondjuk azt is el tudtam volna képzelni, hogy ez csak plátói dolog, és egyik sem beszélt róla soha, de ha a sorozat szerint több, hát több.
Tvylvis 2011 máj. 19. - 12:50:17
(212/2153)
Szerintem szuper lett a sorozat, nem is vártam mást az HBO-tól (a Róma és a Band of brothers is nagy kedvencem). Persze a könyvet el kell olvasni, nem is kérdés.

SPOILER! SPOILER!

Az 5. részben a Renly Baratheon - Loras Tyrell duó összemelegedése nagy meglepetés volt. Csak nekem nem jött le a könyvbõl, hogy köztük ilyen viszony lenne? Én max nagyon halványan érzékeltem ilyesmit a könyvben, és ezért nem is tettszett igazán (nem elõítéletes vagyok, csak furcsa volt). Mondjuk szerintem Loras Tyrellt alakító színésszel nagyon mellényúltak, de ez persze a saját véleményem.
Nem olvastam végig az eddigi összes hozzászólást, lehet, hogy ez már felmerült témaként.
tanhu 2011 máj. 19. - 12:23:43
(211/2153)
Köszönöm az ajánlatot, ezt szerettem volna.Tehát tûzokádó sárkány.Tolkien érdemeit pedig senki sem vitatta, csak sz.v.sz vannak mások is rajta kívül, akik jócskán már elõtte is elõfutárai voltak a mûfajnak,és még csak nem is ismertek,holott sajnos méltatlan elfeledett sok hazai is van köztük, de ebbe ne menjünk bele, mert még sokan tiszteletlenségnek vélik majd a nagyon aprólékos nyelvészzsenivel szemben.A könyvajánlatot pedig ismételten köszönöm.És várom.
Sirius111 2011 máj. 19. - 08:17:33 Előzmény Stevie19
(210/2153)
Én azzal kezdtem, hogy nem szabadna összehasonlítani a kettõt...mindkettõ a "fentezi" kategóriához tartozik, de a csupor teljesen átellenes oldalain...továbbá én nem azt mondtam, hogy GYU a legjobb és hogy Tolkien az Isten....de hogy Õ alakította ki a FANTASY mûfajt az biztos ( ami nem monda stb ) és ezért kijár neki a tisztelet...és szintén említettem, hogy akinek nem tetszik a GYU vontatott kezdése és stílusa az koncentráljon erre: 50 ÉVES MÛ!!! Kicsit más korszak volt....
Sirius111 2011 máj. 19. - 08:10:19 Előzmény tanhu
(209/2153)
Richard A Knaak: Tûzokádó sárkány ( ez a Dragonrealm sorozat tudtommal egyetlen magyar megjelenésû könyve ) ajánlom figyelmedbe, mert megtalálható benne a Martin féle háttérpolitika és emberi jellemek ábrázolása rengeteg csavarral fûszerezve, de nem veszett ki belõle a fantasyt egyedivé tevõ mágia sem....persze erre azt fogod mondani, hogy a sárkányok sem reálisak egy "fenteziben"....de próbáld ki, hátha.....
tanhu 2011 máj. 18. - 23:23:24
(208/2153)
Az hogy négyszer olvastam el a gy.u-t(amire már céloztam is) szerintem azt jelenti elismerem, de korántsem tartom a legjobbnak, noha gyerekeknek kiváló, elsõrangú olvasmány, illetve olyanoknak akik szeretik az édíendít,a többire pedig annyit csak,hogy hozzátettem ez az én véleményem, a warcraft,potter,alkonyat és más számomra sületlenségek olvashatatlanok, vagy csak igen nagy erõszakkal vagyok képes ilyenekre fanyalodni, attól hogy másnak tetszik az õ dolga,attól még számomra lehet unalmas,lapos,és olvashatatlan.
És nem tagadtam nem tagadom,elfogult vagyok arra, avval ami szerintem jó, de ki nem?Örömest olvasnék egy Martin formátumú írást, de sajnos leszámítva az elõzetesen említett szerzõkön kívül nem találtam még ilyet,noha örömmel venném, klónokat meg nem akarok, ezért is kóstolgattam és borzoltam fel a közízlés állóvizét.Hátha valaki elõjön valami olyannal ami nekem is tetszeni fog.
9/10
Stevie19 2011 máj. 18. - 22:25:42 9/10
(207/2153)
Néhány dolgot keversz, és feleslegesen eltérsz a tárgytól csak azért, hogy védd az álláspontod.
Bár érdemben nem szóltam hozzá, s nem is akarok, annyit szögeznék csupán le: a Gyûrûk Urát nem elismerni (függetlenül attól, hogy neked mi a SZUBJEKTÍV megítélésed róla) nagyfokú elfogultság/gyûlölet. Alapmû, etalon. End of chat.

Egyébiránt sajnálatos, hogy egyáltalán feljött, pláne ebben a topikban, és pláne a GOT-szal szemben. Attól mert valaki egyiket a másiknál jobban szereti, még nem lesz jobb. Mindkettõ nagyszerû, és kész.
Sirius111 2011 máj. 18. - 21:39:59
(206/2153)
Jah és a mondák stb miért lenne fentezi??? Ezek EBBEN a világban játszodnak és leginkább vallási alapjai vannak....semmi egyéb...nem egy teljesen más világ és ANNAK a történelme....
Sirius111 2011 máj. 18. - 21:36:45
(205/2153)
Picit talán elfogult vagy.....
-Csak egy-két szösszenet....az általad megemlített mûvekbõl olvastam párat, de mivel világhírnevet kevés ért el, nem mondanám õket jobbaknak az általad becsmérelt "unalmas" elõdöktõl...
-Hp szintén unalmas....erre eccerûen nem tok mit mondani...a sok hülye aki meg megvette ( köztük én is ) csak altatónak használta...
-most akkor a MAGUS jó vagy nem jó??? kicsit összezavartál...
-ez a "reális" még mindig nem világos nekem....ha jellemfejlõdésre vagy kíváncsi miért nem drámát nézel, és a Szomszédokat...olvasni meg a Romana magazin összest ajánlom....egy Trollnak vagy egy Orknak mióta kell jellemfejlõdés?? ez nem egy szerepjáték...
-a világ legjobban elismert fantasy története pedig nem is film vagy könyvbéli történet: ajánlom figyelmedbe a Warcraft világát.....vagy az sem realisztikus "fentezi"??...akkor bocs....
tanhu 2011 máj. 18. - 21:12:54
(204/2153)
1. Neked lehet tény, de hidd el a Gy.U.-nál vannak sokkal jobb és régebbi nem feltétlen angolszász könyvek is.De ebbe ne menjünk bele.
2.A mesék mondák fentezi,és minden ilyen jellegû hõsköltemény is.Mi lenne más?!
3. Valóban vannak kitûnõ hazai fentezik de korántsem a mágus sorozat ami szerintem olvashatatlan, de ott van pl. Kovai Lõrinc,B Kovács Fréda,vagy éppen G.Jókay Lenke,vagy Leleszy Béla hogy a régieket említsem,de írhatnék mostaniakat is, de valahogy az Ynev féle álmosító édíendí világ nem tartozik ezek közé, ami szerintem komolytalan,noha még jó is lehetett volna,talán Kornya pár rövidebb írása kiemelhetõ abból, de ha már valóban jót akarsz akkor mindenféleképpen Allen Newman,Fonyódi,Szélesi,vagy Bán, mûveit javaslom, ezek általában toronymagasan az élmezõnyben vannak világviszonylatban is sõt.Emellett ki kell emelnem Jack Vance Lyonesse trilógiáját, ami noha van benne minden ami egy fenteziben kell,mégis fordulatos,ötletes és letehetetlen,legalább olyannyira, mint a Birodalom sorozat ami a midkémiai világban játszódik és valóban kitûnõ olvasmány.De említhetem még King Sárkány szemét illetve a hozzá tartozó Setét Torony Ciklust is és még egy pár könyvet, amiket bármikor örömmel veszek le a polcról,szemben a Gy.U.-val amitõl besokalltam.És ki kell emelnem még Peake Gormenghastját,illetve Bradlay Zimmer enyhe feminizmustól szagló,- bár ez még éppen elviselhetõ-Avalon kötetét,illetve Robin Hobb könyveit.
4.Reálisabb alatt az értendõ, hogy teljesen mindegy milyen kitalált világban játszódik a cselekmény, az lehetne a palacsinták és fánkok világa is a madártej bolygón, ez csak keret, attól illetve egyes elemeitõl senki nem vár valósághû dolgokat,azonban a szereplõktõl a párbeszédektõl, vagy a jellemfejlõdéstõl, vagy esetlegesen a fegyveres és más jellegû pengeváltásoktól az olvasó igenis életszagú,valósághoz teljesen közeli alkalmasint gyilkos realitást vár el.A heri potyát meg hagyjuk, mert számomra a legnagyobb szenvedés volt végigrágnom magam rajta,noha a tûz serleg még jó is lett volna kb 200 oldalban... igaz ez volt az utolsó amit kezembe vettem, de ez legyen megint csak az én véleményem,és igen lehetett volna thrilleresen izgalmas is attól,hogy mese,pl.King Sárkány szeme címû remekmûve valóban mese, de ezzel együtt mégis olyan izgalmas és ötletes is, mint bármelyik borzongató regénye,ami a hp-rõl szerintem nem mondható el,de a Gergõ Sorozat is teljesen élvezetes, mese volta ellenére.Vagy említhetném a macskavilágban játszódó Akif Pirincci thriller krimi fentijeit,amik noha ebben a világban játszódnak a cselekmény macskalogikával,macskanyelven,macskanyomozással telik,akár egy fabula,mégis vérkomoly realitással és szellemességgel.Persze van akinek éppen a Gy.U klónok az eragon, az idõ kerekei, a forgotten realms féle akármik a nyerõk,szerencsére nem vagyunk egyformák
Shanks 2011 máj. 18. - 16:40:50 Előzmény tanhu
(203/2153)
Hm. :D

Lehet.. nem olvastam a könyvet, nem tudom mi lesz a következõ részekben. :)
Sirius111 2011 máj. 18. - 13:42:38 Előzmény tanhu
(202/2153)
Szerintem Te összekeversz pár dolgot....
1. nem tettem Tolkient a fantasy pápájává...de Õ az atyja...ezt nem én állítom ez tény...
2. a mesék, mondák, legendák nem fantasy, mert akkor Homérosz lenne az elsõ fantasy író....ezt ugye Te sem gondoltad komolyan
3. a legjobb fantasy "világ" ( mert ugye a fantasy egy képzelt világ, aminek megvan a saját történelme ) szerintem éppen egy magyarok által kreált világ és ez Ynev...( MAGUS sorozat )...de ez is csak egy koppintás Középfölde után szabadon...
4. ez a legnagyobb hüeség ( már bocsi ) amit eddig hallottam: a TH azért "jobb" mert reálisabb...OMG ez egy FANTASY!!! mi az hogy reális??? ( nah jó ezt más is említette már elõtted, de ez böszmeség...) meg hogy HP egy gyerekmese....bazz hát mér mi lenne??? pszichothriller?????
tanhu 2011 máj. 18. - 12:07:43
(201/2153)
2 Szerencsére nem fullad bele a mágiába,(ami a legtöbb fentezit egy kötetig talán még érdekessé aztán meg már csak unalmassá teszi lásd pl.dragonlance Salvatore,Jordan,vagy Erikson,bár ez utóbbi szerzõ talán kap még egy esélyt és egyszer megpróbálok még egyszer nekirugaszkodni mert sokan méltatták már a Martinhoz mérhetõ minõségi írótehetségét,bár engem kifejezetten untatott már az elején is,igaz az is hogy a mûfaj legnagyobb részét komolytalannak tartom, ez egy érdekes dolog,és szerintem személyre is szabott, ha tudom, hogy valami mese akkor nem zavar a dolog, de ha tudom, hogy valami meseköntösben van de valójában felnõtteknek írott dolog akkor nem szeretem ha dedós dolgokkal tarkítják,kivéve ha gyermeki rész következik...és általában az a tapasztalatom ,ha valaki kifogy az ötletekbõl akkor ír harminc oldal darvadoztató villódzó mágiát vagy kviddicset vagy valami hasonló sz.v.sz baromságot,viszont másoknál meg kifejezetten üdítõ ha van mágia pl Ende Végtelen Története) illetve ha az megjelenik,és ez SPOILER.....a történet sodrában egyre erõteljesebben tér vissza SPOLIER vége. akkor mivel volt elõkészület,sejtetés, és kellõ alap, már az ember várja is, hogy milyen alakban fog testet ölteni.Az hogy, csak felvillant belõle bizonyos dolgokat az roppant megnyerõ,ahogy a beavatásai és a kizárólag az olvasóra vonatkozó kikacsintásai,sugalmazásai is, ami által a szerzõ magát az olvasót is beviszi oda ahova szerette volna bejuttatni.
tanhu 2011 máj. 18. - 11:36:01
(200/2153)
Kissé igazítom a sorokat, valóban holló a hírvivõ, de nemcsak az.A hollók aprócska leveleket küldenek,nem olyan ormótlan pöcsétes levelet,amit természetesen küldönc kézbesít vagy futár.Sajnos azonban nem ez az egyetlen bûne a szinkronos változatnak.Annak aki nem olvasta a könyvet vagy nem eredetiben nézi annak ez fel sem tûnik, a legutóbb így sikerült epésebben kifakadnom a "Hollók lakomájával".A szinkronos változatról sikít, az illedelmes kisiskolás ártatlanul bárgyú, dilettáns nõi szakbarbárság.Nem az a baj,hogy nõ követte el,bár jobban tette volna ha fakanalat fordít,vagy szirupos sorozatokat,mert egy nõ is tud vagány, szenvedélyes de akár tökös is lenni,ezt azonban egyik sem jellemzi, azt a nõt aki a trónok harcát szépen elbaltázva nagyolta el,hihetetlen otrombán,sajnos még a finomságait is elhagyva.Martinban éppen az a zseniális,hogy vagy csak szõrmentén fogalmaz,többértelmûen,ami késõbb egyértelmûvé válik,olykor illedelmesen,máskor meg bizony olyan szókimondóan amitõl egy matróz,vagy egy kocsis is elszégyellné magát.A könyvsorozat és a filmsorozat ereje is a jellemek sokszínûségében rejlik,õk azok akik a nézõt és olvasót is odaszegezik a könyvhöz vagy a filmhez,és szerintem ez a hús vér hõsi megjelenítõ erõ, a páratlan mesélni tudás és a teljesen hihetõ naturális,brutális,hátborzongatóan hiteles tüzes és dermesztõ életszerûség az a titok ami vitán felül, a legjobbá teszi.Az meg hogy Tolkien lenne a fentezi atyja azzal vitába szállnék,hisz regék legendák mindig is voltak, ahogy mesemondók is, azonban míg Tolkien jócskán inkább tájleíró,és világát tobzódóan lefestõ szerzõ,ahol szinte nincsen is komolyan vehetõ emberi érzelem,leszámítva az alapdolgokat,ami kissé sótlanná is teszi,bár vitathatatlanul olvasmányossá,de pl szerintem egy Malory,vagy több olyan szerzõ akit nem fújtak fel ennyire,sokkal érdekesebb és vérbõbb világokat,pontosabban karaktereket teremtett meg, mint Tolkien,akinek érdemeit nem vitatom csak sz.v.sz az hogy a fentezi atyja, vagy uram bocsá' pápája lenne nos evvel nem tudok egyetérteni.
Sirius111 2011 máj. 18. - 09:59:26
(199/2153)
Gyerekek kérlek ne hasonlítsátok össze GYÚ-t TH-val....
1. az egyik egy sorozat a másik egy Trilógia ( ha csak a filmeket nézzük )
2. a TH bár fantasy mégsem a szó szoros értelmében az...hiányzik belõle a mágia ( ezt Martin is megerõsíti )
3. nagyon jó a TH és el is kezdtem olvasni a neten ( Westeros.hu remélem tényleg a könyvek vannak fent ), de a film közben még nem volt olyan érzésem, hogy libabõrös lettem egy monumentális jelenettõl....a GYU-nál azért van pár ilyen...persze TH még közel sem ért véget és ki tudja mi lesz még??? ( mint egy sorozatnál ugyebár )
4. és talán ez a legfontosabb ha szigorúan vesszük a témát: ha nincs GYÚ akkor TH sem lenne....ugyebár Tolkien a fantasy Atyja!!! GYÚ 1954-55, de már a háború alatt elkezdte! A Hobbit 1937!!!!! Martin ekkor még nem is élt ugyebár és a Trónok Harca 1996! Ezzel persze nem levonni szeretnék az érdemeibõl, de a tény az tény. Tolkien világa volt az elsõ fantasy....

Szóval lécci ne hasonlítsatok össze két olyan dolgot, aminek nem sok közük van egymáshoz....kb ez olyan, mintha hasonlóságokat keresnétek egy Ferrari és egy Metroszerelvény között....mindegyik kerekeken jár....kb ennyi...
9/10
Stevie19 2011 máj. 18. - 00:20:43 9/10
(198/2153)
Megnéztem a ötödik epizódot.
Anélkül, hogy bármi lényegeset elárulnék, csak annyit írok, hogy kezdenek felpörögni az események, ami felettébb jó :-)
tanhu 2011 máj. 18. - 00:04:20
(197/2153)
Már elõre mosolygok a döntéseid,ítéleteid változásain...))))
tanhu 2011 máj. 18. - 00:02:44
(196/2153)
A szinkronhangok valóban jók azonban a szöveg az sokhelyütt katasztrófa.Hogy lett pl a varjúból holló.És más nyalánkságok,na meg sehol semmi durva szó, ez számomra rejtély?!Már a rómánál de még a deadwoodnál is finomkodtak mi a fsznak?!No és ez mind gyalázat,már kajánul gondolok az eljövendõ x. évad címére Hollók lakomája címmel...ez is otrombaság legalábbis szerintem.
Viszont a GoT és a LotR összehasonlítás,nálam azért nem sántít mert számomra egyértelmûen az a jobb amit többször olvastam ugyanolyan élvezettel.A Gy.U. elsõ olvasásra -míután átrágtam magam az unalmas elõszavakon,hobitokon és egyebeken- nagyon tetszett, második olvasásra már nem volt akkora varázsa,eredetiben még mondjuk egyszer képes volt még elbûvölni, azonban a GoT és a folytatásai,akármikor vettem,veszem a kezembe mindig elvarázsolnak,nem kísért meg az a gondolat,hogy egyes részeit kihagyjam mint ahogy azt a Gy.U utolsó elolvasásakor, tettem mielõtt elajándékoztam,a filmet sem tudtam megnézni csak párszor,olyan gyerekesnek,unalmasnak hatott az egész,olyan hiányérzetem volt utána,közben.Nem mondom,hogy rossz,de nem érzem azt,hogy el kellene olvassam,pedig a mûfajon belül akad pár olyan regényfolyam amiket már többször is olvastam és képes volt nagyon beszippantani, ez a Gy.U esetében mérsékelt hatású volt ,és egyre csökkent a következõ elolvasás alkalmával,persze ez én vagyok.Azonban Martin fékezett habzású felvizezett filmsorozati verziója is lebilincsel,egyes finom párbeszédei a remek színészi alakítással nemegyszer küldenek kacagva a padlóra,és noha ismerem az egészet, tudom mi történik mégis izgalmas és várom is.Ám ha le kéne most ülni a Gy.U mellé biztos belealudnék,pedig nem rossz film csak nem kötne le.
10/10
Andrew8 2011 máj. 17. - 23:07:09 10/10
(195/2153)
Én egy 1500 oldalas kötet formájában olvastam a Gyûrûk Ura trilógiát ami eredetileg egyben is lett volna kiadva. Nem 3 külön részként. Csak akkoriban drága volt a sok sok papír egyszerre meg nem akartak ennyit nyomtatni. A Hobbit és a Szilmarilok már csak 300 oldal körül voltak a Középfölde 'sagaból'.

De a Trónok harca se rossz szerintem. Eléggé újító jellegû a mûfajban s ez jót tesz neki.
9/10
Stevie19 2011 máj. 17. - 22:43:49 9/10 Előzmény Marcipáncica_
(194/2153)
Én el is olvastam a trilógiát, ellenben a GOT-ból egy szót sem (egyelõre ;-)) Szóval, csak annyit, hogy Martin valamit nagyon tud, ha jobb a mûve, mint Tolkien-é. :-)