Kiállítás

Labrisz 25 - leszbikus herstory Magyarországon

2B Galéria
2024. november 09. (szombat) 18:00

Helyszín:

2B Galéria
1092 Budapest, IX. kerület, Ráday utca 47.

A Labrisz Leszbikus Egyesület, mint jogi személyiséggel rendelkező civil szervezet 1999-ben került bejegyzésre, vagyis idén hivatalosan huszonöt éves!


Ez az időtartam bármilyen közösség életében jelentős. Ha azonban azt is figyelembe vesszük, hogy történetesen ez egy női melegjogi szervezet eddigi életideje – nem pusztán fennmaradása, de erejének megtartása és folyamatos fejlődése - a magyarországi rendszerváltás óta eltelt harminc évben, (ma, itt és most) még inkább érezhetjük a súlyát.


Ennyi idő történését érdemes számba venni, van már mire visszatekinteni. Ez a történeti összegzés azonban egyáltalában nem öncélú vagy belterjes. Sőt. Azon túl, hogy szól a magyarországi leszbikusságról, melegségről ebben az időszakban, sok minden másról is beszél - rendszerváltás-történet, a szabadság vágyának, megélésének, az ezért aktívan, felelősen cselekvésnek a története, vall kisebbségi helyzetről, marginalitásról, a nőiségről, a nőről, mint kisebbségről, annak emancipációjáról, autonómiájáról, erejéről, általában a civil kezdeményezések, bármely alulról szerveződő közösség erejéről, működéséről, kudarcairól és kitartásáról.


Tehát nem pusztán azért fontos, hogy megmutassák, elmeséljék ezeket a kibontható történeteket, mert ez a Labrisz saját személyes „sztorija”, amit megéltek, véghez vittek, amire büszkék, hanem még inkább azért, mert az egyesület tagjai hisznek benne, hogy mintául szolgálhat bármely kisebbség, bármely alulról szerveződő közösség számára. Felmutathatja a nyitottság, a kapcsolódás, a másikba és az önmagunkba vetett hit, a felvállalás és megengedés, a figyelem és megértés összetartó erejét.


E cél érdekében 2024 novemberében a budapesti 2B Galériában egy történeti és művészeti kiállítást hoznak létre az Egyesület archívumának anyagaiból. A különböző médiumú –például postai levél, fénymásolással sokszorosított folyóirat, analóg fotográfia, videó, hanganyag, szépirodalmi szöveg, oral history, pontosabban herstory…- dokumentumokhoz, azok tartalmához vagy formátumához asszociatív módon kapcsolódó műalkotásokat csatolnak, kiemelendő az adott dokumentum sokféle értelmezési rétegeit. Ezzel is hangsúlyozva, segítve a fenti állításukat – az egyik közösség sztorija a mindenkori közösségek története, mintája, mankója, ha úgy tetszik.


A kiállított dokumentumokat az Egyesület archívumi állományából válogatta: Borgos Anna, Rédai Dorottya, Szűcs Réka, Takács Mária, a Labrisz herstory munkacsoportjának tagjai


A kiállítás november 9-24 között lesz látogatható a 2B Galériában.

Kapcsolódó események

Hozzászólások