A retinánkra és a szívünkre is atombombát dobott a Netflix animációja

Végre-valahára itt a 2021-es Arcane második évada, amelyben tovább harcol egymással a szétszakított testvérpár, Vi és Jinx, lángba borítva a Felső- és az Alsóvárost egyaránt.

2021-ben nagyot gurított a Netflix az Arcane című animációs sorozattal: túlzás nélkül ez folyt még a csapból is. A filmes-tévés magazinok és gémer szakportálok egyaránt azon versenyeztek, ki tudja leghamarabb és a legharsogóbb címmel leírni, hogy végre megtört az átok, amitől az 1993-as, Bob Hoskins-féle szörnyű Mario-film óta szenvedett  a szórakoztatóipar, és született egy jó videójáték-adaptáció (ezen a véleményen volt egyébként akkor a PORT.hu kritikusa is).  

A Netflixnek sikerült a lehetetlen: az Arcane az első JÓ játékadaptáció

Iszonyú látványos és elképesztően izgalmas lett a League of Legends videójátékból készült sorozat, ami talán olyan klasszikusokat is trendivé tehet a mai fiatalok számára, mint Twist Olivér, Dr. Jekyll, Mr. Hyde, Jules Verne regényhősei vagy Alfons Mucha képi világa.

Tovább

 

Jöttek, láttak, robbantottak

A professzionális rajzolók és veterán animátorok a fórumaikon soha nem látott egyetértésben magasztalták a sorozatot, megsüvegelve annak képi világát, ahol harmonikusan megfért egymás mellett a gőzgép és a mágia, a tárgykultúrában pedig egyszerre képviseltette magát a szecesszió cseh mestere, Alfons Mucha és az utcai graffitizés. A plázarádiók rongyosra játszották a sorozathoz írt dalbetéteket – jelen sorok írója nem egyszer korzózott úgy a polcok között éveken át, hogy a hangszórókból Bea Miller Welcome to the Playgroundja vagy az Imagine Dragon Enemyje szólt.

Ezek után nem csoda, hogy mindenki tűkön ülve várta a 2. évad idei premierjét,

és az Arcane, hozva a papírformát, az első három epizód május 9-i debütálása óta kirobbanthatatlan a Netflix TOP10-es listájának éléről (a következő három epizód november 16-án, az utolsó három pedig november 23-án kerül majd ki a streaming platformra).

 

Forrás: Netflix

 

Az új évad ráadásul még meg sem érkezett, amikor a Variety magazin már arról cikkezett, hogy ez minden idők legdrágább animációs sorozata a mozifilmeket megszégyenítően nagy, 250 millió dolláros büdzséjével, így bennfentes információk szerint esély sincsen arra, hogy az Arcane valaha is profitot termeljen a Riot Games számára, a legjobb esetben is csak a nullszaldós lehet a végeredmény. Marc Merrill, a játékstúdió társalapítója viszont ezt egyáltalán nem bánja, mert az egyöntetűen pozitív visszajelzések miatt a vezetőség szerint „abszolút megérte elkészíteni a sorozatot”, mert óriási ingyenreklám a League of Legendsnek – az Arcane ugyanis lényegében a világ egyik legnépszerűbb online játékának előzménysztorija.

De azoknak is maradéktalanul jó szórakozást nyújt, akik egyetlen percet sem League of Legendseztek.

Oké, azért az első évadot nem árt lepörgetni, mielőtt valaki belevágna a másodikba. Mert míg korábban a Riot Games (és a kezük alá dolgozó francia stúdió, a Fortiche) a nulláról, laikusok számára is könnyen érthetően és ráérősen építette fel a kibékíthetetlen ellentétet Piltover fényűző Felvilága és a város bűnös Alvilága, Zaun között, az új évad nem húzza az időt azzal, hogy mindent a néző szájába rágjon. Pont ott folytatódik a sztori, ahol három évvel ezelőtt egy cliffhangerrel abbamaradt, csak most már minden sokkal színesebb, látványosabb és pörgősebb.

 

Szeretve gyűlölt testvérek

A történet fókuszában természetesen most is Vi, a szó szerint keményöklű piltoveri rendfenntartó és a félkegyelmű sorozatgyilkossá vált húga, Jinx áll. Számtalanszor megfogadták, hogy most már aztán tényleg egyszer s mindenkorra végeznek a másikkal. Csakhogy hiába kergetik végig egymást a fél városon az égbe nyúló tornyok csúcsától egészen a bűzlő csatornák legmélyéig, amikor ténylegesen szembekerülnek egymással, valamelyikükben egészen biztosan feltörnek a közös gyerekkori emlékek, és megremeg a keze a ravaszon. Utána persze kezdődik elölről a nagy hajtóvadászat – de Michael Mann Szemtől szembenje óta még senki sem tudta ezt olyan ütősen prezentálni, mint most a Riot Games csapata.

Az Arcane ledobja az atombombát a testvérpár görög drámákba illő, káprázatos marakodásával,

ráadásul a történet Vin és Jinxen túl is tele van izgalmasabbnál izgalmasabb karakterekkel, akiket ki-ki kedvére szerethet vagy gyűlölhet, ahogy halad előre a lövöldözések mellett intrikát is bőven kínáló sztori.

Forrás: Netflix

 

A Riot ráadásul a maga archaizáló stílusában a jelenkor olyan gazdasági-társadalmi problémáira is reagál, mint a polgárháborúk, az éhezés, az energiahordozók kimerülése és a küszöbön álló ökológiai katasztrófa. Az Arcane továbbra is a steampunk műfaj egyik legmarkánsabb képviselője jelenleg – azaz helyesebben inkább a magiopunk alműfajé, ahol a Fritz Lang Metropolisát idéző technopoliszban a címbéli arkánum hozta el azt a tudományos-technológiai-társadalmi áttörést, amit nálunk a gőzgép és a robbanómotor feltalálása. De dicséretére legyen mondva, hogy a „steam” mellett a dolog „punk” része sem sikkad el: megismerhetjük az éhbérért dolgoztatott, nincstelen tömegeket, amelyeknek a kizsákmányolása lehetővé teszi ugyan a technológiai fejlettséget és a jólétet, de elég egyetlen szikra is, hogy minden lángba boruljon.

Az új évad legbeszédesebb jelenetében az előző részek bölcs városi tanácsnoka lamentál egy hatalmas, beteg fa tövében arról, jó irányt szabtak-e a történelemnek, amikor az „ipari léptékben felhasznált mágia”, azaz a HexTech útjára léptek... 

Még le sem adta a Netflix a teljes második évadot, máris tucatszám kaptunk olyan jeleneteket, amelyek sorozatfinálénak is beillettek volna. Mi lesz még itt a tényleges Vége feliratig?

Ítélet: 9/10

Kiknek ajánljuk? Azoknak, akik éjjel-nappal a League of Legends videójátékot nyúzzák, de azoknak is, akik azt sem tudják, mi az, viszont imádják Jules Verne és Pierre Pevel viktoriánus sci-fi történeteit.