9/10
Keló Scofield 2012 febr. 22. - 20:27:02 9/10
(275/475)
Ezek a filmcímek amiket írtál, azért tetszenek mert így szoktad meg, nem azért mert hû de jól fordították. Egyébként ez, és a "Nyolcadik utas: A Halál" nem tudom kinek a fejébõl pattant ki, mára megszoktuk, de ha belegondolok egy hatalmas baromság. Ugyanez vonatkozik szerintem a "Die Hard-ra" is, most már bajban vannak, hogyan is fordítsák, mert nem gondoltak ennyi részre. Furcsán hangzik, de lehetett volna mondjuk "Az élet kemény" vagy mittudomén, és utána már csak hozzá kellett volna rakni, hogy 1-2-3-4 stb...
10/10
olahmiki1959 2012 febr. 22. - 19:21:03 10/10 Előzmény Nemca
(274/475)
Igazad is van, meg nem is. Esete válogatja. A szinkronizálás kicsit olyan, - magasabb szinten persze, - mintha mûfordítást készítenél. Van egy nyersfordítás, aztán jön Arany János, és megemeli mondjuk egy Shakespeare királydráma színvonalát. Nem véletlen, hogy híresebb külföldi költõk verseit többen is lefordították, és egyik jobb, mint a másik. Persze ahhoz minimum Kosztolányi Dezsõ, vagy Tóth Árpád kell.
A végeredmény a lényeg. Ha jobb, mint az eredeti, akkor jöhet, ha nem, akkor persze nem szerencsés változtatni rajta.
Gondolj csak bele! Abban a bizonyos jelenetben az a mondat, hogy "nézz a szemembe", semmit nem jelent, nem poén, és semmit nem tesz hozzá a filmhez. A "nyald ki a szemfenekemet" viszont mára már kultikussá vált, az egyik legemlékezetesebb bemondás az egész filmben.
De vegyünk film címeket! "Alien". Korrekt fordításban: "Idegen". Mennyivel jobb, kifejezõbb, kreatívabb az, hogy "A nyolcadik utas a Halál!" Vagy egy másik: "The magnificent seven" - "A nagyszerû hét". Szerintem egy westernfilm címének közröhej. Helyette "A hét mesterlövész" összehasonlíthatatlanul jobb. Vagy: "Die hard" - "Halj meg keményen". Nem rossz, de az, hogy "Drágán add az életed", sokkal jobb, kifejezõbb.
Hidd el, hogy kreativitásban a magyarok mindig ott voltak a csúcson, legalábbis régen, és nem volt annyi rossz minõségû, gyenge szinkron, mint manapság. Nem a te, és nem is az én hibám, hogy errõl ennyit kell beszélnünk.
Nemca 2012 febr. 22. - 17:39:27
(273/475)
Itt nem az a lényeg, hogy mennyire jók ill. voltak jók a magyar szinkronszínészek. Az nem kérdéses, nem is vitattam, mivel tényleg páratlanok, de most mirõl beszélünk? A szinkronszínészek tehetségérõl vagy a szövegrõl amit olvasnak? Ezzel az erõvel átírhatnának minden filmszöveget, mivel a magyar nyelv tele van jobbnál-jobb szóviccekkel, többértelmû szavakkal, stb. Itt nem az a lényeg. Azért ha lehet ne írják már át az eredeti szöveget. Az eredeti szövegre vagyok kíváncsi, nem arra, hogy a szinkronfelvétel alatt a szinkronrendezõnek éppen milyen baromságok kavarogtak a fejében, amiket humorosnak talált.
10/10
olahmiki1959 2012 febr. 22. - 16:16:09 10/10
(272/475)
Ne haragudj, de most remélem, csak viccelsz! Ki a francot érdekel, hogy mi volt az eredeti szövegben, ha ez sokkal frappánsabb, poénosabb, stb. Talán hallottál róla, ha nem, akkor most elmondom neked, hogy a Jó reggelt, Vietnám c. filmben a különben zseniális Robin Williams szövegeinél a magyar fordítók SOKKAL jobb szövegeket találtak ki, mint az eredeti! Ezért tudott Bajor Imre úgy lubickolni a rádiós jelenetben, és nyomni a dumát!
Mi, akik az elsõ szinkront, az ún. "szemfenekest" sírjuk vissza, nem véletlenül tesszük ezt. A magyar szinkron - annak idején - méltán volt világhírû, a magyar színjátszás legnagyobb alakjai szerepeltek a filmekben magyar hangokként, nem pedig gyorstalpaló tanfolyamokon végzett, közepes tehetségû, színpadi színészetre alkalmatlan figurák. Kapásból tudnék százával mondani olyan film klasszikusokat neked, amelyek többek között a szinkron miatt váltak annyira maradandóvá. A Casablanca, a Hét mesterlövész, a Piszkos tizenkettõ, és mások elképzelhetetlenek új szinkronnal! Nem véletlen, hogy az Aliens új szinkronja ennyi jogos indulatot gerjesztett. A régi mindenkiben megmaradt, emlékszünk rá, szeretjük, az új senkit sem érdekel.
Ismeretlenül is üdvözöllek!
8/10
offtopic
_Freddy_ 2012 febr. 22. - 15:07:45 8/10
(271/475)
Igen, amugy van már a Prometheus-ról topic. Én nyitottam meg, nézd meg.
Nemca 2012 febr. 22. - 14:27:12
(270/475)
Miért jön mindenki ezzel a "szemfenekes" szinkronnal? Azért, mert ezzel láttátok elsõnek, ezért ez tetszett meg, az más kérdés, hogy nem volt jó szinkron.
Arról nem is beszélve, hogy a "nézz a szemembe" a helyes, ugyanis eredetileg is ezt mondja angolul a filmben, csak a magyarok találták ki ez a "Nyald ki a szemfenekem" hülyeséget. Elmondanám, ha valaki nem tudná: itt nem az volt a poén, hogy nyald ki a szemfenekem->nyald ki a s*ggem, hanem hogy nézz a szemembe, erre a középsõ ujjával lehúzza a szemhéját. Ennyi.
9/10
Keló Scofield 2012 febr. 22. - 13:40:13 9/10
(269/475)
Szóval ennek is megcsinálják az elõzményeit. Örülök, de komolyan! Szerintem jól sikerültek az efféle alkotások. Kezdõdött ugye a "Star Wars-al", "Batman", "Hannibal"(talán ez kivétel), "Majmok bolygója" most hirtelen ezek jutottak eszembe plusz még a "Végsõ állomás", de ott csak az uccsó pár perc mutat rá, hogy elõzmény.
Szóval kíváncsian várom.
10/10
HáziSárki 2012 febr. 22. - 08:49:48 10/10 Előzmény Towner
(268/475)
Igen, az elsõ szinkron remek volt. Annyiszor láttam azzal, hogy ezzel az újjal szinte nézhetetlen volt számomra.
Ráadásul rengeteg helyen megváltoztatták a szöveget is.
10/10
offtopic
HáziSárki 2012 febr. 22. - 08:47:36 10/10 Előzmény Mr.Niceguy
(267/475)
.
10/10
olahmiki1959 2012 febr. 22. - 08:32:33 10/10
(266/475)
Szevasztok! A szinkronról írnék néhány gondolatot. Abban egyetértünk, hogy az Aliens szuper film, a mûfaj egyik legjobbja, és az elsõ, ún. "szemfenekes" szinkron volt magasan a legjobb. Oké! Akkor most naiv, és gyerekes kérdéseket fogok feltenni mindnyájunknak, ha valaki tudja a választ, írja meg, megköszönjük.
1. Ha van egy tökéletesnek mondható, szuper módon sikerült szinkron, nagy színészekkel, baromi jó, mára már szállóigévé vált bemondásokkal, poénokkal, laza dumákkal, a karakterekhez tökéletesen illõ hangokkal, akkor mi a jó édes "megezmegaz" anyjukért kell új szinkront csinálni?!
2. Ha véletlenül jogi, vagy más elõírás miatt kell az új szinkron, akkor a stáb miért nem hallgatja meg, és másolja le szolgai módon a régit, amelyrõl tudják, hogy jó, és írja le szóról-szóra a szövegeket, poénokat, stb?...
3. Amikor elkészül az új szinkron, és meghallgatják, miért nem veszik észre, hogy katasztrofálisan gyenge lett a végeredmény? Legalábbis a régihez képest?
4. Minden igazi scifi, vagy egyéb film rajongó szinte kívülrõl fújja a híres filmek nagy dumáit, hogyan lehetséges, hogy pont azok, - színészek, dramaturgok, hangmérnökök, stb. - akiknek ez a munkája, azok nem ismerik ezeket a szövegeket? És helyettük harmatgyenge, sokszor rosszul fordított, poén nélküli mondatokat alkotnak?
(Annak örülnék a legjobban, ha valami filmes szakember válaszolna, de ennyire naiv még én sem vagyok.)
8/10
offtopic
_Freddy_ 2012 febr. 22. - 08:22:15 8/10
(265/475)
A Prometheus az elsõ rész elött fog játszódni, kicsit olvass utána. :D

Amugy ez az Alien film a legjobb a 4 közül.
WaGaDoRn 2012 febr. 22. - 01:28:11 Előzmény Easy Rider
(264/475)
Persze, aztán én is rájöttem. Csak mintha egyszer a Film+ is leadta volna a rendezõit (vagy valahol máshol láttam pár év talán)...

Amúgy a vaterán illetve a teszveszen (lehet más oldalakon is) idõnként fel fel bukkannak eredeti díszdobozos kiadások jóáron :).

A Prometheus remélem nem jut az AVP 1 (pláne a 2) sorsára, bár lehet annyira nem voltak azok se rosszak (szerintem).
9/10
Keló Scofield 2012 febr. 21. - 23:57:34 9/10
(263/475)
Megnéztem, jónak tûnik, kíváncsi leszek rá.
10/10
offtopic
blueplanet 2012 febr. 21. - 23:44:49 10/10
(262/475)
9/10
greghouse 2012 febr. 21. - 23:12:21 9/10
(261/475)
Messze a legjobb az összes Alien közt.
9/10
Keló Scofield 2012 febr. 21. - 22:02:47 9/10 Előzmény borkasztik
(260/475)
Prometheus? Az mi, talán folytatás, mert nem hallottam róla.
10/10
blueplanet 2012 febr. 21. - 21:52:59 10/10
(259/475)
az elsõ szinkronos verzió 88 áprilisban ment le elõször a mozikban...
9/10
borkasztik 2012 febr. 21. - 21:49:54 9/10
(258/475)
Imádom ezt a filmet meg az egész sorozatot. Remélem jó lesz a Prometheus már nagyon várom.
chicagoi 2012 febr. 21. - 21:49:39
(257/475)
10/10
joker37 2012 febr. 21. - 21:37:21 10/10
(256/475)
1994 ben szinkronizálták ? biztos hogy hamarabb szinkronosan láttam videón emlékszem képregénybe is volt és általános suliba jártam még bk5-6.os lehettem