Van köztük sci-fi, vámpírkomédia és fajsúlyos dráma is. Ajánlataink a magyar film napjára.
Milyen kínálatból válogathat az, aki magyar filmet nézne, de nem akarja a tévéműsort böngészni? Ezt a kérdést tettük fel magunknak, és az volt a tervünk, hogy listázzuk az összes jelenleg streamelhető magyar filmet, de gyorsan rájöttünk, hogy az túl nagy vállalás lenne. Jelenleg ugyanis nagyjából 200 magyar alkotás érhető el a Netflix (42), a MAX (19), a Cinego (120) vagy az RTL+ (15) felületein, és akkor az NFI alá tartozó, csak hazai filmekkel foglalkozó Filmiót nem is említettük, ahol több mint 1000 cím van. Így végül a személyes ízlésünk alapján válogattunk, illetve egyéni kategóriákba rendeztük a filmeket, hogy mindenki könnyebben megtalálja az érdeklődéséhez, hangulatához leginkább passzoló néznivalót.
Megtörtént események alapján
- A viszkis (Netflix)
- A hentes, kurva és a félszemű (RTL+)
- Csak a szél (Cinego)
- Magasságok és mélységek (RTL+)
-
A PORT ajánlata: A martfűi rém (Filmio)
A március elején elhunyt Sopsits Árpád a 20. század leghírhedtebb magyar sorozatgyilkosos ügyéből rendezett retró krimit, ami egyben thrillerként és a korabeli politikai viszonyok kommentárjaként is működik.
A történet 1957-ben kezdődik, halálra ítélnek egy férfit egy fiatal nő brutális meggyilkolásáért Martfűn. Hét évvel később azonban ismét egymást követik a megrázó halálesetek. A forradalom utáni politikai tébolyban nehéz megtalálni az összefüggéseket és újra felvenni a nyomozás fonalát. Egy országban, ahol nem léteznek sorozatgyilkosok, egyre több az áldozat. A kirendelt fiatal ügyésznek (Trill Zsolt) minden kitartására szüksége van, ha le akarja leplezni a rettegő kisváros kíméletlen ragadozóját.
Thrilleres izgalmak
- A játszma (Netflix)
- Víkend (Cinego)
- X - A rendszerből törölve (RTL+)
- Tiszta szívvel (Cinego)
-
A PORT ajánlata: Valan – Az angyalok völgye (Cinego)
Egy skandináv krimi, ami kivételesen Erdélyben játszódik... Péter, a nagyvárosi rendőr visszatér szülővárosába, Valanba, ami papíron egy csendes és unalmas település, amit beárnyékol, hogy megannyi lány tűnt el nyomtalanul az utóbbi években.

Azért az a havas erdélyi táj elég jó háttérként szolgál egy sötét bűntörténethez, ami egy kicsit skandináv, egy kicsit magyar, egy kicsit pedig román, és nagyon izgalmas.
KritikánkPéter merő passzióból követi a hasonló ügyeket, miután a romániai forradalom idején saját húga is hasonló sorsra jutott. Amikor értesül egy emberkereskedő-hálózat tevékenységéről, szükségét érzi, hogy rég elfeledett kapcsolatokat élesszen fel.
Vészterhes idők
- Saul fia (Cinego, Filmio)
- Guerilla (Cinego)
- Szirmok, virágok, koszorúk (Filmio)
-
A PORT ajánlata: Akik maradtak (Cinego)
Tóth Barnabás filmje egy kamaszlány (Szőke Abigél) és egy középkorú férfi (Hajduk Károly) egymásra találásának megható hangvételű története a második világháború után. Mindketten sokat veszítettek, és mindketten szeretnének új életet kezdeni, miközben körülöttük már a Rákosi-rendszer diktatúrája alakul. Vajon túl lehet-e élni a múlt és a jövő tragédiáit, ha összekapaszkodnak azok, akik még megmaradtak?
Tóth filmjében nem látunk semmi rendkívülit, semmi újat, hősei ugyanazok maradnak a végén is, mint akik az elején voltak, de ezzel semmi baj nincsen, sőt. Ez az egyik legszerethetőbb, legintimebb magyar film az elmúlt évekből.”
Sírva nevetés
- A legjobb dolgokon sírni kell (Max)
- Isteni műszak (Netflix, RTL+)
- Rossz versek (RTL+)
- Kálmán-nap (Max)
- A PORT ajánlata: Lefkovicsék gyászolnak (Netflix, Cinego)
Lefkovics Tamás, a nagyszívű, de konok bokszedző (Bezerédi Zoltán) viszonya annyira megromlott a fiával, Ivánnal (Szabó Kimmel Tamás), hogy évek óta nem beszélnek egymással. Iván Izraelbe menekült az apjával való konfliktus elől, ortodox zsidóként ott él és alapított családot, Budapestről csak az édesanyjával (Máhr Ágnes) tartja a kapcsolatot. Az anyuka váratlan halálakor Iván a hatéves kisfiával (Leo Gagel) hazatér, hogy a zsidó hagyományoknak megfelelően egyhetes gyászt, shivát üljenek a szülői házban. A két férfin keresztül két világ feszül egymásnak, aminek a tétje a család egyesülése.
Breier Ádám filmje sok humorral beszél a generációs különbségekről, és legfőképpen arról: sosem késő megbocsátani. A keserédes dramedy a Port kritikusa szerint
minden szomorúságával és humorával együtt egy mindenki által átélhető, univerzális és igazán szerethető történet lett.”
Szemben a világgal
- Valami madarak (Netflix, Cinego)
- Egy nap (Max)
- Larry (Netflix)
-
A PORT ajánlata: Külön falka (Netflix, Cinego)
A Külön falka történetében a tizenkét éves Niki (Horváth Zorka) nagyszüleivel él, akik nem tudják kordában tartani a vadóc, az iskolában nehezen beilleszkedő gyereket. Amikor Niki megtudja, hogy édesapját, Tibort kiengedték a börtönből, minden tiltás ellenére felkeresi a férfit.
Kis Hajni debütáló rendezése
a 2021-es év legjobb magyar filmje lett – legalábbis a Magyar Mozgókép Díj szavazói szerint, de a 17. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztiválon is megkapta a közönségdíjat.
Drámai döntések
- Fekete pont (Max)
- Legjobb tudomásom szerint (Max, Cinego)
- BÚÉK (Netflix)
- FOMO - Megosztod, és uralkodsz (Cinego)
-
A PORT ajánlata: Hat hét (Netflix)
A film főhőse az érettségi előtt álló, profi asztalitenisz-karrierért küzdő Zsófi, aki nehéz anyagi körülmények között él labilis édesanyjával és húgával. Későn veszi észre, hogy terhes, és úgy dönt, hogy születendő gyermekét örökbe adja egy hosszú évek óta várakozó párnak. Zsófi határozott és kifejezetten felnőtt döntést hoz, de a szülése után jelentkező fizikai és érzelmi hullámvasútra nincsen felkészülve. A törvény értelmében hat hete van arra, hogy meggondolja magát.
A Port kritikusa többek közt a színészeket dicsérte, szerinte
a Zsófit megformáló Román Katalinnak hihetetlen jelenléte van, a valóságosságig hiteles a játéka, amihez hozzátartozik az olyan profi kollégáival való kifogástalan összjátéka is, mint Járó Zsuzsa, Balsai Móni vagy Mészáros András."
Kalandok téren és időn át
- Ruben Brandt, a gyűjtő (Cinego)
- Kincsem (Netflix)
- Drakulics elvtárs (RTL+)
-
A PORT ajánlata: Zanox – Kockázatok és mellékhatások (Netflix, Cinego)
Már 2016-ban elkészült az első magyar hurokfilm, a Hurok, de Madarász Isti komédia helyett thrillert forgatott az Idétlen időkiggel népszerűvé tett alaphelyzetből. Az elsőfilmes Baranyi Benő viszont romantikus és sci-fi jegyekkel átszőtt vígjátékot képzelt el és valósított is meg hat évvel később, szinte hibátlanul. A sztori szerint a 18 éves Misi szorongással és pánikrohamokkal küzd, ezért részt vesz egy kísérleti gyógyszer tesztelésében (ez a címbeli rejtélyes Zanox). Míg sokáig kellemetlen mellékhatások nélkül használja a pirulákat, egy ponton azt a döbbenetes felfedezést teszi, ha megiszik rájuk egy bizonyos fajta pálinkát, újraéli az adott napját – ami történetesen pont az érettségije.
Zanox nemcsak romantikus komédiaként működik tökéletesen, hanem komédiaként is. Szinte percenként érkeznek benne a jobbnál jobb poénok, akár egy vicces beszólás vagy gesztus, akár egy jól felépített helyzet- vagy jellemkomikum formájában.”
Vonzó ellentétek
- Becsúszó szerelem (Max)
- Nagykarácsony (RTL+)
- Seveled (RTL+)
-
A PORT ajánlata: Így vagy tökéletes (Netfix)
Somos András sikeres reklámszakember és küszködő szépíró egy személyben, akinek egy nap azzal kell szembesülnie, hogy kiadójánál és az irodalmi életben is partvonalra kerül egy rendkívül sikeres önsegítő könyv, az Így vagy tökéletes és szerzője, Tordai Kata miatt. Miután személyesen is megismerkedik a nővel, az ellenszenv kölcsönösnek bizonyul, ám valami mégis vonzza őket egymáshoz, és miután egy közös fotójuk nagyot megy a közösségi médiában, András, kollégája javaslatára, elkezdi keresni Kata társaságát, hátha ezzel az ő és könyve népszerűsége is javul valamit.
Kritikusunk szerint Varsics Péter romantikus komédiája
nem talál fel semmi újat, csupán tökéletesen használja a jól bevált eszközöket, és egymásnak ereszt két kiváló színészt: Fekete Ernőt és a (vásznon legalábbis) újonc Béres Mártát – aki egyúttal az Így vagy tökéletes legnagyobb felfedezése.”
Páratlan dokumentumfilmek
- KIX (Max)
- Nem halok meg (Cinego)
- Egy nő fogságban (Cinego)
- Mesék a zárkából (Cinego)
-
A PORT ajánlata: Aki legyőzte az időt - Keleti Ágnes (Cinego)
Év elején, 103 évesen halt meg az olimpiák történetének egyik legeredményesebb magyar női sportolója, Keleti Ágnes. 16 éves korában kezdett el tornázni, 19 évesen nyerte első bajnokságát, 31 évesen szerezte első olimpiai aranyérmét, 35 évesen már 10 olimpiai érem birtokosa. 36 évesen kezdett új életet Izraelben, és 41 évesen lett anyuka. 80 évesen választották a női sportolók nemzetközi hírességek csarnokának tagjává, 83 évesen tüntették ki a Nemzet Sportolója címmel, 95 évesen költözött haza Magyarországra, 96 évesen kapta meg az Izrael-díjat, és 100 éves korában lett Budapest díszpolgára.
A több mint egy éven keresztül forgatott film középpontjában Keleti Ágnes hétköznapjai, a csendes visszaemlékezések állnak. Rendkívüli életének mozaikjait a vele készült archív interjúk, naplójának részletei és intim beszélgetések adják ki. Ágnes életének tanúi is megszólalnak, többek között volt tornász társa, fia és izraeli tanítványai is. A film gazdag archív anyagát kézzel rajzolt színes animációk színesítik.
Animált fantáziák és történelmek
- Műanyag égbolt
- Az ember tragédiája
-
A PORT ajánlata: Kék Pelikan
A nyitott határok és az olcsó, fapados járatok korában ma már nehéz elhinni, de a szocializmus gyerekei számára az utazás elérhetetlen vágyálomnak tűnt. 1989 előtt a vasfüggöny szigetelte el Európa nyugati felét a magyar turistáktól, a határok kinyílása után pedig a jegyárak. Csáki László első nagyjátékfilmje azt meséli el a lehető legizgalmasabb formában, hogyan sikerült néhány élelmes magyarnak meghekkelnie a rendszert, és hamisított nemzetközi vonatjegyekkel körbekalandozni Európát.
A Port kritikusa szerint „nem is lehet kérdés, hogy
annak, aki viszonylag fiatalon élte át ezt a korszakot, a Kék Pelikan a tökéletes komfortfilm, (…) másrészt pusztán audiovizuális élményként is remek trip."