Az aktuális rész ismertetője:
Sok helyütt a magyar zenét még mindig a cigányprímások nevéhez kötik: Bihari János, Rigó Jancsi, Dankó Pista, Cinka Panna voltak azok, akik a magyar nótát világhírűvé tették. S noha a cigányzene-magyar nóta nem azonos a cigány folklórral, ők hívták fel a világ figyelmét egy különleges kultúrára. Ennek a cigány kultúrának a népzenei hagyományait képviseli a Parno Graszt együttes, amely olyan felívelő karriert futott be, hogy még a BBC is dokumentumfilmet forgatott róluk. A húsz éve létesült zenekarnak világszerte hatalmas rajongótábora van, Amerikától Indiáig körbekoncertezték a világot, több lemezük megjelent, és itthon is egyik fellépés a másikat éri.
A Parno Graszt sikerének titka talán nem csak a zenében rejlik: ők fontos feladatuknak tekintik a cigány kultúra, nyelv, hagyományok ápolását is. De vajon hova nyúlnak vissza az autentikus cigányzene gyökerei? Hányan értik a cigány nyelven énekelt dalokat? Miért fontos a tradicionális hangszerek használata? S mi változott az elmúlt évtizedekben? A válaszokat a nézők megtudhatják a Parno Graszt tagjaitól, a zenekar - ami valójában egy nagy család -: Jancsi, Viktor, Józsi, Sanyi, Marica, Mariska, Erike, János és Breki történeteivel színesíti az Etnoklub ezen adását. Egy rendkívül izgalmas, szeretni való együttes kerül most a középpontba. És figyelem! Nemcsak nagybőgőn, hanem ajtólapon is bőgőznek majd ebben a műsorban!
A műsor ismertetése: A műsorban a népzenei együttesek, énekesek, táncosok mellett helyet kap a népmese, népi színjáték, a tárgyi népművészet, a hagyományos népi mesterségek bemutatása is. De időnként megjelenik a világzene, a népzene és a jazz keveredése, az etno-jazz is.
Hozzászólások