Téma: A Passió

offtopic
_Enzooka_ 2011 jún. 27. - 02:39:57
(877/1097)
a mondanivalód lényege végén van: index.hu/bulvar ..az.. bulvár.
offtopic
lilahagyma 2011 jún. 27. - 00:39:48
(876/1097)
"Halál? Sehol."
"itt nem megkínoznak valakit, hanem valaki megkínoztatja önönmagát."
"Btw, hogyan "csábítasz és kísértesz" valakit, aki MINDENHATÓ, és mindennek ura (azaz tulajdonosa)? Egyszerûen nem látom be hogy itt bármiféle valós feszültség tombolna."

Amiket írsz, azok egy hívõ szavai. Csak egy hívõ gondolhatja azt, hogy Jézus nem halt meg, hogy neki nem fájt, vagy nem úgy fájt a kínzás, mint akárki másnak. Sõt: mivel Isten, így hát kísérteni sem lehetett.
Egyébként abban igazad van, hogy Jézus szenvedéstörténete tulajdonképpen nem túl kirívó. Ennél sokkal undorítóbb dolgokat is kitaláltak már az emberiség történelme folyamán, sajnos. Sõt: vannak olyan betegségek is, amelyek összességében sokkal több fizikai vagy lelki kínnal járnak, mint a keresztrefeszítés. Például ennek a srácnak is nagy szívás az élet: http://www.youtube.com/watch?v=Gc4HGQHgeFE – és vég nélkül lehetne sorolhatni a testi-lelki nyomor iszonyatos példáit, amik emberek egész életét végtelen fájdalomra ítélik.
Jézus például egy szép családba született, szeretõ szülõkhöz, akik a kornak megfelelõ normális életszínvonalon éltek, Jézusnak is saját háza volt (annak a tetejét bontották meg, amikor a bénát leengedték hozzá). Egészséges és tápláló ételeket evett, nem éhezett, nem volt beteg, nem kínozták az iskoláztatással, nem volt segédmunkás egy futószalag mellett, nem volt kellett lélektelen munkát végeznie egy irodában, nem gyötörték a fõnökei, rengetegen tisztelték stb. Tökéletes testi-lelki egyészségben élt. A legtöbb embernek több gyötrõdés jut, mint neki.
Szerintem ebbõl a szemszögbõl nem is lehet megérteni a történetét.
Jézusban az a különös, hogy azt mondta: õ az Isten. Tehát önmagában az fura, hogy az Isten egy darab spermiummá változik; aztán mint bûnös meghal – ez nem olyasmi, ami az Isten fogalmából logikusan következne. Hiszen
- az Isten nem teremtmény,
- az Isten nem bûnös,
- az Isten nem hal meg,
- ha Isten egy, akkor nem lehet belõle egyszerre több,
- és van még egy dolog, amit elvileg az Isten nem tehet, mégis megtesz, de az most nem tartozik ide.
Jézus története tehát nem egy ponton ellenkezik a józan ésszel, hanem mindenben. És az a legfurább, hogy úgy mond ellent a logikának, hogy közben be is tartja azt. Jézus története rendkívül logikus.
De hogy a szenvedésre vonatkozó kérdésre térjek: ugyan miért szenvedett volna még ennél is többet? Fizikailag lehetetlen, hogy annyit szenvedjen, ami minden egyes ember szenvedését felülmúlja, mert akkor például eleve meg sem születhetett volna, hiszen sokmillió emberpalántát már az anyaméhben megölnek, vagy valami miatt már ott elpusztul. Ha azt is átéli, akkor meg sem születhet; ha megszületik, akkor máris kevesebbet szenved azoknál, akik még az élet esélyét sem kapták meg. És így tövább…ha a koraszülöttek, a születési rendellenességekben meghaltak stb. szenvedsét is át kellett volna élnie, akkor ugyebár állandóan, minden egyes pillanatban meg kellett volna halnia….és ez így a végtelenségig folytatható, ennek a logikának gyakorlatilag semmi értelme.
Jézus halálának más jelentõsége van. Szerintem a legfontosabb jelentése az, hogy az Isten azt mondta: Igen, ez a világ énmiattam ilyen, amilyen, hiszen én teremtettem ilyenre. Vállalom érte a felelõsséget. Ha valaki elhiszi, hogy én vagyok az, aki kész vállalni és képes vállalni a felelõsséget a világért, az azt jelenti, hogy engem Istennek tart, elfogadja, hogy nem lehet olyan, mint én (a paradicsomban ugyanis ez volt a kísértés: olyanok lesztek, mint az Isten). Aki nem fogadja el, az ugyanúgy viseli a tettei súlyát, mint én. Ugyanakkor, aki hisz nekem, az maga is képessé válik a felelõsségvállalásra; aki nem hisz, az nem.
Jézusnak volt egy nagyon fontos mondata a Getsemáné-kertben, amikor keresték a római katonák. Azt mondta: Én vagyok. Tulajdonképpen ezt jelenti az ószövetségi Jehova név: "Vagyok, aki vagyok. Mondd nekik, hogy a vagyok küldött hozzájuk." (amikor Mózes megkérdezte a csipkebokornál, hogy kivel beszél).
Én vagyok – ezt mondja az Isten. Ennek ellentéte az ember, amikor azt mondja: Nem én voltam. Én nem csináltam semmit, vagy ha igen, annak az az oka, hogy a másik jól felidegesített; vagy csak azért csináltam, mert a másik mondta, hogy tegyem. Nem én vagyok a felelõs. Én csak egy senki vagyok, hagyjanak békén.

Amúgy meg: http://index.hu/bulvar/2011/05/04/keresztre_feszitett_keresztenyt_talaltak_egy_del-koreai_kobanyaban/
offtopic
gabriella_ 2011 jún. 26. - 22:37:00
(875/1097)
Üdvözletem! :D

Nos, az a nagy helyzet, hogy a kanonizálásról meg van a véleményem, meg a nagy pénzintézetrõl ( = egyház) is...

DE Jézussal, a személyével kapcsolatban, hogy mi mennyire fájt, na, arról nem fogok vitatkozni - ahogy azt már az elõzõ hozzászólásomban kifejtettem, nem csupán fizikai fájdalomról szólt, arról a legkevésbé. Egész egyszerûen nevetséges és tökéletesen felesleges részemrõl eme vita, így több szót nem is vesztegetek rá.

További kellemes estét!

Ámen! :D
agarik 2011 jún. 26. - 22:23:33
(874/1097)
Bocsi, de János evangéliumán kívül a másik három KANONIZÁLT evangélium szerint NEM Jézus vitte a keresztjét (és persze csak a keresztfáról beszélünk, nem a teljes keresztrõl).

És ha már, akkor: Lukács evangéliuma szerint Jézust EGYÁLTALÁN NEM kínozták meg (az egy keresztreszögelést leszámítva, aminél megintcsak nem "szenvedett" annyit mint egy akkoriban átlagosan keresztrefeszített, akik általában túlélték az elsõ napot, aminek végén eltörték a lábszárcsontjukat hogy gyorsabban haljanak meg).
agarik 2011 jún. 26. - 22:18:19
(873/1097)
Én pedig csak azt mondtam, hogy itt nem megkínoznak valakit, hanem valaki megkínoztatja önönmagát.

Btw, hogyan "csábítasz és kísértesz" valakit, aki MINDENHATÓ, és mindennek ura (azaz tulajdonosa)? (Vagy akárcsak nevezett illetõ közvetlen örököse.) Egyszerûen nem látom be hogy itt bármiféle valós feszültség tombolna.

Jézus amúgy (most tekintsünk el tõle hogy cseppet sem valóságosabb mint Holle Anyó) "életében" lopott, háborúra uszított és tömeggyilkosságot rendelt el - mi több sajátkezûleg hajtott egyet-kettõt végre.
Továbbá eszement öngyilkosszektát alapított, propagálta a rabszolgaságot, orrba-szájba káromkodott, és téves tudományos információkat terjesztett.
Ha ez neked a "bárcsak olyan lehetnék", akkor félek tõled.
gabriella_ 2011 jún. 26. - 21:41:14
(872/1097)
"Ennek még Anakin sem tudott ellen állni, õ is át állt a sötét oldalra, pedig a Jedivel van az erõ."

:D :D :D

Mindenesetre jól szólottál! :)
Valóban ferdít a Vatikán rettentõ sok dologban, de jelen estben, ha arról beszélünk, hogy ki csinálná végig - úgy, ahogy mondod - ezt a lelkileg és fizikailag egyaránt megviselõ menetet...
Jön itt mindenféle zagyvasággal igen mûvelt fórumos társunk, hogy máshol önszántukból feszíttetik meg magukat az emberek, mert fel sem fogja, hogy 2000 éve ott és abban a kontextusban, abban a lelkiállapotban, abban a meghurcoltatásban, megaláztatásban, amikor a saját kivégzésedre ártatlanul cipeled a keresztedet úgy, ahogy azt csak bûnözõkkel, gyilkosokkal tették, az valahogy nem ugyanaz, mint amirõl õ hadovál...
8/10
Sasha Wins 2011 jún. 26. - 21:07:21 8/10 Előzmény agarik
(871/1097)
Mint filmre értettem, hogy durva. Vannak még ilyen durva filmek, pl a Kutyaszorítóban amikor a rendõr csávónak azt mondja: "Nekem mindegy,hogy mit mondasz, így is úgy is megkínozlak" És levágta a fülét. Sin City, mikor a csajnak lerágta tövig az ujját. Bár kinek mi a durva. De én ezeket szeretem, mikor lemennek a dolgok teljesen mélyre. Az ilyen sablon, meg lehet nekem bármi ha nem jön át akkor nem érint. Nem hat meg annyira, ha levágnak egy fejet egy horrorban, ha a film nem jön át. De a Passióba pont bele illet minden, mondom ettõl még lehet nem úgy volt, és vannak ettõl is jobb filmek, de ez jó volt akkor is.
Az életrõl kifejtett álláspontod nem érdekel, mert lehet akárki akárki, amikor oda kell állni, akkor el jár mindenkinek a szája. Fõleg ilyen dolgok után,közbe. Ezt senki nem csinálta volna végig, könyörgés, sírás rívás nélkül, még akkor se, ha utána tudja hogy élni fog. A szenvedést túl kell élni lelkileg, és akkor még nem haltál meg. Jézusról alkotott álláspontodat is vagy el hiszem vagy nem, de igazából olyan volt amilyen, kit érdekel, a filmben végig csinálta amit kellett, csináld végig utána. De, de, de.
Ha már itt tartunk, akkor voltak ott dolgok, a Scorsese-s filmben. Nem csak annyi volt, hogy meghalok a kereszten, és csá. Csábítás, ámítás, ígérgetés, ehhez is erõ kell, hogy ellen tudj állni. Sõt, néha még nagyobb mint a fizikai fájdalom elviselésére. Ennek még Anakin sem tudott ellen állni, õ is át állt a sötét oldalra, pedig a Jedivel van az erõ. Egy szó mint száz, amiket hall az ember Jézusról, meg amiket lát, még akkor is ha sokan sokféleképpen alakítják a maguk szája íze szerint(Vatikán), de akkor is Jézusnál tisztább és jobb ember nem igen volt, és nem is lesz. Komolyan mondom, bárcsak olyan lehetnék. Meghalnák a kereszten, csak hogy kiszabaduljak ebbõl a sok szarból amit világnak és társadalomnak hívnak.
agarik 2011 jún. 25. - 23:55:41
(870/1097)
Nem hiányzik. Vmi országban vannak akik évente felszögeltetik magukat keresztre (már többet szenvednek mint Jesszum-pepi).
offtopic
agarik 2011 jún. 25. - 23:54:18
(869/1097)
Jah. Nem bírom a sületlen zagyvaságot.
offtopic
_Enzooka_ 2011 jún. 25. - 21:07:29
(868/1097)
Szerintem ez nem is hülyeség. Ez a szolgáltatás hiányzik. Nincs ilyen, pedig hányan szeretnének szenvedni. Hétfõn kereshetnénk befektetõket, mert ez tuti kasza.
offtopic
gabriella_ 2011 jún. 25. - 20:37:18
(867/1097)
Igen, ezt benézted.. :)), de helyette agarik fórumtársunk nyomán elindulva hirdethetnének wellness szállodák "Passió" hosszú hétvégéket bõrélénkítõ ostorozással, valamint a bõr rugalmasságának növelése, a méreganyagoktól való megszabadulás jegyében izzasztó keresztcipelést 60 fokos dõlésszögû futópadon. A tápanyagbevitelt - és a szomjoltásra egyaránt alkalmas - ecetes textília nyalogatása maximálisan biztosítja. A program az akupunktúrás kezeléssel (százas szögekkel) zárul.

Jelige: "Pihenjen és regenerálódjon Ön is az évezredes hagyományokkal - csak úgy, mint Jézus!"

Na, ja...
offtopic
_Enzooka_ 2011 jún. 25. - 20:19:03
(866/1097)
jah,.. ezt benéztem.. bocs
offtopic
_Enzooka_ 2011 jún. 25. - 20:17:53
(865/1097)
Jézus ledarál! El is képzeltem pólófeliratként. :)))
gabriella_ 2011 jún. 25. - 20:13:02
(864/1097)
"Herr Jézus, hiszen Jézus SEMMIT nem veszthetett. Most komolyan, szenvedés? Talán. Halál? Sehol."

Az ember, aki beszólt Jézusnak! Váááááááááááá! XD XD XD

Vigyázz, ne kötekedj vele, õ A megmondóember! Jézusnak is az arcába tolná a frankót, téged meg egyenesen ledarál, ha nem hagyod békén! XD XD
agarik 2011 jún. 25. - 19:19:32 Előzmény Sasha Wins
(863/1097)
Hahh! Minden önfejû gyökér képes mártír lenni, méginkább mint Herr Jézus, hiszen Jézus SEMMIT nem veszthetett. Most komolyan, szenvedés? Talán. Halál? Sehol. Mire "valljak be mindent" ha abban a megalomán hitben élek hogy én vagyok a Világegyetem ura, aki ezt az egészet saját magának rendezte meg mazohista módon, továbbá nem veszhetek semmit, és egy viszonylag gyors és alig fájdalmas procedúrán kell átmennem (még ha a filmhez használt János-evangéiumot is vesszük alapul; összehasonlítva egy rendes kínzással - amit pl. az inkvizíció kamráiban élhetett át a delikvens)? He?
8/10
Sasha Wins 2011 jún. 25. - 17:00:18 8/10
(862/1097)
Az biztos, hogy ennek a filmnek ereje van. Lesújt, feldarabol, elgondolkoztat. Szétvág. Csak úgy cikáznak az érzelmek az emberben. Semmi derû, csak a könyörtelen valóság. Ami alól nem lehet kibújni. Hogy így volt, vagy nem, az nem az én dolgom eldönteni, de mint film is végig ezt a mocskos kíméletlen valóságot zúdítja rád, csak megy megy és ütik vágják, amire csak rátesz egy lapáttal, hogy kirõl is van szó. Hmm, eszembe is jutott, hogy mától jó leszek, csak én és a természet, de sajnálattal kellett szembesülnöm a ténnyel, hogy ma már akárhol is vagy, kordákhoz vagy kötve, pl muszáj bankkártya ha dolgozni akarsz. Akaratlanul is sajnálat önti el az embert a film közben, a rettenetes dolgok láttán, de ami tény az tény, az ilyen fokú elfordulást és a legvégsõkig való elmenést, a csak a saját fejem után való menést, legyen az bármilyen tiszta és igaz, csak Jézus tudta megtenni. Mert tudta, hogy neki ez a dolga, meghalni a kereszten. Tudta, hogy utána feltámad, de akkor is a szenvedést ki kellett állni, de az mégse olyan mintha tényleg vége lenne az életnek. Szóval a legtöbb ember már rég mindent bevallót volna, és esedezett volna, de õ nem. Szép. Tiszteletre méltó. Nem tudom, hogy a Krisztus utolsó megkísértése jobb e ennél, nekem ez jobban átjött, de abban meg más a jó. Majd az idõ ahogy telik és dolgozom magamban felfelé a két filmet eldönti.
kocamama 2011 máj. 19. - 15:52:15 Előzmény tóbiás111
(861/1097)
Igazad van, fogyasztói tömegfilm. Scorsese mögött elbújhat.
agarik 2011 máj. 18. - 21:20:51
(860/1097)
Mortal Kombat!
spinabifida79 2011 máj. 18. - 17:50:34
(859/1097)
Gratulálok! Sikerült megragadnod a lényeget. Ilyen fiatalon keveseknek sikerült.
10/10
cperger 2011 máj. 18. - 17:16:15 10/10
(858/1097)
Ez egy remek film,melyben talán túlontúl sok vér van,például a két órás film alatt Krisztusból annyi folyik ki,amennyit másfél év alatt sem gyûjt az Országos Vérellátó.