Szabad élet
Létezik olyan, hogy szabad, társadalmi kötöttségektől mentes, autonóm élet? Lehet függetleníteni magunkat mindattól, ami meghatározza a fogyasztói társadalmunkat? Dönthetünk úgy, hogy visszatérünk egy archaikusabb életformához, önellátóak leszünk, saját szabályokat alkotunk, iskolát és közösséget alapítunk? Vagy nomádként élünk, saját belső iránytűnk szerint mozgunk a világban, nem kötődünk egyetlen helyhez sem, hanem bárhol otthon érezzük magunkat? Lehetünk szabadok szelíden vagy inkább dacból, lázadásból, szembenállásból fakad ez? A beszélgetés során három olyan fotográfus hosszútávú dokumentarista anyagait ismerhetjük meg, akik az általuk megismert és követett közösségekkel szoros és bensőséges viszonyban vannak, közelről látják és mutatják meg az életforma előnyeit és esetleges árnyoldalait. Kitérünk arra is, miért fontos számukra ez a téma, mennyiben más ezt fotózni, és hogyan lehet árnyaltan bemutatni ezeket a társadalom számára egzotikusnak tűnő életformákat. A DokuMa beszélgetésén Bácsi Róbert László, Halasi Eszter és Ruprech Judit fotográfusok lesznek a vendégeink.
Beszélgetés Bácsi Róbert László, Halasi Eszter, Ruprech Judit fotográfusokkal
Beszélgetőtárs: Kopin Katalin, a Capa Központ kurátora
A sorozat célkitűzése a hazai dokumentarista fotográfia hosszútávú kutatása és láthatóvá tétele. A DokuMa projekt során a magyar dokumentarista fotográfia fiatal és középnemzedékéhez tartozó alkotóinak fotóesszéit mutatjuk be egy-egy téma mentén. A beszélgetés során a szélesebb közönséget is beavatjuk a fotográfusok által végzett háttérmunkába, a koncepciótól az alkotói módszerig, a téma elindításától a megvalósításig nyomon követve egy-egy projektet.
A beszélgetéssorozat terveink szerint megrajzolja a dokumentarista fotográfia jelenét, főbb tendenciáit, kihívásait, mozgásterét, befogadói közegét és egyúttal teret és lehetőséget nyújt a bemutatkozásra, a közös gondolkodásra és a közönséggel való interakcióra.
A DokuMa sorozat arra is kísérletet tesz, hogy a dokumentarizmus átalakuló, egyre szélesebben értelmezhető keretrendszerét vizsgálva kitapintsa annak határterületeit, rámutatva arra a jelenségre, hogy egyre közelebb kerül a valóságot autentikus látványokon keresztül értelmezni és rendszerezni kívánó riportfotó a képzőművészeti, autonóm alkotói fotográfiához, ezáltal gyakran feloldódni látszik a két műfaj közötti határ.