Bemutatjuk a Jurij Gagarin legendája mögötti nem mindennapi történetet - mesefilm egy földműves kisfiáról, aki az emberiség történelme során elsőként hagyta el a Föld légkörét, hogy kimerészkedjék a világűrbe. Filmünk alapjául a KGB archívumának anyaga, valamint az orosz űrhajózásban illetékes személyek iratai szolgálnak; számos interjút is felhasználtunk. A műsort Joss Ackland angol színész vezeti.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
De meghalni se olyan nehéz közben, fõleg, ha elsõként lõnek ki valakit. Persze tényleg nem olyan lényeges már nekünk, hogy hogyan hívták az elsõ embert aki az ûrbe jutott.
Jurij Alekszejevics Gagarin (1934. március 9. – 1968. március 27.) az elsõ ember a világûrben – a Vosztok–1 ûrhajóval indult '61 április 12-én, Bajkonurból. Ezzel az emberes ûrrepülések terén is megelõzték a szovjetek az amerikaiakat. Gagarin késõbb már nem hajtott végre több ûrrepülést. '68-ban halt meg egy repülõgép-balesetben.
Jurij Gagarin '34 március 9-én született a Moszkvától nyugatra fekvõ Klusino faluban. Szülei egy termelõszövetkezetben dolgoztak, de mindketten képzettek voltak – édesanyja sokat olvasott, édesapja pedig bútorasztalos volt. Jurij a család harmadik gyermeke volt. Nõvérei segítettek a nevelésében, amíg szülei dolgoztak. Milliókhoz hasonlóan a Gagarin család is megszenvedte a II. világháború kemény éveit. Két nõvérét és egy fivérét kényszermunkára hurcolták Németországba, ahonnan a háború után épségben visszatértek. Gagarint a tanárai intelligens és szorgalmas tanulóként jellemezték.
Miután '51-ben öntõmunkási képzést kapott, továbbtanult a szaratovi mûszaki fõiskolában. Ott töltött évei alatt csatlakozott az Aeroklubhoz és '55-ben letette a könnyûgépes pilótavizsgát. Ugyanebben az évben felvételt nyert az orenburgi repülõsiskolába. '57-ben sikeresen letette a pilótavizsgát a MiG-15-re. Ugyancsak '57-ben megismerkedett késõbbi feleségével, Valentyina Gorjacsevával, akitõl két lánya született. Végzése után a luosztari légibázison teljesített szolgálatot egészen '59-ig.
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások