8/10
ambtari 2012 dec. 14. - 18:17:34 8/10
(496/1136)
Olvasom itt a magyar revíziókat és egyszerûen botrányos amiket kifogásolnak. "Középföldén kizárólag egyféleképpen lehet utazni: a kemény erdei és hegyi menetelések után mindig kötelezõ a legveszélyesebb hegymélyi tárnákban lerövidíteni a távot." Ha Tolkien így írta meg a könyvben, akkor mégis mit kellett volna csinálnia Jacksonéknak? Az egészet átírni, hogy a sasokkal egybõl elrepülnek Ereborhoz és kész??
9/10
galmat 2012 dec. 14. - 17:00:15 9/10
(495/1136)
Most értem haza a moziból. IMAX3D-ben láttam, tehát nem HFR-rel. A Gyûrûk Ura filmek a kedvencem, de tisztában voltam vele, hogy a Hobbit könyv sokkal gyerekesebb és kevésbé monumentális sztori.
Mindezek ellenére a film NAGYON tetszett!! A külföldi és hazai kritikák egytõl egyig szidják, és ma eljött a nap, amikor az összes ilyen kritikus hitelét vesztette a szememben...
Szerintem nem vontatott, a 3D-tõl én nem vagyok rosszul, a zene egészen zseniális, és van mondanivalója és komolyság is benne. Ahogy a többi emberen észrevettem a moziban, együtt nevettünk a poénokon, Gollam arcmimikáján, stb. A végén néhányan még tapsolni is elkezdtek. A látványvilàg simán az év legjobbja, tud újat mutatni Középföldébõl.
Nálam 9/10 a film, megyek megnézem majd HFR vetítésben is, a kritikákra pedig a mai naptól nem hallgatok. Abszolút megérte elmenni a moziba, a sok negatív és olykor primitív kritika ellenére is. Nálam az év egyik legjobb filmje. Vannak apróbb hibái, de nagyon klassz lett.
InterjúMajom 2012 dec. 14. - 15:18:34 Előzmény Gimli7
(494/1136)
Köszi szépen a választ :D a Hobbitot egyszer olvastam csak,de Azog karaktere tényleg nem illet a filmbe..,,
9/10
Andrew8 2012 dec. 14. - 12:39:28 9/10
(493/1136)
Hát kb fél pontot ront rajta. :) A szinkron jó csak az apróságok (dalok, öreg Bilbó mást stb) rontják le. Eleve ugyanaz a gárda csinálta mint annó a GYU szinkronját.
A bõvítettben talán majd javítanak rajta hisz lesz a rendezõ mondta maga +20-25 perc. Azok egyébként rajongói változatok inkább a rendezõnek már a GYU trilógiánál is a mozis változat volta rendezõi változat.

Az a fekete mágus ismerõs a GYU-ból ennyit elárulok már aki nem olvasta a Hobbitot/függelékeket. Hogy-hogyan fogják megcsinálni jó kérdés a GYU után. :)
Gimli7 2012 dec. 14. - 11:54:00
(492/1136)
A film látványvilága remek lett, de nem is vár mást az ember Új-Zéland tájaitól. Minden a helyén volt, még ha kicsit hosszúnak is tûntek bizonyos jelenetek, kivéve a spoileres részt, amit alább olvashattok, de ez már nem filmes szempontok szerint problémás, hanem történet hûség szempontjából.



Spoiler!


A fekete mágus az nem a nazgulok vezére, hanem Szauron. Azog mégis mit keresett a filmben? pusztán annyi kellett volna a szerepe legyen, hogy megölik a törp-ork háború utolsó csatájában, de nem, PJ berakta a filmbe mint Smaug mellett a másik fõgonoszt, abszolút semmi köze a könyvhöz vagy akár a függelékekhez Azognak, Azog fia Bolg kellene, hogy benne legyen. Azog volt Mória ura, megölte Thrórt, Thorin nagyapját, ezért a törpök bosszúhadjáratot indítottak az orkok ellen, ennek eredménye lett az a csata(Azanulbizar-i csata, Harmadkor 2799), amit a filmben is mutattak, na de itt nem levágták a karját, hanem megölték, és nem Thorin, hanem Thorin unokatestvére, II. Vaslábú Dáin, aki ekkor még rendkívül fiatal volt, és ez egy óriási tett volt a részérõl, nem mellesleg miután Thorin meghal, õ lesz a törpök királya. Így Azog helyett Bolg kellene szerepeljen, már csak azért is, mivel a könyvben is így van, és ez ugyebár egy könyvadaptáció.

A hobbit Harmadkor 2941-ben játszódik, a Gyûrûk ura 3001-ben kezdõdik Bilbó születésnapjával, és 3018 õsz-3019 tavaszáig tart a Gyûrû háború.


Spoiler vége!
Stranger011 2012 dec. 14. - 11:20:53
(491/1136)
Részletes leírás, köszi. Sok mindent elmondtál és spoiler mentes. Azt azért sajnálom, hogy a magyar szinkron miatt kell kevesebb pontot adnod rá, ezért volt rosszabb az élmény. Bilbot az elõzetesben normálisan tudták szinkronizálni itt meg kajak mást használtak? A törpöké is ennyire elüt a karaktertõl? Nem te vagy az elsõ, aki ezt mondja. Pedig nagyon szerettem a Gyûrûk ura szinkronját. Lehet, hogy akkor eredeti nyelven nézem meg, ha lesz rá lehetõségem.
InterjúMajom 2012 dec. 14. - 11:10:32
(490/1136)
Lenyûgözõ volt...,én 3D-ben néztem meg,de sokszor nem adott plusz látványt,de én amugy is arra koncentráltam,hogy mi van a történetben.Az pedig felemelõ volt.Minden a helyen,a torpok szorakoztatoak néha,Thorin karaktere nagyon illik a könyv-beli Thorin-hoz,azt hitelesen adtak vissza.Viszont az nem tetszett,hogy Bilbonak más szinkronja lett :D a Gollamos kérdezõs jelenet is a helyen volt,attól féltem,hogy arra nem szánnak olyan sok idõt,de elvezet volt nézni :D Radagast karakterén lehet mit kifogásolni,szerintem az nem lett olyan jó....meg ott van meg az örökös Gandalf rejtélyem....õ egy mágus...akkor hogy van az,hogy egy különösebben határos varazslatot nem mutatott be a filmben?

Spoiler!!!!!!!

Pl. Amikor a vége fele az ork vezérrel gyûlik meg a bajuk és ugye egy fán vannak,ami szépen lassan kidol....hogy lehet az,hogy csak ott nézi a torpok vergõdését és nem csinál semmit???Ja és azt a fekete mágus dolgot nem egészen értettem?Õ lenne a Nazgulok királya?

Spoiler vége

Mindent összevetve ez egy jó film,Bilbo szerethetõ karakter,Jackson papa ismét hitelesen adta vissza Kozepfolde világát.Gyûrûk Ura fankent nagyon vártam ezt a filmet és nem okozott csalódást :D varom a további kettõ Hobbit filmet,biztos remek lesz :D értékelés:8/10,egyelõre meg kell látnom dolgokat és rájönni dolgokra a további 2 filmben hogy esetlegesen megadnak rá a max pontot,de ez egy remek film volt.Ajánlom minden Gyûrûk Ura rajongónak :D Érdemes kiadni rá pénzt,ha tetszett az eredeti trilógia,de ha nem tetszett,akkor ez sem fog.Társaságnak ajánlom a barátokat.Szerintem ez nem egy randifilm,kivéve ha a csaj is odavan a Gyûrûk Uraert,akkor simán lehet randifilm is.Martin Freeman színészi játékát külön kiemelném,bámulatos,hogy adja vissza Bilbo karakterét :D
Varom a további két részt :D
Tebby21 2012 dec. 14. - 10:32:27
(489/1136)
Köszi a választ :)
Mindenképp megnézem akkor :D
9/10
Andrew8 2012 dec. 14. - 10:11:28 9/10
(488/1136)
Radagast csak keveset szerepelt és nem is a Hobbitban annó hanem a Gyûrûk Ura könyvekben. Tuti Beorn-ra gondolhat. õ majd a 2-3. részben lesz.

Egyébként lesz bõvített változat 20-25 perccel hosszabb a Hobbit Váratlan utazásból, az már tényleg 3 órás lesz így. :)

A Hobbit 2. trailerben volt egy rész amikor Gandalf hátrahõköl egy barlangban arra a részre nem emlékszem hogy a filmben lett volna. Lehet bõvítettre megy, ahogy amikor hátraesik asszem Bifur a székrõl a Zsáklakos lakománál ez egy produkciós naplóban volt benne, s az is kimaradt.

Ja bocsi, nem a másikba akartam. :D Miért szedi így szét az írásomat mindig a fórum motor ? Sorkizártban van egyébként elvileg itt mégsem. :)
Ez volt. :D

A hobbit: Váratlan utazás:
Vajon tényleg egy váratlan utazást adott nekünk a film? Nem hinném, hisz Peter Jackson már a bõvített Gyûrûk Ura dvd-k óta ígérgette, hogy lehet hogy lesz valami a Hobbitból is. :)
Kellemes lett viszont e az utazás? Igen, úgy vélem. Én nem éreztem, hogy igazán vontatott lenne, furcsamód 1-2 csata jeleneténél éreztem azt hogy picit talán túlhúzták pl egy karakter esetleges halálának meglebegtetésére a film vége felé, amit a könyvolvasók úgyis tudnak, hogy ebben a filmben nem lehetséges. S egy két karakter mint pl a Goblin király elég felemás lett elég rusnya viszont elég vicces figura is egyben (ez lehet a szinkron hibája is). Ha már szinkron én picit csalódtam benne. A törpék hangja pl elég más lett az elõzetesben/klippekben kiadotthoz képest pedig azok jók voltak. (Balin és Thorin maradt is az aki volt azt hiszem de a többieket eléggé sokáig tartott megszokni). Valahogy Gandalf magyar hangja is máshogy artikulál és hangsúlyoz mint annó a Gyûrû Szövetségében. A legnagyobb gond a szinkronnal viszont a hirtelen jött dalok elõadása, egyrészt fura ezzel az akár jó, akár nem fordítással hallani, s az énekhangok se az igaziak, sõt..... Radagast alakja tényleg eléggé humorra vették, de amikor menekült arról a sötét helyrõl az tényleg felkavaró volt s ahogy utána beszélt róla még kábultan a félelemtõl. Sokat mondjuk nem szerepelt. A 3 trollos jelenet jól lett megoldva ennek ilyen viccesnek is kellett lennie viszont azt is még picit túlhúzta Jackson. Az elsõ óra kellett a törpék és a fiatal Bilbo megismeréséhez és Erebor, Smaug általi elfoglalásához, ez a hosszú Megyés rész nagyon a humorra volt viszont kihegyezve, ami érthetõ az utána jövõ események kapcsán mondjuk.
Ami még érdekes volt hogy itt is elõjött a bárhonnan bármikor hirtelen megmentünk eset.
S Azog is fura volt, mert a 300-ból arra a rusnya óriás nagy emberszerû láncra vert dögre hajazott de nagyon, akivel nagy nehezen bánt csak el a 300 csapata. Régen olvastam már a Hobbitot, de nem tudom tényleg így nézett e ki s ilyen warggal ment e. A 3D a mélységet igyekezett kihangsúlyozni ala Avatar, viszont annyival sötétebb volt a kép a 2D-hez képest ha pl levettem egy pillanatra, hogy többé egy darabig én nem fogok 3D-s filmet nézni megint. Meghát nekem szerintem nem volt 100%-os se megint az élmény mivel a jobb szemem rosszabb mint a bal és ezért nem volt néha egyben teljesen a kép szerintem. Úgyhogy lesz egy feliratos 2D-s ismétlés szerintem.
De ezeken a sok kisebb apróságon kívül és számomra a szinkron/3D hibáin kívül csak pozitívumokat lehet felsorolni. - Az idei év leglátványosabb filmje ez tény szerintem. Oscar bácsi gyühet CGI-nek, maszknak, jelmeznek.
- Új-Zéland tájai túltettek talán még a Gyûrûk Ura trilógián is! Talán fényképezésnek is.
- Nagyon jól követi a könyvet és egészíti ki a GYU 3 könyv függelékeivel. (Dol Goldur, Fehér Tanács, Erebor mélyebb bemutatása és az Azulbinarzari csata ha jól írom :D )
- Nagyon sok utalás van a majd a történetileg késõbbiekben látható Gyûrû szövetségében látott tárgyakra (kardok, történeti elemek stb) - A humor kellett ide s ezt meg is adták, ez mesésebb könyv volt mint a Gyûrûk Ura.
- A hangzásvilág (ZENE és HANGOK) kitûnõ szintén Oscart érdemelnének, pedig idén volt valami Skyfall és TDKR is amelyek szintén nem hagyták cserben a füleket. (Néha 1-1 filmbeli horkolásnál azt hittem pl hogy mellettem horkol valaki. :D A filmzenét pedig idõsebb és fiatal is dúdolgatta még kijövet után is, a buszmegállóban is)
- Nem értek egyet azzal, hogy copy-paste lenne a filmzene a Gyûrûk Ura-ból. Van jó pár ismerõs a elem amikor olyan téma vagy karakter/nép merül fel amit/akit ott is láthattunk de ezen kívül egy csomó új akciómuzsika, fõtéma található még meg.(Axe or Sword, Misty Mountains, Erebori zene, akciózenék stb) - Sokan mondták hogy mennyire hajaz a Gyûrûk Ura-ra. Hisz annak az elõzménye így nem csoda. S ugyanott is játszódik kb. egy jó ideig, mint az 1. része a GYU trilógiának :D
- A Gollamos jelenet tényleg az egyik legjobb lett. Igazán jól álmodták a vászonra, a könyv híres jelenetét. Kezeket fel aki minden kérdésre tudta a választ? :)
- A színészek a régieket meg se kellene említeni Ian Mckellen, Andy Serkis, Cate Blanchett, Christopher Lee (90 évesen!) mind isteni, de az igazi aduásza a filmnek Martin Freeman, hisz õ volt az egyik új fõszereplõ és az egyetlen s igazi Bilbonak immár õt tekinthetjük, zseniálisan mutatta be nekünk ezt a karaktert. Armitage se rossz, de õ szerintem a 2-3. részben fogja a fénypontját járni. Sylvester Mccoy mint Radagast hozta ezt a fura és vicces, de egyben minden állat iránt segítõkész és erõs varázslót. Nekem egyedül Hugo Weaving kevéske játékidejû és átlagosabb szerepe fájt itt most.
- A történetvezetés egyszerû, max. 2 vonalon halad általában, de mindezek miatt is könnyen érthetõ bárkinek, de mindemellett megannyi mondanivaló is akad közben. (Bilbo karakterformálása, Thorin-é szintén, Gandalf veszélyérzete s tanácsa, amit a Fehér Tanács fele már kétkedve figyel, Gollam megsajnálása , a törpök konoksága, aranyláza, és túl nagy bosszúszomja ami visszaüthet, Gandalf kimondott tanulságai stb.) - A filmet sikerült a legjobb módon félbehagyni. Nem kaptunk egy Mátrix 2féle 'a sorozat folytatódik azonnal' szintet, érezhetõ egy kisebb utazás vége. (lelki + fizikai) - Nagyon bejöttek a hazaszeretetet és az otthon visszaszerzésének erõs akaratát bemutató képsorok és monológok. - S örvendek, hogy majd még kapok 20-25 percet a bõvített változatban. :) Elsõre nehezen tudtam a 3D és szinkron bakik miatt is és elgondolkozásaim okán, hogy erõs 4-est vagy 5-ös alá-t kapjon a film, így végsõ érdemjegye majd egy 2. 2D-s feliratos megtekintésnél bontakozhat ki.
85%

ui: Az öreg Bilbót most más szinkronizálta meg kellett szokni, de tûrhetõ volt. Remélem nem betegség az oka. A trailerben is még Makay Sándor volt.
10/10
Sonic8 2012 dec. 14. - 07:03:40 10/10
(487/1136)
Én egybõl nem 3D-ben néztem,nagyon eluntam a technikától és még fáradtabb leszek tõle fõleg 3 óra után.
Egyébként Peter teljesítette azt amit elvártak tõle.Jobbat csinált a könyvnél,valami eszméletlen nagy volt!A látvány 3D nélkül is lenyûgözõ volt no és a filmzene a folyamatosan szóló harsonával Áhh fantasztikus.A színészek Ian és Freeman hozták a formájukat az újabbak pedig felemelkedtek az õ szintjükre.Várom a folytatást! :D
Ja és 10/10
10/10
Jonny 2012 dec. 14. - 00:43:02 10/10
(486/1136)
Jól emlékszel, Beornal keveri össze.
10/10
szami777 2012 dec. 14. - 00:39:19 10/10
(485/1136)
Tom Francesco
Csak egyetlen kérdés.
Amit radagasttal kapcsolatban írtál, hogy egyenként kellett bemutatni neki a törpöket, meghogy milyen respectje volt....rég olvastam a babót, de te szerintem összekevered Beornnal, aki medvévé tudott átváltozni...persze csak ha jól emlékszem
9/10
msz9 2012 dec. 14. - 00:38:13 9/10
(484/1136)
Csak annyit, hogy nem a gyerekének kezdte el írni a történetet. Érettségit javított fizetés kiegészítésként, az egyik gyerek nem írt semmit egy oldalra, õ pedig fogta magát és elkezdte írni a történetet, amibõl végül a könyv lett. Nem is akarta kiadni, csak szûk körben írótársainak mutatta meg akik biztatták, hogy keressen meg vele egy kiadót.
Tom Francesco 2012 dec. 14. - 00:26:52
(483/1136)
Valószínûleg nem csak most fogok errõl írni, mert rengeteg gondolat kering bennem ezzel kapcsolatban.
A port.hu által írt kritikával abszolút nem értek egyet. Vagy a könyvet nem olvasta a kedves kritikus úr, vagy a filmet nem látta. Pedig a filmbõl elég jól idézett. Az állítással ellentétben nem követi a könyv cselekményét: sajnos túl sokat is hozzátesz Peter Jackson. Mert hogy lehetne eladni egy efféle filmet, ahol egy sárkány a legnagyobb ellenfél? Ismert, hogy Tolkien a gyermekének kezdte írni ezt a történetet. Eleve gyerekeknek készült. Egy mese. Ebbõl egy Gyûrûk Ura féle komoly filmet csinálni... bátor vállalkozás, fõleg annak tudatában, hogy azt már maga Tolkien se gyerekeknek szánta.
Mint megannyi embernek elõttem, nekem is kiverte a biztosítékot Radagast ábrázolása.

***SPOILER***
Mért kellett belõle egy begombázott, öreg, szerencsétlen idiótát csinálni? Õ volt a történet egyik legkomolyabb, mondhatni Smaug után a legfélelmetesebb teremtménye a könyvben, akinek a törpöket is csak egyenként lehetett bemutatni. És ez a fajankó a lefosott fejével? Mi történt Radagasttal? Túltekerték az elektrosokkot?
A másik gyomorforgató az Tölgyfapajzsos Thorin bénán megírt hálarebegése Bilbo felé. "Nem kellett volna elhoznunk Téged... Sose tévedtem ekkorát!" Aztán ölelés, arccsók, nyáladzás. Mi ez a szöveg? Az egész mozi egyként szisszent fel "De gagyi!" Ez még Tolkien gyermekded meséjében is komolyabb dramaturgiát kapott. Pedig a kisgyerek az utolsó, aki bedõl az ilyen csavarnak.
***SPOILER VÉGE***

Egyenlõre ennyi. Azért várom a következõt, mert kíváncsi vagyok, mi sül ki ebbõl. Sziasztok!
10/10
Jonny 2012 dec. 14. - 00:24:17 10/10
(482/1136)
Én is a WestEnd-ben néztem és ugyan ez volt a problémám, a 3D idõnként szétugtott gondolom a projektor hibájából.
10/10
szami777 2012 dec. 14. - 00:11:15 10/10
(481/1136)
Elolvastam a kritikákat a filmrõl és komolyan ledöbbentett...olyan baromságokba kötöttek bele, hogy az elképesztõ...."Gandalf ugyanolyan mint a gyûrûk urában?? nem mondod....ugyanaz a karakter édes Istenem...zenén meg minek változtatni,ha az remekül mûködött eddig is... azt meg, hogy három részbe szedik csak örülni tudok neki, mert rengetegen vannak a földön akiknek ez örömet jelent, hogy minél többet visszautazhatnak középföldére.... mért várt mindenki egy Gyûrûk Ura színvonalt....azt szinte lehetetlen elérni....a film igenis mûködik és soha de soha nem tudott senki ilyen minõségi elõzményt csinálni. Le a kalappal Peter Jackson elõtt.
***Spolier***
Azogot kihagyhatták volna nem is volt benne a filmben, csak függelékként a gyûrûk urában, de thorinnak semmi de semmi köze nem volt hozzá. A koboldkirállyal sajna nagyon mellényúlta és úgy néz ki mint valami Disney bohóc...
9/10
galmat 2012 dec. 14. - 00:09:59 9/10
(480/1136)
A 3D mindenkinek más élményt ad, mivel nem egyformán tudjuk érzékelni, van akinek jobban kelt térhatást a kép, van akinek kevésbé. Ez adottság kérdése. :) komolyabban nem értek hozzá, de ennyit tudok róla.
Viszont minõségében biztos, hogy nincs gond a 3D-vel, mert egyrészt a WETA Digital csinálta, akik a legjobbak a szakmában, másrészt a filmet RED kamerákkal forgatták már 3D-sen, azaz ez nem egy utólag tákolt 3D, mint pl Titánok Harca, vagy akár a mozikban reaktivált Star Wars 3D saga. Ami 2D-ben lett készítve, ott ki kell találni, hogy mit láthatott a másik szem, viszont amik eleve 3D-ben forgatnak, ott pontosan a két szem közötti távolságot állítják be a két kamera objektívnek, így rögzítik, mit lát az egyik és mit a másik szem. Amik így készülnek, sokkal inkább 3D-snek érzõdnek, a mélységérzet is pontosabb.
Alamusz 2012 dec. 13. - 23:56:40
(479/1136)
Sziasztok! Én is ma néztem meg a filmet...és gondoltam én is írok pár sort a látottakról.
Kezdjük ott, hogy pár napja én is olvastam a negatív kritikákat fölvonultató cikkeket a neten. Kissé elbizonytalanodtam, mert csak akkor szembesültem azzal a ténnyel, hogy ez a 170 perces film csak az elsõ rész lesz, majd a következõ években láthatjuk a maradék két részt. Mostanában kezdtem el olvasni A hobbitot, és tegnap pont odáig jutottam el, ameddig ez a rész földolgozza a könyvet. Tényleg filóztam, hogy vajon valóban az egész egy elnyújtott, vontatott, a könyvet szó szerint megjelenítõ film lesz? Megéri elmenni megnézni?
Hát megérte. :)
Ugyanis Tolkien A hobbitja tényleg nem hasonlítható össze a Gyûrûk Urával. Ez tényleg egy könnyedebb hangvételû mû, rövidebb is, és az adott rész (7. fejezet) elolvasásáig azon gondolkoztam, hogy ebbõl hogy tudtak egy majd' 3 órás, ráadásul 1. részt csinálni?
Aztán a film megnézése után kiderült: sok olyan eseményt is beleszõttek a filmben a történetbe, amik magában a könyvben nem szerepelnek, hanem más Tolkien írásokban olvashatóak. Ezt szerintem nagyon ügyesen oldották meg. Igaz, az elsõ 30-60 perc kicsit pangó volt, ráadásul én most láttam életemben másodjára 3D-s filmet (vidéki moziban néztük), és az elsõ élményembõl kiindulva kicsit félve vártam ezt a 2. alkalmat, de nagy pozitív csalódás volt. Az az elsõ fél óra, amíg kicsit lassú a felvezetés, nekem pont elég volt ahhoz, hogy hozzászokjon a szemem a 3D-hez.
Nekem nagyon tetszett a film: élvezhetõ, nem túl meglepõ fordulatokkal, szerintem jó színészekkel és zenékkel. Igaz, tényleg voltak benne olyan beszólások/jelenetek, amiket én is inkább kihagytam volna, mert kicsit erõltetettek voltak (lásd: Jonny hozzászólásában), de ezektõl eltekintve jó kis film, nálam 10/9.
Abban viszont biztos vagyok, hogy még egyszer meg fogom nézni, de akkor már eredeti nyelven, felirattal! Szinkronokkal semmi bajom nem volt végül is(Öreg Bilbó hangjával sem), de a daloknál sokkal jobban örültem volna az eredeti hangoknak.
Mr. D 2012 dec. 13. - 23:31:41
(478/1136)
Eleinte nekem iszonya furcsa volt a 48kép/mp. Beletelt egy kis idõbe, amíg hozzászokik az ember szeme. Az elején nagyon idegennek tûnt így ez az egész, ráadásul a 3D is mintha "nem tudná tartani a lépést". Lehet h ez csak a vetítõterem kapacitása miatt volt (a Westendben néztem), de a kép sokszor kicsit behomályosult. Ráadásul eleinte a szereplõk mozgása nagyon természetellenesnek tûnt. Kvázi, mintha gyorsított felvételben mozognának. Aztán idõvel, ahogy hozzászokik az ember, úgy tud egyre jobban elmerülni a fantasztikus látványban. Merthogy ez tényleg egy korszakalkotó látványvilág. A HFRnek hála a kép elképesztõen részletgazdag, tiszta, tûéles, és a térmélység valósággal húz. A legjobb 3D-s látványvilág, amit eddig láttam! Viszont a történet tartalmaz olyan elemeket, amelyeket nem igazán tudok hova tenni. A Gyûrûk Urához képes rendesen megszaporodtak az elnagyolt karakterek és a funkció nélküli lények. Utóbbinál számos ponton úgy éreztem, mintha Guillermo Del Toro végezte volna a designolás egy részét. A koboldok, és a piknikezõ trollok legalábbis egytõl egyik úgy néztek ki, mintha a Hellboyból származnának. Ami tetszett, hogy a fõszerepet ezúttal javarészt Gandalf kapta, és az õt zseniálisan életre keltõ Ian McKellen láthatóan még jobban élvezte a munkát, mint A Gyûrûk Urában. De pl. a barna mágus, jónéhány törp és a visszatérõ karakterek (Elrond, Galadriel, Saruman) csak mintha direkt az idõhúzás miatt kerültek volna bele a forgatókönyvbe. A látvány igazából mindenhol kihúzza a pácból a filmet, mert pl. a kõóriások bevétele is csak amolyan "na gyors pakoljunk ide is valami akadályt" alapon történt, de a kivitelezése retinába égõ, maradandó filmélmény. Összességében ismét egy olyan filmet kaptunk Peter Jacksontól, amire sokáig emlékezni fogunk, de sajnos akkor is végig ott motoszkált a fejemben, hogy tulajdonképpen miért is kellett ebbõl 3 filmet kisajtolni? Számos ponton ugyanis elõnyére vált volna a filmnek, ha húznak belõle. Egyelõre még nincs komolyabb ok az aggodalomra, ha a 2 folytatás is tartja ezt a színvonalat, akkor elégedettek lehetünk, de sajnos már számos film bebizonyította, hogy a felesleges idõhúzás a kasszáknak jót, a történetnek viszont rosszat tesz. Gondoljunk csak a Harry Potter 7/1-2 görcsösen beleerõszakolt töltelékjeleneteibe, hosszas egymásra bambulásaiba (Harry és Hermione táncol a sátorban...te jó ég!), vagy az Alkonyat 2 kritikán aluli záródarabjára! Azt meg szintén nem kívánom, hogy Jackson George Lucasszal fusson össze az anonim pénzfüggõk gyûlésén...
6/10
tarantinofan 2012 dec. 13. - 23:27:52 6/10
(477/1136)
Sziasztok!

SPOILER

Rég volt már hogy olvastam, és nem tiszta, ezért gondoltam, itt kérdezek rá. Szóval a könyv elsõ harmadában is ennyire mellékszereplõ bilbó? Úgyértem itt a film középsõ órájában teljesen el volt tûnve, és ha jól számoltam szinte egy szó sem hagyta el a száját (amikor a megyébõl völgyzugolyba tartanak). Ez mondjuk még akár logikus is lehetne, mivel nem minden hõs szokott már az elsõ harmadban kibontakozni. Szóval?

SPOILER VÉGE

Elõre is köszi!:)