greeen 2011 dec. 29. - 04:30:45 Előzmény arcansas
(46/146)
Naqyjából így van ahogy te is látod,és a kritikákat olvasva a filmrõl kb hasonló reakciókat írnak le az elemzõk is.Engem csak az bosszantott,hogy néhány homofób úgy gondolja hogy a film egyfajta üzenetet képvisel az õ világukról,és segít ezt a feszültséget oldani ill. átérezni beleélni mittomén!((SPOILEREK...))Hát nem,mert ez nem arról szól.Szólhatott volna,de nem ez történt.Sokkal inkább csak nagyon erõs hatásvadász eszköz a filmben maga ez a bizarr perverzitás,de semmi több.Szexuális kontextusból nem akar üzenni,nem akar elgondolkodtatni,mert ezen nem fog senki sem.Akinek válaszoltam az elõbbi hsz-emben még egy olyan õrületet is felvet,hogy elgondolkodtat a film, hogy vajon ha lehetséges lenne akkor átváltoznánk e egy ilyen irtó jó csajjá,mert szerinte a film felteszi a nézõben ezt a kérdést!..Pff na ott kicsit lefáradtam!Vagy egy kõ transzvesztita írta ezt be vagy valami hermafrodita!Ekkora marhaságon nem fog elgondolkodni egyetlen igazi férfi sem ezt a filmet nézve!Max azon hogy uram ég,katasztrófa amit történt vele.Akkor hallom a Stockholm szindrómát is mint jelenséget a filmben.Na most ez nem is lenne rossz hasonlat ha az áldozat egy életéért könyörgõ túsz lenne akit Banderas csak fogva tart és azt mutatná felé hogy bármikor megölné egy számára fontosabb érdekek miatt!De itt ilyenrõl szó sincs!Az áldozat nem fél meghalni,meg is meri tenni (öngyilkossági kísérletek),Banderas pedig megmenti az életét minduntalan.Itt nincs kölcsönös vonzalom egy pillanatig sem,vagyis az áldozat,a két fajta menekülésen túl(szökés illetve öngyilkosság) végül a személyes bosszú mellett dönt!Az hogy a bosszú eszközeiben benne van a kedvesség,a szex stb,az ha valakinek nem esik le az nem tudom mit nézett!A Zárórészt meg ha valaki úgy akarja értelmezni ,hogy bejelentkezik a rokon,aki nemet váltott és mégis mit tesz ilyenkor egy család!Namost ezzel nincs is semmi gond,csakhogy óriási a különbség ha valakit akaratán kívül,egy szadista tesz tönkre így ,vagy pedig csak saját örömére!Nem lehet ezt a szempontot elfelejteni!
arcansas 2011 dec. 28. - 00:02:36
(45/146)
Na teljesen egyetértek azzal,hogy itt tényleg a sokkoltatás volt a lényeg.De másként nem is kapott volna tõlünk ekkora figyelmet a film.Többször kellett lepauzálnom, mert tényleg kiment a biztosíték néhány jelenetnél.Érdemes volt végignézni,talán másodszor is megéri.Jó volt a csattanó,nem számítottam rá.A színészi játék,zene szuper volt.A képek annyira objektívek voltak, mintha valami hiányzott volna.Talán ha kicsit Tarsem Singh-féle effektek lettek volna, akkor nagyobbat ütött volna. Jajj annyi gondolat, kérdés van bennem a filmtõl, ami jó persze.Ez a volt a cél.

SPOILER
"De azzal viszont teljesen egyetértek,hogy rendesen megbolygatja a film az egészséges identitásúak érzelmeit,és sokkal inkább elborzadnak mint azonosulnak az áldozatot látva"
Ez így van. Én is inkább elborzadtam,minthogy együtt tudtam volna érezni bármelyikükkel is. Ott volt bennem, hogy Vicente megérdemelte,hogy elesett a motorral,hogy pár napig bezárták élelem nélkül leláncolva, de talán a sexchange mûtétet már nem kellett volna. Valamiért Robertet sem tudtam megsajnálni,mert a kísérlete szabadalmaztatása csak álca volt a saját bosszújához és mániákusságához, ami nem vezetett sehova. Végülis mindenki rosszul járt a filmben. Robert már eleve a felesége elvesztése(aki megcsalta õt Tigerrel),lánya halála miatt is..Vicente,aki talán az új testben örökre bezárva marad?!-egy olyan bõrben,amit mindig viselnie kell. Mondjuk én egy cseppet sem filóztam a homoszexualitáson a filmben, hisz nem errõl volt szó. Tény, hogy ezzel kapcsoljuk össze ha valaki "azonosnemûvel" hál, de itt inkább valami aberráció volt. Jól volt felépítve a film, ahogy az idõben lépkedtek vissza, hogy mindenkinek legyen már elõre egy ítélete az adott karakterrõl, hogy aztán a következõ idõpontnál megváltozzon a vélemény és elborzadjon a nézõ, arra gondolván,hogy -Vajon meddig lehet elvinni ezt az idegtépõ sztorit,mi jöhet még?! Döbbenet.
greeen 2011 dec. 26. - 06:40:00 Előzmény zimzum1111
(44/146)
Téged olvasva sokszor az jut eszembe,hogy ha egy rendezõnek nem áll össze a fejében a kép mit is rendezett ,nálad biztos összeáll valami és megköszönöd a rendezõnek holott fogalma sincs mi a hálád tárgya!Vagyis arra akarok kilyukadni hogy olyan szinten túlkavarod a film mondanivalóját,lényegét,hogy azt max a saját identitás önismereti tréningednek vagy mit tudom én minek vizionálod.Vagyis röviden!Te mirõl beszélsz ember?Mégis hogy jutsz el oda,hogy a film csattanója nõi alakban,vagyis homoszekszuálisként bejelentkezõk!Itt teljesen más a szitu.Ráadásul semmi köze a homosexualitásnak a transexualitáshoz,ha már annyira ezt a vonalat akarod vizionálni...De még ezt se mondanám hogy emiatt csodálkoztak rá a szülõk!És igazándiból még csak nem is utal semmi arra,hogy a késõbbiekben a család mégis hogy tud viszonyulni ehhez a szürreális õrülethez!A Másik meg az,hogyha a film analógiájába nem is fért bele az hogy teli nyomnak valakit nõi hormonnal,akkor mért beszélünk stockholm szindrómáról?Mert ugye nyilvánvaló hogy hatalmas adagokban kell bevinni a szervezetbe a nõi hormonokat,a nõi nemi hormonok belsõ termelõdésének hiánya miatt!Ez pedig rohadtul hazavágja a férfi identitást ha akarod ha nem,mert rendesen megreccsen tõle az agy is!Tehát nõvé vált,és nem akart megszökni,hanem nõként akart bosszút állni!Megszökhetett volna akkor is,amikor elment ruhát vásárolni a vén lánnyal,de nem akart!És hogy miért lépett közbe,mikor Banderas fegyvert fogott a leleplezõ profeszorra?Mert bosszút akart,mi mást,saját bosszút!És végül pedig,akármi is történt az áldozattal,õ se nem homosexuális,se nem transexuális,csak egy õrült kísérlet áldozata!De azzal viszont teljesen egyetértek,hogy rendesen megbolygatja a film az egészséges identitásúak érzelmeit,és sokkal inkább elborzadnak mint azonosulnak az áldozatot látva!
9/10
morningrise 2011 dec. 25. - 11:09:31 9/10
(43/146)
***SPOILER*******SPOILER*******SPOILER*******SPOILER*******SPOILER*******SPOILER

Most jut eszembe, hogy Vera biztosan tudatában volt mindennek végig, csak próbálhatta elfelejteni. A tele írt fal közepén még az volt, hogy az ópium segít, majd lejjebb az, hogy a jóga segít. Tehát bármikor láthatta, hogy mit írt korábban a falra. Emellett van még egy jelenet, amikor Vera ránéz a falra, és meglehetõsen feszült meg zavart.


***SPOILER*******SPOILER*******SPOILER*******SPOILER*******SPOILER*******SPOILER VÉGE
9/10
morningrise 2011 dec. 25. - 02:22:07 9/10 Előzmény Lapazo
(42/146)
Sziasztok!

***SPOILER*******SPOILER*******SPOILER*******SPOILER*******SPOILER*******SPOILER

Én is ugyanezt gondoltam végig magamban újból és újból. Majd ma este megnéztem másodszor a filmet, és rájöttem pár dologra.

A film eleje úgy van felépítve szerintem, hogy azt sejtesse az emberrel, hogy Banderas megégett felesége talán nem is halt meg, és õ a Vera (pl. a kísérletnél: nem lesz már több megégés - Ezt elõször úgy lehet érteni, hogy nem fogsz már megégni, de úgy is, hogy egyszerûen csak tökéletes bõröd van, de nem te vagy a Banderas felesége). Ugyanez a direkt homálykeltés van szerintem a tigrises jelenetben is: (- Mit szeretnél? Visszajöttem (nem szó szerint idézem)). Tehát úgy tûnik, mintha a Vera tudná, hogy ki a Tigris, pedig csak be van tojva, és improvizál ott szerintem, majd hagyja magát megerõszakolni, mert tehetetlen. A kedvencem ennek a jelenetnek a végén, hogy "inkább d*gjunk a kertben". Szerintem ez inkább poén, mint Vera visszaemlékezése. Bár arra is lehet fogni. (Vincente ugyanis megtette a kertben Normát korábban).

A kérdésem:

Én azt nem értem, hogy Vera agymosáson is átment, és a végén ugrott be neki egy csapásra, hirtelen, hogy milyen szemét volt vele a Banderas, amikor meglátta a Vincente képét; vagy folyamatosan õrlõdött, és tényleg nõvé lett, majd bosszúból ölte meg õket? Szerintem a második. Mondjuk - nem véletlenül - ez is direkt homályba merül. A film végén az is furcsa volt, hogy nekem legalábbis úgy tûnt, hogy nem gondolja komolyan a Vera, amikor azt mondja a leleplezõ dokinak, hogy õ mindig is nõ volt. Olyan mesterkélten mondja. Szerintem ott már rájött az egészre, máskülönben Banderas minek szegezte volna a kollégának a pisztolyt, amit persze meg is látott a Vera... A "hab a tortán" meg a képe meglátása volt.

A másik meg az, hogy nem értem, hogyan tudta felesége szinte tökéletes mását megcsinálni. Fotókról? Szerintem ez lehet. Banderasban a Vincente érzett düh keveredett a felesége és a lánya iránti hiánnyal, így lett õrült teljesen, majd beleszeretett teremtményébe, mert élete mûve, és egyben nagyon hasonlít a feleségére is.

A homályok értelmezését meg a túlzott logika keresését szerintem hanyagolni kell, és az érzelmekre kell figyelni, meg a színészi alakításokra! Pl. az sem logikus, hogy nem kapták el a Banderast rablásért, sokan látták, ki kezdett ki a lányával, amitõl begolyózott az. Szóval elég egyértelmû, ki tüntethette volna el a Vincentet.

***SPOILER*******SPOILER*******SPOILER*******SPOILER*******SPOILER******* Vége!


10/10!!!
4/10
kispalissaci 2011 dec. 04. - 16:39:39 4/10
(41/146)
Való igaz, ahogy jópár elõttem szóló is írta, a film ámulatba ejt. Eddig még egyet is értek, de azzal már nem, hogy a zsenialitása miatt. Nagy kár, mert az ötlet és a téma tényleg jó, de meg lehetett volna úgy csinálni (elsõsorban a forgatókönyvet), hogy a mondanivaló is fényt kapjon... Ezzel szemben szerény véleményem szerint sokkal inkább szólt a film a nézõ sokkoltatásáról és ezzel a rendezõ nem szembemegy a hatásvadászatra építõ filmekkel, hanem beáll közéjük (és sajnos sztem már nem elõször...) 10/4
3/10
stunder 2011 nov. 27. - 21:31:37 3/10
(40/146)
Most nem azért, bele lehet itt magyarázni nagy bölcsen mindenféle dolgot ebbe a filmbe, de én idõpocsékolásnak tartom, hogy megnéztem, és mérges is vagyok magamra, hogy ezt a filmet választottam. Agyatlan baromság, beteg alkotóval, nekem ez a nagy "véleményem".
(Félreértés ne essék, szeretem a mûvészfilmeket, jópárat meg is néztem már, van bennem egy igényesség, de ez még csak az alsó szintet sem üti meg.)
krampampuli 2011 nov. 26. - 23:30:29 Előzmény Bellavita
(39/146)
Nem beteg, csak szokatlan. Egyébként meg tényleg jó minden túlértékelés nélkül. Érdemes megtekinteni napjaink tömeg pláza mozi termések közepette és rá fognak jönni a tucat mozi élvezõk is, hogy gondolatokat ébreszt a mozi utána és nem egybõl a KFC jut az eszükbe. Vagy nem. :)
10/10
deccrajt 2011 nov. 01. - 00:28:52 10/10
(38/146)
Mielott a reszletekbe merulnek, elorebocsatom, hogy ezt a filmet mindenkinek latnia kell, aki igenyes, europai filmre vagyik. 10/10

A film kozben az ember percekent esik egyik amulatbol a masikba, fel sem merul benned, hogy 120 perces a film, hiszen a kovetkezo perc tortenese mindig elsodor (ez az egy hibaja lehet a filmnek: kicsit talan mar tul sok a fordulat, de nem feltuno).
A forgatokonyv egyszeruen zsenialis - valamilyen dijat biztosan erdemel -, a rendezes, es szineszi jatek pedig tokeletes. Egy percig nincs ketseged afelol, hogy ez valos tortenet, azonosulni sem nehez egyik-masik szereplovel (az, hogy ki kivel, az ugye szemelyiseg kerdese).

Gyerekek, a spanyolok tudnak valamit, amit semelyik masik nepcsoport filmmuveszete sem tud megkozeliteni sem. Olyan lazan kreativak es innovativak, oyan termeszetesek a varazslatos karakterek, ami egyszeruen utanozhatatlan. Ok megirjak azt az eletet, amely konnyen letezhetne, megrendezik, es kisujjbol eljatszak. Mas filmeseken erzodik a mesterkeltseg - a spanyolokon, kulonosen Almodovarnal, minden olyan termeszetes.

Nem tudom nem leirni, hogy kis parhuzamot erzek a Parfum cimu filmmel a film fulledtsege, hangulata, es a cselekmeny miatt, de attol megis kulon mufajba tartozik ez a film.
Ez az Almodova-mufaj.
10/10
offtopic
invader007 2011 okt. 23. - 21:19:40 10/10 Előzmény absolutely_sugar
(37/146)
@absolutely_sugar: El kell menni moziba, ott alapértelmezésként jár hozzá a felirat. :P
absolutely_sugar 2011 okt. 22. - 14:48:31
(36/146)
nem tudja valaki hogy honnét lehet hozzá feliratot szerezni? angol is jó, de azt sem találtam :/
10/10
Frunkaaa 2011 okt. 16. - 13:22:47 10/10
(35/146)
Azt hiszem nem könnyelmûség részemrõl a következõ kijelentés: ez A FILM 2011-ben. A sztorit az idõváltások fordulatossá teszik, ennek ellenére a mû végére senkiben nem maradnak kérdõjelek azzal kapcsolatban, hogy mit is látott. Ugyanakkor egyáltalán nem nevezhetõ szájbarágósnak sem, így a sokat látott nézõk számára is teljesen élvezhetõ. A színészek játéka kiváló. A képek varázslatosak. A hangulat elragadó. A hatás garantált.


Csak ajánlani tudom mindenkinek! 10/10.
7/10
Bellavita 2011 okt. 14. - 23:16:34 7/10
(34/146)
Nekem a film picit sok volt. Abszurd történet, hiszen egy férfinak nemcsak a bõrét kell megváltoztatni, hogy nõ legyen ( csontozata, járása, viselkedése, testfelépítése stb is mind-mind árulkodik a nemrõl). Nekem egyre inkább az a véleményem, hogy az Almodovar beteges filmeket csinál. Beteg emberekrõl. Minek? Miért jó ez? Mit akar ezzel mondani? Szerintem Almodovar mûvészfilmjeit azért értékelik nagyra, mert a sznobok azt hiszik, ezek a filmek közvetítik a mély gondolatokat, érzéseket. De ezek csak betegesek. Ettõl függetlenül érdekes volt eljátszani a gondolattal, hogy milyen lenne holnaptól az ellenkezõ nem bõrébe bújni.....:-) nekem 7/10
9/10
hush 2011 okt. 14. - 21:36:49 9/10 Előzmény eszterlikesrain
(33/146)
Durva story. Nagyon jó film. Banderas zseniális. Meg kell nézni!!
eszterlikesrain 2011 okt. 12. - 11:31:48 Előzmény zimzum1111
(32/146)
félreértelek, vagy tényleg az bujkál az írásodban, hogy SPOILER akit akarata ellenére ellenkezõ nemûvé operálnak, az szépen lassan elfogadja, hogy nemet vált? hogy csudajó nõ lett? Szerintem ez nem ilyen egyszerû.
és a film csattanóját akkor hogy is értelmezed?
Marcipáncica_ 2011 okt. 12. - 09:16:44
(31/146)
Én csak röviden:
Remek film, a Mester most nagyot alkotott!!
A vágások, lassú képek gyönyörûek, és minden mûködik: a zenék,
a színészi játék... egyszerûen minden.
10/10
zimzum1111 2011 okt. 12. - 02:22:30
(30/146)
Végre!

Végre egy csoda jó film Almodóvartól…

Sokaknál kiment a biztosíték… Mit képzel ez azimzum?...

Viszont én úgy gondolom – még most is -, az a véleményem – hogy mivel a sok díjra jelölését mûbalhénak tartom, és a Pedróért rajongók többségét a kultúrsznobok közé sorolom, ez egy igazán elfogulatlan vélemény tõlem.
Személyesen pedig úgy vagyok a mûvésszel, hogy próbáljátok meg átélni azt a vívódást, amelyet érzek: az nem lehet, hogy én nem tartozom azon közösségbe, akik értik ezt a kedves-meleg-mackót, és pont én nem érthetem meg, hogy "hogyan került a kötés a lábára???"…

Beérett az operatõr, és a vágóra is ragadt az elmúlt években. De ez csak a humán technológia.
Ami fontosabb, a rendezõ is kezébe vett egy két jó könyvet, és rendre megnézte a kortársak remekjeit és nem hiába! Õ is változott. Olyan területre tévedt – végre –, ami igazán az övé. Ez hatja át a mozit, ezért lett remekmû. Róla szól. Álmairól. Jómagam nem tudtam ettõl elvonatkoztatni.

Ezért lehet megszeretni ezt az alkotást.
Homofóboknak kötelezõ!

Van-e férfi nõi testben?
Létezik-e nõ férfiként?
Lehet-e nõ az, aki férfi volt?
Mi a nemi identitás? Transzformálható?
Lehet-e családtag a homoszexuális?
Ezen kérdések el tudnak dõlni ember szinten, vagy át kell menni a magasabban fekvõ lélek szintjére, ahol ugye az anyag már nem is számít, ezért kiküszöbölhetõ?

*** SPOILER ***
Remek válaszok születnek a filmben:
Van-e férfi nõi testben? Létezik-e nõ férfiként?
Nincs.
Nem is lehet. Aki efféle ideológiát gyárt az pénzt akar keresni és lelkekben megnyomorodott embereken élõsködik. Az az orvos, aki vaginát var, az olyan területre téved, ami hamis. Tehát aki operál, az szerintem hibát követ el. De nem ítélem el. Csak szólok: hiba. Nem lehet alapot szerezni az ideológiájához. A kérdés viszont jogos. Miért nem? Mert csak az igazság létezik. Mert, ami hamis az nem igaz. Ami nem igaz az nem lehet viszonyítási alap, lévén nincs is, hiszen hamis.
Ha azt vallja valaki, hogy Õ márpedig egy nõ csak a természet – vagy hát talán az Isten maga – jól kibabrált vele és sorolhat indokokat belsõ feszültségeire: kiveti a hetero-homofób társadalom – én biztosan nem, tehát én nem lehetek a problémájának forrása, barátkozzon velem, vagy elvtársaimmal -; gyerek kora óta nõi ruhát hord – na és? örülök, ha örül és jól-érzi magát; saját neméhez vonzódik – ki tiltja ezt erre mifelénk 2011-ben? De most komolyan! Senki…
Üres a halmaz…

Mi a nemi identitás? Transzformálható?
A film egyik kulcs zsenialitása – szép kifejezéssel élve. Ha egy csoda nõvé válhatnál megcsinálnád? (mondjuk pont olyan jó nõvé, pont ilyen rettenetesen jó nõvé, mint Elena Anaya http://www.google.hu/search?q=Elena+Anaya&hl=hu&rlz=1C1GGGE_enHU360HU360&nord=1&biw=1516&bih=789&site=webhp&prmd=imvnso&source=lnms&tbm=isch&ei=n9G
UTvSqONCK
4gTSiJybCA&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CBkQ_AUoAQ )
Na? Na?
A kérdés jó. De mivel ez nem lehetséges: hamis. De kérdésnek jó. El kell dönteni. A döntés elõtt különbséget kell tenni. Ezért kell megválaszolni. Ezért ad rá Almodóvár is választ. Álmodovár álmodozik (bocs! itt helye van). Szeretné, ha lenne ilyen. Fantáziál. Megértem. Bizonyosan van alapja. Elég ha csak a travikra gondolunk. Ez létezõ gondolkodásmód.
Nálam azt érte el, hogy elragadott a történet - és a nõi fõszereplõ - drukkoltam a happy and-nek : a Stockholm szindróma miatt, meg a jóga filózófiája miatt (belsõ szabadság, ami mindenkire vonatkozik), meg 4 év nagy idõ annak a megemésztésére, hogy jó csaj lettem. Nagyon jó (ezt féri szemmel látnia kellett ugyebár Vincent-nek)...
Szóval én elhittem, hogy egy fikciós történetben ilyen lehet (ott akkor a moziban, hála ennek a Pedrónak! :) )
De jó érzékkel nem oda kanyarintotta a végét és ezért jobb is lett. Megbüntette azokat, akik másokat megfosztottak személyes szabadságuktól.
És azonnal megválaszolt valami nagyon fontosat, …

Lehet-e családtag a homoszexuális?
Persze.
Ez az üzenet. Remekül becsomagolva. Gratula. A tudatalattiban hat a film vége, a csattanója. És nagyon jól hat!
Bár hagy a levegõben egy két kérdést – valljuk meg ez olyan Pedrós -, és nem lehet eldönteni , hogy a kiszabadulás volt a fontosabb vagy a bosszú, meg miért nem lógott meg elõbb,
meg mifene…
A lényeg az: a férfi alakban nõként – homoszexuálisként - bejelentkezõk a család tagjai maradnak, bármi legyen is a körülmény…

Hol dõl el?
Szerintem…
… ez az elsõ olyan meleg film, amely
úgy magyaráz, úgy hat, úgy értet, úgy érzékeny, úgy kalauzolja a többségi heterókat egy ismeretlen tudatalatti érzésvilágba, hogy az a zsenialitás határát súrolja, mindezt anélkül,
hogy bajuszos férfiak smárolnának…

Adtam egy szobrot…
eszterlikesrain 2011 okt. 10. - 23:48:28 Előzmény Lapazo
(29/146)
spoiler
amikor megjelenik, nem tudja, hogy ki a tigris. eme rejtelmek csak késõbb magyaráztatnak el neki.
Lapazo 2011 okt. 07. - 11:25:01
(28/146)
***SPOILER*** Vera honnan tudja, hogy kicsoda a Tigris? Honnan tudja, hogy a doktor meghalt feleségét látja benne? Miért adja neki oda magát oly könnyen? Utóbbit még megértem, de az igazságot a megerõszakolás után tudja meg a tûznél... ***SPOILER***
Egy a sokból.. 2011 szept. 30. - 09:12:09
(27/146)
Az a lényeg, hogy ez a film kihagyhatatlan, igazából ha írok is negatívat, az elenyészik a film "hatalmassága" mellett. SPOILER: Amit hiányoltam annyi volt, hogy nem láttam, és nem is tudom hogy Robert, hogy szeretett bele saját teremtményébe. Egyszerûen ez tényként volt kezelve: láthattuk, hogy gyûlölt majd beleszeretett. De az átmenetet nem. Vagy ez az egyik nagy kérdése a filmnek, hogyan is lehetséges ez ???? Na, szóljatok hozzá :) SPOILER VÉGE