Téma: A forrás

9/10
orizatriznya 2011 aug. 27. - 09:15:02 9/10 Előzmény Uby
(175/255)
SPOILER
Szerintem sincsenek idõsíkok. A "lebegõs" részek a Tom lelkében végbemenõ változásokat szimbolizálják, az egész film pedig a gyászreakció különbözõ fokozatait. Az elején Tom minden erejét a halhatatlanság titkának megfejtésére áldozza azon az áron is, hogy nem figyel Izzy-re Durván rákiabál és nem megy vele sétálni, pedig a haldokló nagyo szeretné. Helyette berohan a laborba, ahol el is veszti a gyûrûjét (ami a kötõdés jele).
Izzy is eleinte görcsösen meg szeretne menekülni, ezért ír olyan könyvet, amiben a férje a hõs és õ a hõsnõ. De még mielõtt befejezné, rájön, hogy nincs értelme harcolnia. Viszont azt is tudja, hogy eddig a pontig mindenikinek magának kell eljutnia. Elõször Tom úgy fejezi be a könyvet, hogy a hõs megtalálja a fát, a gyógyulást. Aztán amint ráébred, hogy nem lehet küzdeni a halál ellen, megnyugszik. Gondolatban újra éli a sétálós jelenetet és a görcsös akarás helyett a feleségével töltött idõt választja. Akkor megkerül a gyûrû is.
A "finish it" pedig arra vonatkozik, hogy fejezze be a keresést. Mert az örökkévalóságban úgyis együtt lesznek. Az a halhatatlanság
10/10
arcansas 2011 aug. 27. - 02:59:48 10/10
(174/255)
Nemrég néztem meg a filmet,de már 1 órája gondolkozok mit tudnék róla írni :D Ahogy olvastam a hsz-okat,azért szerencsére a többségnek bejött-átjött a film.Nekem is.
spoiler/vélemény:
Én azt hiszem kicsit másként látom ezt a 3 dimenziót.Nekem úgy tûnt,hogy teljesen egy idõsíkban van minden.Tehát elkezdõdik a film a 0.percnél és a 90.perckor vége is van a "történetnek". Persze az rendben van, hogy különbözõ történelmi vagy vallási dolgokhoz nyúlnak a "dimenziók" miatt, de ezek mutatják a jelent, vagyis a valóságot,ami Izzy és Tom között van. Az egész életüket,egészen addig,amíg Izzy meg nem hal.A közös életük egyik mélypontja ugye az, amikor szembe kell nézniük a halállal,ezt indítja is a spanyolos jeleneteket,majd így tovább.Nyílván össze lehet kötni úgy is a filmet, hogy 3 különbözõ történet ad egyet, de akkor is egy történetet kapunk és nem kell nézni az "álomvilágokat". A képek csak a valóság érvényessége miatt ilyenek(színek,kopasz hófehér arcú jógi,természetes arc,királynõ, életfa motívum,maják,machu pichu stb. Sokféleképp lehet értelmezni az apróbb dolgokat,minden részletnek oka van:-)ezekkel bárki tud azonosulni, aki tényleg nyugodtan ül le filmet nézni.

Más.Egybõl a Donnie Darko jutott eszembe a film után!
Fogalmam sem volt, hogy ugyanez a rendezõ készítette a Requiemet és a Fekete hattyút is.Szerintem hangulatban egyik sem hasonlít erre!
edward2 2011 aug. 15. - 21:55:15
(173/255)
**SPOILER**

Megnéztem, tetszett. Gondoltam, hogy sok ember a sci-fi oldalt fogja boncolgatni. Három idõsík ezek hogyan viszonyulnak egymáshoz stb.

Az én nézetem szerint itt nincs semmiféle 3 idõsík. Max 3 történet, amibõl 1 a valóság 2 pedig a könyv. Ami a mai világban történik az a valóság. A majás történeti szál az a könyv elsõ 11 fejezete. Ami pedig az ûrben játszódik az Tom képzelete illetve a könyv 12. fejezete. Nem véletlenül hangzik el a film utolsó szakaszában vagy ezerszer, hogy "Finish it".

Ennyi. Innentõl lehet boncolgatni mindenféle gondolatokat az elmúlásról szerelemrõl kötõdésrõl miegymás. Jó film volt.


Adalék: vicces, hogy a rendezõ összes filmjét láttam különbözõ idõpontokban és egyszer se figyeltem jegyeztem meg a nevét. Csak most realizálódott bennem miket is készített és néztem meg tõle. :)
Xexus 2011 júl. 28. - 16:43:18
(172/255)
Fájdalmas volt végignézni. A film után úgy éreztem hogy beállok favágónak , annyira irritált ez a mûvészi szinten leképezett " az élet értelme " és " a szeretet ereje" hasonlat... Bocsi
wiliwonka 2011 júl. 27. - 22:40:25
(171/255)
Kicsit nekem tömény volt ez a film. Ha talán annyira nem elvont, még tetszik is. Egy dolog azonban biztos: nem tucatfilm, így azért örülök, hogy megnéztem.
10/10
bbohun 2011 jún. 12. - 22:40:05 10/10
(170/255)
nem is magyarázom. zseniális. 10/10!
2/10
balazs526 2011 ápr. 18. - 15:41:54 2/10
(169/255)
Ez a film a kedvenc filmem, mert olyan sok mondanivalója van...
Na jól van csak vicceltem :D Nagyon nem szeretem, ha virágnyelven tálalják a dolgok mondanivalóját. Ez a film egy tipikus mûvészfilm. Kevés a cselekmény, sok a homályos utalás, a film után meg hetekig gondolkozol, hogy mit is akartak ezzel a filmmel.

***SPOILER***

Ezt neked tudomány. A jövõben mindenki pizsiben fog lebegni egy buborékban, és szõrös fákkal fog beszélgetni :)

***SPOILER VÉGE***
10/10
gyozo.haga 2011 márc. 12. - 20:43:13 10/10
(168/255)
Zseniális! Életem egyik legfantasztikusabb filmélménye. Le a kalappal a rendezõ elõtt. Ez a fickó egy zseni. A zenéje is nagyon jó és nem csak azért mert illik a filmhez. Úgy emlékszem õ szerezte a Requiem for a dream zenéjét is. Az a film is örök élmény marad akárcsak a Fekete hattyú.
pegazus36 2011 márc. 08. - 18:18:52
(167/255)
"...Finom lelkek fájdalmas szépsége.." Ez szép. Viszont nem étrem miért tragikus?
androcles 2011 márc. 05. - 23:26:55 Előzmény pegazus36
(166/255)
Minden benne van az életrõl és a halálról. Ez félelmetes, de ez a teljessége mégis megnyugtatott. A létkérdések alapjairól nem tudunk igazából semmit,ezért nem is írok többet. Meg kell nézni.
pegazus36 2011 febr. 07. - 14:36:21
(165/255)
Sziasztok!

Elkezdtem olvasni, a véleményeket a filmrõl. Egy idõ után viszont beleuntam. Furcsa volt olvasni, ahogyan egyesek fejtegetik a film mondanivalóját. Próbálják boncolgatni, a 3 idõsíkot különszedni stb,stb.. Írni nem tudnék róla hosszan, mert nem lehet. Ezt látni kell, és ez valakit vagy megérint, és egybõl megérti vagy nem. Engem nagyon megfogott elsõre is, és most másodjára is.(Köszönöm Évi;)) Nem lehet, és nem szabad ezt külön szedni. Egyszerre kell a filmmel úszni, és beleélni magad. Frenetikus élmény. Hmm.. Ezt is nagy kedvenc, s milyen sok van még... :)
5/10
indienemesh 2011 jan. 11. - 20:51:05 5/10
(164/255)
akármit bele lehet magyarázni bizonyos filmekbe, én már hallottam olyat, hogy az Avatar társadalomkritika.
A forrásnak nyilván van egy bizonyos mélyebb értelme, amit meg is lehet érteni, de szerintem ez a film túl soknak akar látszani, és ezért néha nevetséges lesz. sajnálom, jöhet a sok beszólás, de nekem nagyon elvont volt, nem tetszett. azonban meg kell jegyezzem, hogy Clint Mansell zenéje itt is tökéletes volt, csakúgy mint az összes filmben, amihez õ írt aláfestést. elismerésem. pontszámom: 10/5
Uby 2011 jan. 09. - 09:15:58
(163/255)
Egyszer láttam a filmet kb 2 hónapja, szóval nem ástam bele magam a témába..de ha már szóba jött a cím, szerintem a forrás maga a halhatatlanságot szimbolizálja.. ugye a férfi végig a gyógyszert azaz vehetjük úgy a halhatatlanságot keresi a felesége számára.. de végül rá kell jönnie, hogy az igazi halhatatlanság a halál. Hisz onnantól kezdve egy ember nem öregszik, örökké megmarad olyannak, amilyen a halál pillanatában.. ha nem is fizikailag.
vargavince91 2010 dec. 28. - 00:09:34
(162/255)
Huh... Ez nekem sok volt elsõre. Nem nagyon értettem meg, hogy mi is a mondanivalója a filmnek, ezért egy kicsit csaltam és utánaolvastam a dolgoknak (sejtettem, hogy én vagyok a segg a filmhez, mert azért elég nagy nevek is benne vannak a dologban:)). Másodjára már teljesen más szemmel néztem a filmet és nagyon tetszett, elég durva :)
Io 2010 dec. 22. - 19:56:52
(161/255)
Osztom a véleményed.
Kár, hogy nem lett nagy siker a film. Lehet az emberek nagy többsége nem vevõ az ilyesmire.
cor 2010 dec. 22. - 18:59:03 Előzmény lacee83
(160/255)
jujh nekem nagyon tetszik h belementünk az értelmezõi beszélgetésbe

Spoiler

Szerintem nem a múltat akarja ábrázolni a majás jelenet. Izzi-t érdekelte a maja kultúra. Szerintem a könyvet azért írta, hogy segítsen tominak megértetni az elmúlást. (A könyve, azon kívül h segíti a férjét a megértésben egy mû is, így tele van hasonlatokkal, és ebbe a majás történetbe szõtte bele a mondanivalóját fárjánek.)Segíti õt a gyász fájdalmában. Ezért fontos ahogy a végén mondja Tomi izzi sírjánál h "ég veled" mert kész az elengedésre. Igen, az egy mi lett volna ha jelenet amikor már ismét vele van. Hiszen oly annyira a megmentésén törte magát, h a kicsi idõt amit még vele lehetett volna, azt nem vele töltötte el. És ott annál a jelenetnél erre jött rá.
Io 2010 dec. 22. - 16:12:30
(159/255)
Úgy tûnik ez egy olyan film, amit egy életen át lehet értelmezgetni.
Én le vagyok maradva, még csak egyszer láttam, de mély nyomot hagyott bennem.
Én inkább a cím oldaláról közelítem meg. Mi lehet a forrás? A nõ, a szerelem?? És mihez forrás? Az élethez, a boldogsághoz?
Nyilván nem véletlenül csinálták ilyen kacifántosra a filmet, mert akkor az azt jelentené, hogy silány. Ez a film viszont remek, csak nagyon nehéz megérteni.

Talán nem is kell az egészet megfejteni. Inkább arra kéne figyelni, mit ad a film, milyen érzéseket kelt az emberben. És akkor maga a film a forrás a nézõknek.
De várom a további ötleteket….
lacee83 2010 dec. 21. - 23:11:49
(158/255)
**Spoiler** veszély
Kb négyszer néztem már meg a filmet. Pontosan az idõsíkok mit is jelentenek nem egyértelmû. Szerintem valamilyen buktatója minden értelmezésnek van.
Ahogy itt olvastam korábbi vélemények szerint a spanyol rész az Ízy gondolata a jövõ pedig tudósé ahogyan megélik az eseményeket. Csak épp nem áll össze a kép azzal hogy nem tudja megváltoztatni múltat hiszen nem megy Ízyvel sétálni nem tölti vele az utolsó napjait hanem dolgozik élete megmentésén. Persze a végén láthatjuk azt hogy utánaszalad de szerintem ez már inkább egy mi lett volna ha kategória. Ebbõl gondolom hogy a jövõ kép az valójában a fõ idõsík és a többi csak visszaemlékezés
Én inkább arra gondolok hogy valóban a múlt (spanyol) az egyfajta emlékfoszlány elõzõ életükbõl mint ahogy megjelenik a vége felé a fánál Ízy a királynõ ruhájában ezáltal errõl Tom is megvilágosodik. És a végén elültet egy magot ami arról az életfáról lehet. A kinövõ fában a felesége születik újjá amelyet az általa felfedezett "élet elixír" segítségével -karján található évgyûrû tetoválások alapján- jópár év eltöltése után mint ahogyan az õ maga is mondja elvigye gyakorlatilag újjászületni.
De persze ez nem sikerül hiszen halál nélkül nincs beteljesülés a fának is meg kell halnia hogy újjászülessen. Látva ezt Tom a halált választva immár bátran egyenesen a csillagba repül a fa pedig újjáéled.
A gondom csak az hogy a következõ jelenet ezt nem támasztja alá teljesen:
1 a mag ültetése vagy egy újabb visszaemlékezés az utazása kezdetére hiszen felnéz a csillagokra ahová késõbb utazik
2 vagy pedig képzelte az egészet ez esetben viszont ott sántít a dolog hogy Izy már meghalt és ugye nem sétált vele.

Amikor Õsapaként megjelenik a bennszülött elõtt lebegve Tom nem igazán egyértelmû hogy abban a formában mit keres ott. Talán ahogyan az õsapa fel kell áldoznia életét h élet szülessen belõle? A másik agyûrû amely szintén fontos elem megnehezítí az idõsikok értelmezését.
Meg kellene még párszor nézni. De a rendezõn kívûl szerintem senki sem tudhatja pontosan h mi mit jelent benne annyira sok a motívum filmben.
offtopic
Anditos 2010 dec. 16. - 14:18:21
(157/255)
Nem értem, miért kell ilyen lekezelõen nekitámadni annak, akinek nem tetszik, ami a többségnek igen. Ízlések és pofonok, ugye. Jó lenne, ha le lehetne írni ide a negatív véleményeket is anélkül, hogy nekimennének az embernek. A port nem a filmek rajongói klubja, hanem egy filmklub, ahová mindenki leírhatja a véleményét. Valakinek a véleményét minõsíteni, egyetlen hsz alapján minõsíteni az illetõt és személyeskedni, hát ez nem túl intelligens és nem is idevaló.

De hogy a filmrõl is írjak: nem igazán értettem meg elsõre, mirõl is szól a film, sõt, még másodjára sem, pedig szeretem a nem szájbarágós filmeket. Viszont teljesen elbûvölt a képi világa, a történet, a zene és a szereplõk. A lentebb említett 2001 és 2010 Ûrodüsszeia filmekkel is úgy voltam, mint ezzel a filmmel de aztán elolvastam a könyveket és kikristályosodott az egész. Lehet, a Forrással is ezt kell majd tennem. :-)
9/10
Pástétom 2010 dec. 16. - 09:33:21 9/10
(156/255)
Nehéz film. Nagyon szeretem.:)