offtopic
jani-wan 2016 jan. 24. - 14:04:41
(570/810)
:D
offtopic
jani-wan 2016 jan. 24. - 14:04:14
(569/810)
Szép tudományos, de egyvalamit nem vettél figyelembe. Mégpedig azt hogy én egy olyan teoretikus elemi részecskét vázoltam fel, ami a sajátos tulajdonsága által a megváltoztatja az általunk ismert hangterjedéshez szükséges feltételeket abban a galaxisban.
És mivel nem tudjuk száz százalékosan megmondani hogy minden galaxisban pontosan ugyanolyanok a fizikai körülmények mint a miénkben, csak feltételezéseink lehetnek, sõt úgy tûnik hogy szinte biztos hogy a fizikai törvények nem telejsen egységesek az univerzumon belül (lásd link), ennek a teoretikus részecskének a létezését cáfolni nem lehet.
Ergo nem lehetetlen, amit mondok.

Laws of physics vary throughout the universe, new study suggests:
http://www.sciencedaily.com/releases/2010/09/100909004112.htm
eIemes 2016 jan. 24. - 13:52:11
(568/810)
vagyis, a star trek-ben több a tudományosan hangzó maszlag...?
offtopic
jani-wan 2016 jan. 24. - 13:48:30
(567/810)
A lényeg hogy a Star Trek sem az a világ aminek beállítják néhányan. Ugyanúgy tele van apró "tudománytalan" dolgokkal, mint a SW, csak néhányan nem hajlandóak ezt elfogadni, mert a Star Wars-ban sokkal inkább fantázia-mesére épül történetileg.
offtopic
jani-wan 2016 jan. 24. - 13:45:17
(566/810)
Erre a filmre nagyon halványan emlékszem csak. A Tisza moziban láttam, volt benne 2 japán pilóta és egy szörnyeteg lézerostorral.
Ennyi.
Lényegtelen.
offtopic
jani-wan 2016 jan. 24. - 13:40:29
(565/810)
"A kulcsszó, amit keresünk, az igényesség."
Szó nincs róla. Ez mellébeszélés. Csak egy értéktelen üres frázis.

"A SW fröccsöntött mûanyag játék kisgyerekeknek..."
Hülyeség.
Ez az állításod teljes alaptalan, és semmi mást nem tükröz csak a te szubjektív véleményedet, aminek oka hogy elvesztetted, vagy soha nem is volt meg benned annak képessége, hogy értékelni tudj valamit ami mûvészet, fantázia stb..., és mivel ezt máshogy nem tudod feldolgozni, ezért gyerekesnek hívod.
Nem azokban van a hiba akik erre képesek.

"... A ST a kettõ között helyezkedik el."
Bizonyíték erre?
Láthatólag még mindig semmi. De az ellenkezõjére már van.
Ergo ez egy tényeket teljes mértékben figyelmen kívül hagyó hibás és elfogult a megállapítás.
eIemes 2016 jan. 24. - 13:28:05
(564/810)
Message from the Space
eIemes 2016 jan. 24. - 13:26:05
(563/810)
A Star Trek nekem teljesen kimaradt az életembõl. A létezésérõl meg a körülötte levõ hype-ról tudok (leginkább az Agymenõk Sheldonjának ájuldozásából, akinek Penny adott egy Leonard Nimoy által összenyálazott szalvétát) de ezen kívül szinte semmit. Ha gyerekként lelkesedtem volna érte, talán most is vonzana, de fél percnyi belenézés után azt tudtam mondani, hogy nem az én világom.
eIemes 2016 jan. 24. - 13:20:59
(562/810)
Nem tudom... ez inkább csak természettudományos ismereteimbõl következõ intuíció volt, de próbálom alátámasztani.

Ahhoz, hogy süvítsen, két dolog kell

1. A nyomáshullámok terjedéséhez szükséges, hogy a hangot közvetítõ részecskék kölcsönhatásba lépjenek egymással. Ehhez kell valamekkora minimális sûrûség. Nem tudom, mi az a határ, ahol periodikus rezgések tudnak kialakulni, de ahogy észrevettem, a hangsebességre vonatkozó táblázatok 100 km felszín fölötti magasságban végetérnek, aholis nagyjából 1 Pa a légnyomás (a földfelszíninek százezred része), ez köbméterenként kb 10^20 gázmolekulát jelent.

Lehet, hogy ennél ritkább gázban is terhedhetnek még lökéshullámok, de a hang terjedésének azért vannak korlátai: a hangot közvetítõ részecskéknek ütközniük kell egymással, ez a "légnyomás" illetve az ütközések térben periodikus sûrûsödése-ritkulása a hangrezgés.

Egy gázmolekula itt a szobában átlagosan 0.1 mikront tud repülni, mielõtt nekiütközik egy másik gázmolekulának. A sztratoszférában, ahová a merészebb meteorológiai léggömbök se nagyon jutnak el, kb 50 km magasságban, átlagosan tizedmilliméterenként ütköznek a gázmolekulák. 100 kilométer magasságban már csak néhány centiméterenként van ilyen ütközés. Az alacsony pályán keringõ mûholdak pályamagasságában, tehát 200 kilométeren már nagyjából egy kilométer az átlagos szabad úthossz, és azt hiszem, abban megállapodhatunk, hogy ilyen körülmények között hangterjedésrõl már nem beszélhetünk. Ezen a 200 kilométeres magasságon légnyomást is nehéz értelmezni, de az talán kifejezõbb, hogy köbméterenként még mindig 10^12 .. 10^13 atom van, ez fékezi is az ott keringõ mûholdakat, annyira, hogy néhány év alatt a sûrû légkörbe érnek és elégnek.

Ha ennél is jobban eltávolodunk a Földtõl, akkor a légkörrõl már nem beszélhetünk, de mérési adatokból az jött ki, hogy a bolygóközi térben néhány százezer, a csillagközi térben pedig néhány ezer atom van köbméterenként (galaxisközi térben nem tudom, de valószínûleg nagyságrendekkel kevesebb). Ebbõl az jön ki, hogy egy galaxis össztömegének 10-20%-át adja a csillagközi diffúz anyag és 80-90%-át a csillagok.

2. Ahhoz, hogy a jármû hangot adjon ki, a hangot közvetítõ részecskéknek nem csak egymással, de az ûrhajóval is kölcsönhatásba kell lépniük.

Egy olyan ALTERNATÍV világban, ahol a csillagközi térben hanghullámok terhedhetnek, a mienkhez képest 10^16-szor nagyobb lenne a csillagközi diffúz anyag mennyisége. Milyen erõk vennél rá ezt a csillagközi anyagot, hogy ne repüljenek bele a legközelebbi csillagba? Ha a miénktõl jelentõsen eltérõ fizikai törvények uralkodnak ott, az olyan kérdéseket vet fel, amit Hawking és nála is okosabb fizikusok vizsgálnak (mért pont ilyenek a fizikai törvényekink, mint amilyenek), mindenesetre most kb ott tartanak, hogy az a világegyetem, amelyben élünk, nagyon "sima", és ha a fizikai törvények és fizikai állandók (konkrétan a finomszerkezeti állandó) akárcsak egy kicsit is eltérõek lennének, akkor nem alakultak volna ki már atomok sem, vagy a világegyetem az õsrobbanás után nem milliárd évek, hanem millió évek alatt visszazuhant volna önmagába (vagy olyan gyorsan szétrepül, hogy csillagok sem alakulhatnak ki).

Szóval kb ez volt az intuitív becslésem alapja. Valamikor elég jó voltam fizikából, ma ebbõl már csak morzsákra emlékszem, de a szemléletmód valahogy megmaradt :-))))
blacknet 2016 jan. 24. - 12:57:15
(561/810)
A kulcsszó, amit keresünk, az igényesség.
A SW fröccsöntött mûanyag játék kisgyerekeknek, a 2001 filozófiai mélységekbe elkalauzoló esszé gondolkodni vágyóknak. A ST a kettõ között helyezkedik el.
offtopic
jani-wan 2016 jan. 24. - 12:27:32
(560/810)
Oké, ezt így hirtelen nem vágom. Talán ha kifejtenéd mire gondolsz.
offtopic
jani-wan 2016 jan. 24. - 12:26:00
(559/810)
"Szóval szerintem az, ha elhangzanak tudományos kifejezések, attól még nem lesz tudományos."

Ezért kértem a példákat, hogy el lehessen dönteni, hogy hol lóg ki a lóláb, és mennyire, mivel szerintem mind a Star Trek-ben, mind a Star Wars-ban jó néhány helyen kilóg, így az egyiket magasan a másik felé sorolni, sõt az egyiket teljesen kizárni, nem tûnik logikusnak.
Vegyük példának a hangot az ûrben a Star Wars-ban, ha már felvetõdött. Nem túl valószínû ugyebár. Ugyanennyire, vagy még inkább valószínûtlen a Star Trek-es "folyadék-ûr", ahonnan a 8472-es faj jön. És ha már folyadék-ûr, a folyadékban a hang elég jól terjed. :)
Szóval most akkor hogy is van ez?
Én nem látom azt, hogy a két univerzum között olyan óriási különbség lenne ebbõl a szempontból.
Szó mi szó, konkrét példák kellenek. Érvek és ellenérvek.
eIemes 2016 jan. 24. - 12:15:01
(558/810)
"Lehetetlenség? Fantasztikum ami teljesen kizárható?"

igen.
ha abban az univerzumban csókolóznak a férfiak és a nõk, akkor ilyen hangközvetítõ részecske nem létezhet.
jani-wan 2016 jan. 24. - 12:13:29
(557/810)
"de a Falcon másfélszeres fénysebességgel tud menni ..."
Na igen, csakhogy ez sem stimmel. A Star Warsban is valami mást jelent a "she'll make point five past lightspeed". És muszáj is, mert ha belegondolsz, az a másfélszeres fénysebesség az naprendszerek közötti utazáshoz édeskevés.
Korábban egy SW topikban felmerült ez sebesség és mennyi idõ egy utazás kérdés és akkor ezeket találtam rövid keresgetés után:
http://www.swgalaxymap.com/
http://starwars.wikia.com/wiki/Hyperdrive
http://www.swcombine.com/navcomp/
http://d6holocron.com/astrogation/systemlist.php?records=1
http://z4.ifrm.com/30107/13/0/p1130388/Handy_for_everyone_Hyperspace_Traveltime.jpg
http://www.swtor.com/community/showthread.php?t=457525


"Az ûrhajók átszelik az ûrt (tudomány), és közben sûvítenek egy kicsit hozzá (fantasztikum)"
Hmmm, és mi van akkor, ha abban a galaxisban van valamilyen elemi részecske a világûrben, ami mondjuk hasonló mint a Higgs bozon, de az nem Higgs teret hoz létre, hanem hangrezgést közvetítõ teret?
Lehetetlenség? Fantasztikum ami teljesen kizárható?
eIemes 2016 jan. 24. - 11:01:02
(556/810)
...de lyen értelemben tudományos-fantasztikus lenne a Harrypotter is, hiszen kb mintha a Starwars jedi-iskolájában játszódna nem? Csak épp épp nem a 20. század tudományos szakkifejezéseivel dobálóznak, hanem mondjuk a 16-18. századéval.

Szóval szerintem az, ha elhangzanak tudományos kifejezések, attól még nem lesz tudományos.

(Volt a nyolcvanas években egy japán fantasy, "üzenet az ûrbõl", ha abban az ûrhajó konkrétan úgy nézett ki, mint egy 16. századi vitorlás, de egyebekben Starwars rugalmasságával kezelte a tudományt. Az, hogy gõzpamacsok törnek elõ, miközben lenyílik a rámpa, még nem tudomány.)

A mûfajbeli különbségek másutt vannak -- a scifi egyik alcsoportja a HARD SCIFI. A 2001.S.O ebbe a mûfajba tartozik, meg A Marsi, meg a Terhesség. Ebbe próbált kapaszkodni (szerintem mérsékelt sikerrel) az Interstellar. Igazi hard scifi könyveket írt például Hal Clement Hal (Az elveszett rakéta és folytatása a Csillagfény), vagy itthon Zsoldos Péter.
Ljerk 2016 jan. 24. - 10:38:43
(555/810)
Egyrészt a science fiction -t helytelen tudományos fantasztikus -nak fordítani, igazából fantasztikus tudomány a helyes fordítása, ha mindenképp le akarnánk fordítani angolból. Csak el kell olvasni a szócikket: https://en.wikipedia.org/wiki/Science_fiction és csak együtt lehet értelmezni a két kifejezést, ha külön tennénk az olyan lenne, mintha a hármasugrásban keresnénk a "három a magyar igazságot".

Magyarán van benne fénysebesség mint tudomány, de a Falcon másfélszeres fénysebességgel tud menni - fantasztikum. Az ûrhajók átszelik az ûrt (tudomány), és közben sûvítenek egy kicsit hozzá (fantasztikum). Így a Star Wars 10/10 mindkét kategóriában - együtt meg négyzetesen annyi: 100/10 . :)
offtopic
jani-wan 2016 jan. 24. - 08:59:16 Előzmény tombenko
(554/810)
Nem, nem igazán.
DoemDoeDoem 2016 jan. 24. - 05:44:20 Előzmény tombenko
(553/810)
Gyûrûk ura, Harry Potter, de ez sem roosz.
10/10
offtopic
tombenko 2016 jan. 23. - 23:25:33 10/10
(552/810)
Annál kicsit több.
offtopic
jani-wan 2016 jan. 21. - 17:10:12 Előzmény tombenko
(551/810)
Jelenlegi állás szerint, ennek az állításnak pontosan zéró tudományos alapja van.
Semmi mást nem tükröz csak a te szubjektív, és egyenlõre teljes mértékben alaptalannak tûnõ véleményedet.