2019. október 9. (szerda) 00:00 - 2020. augusztus 2. Semmelweis Orvostörténeti Múzeum 1013 Budapest, I. kerület, Apród utca 1-3.
+ 2 kép
2019. október 9. (szerda) 00:00 - 2020. augusztus 2. Semmelweis Orvostörténeti Múzeum 1013 Budapest, I. kerület, Apród utca 1-3.

A kiállítás célja bemutatni az emberi csontvázon megjelenő traumás elváltozásokat, szerzett vagy örökletes csontelváltozásokat, fertőző betegségek megjelenését, különböző, a csontvázat is érintő testmódosításokat, e mellett ezen betegségek, eljárások korabeli ábrázolásait, gyógymódjait.


Szemléltetésként a patológiás csontok mellett metszetek és fényképek, röntgen- CT és elektronmikroszkóp felvételek segítségével résztelesebben érzékeltetik a látogató számára milyen elváltozások keletkeznek a betegségek/eljárások hatására az emberi testben.


A traumás eseteknél a háborúk és mindennapi élet nehézségei közben szerzett sérülésekre fókuszál a tárlat: bizonyos fegyverek, mint a kard vagy a buzogány, milyen csontsérüléseket tudtak okozni és az orvoslás ezt hogyan tudta, vagy nem tudta kezelni. Mi mindent lehet megállapítani egy fegyver okozta sérülésből.


A fertőző betegségek témakörében olyan betegségeket mutat be, amelyek átszövik a történelmet kisebb, nagyobb járványok tekintetében. A lepra, a TBC mind ma is élő betegségek, de már részben vagy teljesen gyógyíthatóak. A betegségek története összekapcsolódik az emberiséggel, és a paleopatológián keresztül ez jól látható. A csontváz- és múmiakutatás segítségével megismerkedhetünk ezen betegségek történelmi gyökereivel.


A „divat” fejezet a testmódosításokhoz kapcsolódó elváltozásokat tárja fel a tárlat a koponyatorzításoktól a fűzőviselésen át a lótuszlábú kínai nők bemutatásával.


A kiállításon a Nephthys-projekt kutatásai is helyet kaptak. Ennek keretében a Múzeum gyűjteményébe tartozó egyiptomi múmiák paleopatológiai kutatásainak eredményei tekinthetők meg.


A kiállítás anyagát a SOM gyűjteményei mellett az Eötvös Lóránd Tudományegyetem Embertani tanszéke, a Magyar Természettudományi Múzeum Embertani tára és a Hopp Ferenc Múzeum anyagából állították össze a szakemberek.


 

Hozzászólások