Gina Lollobrigida

színész, szereplő
Született: 1927. július 4. (Olaszország, Subiaco)
Meghalt: 2023. január 16. (Olaszország, Róma)
Film: 45 db
Cikkek: 3 db


Művészneve: Luigina, keresztneve rövid alakja, közismert beceneve: Lollo. Az 1950-es évek, 1960-as évek egyik legnépszerűbb filmcsillaga volt világszerte. Noha jellemábrázoló képességei vitathatatlanok, számos filmjében elsősorban külseje miatt szerepeltették. Lollobrigida egy festői szépségű hegyi faluban töltötte gyermekkorát három lánytestvérével együtt. Rómában, a Képzőművészeti Akadémián festészetet és szobrászatot tanult. Fiatalon, feltűnő szépségének köszönhetően, modellként kapott munkát. Kisebb filmszerepekre is hívták, elsősorban operafilmekbe. Indult az 1947-es Miss Itália szépségversenyen, ahol harmadik helyezést ért el (a győztes, Lucia Bosé szintén jelentős színészi karriert futott be).


Meghívást kapott Hollywoodba, egyes pletykák szerint azért, mert felkeltette a különc milliomos, Howard Hughes érdeklődését. Szakmailag azonban semmilyen előrelépést nem jelentett számára az amerikai tartózkodás, ezért 1949-ben hazatért. A hollywoodi kitérő után az olasz filmesek egyre nagyobb és egyre igényesebb szerepeket ajánlottak számára: Luigi Zampa, Mario Monicelli, Steno, Carlo Lizzani, Alessandro Blasetti és Pietro Germi irányítása alatt tanulta meg igazán pályája mesterfogásait. Nemzetközi hírnevét mégis egy francia filmnek köszönheti: Adeline-t alakította Gérard Philipe oldalán a Királylány a feleségem (1952) című emlékezetes kalandfilmben.


Philipe-pel ugyanabban az évben játszott René Clair Az éjszakai szépei című munkájában is. A következő évben emlékezetes alakítást nyújtott a Hűtlen asszonyok című filmben, amiben kisfia is szerepelt. Ugyancsak 1953-ban Mario Soldati A vidéki lány című drámájában és Luigi Comencini Kenyér, szerelem, fantázia című vígjátékában is sikert aratott, és hosszú évekre a közönség egyik kedvencévé vált. Ekkor már hollywoodi karrierje is beindult, elsőként John Huston Afrika kincse (1953) című alkotásában játszott Humphrey Bogart partnereként. Hazájában A római lány (1955) című Alberto Moravia-regény Luigi Zampa rendezte változatában alakította a főszerepet.


Comencini újabb filmjében, a Kenyér, szerelem, féltékenységben (1954) ismét eljátszotta Maria szerepét. A harmadik rész kapcsán állítólag elfogadhatatlan anyagi követelésekkel állt elő, ezért Sophia Lorent szerződtették helyette. A két színésznő között egy szerencsétlen megjegyzés miatt kirobbant „kebelháború” évekig témát adott a bulvársajtónak, noha viszályuk később állítólag barátságba fordult. Lollo nemzetközi karrierjének további sikeres darabjai az 1950-es évek második feléből: A világ legszebb asszonya (1956); Trapéz (1956); A párizsi Notre-Dame (1956); Salamon és Sába királynője (1959). Főszerepet játszott Jules Dassin A törvény (1959) című drámájában.


Az 1960-as években is voltak emlékezetes szerepei: az Őrült tenger (1963) című komédiában Jean-Paul Belmondo mellett játszott, majd ezt a Gyilkosság a hajón (1964) című krimi követte. Emlékezetesen formálta meg Napóleon húgát a Császári Vénusz (1963) című filmben, továbbá Alessandro Blasetti társadalomrajzában, az Én, én, én… és a többiekben (1965) is megállta a helyét. Kitűnő alakítást nyújtott a Cicababák (1965) című szkeccsfilm Boccaccio-novella alapján készült epizódjában.


Felejthetetlen volt a Jó estét, Mrs. Campbell! (1968) című vígjáték főszerepében is. Ez volt az utolsó igazán sikeres filmje. Az 1970-es évek elején bejelentette, hogy visszavonul a filmvilágtól, és a fotózásnak szenteli magát. Italia mia címmel 1973-ban kiadott egy fotóalbumot. Hírességeket is fotózott, nagy visszhangja volt Fidel Castro kubai vezetővel készített interjújának. A római lány 1988-as tévéváltozatában lehetőséget kapott arra, hogy bő három évtizeddel a címszerepben nyújtott alakítása után az anya szerepét játssza el.

Film (45)

Hozzászólások

Erzsébet Czebe Tóth 2018 márc. 17. - 02:34:54
Lehet, hogy szurkálódni akart szegény Gina, de valamit elfelejtett. Sophia Loren és az Ő színészi képességei, tehetsége fényévekre van, volt egymástól.
Karcsúság ide, lengőborda oda , ki az ördögöt érdekel????
Mondjon már valaki egyetlen igazán emlékezetes, felejthetetlen alakítását, mert én nem tudok. Gondolom valahol ezt Ő is érezte, mert idejében visszavonult.
gladiolus 2017 júl. 05. - 20:27:35
Sophia Loren viszont még jelenleg sem mondható pohosnak. :-)
gladiolus 2017 júl. 05. - 20:26:23
Eme linken érdekes kis cikket találtam, amelynek olvasása új dimenziókat nyithat meg a nagy Díva sokak számára talán ismeretlen jellemérõl.

http://www.origo.hu/filmklub/blog/hir/20170705-gina-lollobrigida-kilencvenevesen-is-odaszurt-sophia-lorennek-szuletesnap-fidel-castro.html

Az, hogy a maga erejébõl csinálta, lehet jogos, de a numero uno kijelentését kicsit vaskosnak találom. Arcra talán lehetett numero uno, de a többi terület esetében vitatható.

Az is tanulságos, hogy gyakorlatilag kioperáltatta a lengõbordáit, de az idõ õt sem kímélte, és sikerült egy nagyon kis pohos pocakot növesztenie, amivel egykori kacsúságát sikeresen behízta. :-)
Szemmel láthatóan nyoma sincs semmiféle operációnak.
Bubus53 2016 szept. 10. - 12:27:02 Előzmény _goldie_
És ilyen fûzõ nélkül. Valami gond van vele?
gladiolus 2015 okt. 15. - 13:23:16
Igazán lényeges eltéréseket fûzõvel sem lehet korrigálni.
_goldie_ 2015 okt. 14. - 20:07:19
mirõl? a fûzõrõl :) a kor divatjának megfelelõen a képeken mindhárman fûzõt viseltek
ennyi :))
gladiolus 2015 okt. 14. - 19:02:16
Szóval mirõl is beszélünk? :-) :-)
gladiolus 2015 okt. 14. - 19:00:11
S végül, de nem utolsó sorban:
gladiolus 2015 okt. 14. - 18:59:40
Itt a második:
gladiolus 2015 okt. 14. - 18:59:08 Előzmény mildi
Ez a lengõborda kérdés elég érdekes és méltó téma egy kis összehasonlításra. Ha megnézzük a három dívát, azért õket, mert szerintem igazi nagy klasszikus díva címszó alatt ezen három hölgy jut eszébe az embernek. Nézzük meg a derekakat, igyekeztem mindenkirõl hasonló jellegû képet szerezni. Én azt gondolom, hogy karcsúság ügyben igencsak semmi különbség sincsen a három hölgy között, tehát tök felesleges volt szerintem ez a lengõborda kioperáltatás. Minek? Ha mások meg természetes úton tudnak ugyanolyan jól kinézni.Én nem tudom, ez a szuverén kis véleményem, de nem elég betegség esetén altatásnak és egyéb kórságnak alávetni magunkat?

Szóval jöjjenek a képek.
Összes hozzászólás