"Így szól az Úr!"

11. rész

Értékelés:

39 szavazatból
Szerinted?

Értékelés:

39 szavazatból
Szerinted?

Az aktuális rész ismertetője: Veres András segédpüspök (Eger) gondolatai Nagyböjt 1. vasárnapjának evangéliumi részlete (Mk 1, 12-15) alapján.

A műsor ismertetése: Nagyböjt 2. vasárnapja, Jézus színeváltozása Szent Lukács könyvéből – evangélium és szentírás-magyarázat Keserű György piarista szerzetestől.

Egyéb epizódok:

Stáblista

Hozzászólások

Szerinted?
makailaci25 2011 nov. 18. - 20:34:22
Láttam a világ legrégebbi földgömbjét. Lapos volt...
makailaci25 2011 nov. 04. - 08:11:38
Ha egyvalaki szenved téveszmében, azt õrültségnek hívják, ha sokan, azt vallásnak.
makailaci25 2011 nov. 03. - 18:28:50
Ha Istenhez szólsz, imádkozol,ha Isten szól hozzád,skizofrén vagy.
agarik 2011 okt. 10. - 20:06:28
Az élet értelme hogy éld. Nincs értelme semminek, csak amit mi magunk adunk neki.

Amúgy mennyivel szívderítõbb pl. a neokeresztény dogmatika, miszerint mindenki aki nem a Te felekezetedbe tartozik örökkön-örökké az elképzelhetõbbnél is borzalmasabb kínokat fog elszenvedni, a hittestvéreiddel pedig örökké rabszolgái lesztek valaminek ami miriádszor rettenetesebb mint Adolf Hitler?

Korábbi hsz-emben azt írtam, LEGALÁBB három olyan PRÓBA van, ami által a Yahve léte bizonyítható vagy cáfolható. Az egyik ilyen teszthez még a hivatkozást is megadtam, szóval javaslom inkább annak nézz utána. Mert én biza elejétõl a végig elolvastam és értettem a Bibliát.
Másik kérdés a "megszégyenülés", azzal kapcsolatban javaslom olvasd el mondjuk a Bírák Könyvének elsõ fejezetét.

Továbbá az nem szabad akarat, ha az eltérés az elõírásoktól kivégzéssel jár. Az erõszak és elnyomás.

"Ha valami igaz, nem szükséges hozzá hit. Ha valami hamis, nem érdemli meg hogy higyjünk benne." - agarik
agarik 2011 okt. 10. - 17:40:37 Előzmény ernesztin
Nem Rólad, hanem általánosságokban beszélgettünk. Mint mondtam FELFOGNI nem ugyanaz mint ELFOGADNI.

Továbbá NEM CSAK fizikusokról van szó, hanem az ÖSSZES tudósról. És nem igaz, hogy csak egymás között tudnák ellenõrizni a dolgaikat, igenis odamehetsz és TE MAGAD is ellenõrizhetsz mindent az utolsó részletig - HA VESZED VÉGRE A FÁRADTSÁGOT.

Mivel DE, Te magad IS ellenõrizhetted volna AKÁR Einstein állításait (megjegyzem a "megdõl" pusztán annyit jelent hogy "megismerjük a korlátait").

Speciel a Newtoni mechanikának is vannak meglehetõsen bonyolult részei, többek között integrálás.

A kvantummechanika meg UGYANAZT írja le mint a Newtoni mechanika, csak más perspektívából.

Mondj EGY dolgot, aminél az "ateista világnézet" nem mûködik! Ha lenne olyan, akkor nem lennének többé ateisták ugyanis.

Speciel "hindu cipõdivat" az van, mivel az mûvészet. Van továbbá "keresztény kertészet" is, csak annyira silány, hogy épeszû lénynek eszében sincs ragaszkodni hozzá (lévén a növénytermesztés TUDOMÁNY, nem pedig vallás).

A kérdéseidrõl: Hogy ki vagyok, azt ÉN határozom meg. Hogy mi a dolgom a világban, azt ÉN és a MUNKAADÓM határozza meg. A halál után nincs élet (ha kíváncs vagy mi történik veled a halálod után, javaslom átogass meg egy TEMETÕT). A "rossz" és a "jó" relatív fogalmak. Az erkölcs a társadalomtudomány tárgyköre, és semmi köze a valláshoz, ami a totális engedelmességen alapul, azaz azt sem tudja, mi az az erkölcs.

Na, köszöntem. Javaslom ha muszály folytatni ezt az agymenést, menjünk át privátba.
offtopic
ernesztin 2011 okt. 10. - 00:57:08
Nézd, itt most nem a tudóstársadalomról van szó, hanem RÓLAM. Én a magam részérõl a newtoni alapelveket könnyûszerrel megértem és átlátom. De a fizikus tudóstársadalom publikációiról csak HIHETEM, hogy helyesek; azokat a publikációkat a tudósok csak egymás között tudják leellenerõzni, elfogadni vagy elvetni, én mindegyikrõl csak hihetem, hogy a bizonyítás igaz és jó, vagy épp hamis és hazug, mert nincs elég tudásom, hogy átlássam. Ezért csak hihetem, hogy a tudósok helyes következtetésekre jutnak. Ez nekem egyszerûvé teszi az életemet, mert nem kell MINDENT megtanulnom, bízhatom abban, hogy a fizikusok értenek ahhoz, amit megtanultak.

De éppen azt hallom, Einstein elmélete megdõl. Nem tudom, mit értenek ez alatt, és nem is érdekel, mert idáig is csak HITTEM abban, hogy amit Einstein mond, az helyes és igaz, hiszen én magam nem tudtam volna leellenõrizni a gondolatmenetét.

Összességében tökmindegy, hogy kinek a szavában és miért bízol, ha te magad nem bírsz utánajárni, akkor az semmiképpen sem lesz saját magad által bizonyított. De Newton elveinek saját magam is könnyûszerrel utánajárhatok, mert ahhoz nem kellenek bonyolult számítások meg komoly elõismeret.

Ezen felül a lényeg: A newtoni mechanika a világnak olyan lényegi vonásait ragadja meg, amik LÁTSZANAK; a kvantummechanika viszont olyasmit, ami NEM LÁTSZIK.
Attól, hogy a NEM LÁTHATÓ lényeget ragadja meg, alapvetõbben és mélyebben képes értelmezni az anyag mûködését. És ezzel a világnak egy bonyolultabb, zavarbaejtõbb modelljét adja, mint a newtoni alapelvek.

Isten ugyanúgy nem látszik, mint a kvantumok, és vele együtt ugyanúgy mélyebben és zavarbaejtõbben értelmezhetõ a létezés, mint nélküle. Nélküle is értelmezhetõ a világ - a felszínen, ugyanúgy, mint ahogy a newtoni fizikával is. Csakhogy, amiképpen a newtoni fizika sem tud választ adni mindenre, hanem az elvontabb, bonyolultabb, mélyebb problémák elõtt megtorpan, ugyanúgy az ateista világnézet is csak addig mûködik flotttul, amíg a mélyebb, elvontabb problémák elõtt meg nem torpan.


DE! Ahogyan egy átlagos mérnöki probléma megoldásához NEM KELL a kvantummechanika, sõt talán nem is alkalmas rá, ugyanúgy az élet hétköznapi problémáihoz nem kell folyvást sz istenhitet elõrángatni, és nem kell MINDENRE a Bibliát meg egyéb szent könyveket citálni. Nincs keresztény kertészkedés, hindu cipõdivat, buddhista földrajz,
mohamedán halászat meg egyebek. A Bolyai-geometria sem arra való, hogy azzal tervezzenek házat, sem a komplex számok, hogy azzal adjam össze, mennyit költöttem a boltban.
Vagy ha azt mondom: rajzolj le egy diót vagy egy embert, ahhoz nem kell elõbb festészeti akadémiát végezned, hogy megtedd; de ha azt elvégzed, nyilván egészen másképp fog kinézni a rajzod. Anélkül is jól boldogulsz, csak esetleg a falra nem rakod ki a mûvedet.

Fölösleges az istenhit ahhoz, hogy 3 meg 2 miért 5. De ha arra kérdezel rá, hogy ki vagyok, mi dolgom a világban, van-e lélek, van-e élet a halál után, miért van rossz, van-e értelme jónak lenni, mi az erkölcs és egyáltalán szükség van-e rá, akkor ezeknél a kérdésekre már óhatatlanul bonyolultabb, cizelláltabb és elmélyültebb válaszokat lehet adni, ha Isten létét is bekalkulálod a világba.
agarik 2011 okt. 09. - 23:52:33
A "tudományosan bizonyított" az nem "bemondásra elhiszem" (az ugyanis a vallás), hanem "nagyon sokan ellenõrizték a konszenzus alapján kialakított tudományos elméletet, és ha valaki nem hiszi el az amúgy megbízhatóságukat komolyan megvizsgált számos tudós (gyakorlatilag a teljes tudóstársadalom, szakterülettõl füöggetlenül) szavát, akkor - amennyiben megszerzi a kellõ képesítést és anyagi hátteret - bárkinek megvan a lehetõsége, hogy ellenõrizze a lefektetett állításokat, melyek reprodukálható tényadatokon nyugszanak és azokat magyarázzák, továbbá belõlük jövõbe mutató következtetések levonhatóak".

Ugyancsak nem egyenlõ a "könnyû felfogni" a "könnyû elfogadni" kifejezéssel.
agarik 2011 okt. 09. - 23:47:10
Mi "isten" definíciója, továbbra is az a nagy kérdés.

Eddig minden isten-definíciót a) cáfoltak b) üresnek találtak, így "isten" definíció szerint nem létezik.
offtopic
ernesztin 2011 okt. 09. - 22:36:24
"Elnézést, de a Newtoni mechanikát UGYANOLYAN könnyû/nehéz elfogadni mint a quantummechanikát, lévén mindkettõ tudományosan bizonyított modellezése a valóságnak."
Ha neked elég, hogy bemondásra elhiszel valamit, akkor nyilván elég.
offtopic
ernesztin 2011 okt. 09. - 22:35:13
Ez nem így van, mert a newtoni mechanikát általános iskolásoknak is meg lehet tanítani, míg a kvantummechanika diplomával is nehezen értelmezhetõ. Tehát, ha bármiféle fizikai törvényrõl beszélnek, én csak a newtoni mechanika törvéyneit leszek képes átlátni és felfogni, a kvantummechanika törvényeit nem.
Összes hozzászólás