Téma: A Dal

olahmiki1959 2013 febr. 25. - 20:18:50 Előzmény szuzi53
(722/1642)
Szia!
Nagy megtiszteltetés a számomra, hogy szakmai véleményt kérsz tõlem Pál Dénessel kapcsolatban.
Nem vagyok hivatásos kritikus, bár - valamikori hivatásos zenészként - talán észreveszek, vagy meghallok olyan dolgokat is, amiket egy "átlagnézõ" nem vesz észre.

Meghallgattam "Az Operaház fantomja" címû felvételt, és néhány észrevételt tudok mondani.

De elõbb Dénesrõl.
Azt akartam írni róla elsõ lendületemben, hogy érezhetõ, meg látható, hogy egy szép hangi - meg külsõ megjelenésbeli - adottságokkal bíró, szimpatikus srácról van szó, aki teljesen amatõr, ami az éneklést jelenti, és egy megfelelõ énektanárra lenne szükség ahhoz, hogy néhány év kemény munkájával kigyomlálgassa Dénes éneklési hiányosságait, segítsen neki képezni a hangját, segítsen neki a hangbeli tartományait összekötni, hogy ne legyen különbség a mély és a magas hangjának hangszínei között.

Viszont - már csak rutinból is, - elõbb rámentem a netre, hátha ott is találok valamit az életérõl, tanulmányairól, iskoláiról.
És ott azt találtam, hogy a középiskolai tanulmányait a Bartók Béla Zenemûvészeti Szakközépiskolában végezte.
Tehát van zenei elõképzettsége, és valószínûleg énekelni is tanult ugyanott - gondolom.
Akkor viszont elég nagy baj van.
Ugyanis az azt jelenti, hogy a hangja "beállt" egy bizonyos szintre, amit képzéssel nem nagyon lehet már továbbfejleszteni, a füle - a hamis hangok szempontjából - szintén nem fog javulni, hiszen öt éve énekel, és ha ennyi idõ nem volt elég arra, hogy a hiányosságokat ki tudja küszöbölni magából, akkor ez már így marad.

Tehát.
Pál Dénes egy alapvetõen elképesztõen kellemes, bársonyos, mással össze nem téveszthetõ hanggal rendelkezik.
Ez a hang a legalsó, brummogó, vagy dörmögõ tartományokban addig tiszta, és kellemes, amíg majdhogynem suttogó, és halk.
Így, ezzel a bizonyos hanggal ismertük és szerettük meg õt, ez kétségtelen, és a Voice-ban is ezzel hódította meg a neki háttal ülõ zsûrit.

Ha Dénes ebben a régióban erõsebben, hangosabban akar énekelni, a hangja abban a pillanatban elcsúszik, bizonytalanná, hamissá, erõltetetté válik. (Elég példa volt rá a Voice-ban, vagy itt, a Dal-ban is.)
A középtartományban, kissé feljebb a hang jó, kellemes, de hamis hangok ide is be-becsúsznak. Hol gyakrabban, hol ritkábban. De az állandó bizonytalanság lehetõsége ott lebeg Dénes feje felett.
Amikor még feljebb megy, az úgynevezett "tenor" tartományba, és erõteljesen énekel, akkor hibátlan a hangja, tiszta és erõteljes, viszont ott megszûnik a csak rá jellemzõ "páldénes hang", elvész a dörmögõ bársonyosság, és egy átlagos, jó férfi énekhang lesz belõle, varázs nélkül, egyediség nélkül, a mással össze nem téveszthetõség jegyei nélkül.

Dénes okos srác. Én úgy vettem észre, hogy õ pontosan tudja és ismeri a saját képességeit, és korlátait.
Éppen ezért, minden hangfekvésben - ha lehet - olyan feladatot vállal, és úgy énekel, hogy ne derüljenek ki a hiányosságai.
Aztán van olyan dal, vagy feladat, amikor nem tudja ezt megúszni, és akkor a nézõ drukkolhat, hogy kijön-e az a hang tisztán, vagy sem.

Nekem az a személyes véleményem, hogy egy nagyon komoly szakemberekbõl álló team, - énektanárok, korrepetitorok - segítségére lenne szükség ahhoz, - és persze évek komolyan vett, felelõsségteljes munkájára, tanulásra, gyakorlásra, - hogy a meglévõ egyedi hangszínén túllépve, Pál Dénesbõl valóban az a szintû, megbízhatóan egyenletes teljesítményt nyújtó énekes legyen, mint akit most mindannyian belelátunk.

Félek attól, hogy a hirtelen jött sikerek, a csillogás, a hatalmas összegû gázsik, az állandó pörgés, a tv szereplések sora, a ráirányuló médiafigyelem és a népszerûség miatt nem fog törõdni a hangjának és a képességeinek a fejlesztésével, hanem így, ahogy most van, minden lehetõséget meg fog ragadni, és mindent ki fog hozni ebbõl a dologból, amit lehet, és ameddig még lehet.

És a saját szempontjából bizonyára igaza is lesz...
szuzi53 2013 febr. 25. - 16:29:53
(721/1642)
Kedves Olahmiki1959!
Elolvastam az összes kritikádat, nagyon élveztem, 99%-ban egyetértettem veled. Eért nagyon kiváncsi lennék a véleményedre Pál Dénessel kapcsolatban.Én egy tucatfülü zenerajongó vagyok aki az apróbb hamisságokat nem is hallja és nem is érdekel, hiába kristálytiszta ha nem hat rám (pl. Gigi).Írtad, hogy csak egy hangtartományban szép a hangja. Légyszi hallgasd meg tõle az Operaház Fantomját, mert az én botfülemmel legalább négy tartománynak hallom és számomra csodálatosan szól. Kiváncsian várom a véleményed. Üdv Zsuzsa
tompika74 2013 febr. 25. - 13:00:19
(720/1642)
A négy továbbjutó:
Gigi - nagyon jó énekes, de most kicsit hamisnak hallottam. Lehet, hogy nem is õt, hanem a vokálosokat.
Dénes és Szilvi - szokás szerint kegyetlenül hamisak. Fõleg a Szilvi.
Vastag Tomi - picit hamis, középmezõnybe való nóta.
ByeAlex - szimpatikus, fülbemászó dallam, nekem kicsit népdalra hasonlít, talán az ismétlések és az egyszerû dallam miatt. Maga ByeAlex is szimpatikus a színpadon (a lihegõben már nem annyira :)

Aki tetszett: Pély Barna legjobban, utána a Gigi.
Fatima dala is tetszett, fõleg, hogy nem volt rajta sapka, mosolygott, és kivillantotta vadregényes hegyes-völgyes tájait. Az õ száma is nagyon hasonlít két számhoz is, az egyik az I will survive, a másiknak nem tudom a címét :)
Az utolsó szám elõtt United/Gigi vezetésnél hátradõltem a fotelben - a két favoritom vezet, a Vastag Tomi biztos nem elõzi meg õket. Ekkor jött a meglepi! A szakmai zsûri a Tomit jobbnak ítélte, mint a Pély Barnát és a Gigit!!! Megvártam, kit juttat tovább a zsûri, és kikapcsoltam a TV-t. Nem mérgemben, csalódottságomban. Gondoltam, hogy a nézõk nem juttatják tovább a Unitedet, de a harmatgyenge Pál Dénes/Szilviában biztos voltam, hogy továbbjut.

Másnap videóról megnéztem a mûsor végét :) Amikor bejött a döntõbe jutott nyolcas, elkapott a szomorúság. Ezek közül a Gigi, akit továbbengednék a gyönyörû hangja miatt (majdnem elfelejtettem - az új frizurájával még szebb, mint általában), vagy ByeAlexet a fülbemászó különc dala miatt.
A többi továbbjutó az én ítéletem szerint a hazai döntõben is legfeljebb középkategória, rosszabb esetben hamis, mint a szomszéd kutyája...
bendeguuz5 2013 febr. 25. - 11:24:45
(719/1642)
Szerintem Gundi igenis jó mûsorvezetõ,és ide is való!Marci fiatal,de amennyire az,legalább annyira bunkó is.
Ha már öreges dolgokról beszéltek,Keresztes Ildikó mit keres itt?20 éve még sláger is lehetett volna,de most...

Akik bejutottak a döntõbe,azok között is van pár ratyi (pl. Ildi néni ugye,Vastag Tomi a görnyedt testtartásával,egyre rondább fejével ,közepes számával,Agárdi Szilviék szar száma,+azért mert egyszer összejött,nem muszály erõltetni)

Egyébként szerintem az se jó,hogy mindenkit agyon dicsérnek,holott vmiek meg sem érdemli
ninane 2013 febr. 25. - 11:02:49
(718/1642)
Pál Dénes nagy esélyes lenne ha nem erõltették volna neki a duettet Szilvivel. Abszolút nem érvénesül a különleges, kellemes hangja ebben a dalban. Tudom hogy ez nem a hangok versenye, de Dénesnek akkor nagyobb esélye lett volna egyedül. A párbajdaluk a Voice-ban Szilvivel gyönyörû volt, de ott kellett volna pontot tenni erre az egészre, mert az egyszeri és megismételhetetlen, csak ezt nehéz felfogni egyeseknek.
ninane 2013 febr. 25. - 10:56:46
(717/1642)
Gundival egyetértek, valahogy nem passzol a mûsorhoz, de nem a kora miatt. De Évával nem tudom mi a bajotok, szerintem sokkal kellemesebb személyiség mint pl. a mesterkélt, minden természetességtõl mentes, öntelt Ördög Nóra, aki remélem szül majd még legalább 5 gyermeket, és soha nem tér vissza a képernyõre!
CsizmásPandúr 2013 febr. 25. - 09:26:40
(716/1642)
Legalább Te találtál értékelhetõt a két mûsorbezetõben. Én nem.
Nem értem hogy egy ilyen fiatalos, szórakoztató mûsorban mit keres a vén zsidó gundel.
Az egész m1 nagy hibája hogy túlkoros embereket alkalmat.
Meg kéne húzni a határt 35 életkornál.

Lehet hogy Gundi már "fogalom", de hogy a Marci fényévekkel jobb, szimpatikusabb mûsorvezetõ lett volna az holtbiztos.

Szóval gundit ideje lenne lapátra tenni és fiatal olcsó munkaerõt alkalmazni.
magicvoice 2013 febr. 25. - 07:56:46
(715/1642)
Vagy a felhozatal nagyon gyenge, vagy a zsûri jár tévúton, de a nyolc döntõbe jutott közül nem tudnék olyat mondani, akit érdemes lenne kiküldeni. Ettõl függetlenül biztos vagyok benne, hogy Kállay-Sanders megy Stockholmba, és szokás szerint nagy lebõgés lesz a vége.
olahmiki1959 2013 febr. 25. - 07:49:24
(714/1642)
Ma Novodomszky Éva ruhájának és Gundi nyakkendõjének a színe tökéletesen passzolt egymáshoz.
Sokat elárul, ha azt mondom, hogy nagyjából ez minden pozitívum, amit a mûsorról elmondhattunk.

Amikor egy tehetségkutató mûsorban egymást követik az adások, akkor a fiatal énekeseknek minden héten valami újjal, szokatlannal, az elõzõ hetitõl eltérõ stílusú, és hangzású dallal kell elõrukkolniuk, azért, hogy megmutathassák, mennyire sokoldalúak, és mennyi zenei mûfajban otthon vannak.
Nem gondoltam volna, hogy itt mennyire unalmas, és kiábrándító tud lenni a dalok túlnyomó többsége, - ugyanaz az elõadó, ugyanaz a dal, - különösen akkor, amikor sokadszorra hallottuk õket, és már legelõször sem tetszettek.

Janicsák Veca végre elköszönt, a kaotikus dalával együtt, Mohamed Fatima hangja ezúttal nem volt annyira hamis, mint legutóbb, de az affektáló, nyócker-stílusa legalább olyan irritáló volt, (Csiszár Jenõnek az a dumája, hogy "Fatima, te egyszerûen zseniális vagy!", azért barokkos túlzásnak tûnt erre a fosra), A United zenekar, élén Pély Barnával hozott egy bizonyos színvonalat, bár abszolút nem való volt az EU-s dalfesztiválra, - ki is estek, ennyi volt bennük, - Palcsó Tomika dalánál meg kétszer kellett kicserélnem a tv alatt a kislavórt, annyi nyál csorgott ki a készülékbõl.
Baricz Gergõ dala kellemes volt, szódával elment, Malmõben valószínûleg az utcasarkon játszó és éneklõ utcazenészek között is vannak náluk tehetségesebbek...
Miért kell ránk erõltetni közepes - vagy annál gyengébb - képességû, jelentéktelen figurákat, és fárasztani az agyunkat a hülye dumákkal, amikkel a zsûri megpróbálja megúszni az õszinte véleménynyilvánítást?
Ehelyett mondanak mindenféléket egyéniségrõl, különleges hangról, színpadi jelenlétrõl, a mûvészet iránti alázatról, ahelyett, hogy nyíltan kimondanák, hogy "- Ne haragudj öreg, de ez most nagyon szar volt! Erõtlen a hangod, a nóta egy abszolút tinglitangli nulla, szeretünk, de eleget fárasztottál minket, itt az ideje, hogy elhúzzál a halál náthás f...ra!"

Túlzok persze, de mára már oda jutottunk, hogy néhány igazi, valóban nagyon tehetséges elõadó mellett, Dunát lehet rekeszteni a hamisan éneklõ, gyenge hangú, irritáló külsejû, bizonytalan nemi identitású, sokszor kifejezetten antipatikus alakokkal, akiket állandóan dicsérgetnek nekünk, amivel tulajdonképpen hülyének néznek bennünket!
Neveket azért nem írok, mert leérne a lap aljáig.

Vastag Tomit miért kellett tovább juttatni, ráadásul a legmagasabb pontszámmal?
Azért, mert helyes gyerek?
Rádióban nem látszik!...
A száma egy eléggé zagyva, mindenféle más számokból összeollózott dallam volt, - talán régebben írtam is róla, - nem marad meg, nem hagy nyomot a hallgatóban, a továbbjutását szerintem a rá szavazó tinilánykáknak köszönhette.
Radics Gigi ma kevesebb pontot kapott mint legutóbb, de a zsûri továbbjuttatta, jogosan, mert minden kifogás ellenére, azért még mindig magasan õ volt a legjobb ma este, ebben a mezõnyben meg különösen.
Pál Dénes és Agárdi Szilvia ma kapott néhány kritikus mondatot, nem véletlenül, ezúttal nem volt a produkciójuk annyira felemelõ és lélegzetelállító, mint máskor, és sajnos, Dénes valóban egyedülálló mély hangszíne mellett, a hamis hangjai többször is elõjöttek - mindennél többet mond, hogy ezzel a hanggal ma Magyarországon meg lehetett nyerni a Voice címû tehetségkutató versenyt...
Kicsit az az érzésem, hogy Pál Dénes meg fog maradni egy bizonyos szinten, és nem fogja továbbképezni a hangját, mert rájött, hogy a hangszínébõl tökéletesen meg fog tudni élni a következõ néhány évben.

ByAlex továbbjutása egyrészt lehetett egy fricska is, a komoly arccal "A Dalt"-t keresõ zsûrivel szemben, mert ez a szám dallamában, kíséretében és elõadásában talán a "minimalista pop" kategóriájában indulhatna, annyira egyszerû, másrészt viszont a produkció és az elõadó külseje emlékezetes, a dal szövege pedig valóban mélyenszántó, és színvonalában messze felülmúlja az itteni szövegek szintjét.
BÉBE!

Nem tudom, hogy ha ne adj isten, ByAlex jutna ki Malmõbe, a dalának az angolra fordított szövege mennyire lenne ütõs, egyáltalán, a szöveg odakint érdekel-e bárkit is?
Egy kazah, egy macedón, egy koszovói albán, vagy egy ukrán átlagnézõ tud-e annyira angolul, hogy bonyolultabb szöveget is megértsen, - szerintem nem tud, és pontosan emiatt, a szöveg nem érdekel senkit az esetek nagy részében.
A dallam, a ritmus, az elõadó extravagáns külseje, esetleg az adott ország zenekarának jellegzetes hangszerei, - mint a görögöknél a buzuki, vagy a spanyoloknál a gitár, - vagy a színpadképben megjelenõ népviseletek lehetnek érdekesek az európai nézõk számára.

A vendégprodukciók.
Judy és a Prison Boys, - ha jól emlékszem a nevükre - egy 30 éves, hangulatos olasz dalt adtak elõ, (Gundi csak 10 évet tévedett a dal születésének dátumát illetõen, mert õ 1993-at mondott, 1983 helyett), ritmusosan, lendületesen.
Judy úgy nézett ki a hajába kötött kendõvel, mint egy temperamentumos háziasszony, aki fõzés közben táncraperdül a konyhában, amikor a rádióban meghall egy jó számot, - csak a fakanál hiányzott a kezébõl, - de a dal tetszett, jó lett volna valami hasonlót hallani a versenyben, a sok világmegváltó, önmegvalósító, sokszor unalmas melódia helyett...
Takács Nikolastól sokkal többet vártam.
Elton Johnnak ez a száma az egyik legszívhezszólóbb, leggyönyörûbb melódia a könnyûzenei számok között, az eredeti változata szenzációs, ehhez képest Nikolas elkapkodta a szöveget, ami miatt a dal meghittsége elveszett, a dallam is nagyon magasan szólt, - szerintem rosszul lett megválasztva a hangnem, - viszont a háttérben a kórus valami olyan elképesztõ színvonalon, és gyönyörûen szólt, olyan élményt nyújtott, hogy még csak hasonlóra sem emlékszem mostanában. Õk mentették meg a produkciót.

A jövõ héten végre eldõl, hogy ki fog kimenni Malmõbe, hogy hatalmas munkát fektetve a feladatba, zenekari és ruhapróbákkal, színpadi gyakorlásokkal, a küldetését komolyan véve képviselje hazánkat az Eurovíziós Dalfesztiválon, és az erõfeszítés gyümölcsét learatva, megszerezze az elsõ helyek valamelyikét.

Hátulról...
Milibindi 2013 febr. 25. - 00:10:10
(713/1642)
Nonszensz tényleg! Egész Európa körbe röhögne minket a suttogó Alex miatt. Apámnak lehet igaza, hogy azért suttog ,mert hangja az aztán nincs!
Vilora 2013 febr. 24. - 23:36:21
(712/1642)
Kállay S. András dala angolul nagyon jó, a szövege is jobb, látszik rajta, hogy nehezére esik elõadni magyarul, és így nem is jön át, nekem sem tetszett az elõdöntõben, sõt, tegnap sem, én sem értem miért eröltetik itt magyarul az össz dalt, hiszen aztán úgyis angol szöveggel éneklik kint, nem? Legalábbis én így értettem. Úgyhogy ha András jutna ki, az angol szövegével sikere lenne.
A mai dalok közül pedig Vastag Tomié tényleg 12 egy tucat, nem tudom miért taktikázták fel az elsõ helyre, inkább akkor már a United jutott volna tovább Gigivel holtversenyben...
5/10
kazsagx 2013 febr. 24. - 23:29:39 5/10
(711/1642)
Majd Alexocska suttogva fog énekelni... a zenéje egyenesen unalmas jeeee ez kell nekünk nem a Polyák Lilla! :S
slywer 2013 febr. 24. - 23:03:20
(710/1642)
Örülök,hogy az átokhangú Ádok Zolival nem vagyok egyedüli véleményen....a megaszar zsûrije is szigorúbb volt...ezért is csodálkozom rúzsa magdin,hogy azok alapján ilyen értékelhetetlen az értékelése;és ha már a "bundá"nál tartunk.....Pély Barnát bejuttathatta volna vájotthangúalex helyett.
1/10
Feco007 2013 febr. 24. - 22:43:56 1/10
(709/1642)
Uram atyám! Ezen "dalok" egyikével fogunk indulni? Már a selejtezõn ki fogunk esni, és nem azért mert nem szeretik a Magyarokat, csak szar amit elvittünk. Akiknek esélyük lett volna el sem indultak, talán nem véletlen. Akik elindultak és talán esélyük lett volna azok ki estek. Utoljára ekkora melléfogás Ádok Zolika volt.
dr.66 2013 febr. 24. - 22:35:57
(708/1642)
Ki a f..szom az a Kovács Nicolas?
Lala87 2013 febr. 24. - 22:33:16
(707/1642)
Nem lehet hogy Bye Alexet a közönség beszavazta, elalszok ezen a számon, bunda! Vááááá! United meg Janicsák Veca jött ma be nekem.
5/10
kazsagx 2013 febr. 24. - 22:32:55 5/10
(706/1642)
A Nikolasnak igen is jo a hangja es tehetseges! Keresztes Ildin kivül mindet kiütne....nem hasonlitanam pl egy Bariczhoz es nem nagykepü mint pl Vastag Tomika aki mar tiszta vastag csabika!
slywer 2013 febr. 24. - 22:32:23 Előzmény olahmiki1959
(705/1642)
váááááá..csodálatosan megfogalmaztad;kár,hogy a zsûritagok nem olvassák a fórumot! ennyi sok szar,fos dal közül nehéz lesz kiválasztani a legszarabbat---amelyik kiju malmõbe
1/10
southwind 2013 febr. 24. - 22:16:43 1/10
(704/1642)
ez takács gyerek.. is.. nem értem, ha valaki megnyer egy középszerû mûsort, rögtön elkezd lötyögni az egóban az ember és azt hiszi, most már a popzene professzora, lásd ruzsakisasszony, caramel, meg ez takacsjoszág...
slywer 2013 febr. 24. - 22:15:55
(703/1642)
kovács nicolas magasan túl van szinte mindegyiken---akár indulhatna is