Ezüstliliom 2012 aug. 26. - 22:18:44
(2082/5342)
Lehet, hogy Neked van igazad. De akkor jól tetteti.:)
Tegu 2012 aug. 26. - 22:16:58
(2081/5342)
Érdekes, én inkább szerepjátszásnak érzem ezt a tettetett derüt.
Ezüstliliom 2012 aug. 26. - 22:08:32 Előzmény Koczina Judit
(2080/5342)
Csodálom ezt a Hongot. Mosolyogva, derûsen fogad minden sorscsapást. Az elején bizalmatlan voltam vele szemben, de mostmár kezdem megszeretni.
offtopic
Ezüstliliom 2012 aug. 26. - 22:04:17 Előzmény csikosi
(2079/5342)
És mit válaszoltak?
offtopic
Ezüstliliom 2012 aug. 26. - 21:55:13 Előzmény taylor88
(2078/5342)
Nem panaszkodni akartam, csak megmutatni, hogy nincs igazad abban, hogy bárki le tudja tölteni a netrõl is a sorozatot.
Amúgy én is hasonló jókat kívánok Neked: az én hozzászólásom legyen a legnagyobb bajod.;)
rea1 2012 aug. 26. - 16:35:08 Előzmény Myst-Era
(2077/5342)
A királyné testvérének tényleg jó szinkront adtak,mikor nevet,olyan mintha maga az Ördög nevetne. :D Én meg azon mosolygok majd,amikor az ördögi testvér szembesül vele,hogy Guk-jong közbenjárásával lett meghiúsítva a nagy terve-- legalábbis remélem,mert még nem láttam a sorozatot.
Myst-Era 2012 aug. 26. - 15:32:34 Előzmény napraforgó
(2076/5342)
A Silláról én ezt pl. nem tudtam, de jobb késõn, mint soha :))

***SPOILER***
Haláláig tart a sorozat.
***SPOILER*** vége

Nem találtam olyan infót, hogy meghosszabbították volna a sorozatot. De persze a sok koreai nyelven íródott, Google által "érdekesen" fordított oldalt nem böngésztem át. :-)
Hogy miért ilyen vontatott az eleje? Sokat filoztam rajta... és egyetlen elgondolásom van. Talán a késõbb elért sikerei, és reformjai még nagyobb hatásúak ha láttatják mennyit szenvedett értük, mennyire nehezen ment, hogy bármit is elérjen.
Myst-Era 2012 aug. 26. - 15:24:21 Előzmény Tegu
(2075/5342)
Igen tudom, hogy szinte divat volt a nemesség körében akár kérkedni is a hódításaikkal kitartottjaikkal, hiszen annál nagyobb vagyont enged feltételezni, minél inkább szórja a pénzt, pl. kiszengekre.
(a Hwang Jin-yiben volt ez a téma, és elég jól megértettem belõle a kor felfogását)

Nekem az nem igazán tiszta, hogy a herceg tart-e ágyast. Eddig a sorozatokban valahogy az ágyasok a királyi család életében mindig akkor kerültek elõ amikor a "herceg" már király. Addig nem, és ezért nem volt egyértelmû. Hiszen Õk nem annyira a kiszeng-házba járnak, inkább ágyassá tesznek egy lányt - akár egy éjszakára is, azt hiszem ez meg anno a Palota ékkövében volt említve.
A királyi ágyasok is rangsorolva voltak, és minél magasabb rangot kapott valaki annál nagyobb lett a befolyása-hatalma is, fõként ha fiúval ajándékozta meg a királyt.

Li-cson és Cso-bi esete szerintem annyiban más, hogy míg a kiszengekhez járni a kor szokása, elfogadott és ha pörölt is érte otthon az asszony, sokat nem tehetett ellene, addig egy tisztességes hajadon lánnyal csalni a feleséged talán nem olyan "elfogadott"? Talán! De ez csak egy gondolat. Gõzöm sincs, hogy tényleg gondolkozhattak-e így.
Koczina Judit 2012 aug. 25. - 19:48:38
(2074/5342)
Nem is rossz ez a Hong-féle trágya-filozófia. Szó szerint tanítani kellene.
Gondolom a szinkronosban is így fordították, én most felirattal nézem, ill. nézném, mert az internetkapcsolat sokszor megakadályozza.
6/10
napraforgó 2012 aug. 25. - 19:18:18 6/10
(2073/5342)
Nem ismerem a sorozatot, nem tudom, hogy Jiszan életét egész a haláláig feldolgozza-e, vagy többé-kevésbé csak a trónra kerüléséig eltelõ idõt ábrázolja.
Megtudtuk ugye, hogy a Silla királyság ékkövében és eredetileg Tokmán megkoronázásáig tartó életútját akarták bemutatni és csak a siker miatt hosszabbították meg a sorozatot.

Lehet, hogy ez a sorozat is hasonló, a király ügyködését megtanulják a történelemkönyvekbõl, de a trónig vezetõ út már nem olyan közismert, illetõleg lehetõséget biztosít némi költõi szabadságra.

Én is lassúnak, vontatottnak éreztem a sorozat elejét, meg unalmasnak a herceg tétlen merengéseit, de lehet, hogy az alkotóknak épp ezen idõszakok bemutatása volt a célja.
Tegu 2012 aug. 25. - 19:16:02
(2072/5342)
El is akarja hivni tanácsadónak Yi San.
offtopic
zenepalota 2012 aug. 25. - 19:10:26
(2071/5342)
Amikor a 24. részt néztem ma, az jutott eszembe, hogy a koronaherceg újításai nem igazán nyerték el a tanácsadói tetszését, és a Festõ Akadémia vezetõjén kívül a többiek csak sormintának vannak körülötte.

Az idõs ember aki a vendéglõben a pártjára állt (nagy koponya :)))), Õ átlátja, és érti , hogy változtatásokra van szükség.
Tegu 2012 aug. 25. - 17:50:42
(2070/5342)
ja és még egy, már régen meg akartam jegyezni, az az öreg, Che je gong nevü miniszter, akit a király maga hivott vissza, hogy segitse Yi sant, csak óbégatni és jajongani tud, még egy épkézláb ötlete nem volt.
Tegu 2012 aug. 25. - 17:36:33
(2069/5342)
kieg: ugy értem, nem csak a király, hanem a nemesek és közemberek is kicsapongó életet is élhettek, társadalmilag elfogadott módon.
Érdekes módon a sorozatokban, fõleg, ha király-fõszereplõlány szerelmi szál is huzódik, kicsit elhanyagolják azt a tényt, amit a feljegyzésekben olvashatunk, hogy hány ágyasa volt a királynak.
:)
Valahol olvastam, hogy milyen kritériumok esetén volt lehetõsége a ffiaknak a válásra, az egyik pl. az asszony féltékenysége volt.
Tegu 2012 aug. 25. - 17:32:51
(2068/5342)
Igen, én is csak kibeszélem magamból, ami eszembe jut az epizódról:)
CSak hát mivel már elég sorozatot láttunk, lett volna más megoldás is arra, hogy gyakrabban találkozzanak, már ha akarja.

Ami az ágyasokat /és akár királynéket is/ illeti, igen, két okból voltak ágyasok, az utódlás biztositásául és természetesen politikai érdekekbõl, talán van egy harmadik is, élvezetbõl. Teljesen elfogadott dolog volt, hogy a férj elmegy a kiszengekhez, ilyen szempontból nem is értem a humorosnak szánt CSobi és Licson mester jelenetet, a kiszengekhez nem félt elmenni?
:))
Myst-Era 2012 aug. 25. - 17:15:42
(2067/5342)
Értem, értem. Nem vitába szállni akartam ám veled, csak ha már felmerült a téma... néha jó kiírni magamból a gondolatokat ;-)
Igen, ebben abszolút igazad van. Tehetne többet is, és legtöbbször akkor találkoznak, amikor Song-yeon a palotába van valami oknál fogva. De azért csak elment a festészeti verseny eredmény hirdetésére is, csak kerestette õket Szacsóval, mikor kisgyermekként elmenekültek hárman Dae-suval és Dal-hoval, csak kutató "hadjáratot" indított, amikor elrabolták. Szóval a maga módján tesz érte.

Mégsem mehet oda és mondhatja azt, hogy "gyere baby megõrülök érted". Ez most nagyon sarkított, de azt hiszem nyilvánvaló sokak számára, hogy a hercegnek bejön Song-yeon - és ezzel nem árulok el nagy titkot. A többit meg majd szépen sorban...mindennek eljön az ideje.

Ám egy kérdés, ha már ez szóba került...Jellemzõ volt, hogy egy hercegnek is vannak "ágyasai" vagy ez csak királyi kiváltság az utódlás és esetleg hatalmi összefonódások miatt? (nagy hatalmú családok támogatását biztosítani a maga oldalán házassággal)
Mert ez a kérdés, és most nem a film miatt hanem úgy általában - történelmileg - nem tiszta nekem.
Tegu 2012 aug. 25. - 16:10:30
(2066/5342)
Ezek felvetések, a jelenlegi epizódra érvényesek, s konkrétan erre a herceg giccses "te vagy a legjobb barátom" kijelentésére irtam, s tulajdonképp egyetértek annak megmagyarázásával, hogy miért nem, ezzel együtt annál többet tehetett volna a találkozásokért, mint hogy véletlenül összeakadjanak ,többnyire, amikor szegény Szongjong éppen a palotában kódorog.
Deszut is maga mellé vette, Hong-ot is, tehát valamennyi szabadkeze mégis csak van, na de ez egy képzelt történet, valójában még az sem nagyon bizonyitott, hogy mitõl olyan nagy barátok, azon kivül, hogy mondogatja, párszor találkoztak gyerekkorukban, semennyivel nem tett többet Szongjong érte, mint pl. a két kiemelt testõre:))
Ami a spoilert illeti, a feljegyzések alapján tudom, hogy mi történt, csak most a sorozat epizódjához akartam megjegyzést tenni:)
zisi 2012 aug. 25. - 16:03:34
(2065/5342)
Kedves csikosi! A private szó magyarul magánt jelent! Én nem vagyok angol, amerikai ezért általában magyarul íróm az adott szót!:)
Myst-Era 2012 aug. 25. - 15:55:40
(2064/5342)
A herceg jelenlegi hatalma, nem ér egy kalap sz@rt sem, lássuk be (elnézést a kifejezésért). Egyelõre korona herceg, akit pluszban a mindennapos támadások mellett még a nagyapja is megalázott azzal, hogy visszavette tõle a régensi pozíciót. Az sajnos mellékes, hogy nem megalázásból hanem megelõzésképpen cselekedett. Amíg a hercegnek nem lesz egy nagyobb támogatói köre, addig nem is fog tudni olyan önkényesen cselekedni mint a királynõ - aki élvez egy bizonyos hatalmat már csak annak jogán is, hogy a király felesége, másrészrõl a pedigréje sem lehet rossz, és egy egész párt van a háta mögött, vagy HwaWan, aki a király lány, egy elég önfejû teremtés, lásd az elsõ részekben is abszolút férfi társaságban mozgott, utcai harcokra járt, nem tipikus meghunyászkodó NÕ, illetve a király kedvenc lány.
Mit tehetne érte? kiharcolta neki, hogy nõként festészetet tanulhasson. Sztem ez sem kevés, ahhoz képest, hogy nulla támogatottsággal ért el egy reformot.
Amíg az anyja azt erõlteti, hogy a királynak a feleségétõl szülessen utódja még nem kerül képbe az "ágyas".
SPOILEREZNI a témában nem szeretnék.

Ennek a filmnek vagy egyetlen egy nagy hátránya. El van nyújtva az eleje mint a rétestészta. Amíg csak herceg, amíg csak baszogatják, amíg olyan mint egy tehetetlen báb.
Amit királyi uralkodása alatt elért, márpedig nem kevés, azt meg besûrítettek a sorozat "végébe". Nem mintha akkor majd nem érnék támadások.

Ez az én okfejtésem, nem feltétlenül van így, nem biztos, hogy helyesen látom :-)

"jesszus, milyen lehet akkor a kapcsolata a nem legjobb barátaival" :-DDD nem tudom, de a kérdés nem rossz!
Tegu 2012 aug. 25. - 15:24:32
(2063/5342)
Hát, azért ennél többet is tehetne, s nem is arról van szó, hogy visszafogja magát, egyszerüen eszébe sem jut, hogy másképp is kapcsolatban állhatnának, a királyné lazán beültette kérdés nélkül a testvérét egy zsiros állásba, a hercegnõ anélkül, hogy bárkivel megbeszélte volna, oda akarja venni maga mellé udvarhölgynek, szóval azért lehet tenni, ha pedig nem csak a "legjobb barátjáról" van szó /jesszus, milyen lehet akkor a kapcsolata a nem legjobb barátaival/ akkor ágyasként is magához emelhette volna pl, elõfordult már ilyesmi más sorozatokban.

Bár tényleg érdekel, mi a terve a hercegnõnek, Hwawannak.