Tárlatvezető: Gyarmati János
A Néprajzi Múzeum több mint 8000 darabos Amerika-gyűjteményéből azokat a tárgyakat választottuk a kiállításba, amelyekhez különleges történetek tapadnak. Akár a tárgy eredeti használata során, mint a maja váza esetében, de akár gyűjtése kapcsán, mint egy szokatlan mexikói hamisítvány esetében.
Amerika ősi tárgyaitól a fonográfig -
tematikus tárlatvezetés-sorozat a Megérkeztünk kiállításban
Új sorozatot indít a Néprajzi Múzeum. Március 23-tól minden második csütörtökön egy-egy speciális megközelítés szerint járható be a Megérkeztünk c. tárlat.
A Néprajzi Múzeum Megérkeztünk c. kiállításának atmoszféráját összetett szemlélet teremti meg: párbeszédbe lépnek egymással a gyűjtemény ritka, nagy értékű műtárgyai, amelyekhez hasonlók csak a világ legjelentősebb etnográfiai múzeumaiban találhatók, illetve az olyan darabok, amelyek napjaink társadalmi kérdéseit reprezentálják. Így jelenik meg egy térben a bamana női szobor, a festett szicíliai kordé, Hadzsi Ahmed világtérképe, Amur-vidéki halbőr ruha, vagy a menekülés közben a szögesdrót kerítésen fennakadt muszlim női fejkendő.
A kiállítás perspektívája a tárgyak önálló története, a muzeológusok által megrajzolt sokféle kontextus: néprajz, kulturális antropológia, régészet, társadalom- és művészettörténet, ipar- és technikatörténet. A tárgyak nem hagyományos, földrajzi egységek, kultúrák szerinti elrendezésben, hanem közös, univerzális jellemzőik alapján kerültek egymás mellé, az intézmény harminc néprajzkutatójának személyes érdeklődését, szempontjait, egyéni hangját tükrözve.
Ebben a szellemben indul útjára az új tárlatvezetés-sorozat, ahol különféle megközelítések szerint tárulnak fel a kiállítás tartalmai a Néprajzi Múzeum muzeológusainak tolmácsolásában. Megismerhetjük az Afrika- és Amerika-gyűjtemény darabjait, a különleges textileket, de lesz alkalom, ami a tárgyi ábrázolásokra vagy a restaurátori munka kulisszatitkaira koncentrál.
Hozzászólások