A legismertebb magyar népmesének és a Távol-Kelettől Ausztriáig elterjedt változatainak nyomán készült a film. A fehér kanca megellik, fia születik. Mesét mond neki egy királyi párról, annak három fiáról, feleségeikről: Aranyhajúról, Ezüsthajúról és Rézhajúról. Az asszonyok kíváncsisága miatt három alvilági sárkány elpusztítja váraikat meg a férfiakat és a királykisasszonyokat földalatti birodalmába hurcolja. A mese hallatán a fehér ló fia szent esküvéssel fogadja meg, hogy elbánik a gonoszokkal.
Figyelem: A beküldött észrevételeket a szerkesztőink értékelik, csak azok a javasolt változtatások valósulhatnak meg, amik jóváhagyást kapnak. Kérjük, forrásmegjelöléssel támaszd alá a leírtakat!
Kicsit meglepnek a negatív vélemények, és a csak 7,9-es átlag. Igazi 10/10-es film, ha meg valakinek nem jön át, hát, csak sajnálni lehet. Nem gyerekfilm, az tény. Nem árt hozzá egy kis átlagos műveltség, meg némi gondolkozásra való igény is.
Viszont ez tetszik. A Wiki szerint a Hétszûnyû Kapanyányi Monyók egyszerûen lefordíthatatlan, talán a Hétszárnyú Koponyányi Manó egy változata...:-)
Én még Hétszûnyû Kapanyányimonyóknak ismertem, de változnak az idõk. A Kõmorzsolót pedig Hegyhengergetõnek. (Igaz, abból a verzióból kigyomlálták a címadó Fehérlófiát.)
Üdv! Gyerek ötödikes irodalomkönyvében legelsõ olvasmányként a Fehérlófia szerepel. Hurrá, annyira szeretem ezt a mesét, így újraolvasom én is, miután a gyerek elolvasta. Megbeszéljük; tetszett? tetszett!, nagyon jó! Nosza, akkor nézzük meg a rajzfilmet!
Szerintem még én sem láttam. De most sem fogom. S a gyerek sem, mert bizakodva belenézett, de aztán menekülõre fogta. Én pedig nem erõltetem... Mert az élénk színektõl, a vibráló mozgástól, bízvást migrént kap az ember lánya:-( A rajzfilmfigurák kissé a Magyar népmesék alakjaira emlékeztettek, de ami abban mûködött, itt nem. Nekem nem.
A rajzfilmfigurák hangja viszont tetszett, le a kalappal a színészek remeklése elõtt.
Múltkoriban - a párommal - elkezdtük nézni Az ember tragédiája rajzfilmváltozatát. A férjem tett néhány frivol megjegyzést alkalmanként, aztán megkérdezte, hogy nem nézünk inkább mást? De igen.
Attól tartok Jankovics Marcell mûvészete nem a mi világunk. Maradunk inkább a Dargay Attila-féle, humoros és szórakoztató Szaffinál, Lúdas Matyinál, valamint a Sárkány és papucsnál...
Nagyon szeretem ezt a rajzfilmet,még gyerekként láttam elõször a TV-ben. Mondjuk ez tényleg nem az a fajta ami kicsiknek való ez inkább az idõsebbeknek való és igen tényleg gondolkodni rajta. Nem olyan mint mondjuk a Vuk a Macskafogó vagy a János Vitéz ez azoknál kicsit keményebb. De akkor is megéri megnézni mert Jankovics Marcell ezzel a filmmel nagyot alkotott.
Ezt a "mesét" csak mûvészetileg tudom értékelni. A rengeteg szexista utalás ábrázolása miatt kissé nagyvonalúnak tartom a 6-os karikát. Szeretem a különleges, nem hétköznapi, megdöbbentõ, esetleg megbotránkoztató dolgokat (a racionalizmus keretein belül), de Jankovics nekem már sok, túl elvont.
Hang nélkül néztük a "mesét" és negyedmagammal (köztük kettõ magyar szakon végzett) elemeztük, amit látunk. Hatalmas röhögések lettek belõle, mert sokszor tovább gondoltuk, és groteszk szóviccek áldozatává vált a látvány, de végsõ soron így élvezhetõ volt.
Lehet belemagyarázni bármit, de mindenbõl van túl sok. Ez a mese a szemléletmódjában és ábrázolásvilágában is túl sok.
Nagyon nagyon különleges rajzfilm, nem az a fajta, ami elé leül az ember aztán élvezi. Ehhez gondolkodni kell, folyamatosan szimbólumok és jelképek vannak mindenütt, rengeteg mögöttes tartalom. Ahogy a három sárkány például szerintem az ember három önpusztító "tevékenységét" jeleníti meg, a három királylány meg a nõ, a szerelem szimbólumai.
Azt is érdekesnek tartom, hogy a három barát közül ugyebár Fehérlófia a legerõsebb, a Fanyûvõ; erõsebb a Vasgyúrónál és Kõmorzsolónál, akik csak élettelen anyagokat tudtak az uralmuk alá hajtani. Persze lehet, hogy ez már belemagyarázás, de nekem egyszer csak bevillant, nem agyaltam rajta :D
Visszatérve a rajzfilmre, az is nagyon tetszett benne, hogy valami õsi, mélyrõl jövõ "erõ" árad belõle; ehhez nagyban hozzájárul a remek zene is. Miközben néztem, végig az volt az érzésem (ami egyébként mindig, ha hallom vagy olvasom ezt a mesét), hogy ez nem csak egy "mese", hanem valami emberiséggel egyidõs történet, amit ötezer éve éppúgy meséltek Ázsiától Európáig (vagy tovább? ki tudja), mint ahogy ötezer év múlva is tenni fogják. Valami másik világ õsmítosza.
És, ahogy már elõttem többen is írták, nagyon álomszerû, szürreális képekben mutatja meg ezt a ki tudja, hány száz vagy ezer éves történetet. Ha az ember nyitott szívvel és lélekkel tudja nézni, teljesen magával ragadja. De ehhez kell egyfajta elvonatkoztatni-tudás, befogadóképesség. Persze akinek nem, hát nem :D
ezt az elmebeteg szürrealista õrületet nehogy megmutassátok gyereknek,egy életre lelkibeteg lesz tõle!Szörnyû!!!!!Ha lenne nullás vagy mínusz biztos azt adnék neki!!!
Legjobb magyar rajzfilm! 10/10
...ja és azért nem semmi hogy 1982-ben készült, akkoriban lehetett egyfajta húzása :) Még ma is hanyatt esik tõle az ember.
Az értesítések jelenleg le vannak tiltva! Amennyiben szeretnél cikkajánlókat kapni, kérlek, hogy a böngésző Beállítások / Értesítések menüpontja alatt állítsd be az értesítések engedélyezését!
Hozzászólások