Szerinte minden apa, legyen az illető vízvezeték-szerelő, ács vagy épp színész, mint Kirk Douglas, segíti a fiát a boldogulásban.
Michael Douglas, akiről köztudott, hogy az apja nem más, mint Kirk Douglas, a Spartacus néhai sztárja, az anyja pedig Diana Dill színésznő, visszaszólt azoknak, akik szerint ő is „nepo baby” lenne. Mint ismeretes, ez a kifejezés (aminek több cikket is szenteltünk már korábban itt a PORT-on) a „nepotism baby” rövidítése és egy ideje gyakran használják a hírességek híres gyermekeinek gúnyos jellemzésére, akiknek a karrierje a szülők ismertsége nélkül nem biztos, hogy berobbant volna (a nepotism szó nepotizmust, azaz atyafiságot jelent, így a nepo baby hasonlót takar, mint a magyarban a szintén pejoratív „sógor, koma, jó barát” kifejezés).
A hollywoodi nepo babyket lehet szeretni vagy utálni, de kétségtelen, hogy ők is tudnak maradandót alkotni.
Tovább
A bébinek már nemigen nevezhető, 80 éves Michael Douglas a szaúd-arábiai Dzsiddában pénteken megtartott Vörös-tengeri Filmfesztiválon vágott vissza azoknak, akik a „hollywoodi nepo baby” jelzővel illették őt:
Nem ismerek olyan apát, aki, dolgozzék bármilyen szakmában, és legyen vízvezeték-szerelő, vállalkozó vagy ács, ne próbálná meg segíteni a fiát, hogy kövesse őt. Én is egy nepo baby vagyok, tudják? Ez már csak így megy.
Michael Douglas kezdetben vonakodott az apja nyomdokaiba lépni, de végül mégis így alakult a sorsa. Fényesen felívelő karrierjéhez nagyban hozzájárult, hogy producerként dolgozott az 1975-ben bemutatott Száll a kakukk fészkére munkálatain, ami végül Oscar-díjat hozott neki a legjobb film kategóriában. Érdekesség, hogy Kirk Douglas akkor már évek óta a filmjogok birtokában volt, de mire megkezdték volna a forgatást, már túl öregnek érezte magát a főszerephez – Michael Douglas saját bevallása szerint ekkor állt az apja elé egy kéréssel:
Határozottan azt mondtam neki: »Hadd csináljam én!«
Az apja átengedte neki a kormányrudat, a többi pedig már Oscar-történelem. De Michael Douglas végül a saját jogán is nagy név lett Hollywoodban: a Tőzsdecápák című 1988-as drámában olyan meggyőzően alakította az ördögi tőzsdei spekulánst, Gordon Gekkót, hogy egy évre rá elnyerte a legjobb férfi főszereplőnek járó aranyszobrot.