Téma: A rém

igaz 2008 szept. 10. - 10:27:48 Előzmény gregorio k.
(166/286)
Trencsényi-Waldapfel egy hû pártkatona volt azért pöngette ki ilyen optimistán a sorokat. Szophoklész sötétebb tónusban látta a világot. Az ember megöli az apját, feleségül veszi az anyját; ez tényleg szép, de szörnyûségesnek nevezi a gyáva többség.
bourne 2008 szept. 09. - 14:52:31
(165/286)
ütõs egy film ...

spoiler

és annyira de annyira akartam, h CR ne árulja el a telefonban CT-t h csak no ... és mégis megtette ... :(((((
gregorio k. 2008 szept. 01. - 17:53:54 Előzmény Jozefa
(164/286)
köszi! én arra számítottam, hogy egyértelmû "félrefordítás" lesz. olyan, mint pl.: Mózesnek azért vannak szarvai Michelangelo szobrán, mert (ha jól tudom) a héber 'fény' és 'szarv' szavak hasonlóak.
10/10
barbara_91 2008 aug. 17. - 11:25:50 10/10
(163/286)
Teljesen igazad van. De a romákról alkotott véleményem, tapasztalatokból fakad.
10/10
offtopic
barbara_91 2008 aug. 12. - 18:22:47 10/10
(162/286)
Aki még nem látta volna ezt a filmet, az nézze meg. Aztán írja le ide a váleményét róla. :) Érdemes megnézni. Elgondolkottató egy film, az biztos. :D
offtopic
Humpy 2008 aug. 11. - 11:21:06
(161/286)
Lehet h egy kicsit szórakoztam itt, azért írtam másról is. Pl. Böjte Csabáról, azoknak, akiknek már elegük van 'A rém'-bõl. És mit ad isten, ma lesz az 'Utazás egy szerzetessel' dok film Böjte Csaba ferences rendi szrzetesrõl. Nézni fogom.
10/10
offtopic
Heathcliff 2008 aug. 09. - 14:02:03 10/10
(160/286)
Oxi, én is örülök, ha megérte :)
A Mátrixról szóló keresztény link meg képzelem, milyen lehetett....:D Sûrûn emlegethették benne a sátánt és ördögeit, jajjjj...:D (Nem kell bemutatni, ismerem ezt a stílt...:))
10/10
offtopic
Heathcliff 2008 aug. 09. - 12:59:31 10/10
(159/286)
Kedves csillagvirág, a "hitvitánk" azt hiszem, ezennel véget ért :) Nagyon érdekes és élvezetes volt, még ha nem is jutottunk vele sehová..:)
A Mátrix sok mindenben elgondolkodtatott. De mivel kifejezetten vonzónak találom a nálam okosabb embereket, ezért élvezet volt olvasgatni, profi filozófusok mire mentek a filmmel. Szóval: jó, ha én is gondolkodom; de jó mások véleményét is meghallgatni valamirõl. Mint pl. a tiédet.:)
A fórumozásnak is ez a lényege: mindenki leírhatja a saját véleményét, és elolvashatja a másokét.
10/10
offtopic
Heathcliff 2008 aug. 09. - 12:44:14 10/10
(158/286)
Szia, egyetértek veled, csillagvirágot tényleg élvezet olvasni. Engem nagyon emlékeztet valakire a stílusa, (aki profi, tehát írásból él), dehát ehhez nyilván semmi közöm...
A Négybalkezest Hollywoodban is feldolgozták, Három szökevény címmel, Nick Nolte fõszereplésével. Majdnem ugyanolyan jó, legalábbis Nick Nolte tartja az iramot Dep-val :) (És ennek aztán már semmi köze ide, nekem Nick Nolte leginkább az Éj anyánkban tetszett. Az nem vígjáték, viszont nagyon mélyen belemar a lélekbe...)Hát, látod, én csak másokat ajánlok....:) Igazad van, ha olvasgatni akarsz ezen a fórumon, akkor kreatív, eredeti írót keress...És tényleg csillagvirág a legjobb, szerintem is.:)
offtopic
Humpy 2008 aug. 09. - 09:08:59
(157/286)
Kedves Heathcliff, személy szerint semmilyen bûntudatot nem keltettél bennem. A bûntudat is valami, amirõl nem szeretnék értekezni, se itt, se más fórumokon. Ha ilyen tényleg létezik, és miért ne, akkor az a legszemélyesebb és érinthetetlen.

Tényleg, ne legyél mumus. A hitedért tisztellek, de a hsz-aidat a terjedelmük, híres emberek és izmusok gyakori megemlítése miatt nem mindig vagyok képes végigolvasni. Talán bennem van a hiba. Érdekes emberek gondolatai, írásai érdekelnek, azonban az 'izmusok' teljesen hidegen hagynak, mint mesterséges kreációk. Aki mindig a saját hangján szól, pl. csillagvirág, és sokan mások, azokra jobban odafigyelek, mint arra akibõl az Isten 'szól 'vagy aki a keresztény egyház hivatalos nézeteit hangoztatja. Nagyon bízom benne, hogy ezt nem érted félre!!

És köszi a tippet. A 'Négybalkezes'-t égre-földre keresem. Ha Heathcliff ajánlja, akkor nem lehet rossz. :)
10/10
offtopic
Heathcliff 2008 aug. 09. - 02:02:13 10/10
(156/286)
Hát igen, egyetértek...:)
10/10
offtopic
Heathcliff 2008 aug. 09. - 02:01:11 10/10
(155/286)
"már miért lenne bûn bármi is? miért??? azt nem isten teremtette akkor? én ezt nem értem."
Csillagvirág, ha te még soha nem érezted bárki viselkedését helytelennek, valóban nem létezik bûn. De szerinted mégis miért zárnak egyes embereket börtönbe, pl. Karadzicot, ha a srebrenicai mészárlás nem volt bûn????
"fõleg attól megyek falnak, amikor valaki bosszúálló istenrõl beszél. ezt hogy a francos frászkarikába lehet összeegyeztetni istennel? a bosszúállást? ehhh..."
Ezt nem én mondtam; máshonnan lehetnek ilyen emlékeid. Szó esik a Bibliában arról, hogy ne álljunk bosszút magunkért; azt hagyjuk Istenre. Isten viszont KÖNYÖRÜLETES és KEGYELMES: bosszúálló Istenrõl nem tudom, ki mesélt neked. Talán Don Corleone...:):P
"neked is szépen el lett ültetve a lelkedben a bûntudat, hogy frankón lehessen irányítani. ezzel jutott hatalomra az egyház. félelemmel olyan szinten lehet terelni az embereket, hogy valami döbbenet. körül kell nézni a világban."
Tökéletesen egyetértek veled abban, hogy a bûntudat a leghatásosabb manipuláló és leigázó fegyver. És hogy ezt rengeteg mocskos és aljas dologra fel lehet használni. Nem véletlen, hogy kurva és/vagy leszbi 100%-ban olyanokból lesz, akiket megerõszakoltak, ugyebár, csakhogy visszautaljak "A rém" filmre...Szerintem az egész patriarchális rendszernek, a nõk leigázásának, kizsákmányolásának egyik eszköze volt, hogy a még szinte gyereklányokat férjhez adták, belsõ vágy nélkül, gyakorlatilag tömegesen rontották meg õket, idõ elõtt. És az emiatt kialakuló szégyenérzet, bûntudat máris megkönnyítette, hogy a nõket "asszonyállatként", alacsonyabbrendûként leigázzák...De más téma: ha most megnemmondomkik fasiszta, antiszemita tömegekkel riogatnak, ezzel olyan mértékû szégyenérzetet, bûntudatot gerjesztenek, ami nagyon sokakat szolgai alárendelõdésre késztet...Jajjjj, én nem vagyok fasiszta, engedelmes jókislány/jófiú vagyok....
De tõled is megkérdezném, mivel keltettem benned bûntudatot; mert igazán nem szeretnék...
Az irányításról pedig: saját magamat sem tudom irányítani, nemhogy más tudna...Aki ismer, inkább lázadónak és kívülállónak tart, aki nem akar beállni a sorba....ez nem jó, de így van.
"engem a buddhista eszmék még egyszer nem félemlítettek meg."
Pedig Buddha nem mondott le a karma törvényérõl; ami azt jelenti, hogy az életünk cselekedetei alapján kapunk jutalmat vagy büntetést. Ez csak annyiban különbözik a nyugati vallásos elképzelésektõl, hogy a karma-tan szerint senkitõl, soha nem fogod konkrétan megtudni, mit tettél jól és mit rosszul; milyen tettednek pontosan mi lett a következménye, jutalma vagy büntetése; nem tudod, miért kapsz most jutalmat vagy büntetést, és a következõ reinkarnációdban miért fognak jutalmazni vagy büntetni. Ez engem leginkább a kommunista idõkre emlékeztet, amikor mindenki cidrizett, mert soha nem tudhatta, mikor és mivel fogják megvádolni, megbüntetni; mert általa nem ismert vádakat vágtak a fejéhez. Szóval ez annyira kaotikus, kiszámíthatatlan, hogy igazán bámulatos, hogy neked mindez megnyugtatóbb, mintha a szabályok olyan világosan le lennének írva, mint a Bibliában...Csak arra tudok gondolni, hogy mindezt még sohasem gondoltad át, és a buddhizmusból csak azt mazsoláztad ki, ami MEGNYUGTATÓ. De ezzel az eredeti tanítást szétcincálod, tönkreteszed. Persze nem te, hanem az ún. New Age mozgalom általában, amelyik azt hiszi, hogy a szellemi tanításokból igény szerint lehet válogatni, mint egy svédasztalnál...De ezek koherens tanrendszerek, amiket vagy teljesen elfogadsz, vagy sehogy. A keleti emberek nem véletlenül igyekszenek minél hamarabb kiszakadni a reinkarnációból; számukra ez rosszabb, félelmetesebb lehetõség, mint ahogyan a nyugatiak hajlandók tudomásul venni. Talán emlékszel a Kis Buddha indító történetére: én 50x voltam kecske, te pedig most leszel...A nyugati emberek szemében a reinkarnáció arra jó, hogy elfeledtesse a transzcendens számonkérhetõséget, és nem hajlandóak felfogni, hogy a transzcendens számonkérés a reinkarnáció tanításában ugyanúgy benne van... (És a buddhizmus is ismeri a pokol, menny fogalmát, egyébként...Csak ott a mennybe került, istenné vált lelkek is egy idõ után a pokol legmélyén találják magukat, mert a kerék forog...)
"soha nem keltettek bennem bûntudatot. ezek is mind illúziók, amiket az ego talált ki, hogy nehogy szabadon élhessük az életünket. hogy a vendég lehessen az úr a háznál. holott az ego egy eszköz. eszköze annak, hogy a földi életet megtapasztalhassuk. errõl is szól a mátrix: a lélek és az ego, az ember és a gépek küzdelmérõl."
A Mátrixot imádom!!!!!!!!!!Az egyik kedvencem (az elsõ, de a második se rossz, viszont a harmadik néha már nagyon gáz). Ha szereted, ajánlom figyelmedbe a Mátrix filozófiája c. könyvet: abból aztán kiderül, mi mindenrõl is szól a Mátrix....:):):)
10/10
offtopic
Heathcliff 2008 aug. 09. - 00:57:02 10/10 Előzmény Humpy
(154/286)
Kedves Humpy,ha nem gond, priv-ban áruld el, mivel keltettem benned bûntudatot, merthogy nem volt célom, az biztos. Ha elmondanád, számomra tanulságos volna, hogy ne ijesztgessek másokat, mert hát nem szeretnék mumus lenni..
offtopic
Humpy 2008 aug. 08. - 07:52:53
(153/286)
Röviden. Gyarlóságom és bûnösségem senki emberfia ne emlegesse, mert nem tudható, hogy melyikünk a bûnösebb. És ehhez Istent megidézni a még nagyobb bûntudatért, számomra elfogadhatatlan.
Ha Te is egyetértesz azzal, hogy "Ki miben hisz, az annyira személyes és szent" akkor nem tehetünk mást, mint hogy elfogadjuk egymás hitét.
10/10
offtopic
Heathcliff 2008 aug. 08. - 02:23:16 10/10
(152/286)
Még az önsanyargatásról, aszkétizmusról annyit: Augustinus emelte be a katolikus vallásba, Platón tanai révén, aki a test és a lélek DUALITÁSÁT tanította. Platón egyiptomi papoktól vette, azok káldeus mágusoktól - végül is jellegzetesen KELETI gondolkodásmód; aszkétizmus ott van, ahol jelen van a test és lélek DUALITÁSA, tehát az a gondolat, hogy a LÉLEK A TESTTÕL FÜGGETLENÜL LÉTEZIK (ÉS VÁNDOROL...)
A Bibliában ilyesmi nincs; ott az eszkatológia szerint a feltámadáskor TESTBEN támadnak fel a halottak; a test és lélek nem ellenségei egymásnak...Tehát az aszkéta élet a zsidókeresztény szent iratoktól idegen tanítás; platonikus torzulás...
Az erõszak pedig a világ buddhista területein UGYANOLYAN gyilkos és mocskos, mint itt: pl. a buddhista Kambodzsában, és nem is sorolom tovább: ott is vadállatiasan kegyetlenek az emberek....:( :( :(
10/10
offtopic
Heathcliff 2008 aug. 08. - 02:08:12 10/10 Előzmény Humpy
(151/286)
Kedves Humpy, a Pofa be! - valóban nagyon édi módon idétlen film :):):) Persze nekem a Négybalkezes is nagyon tetszett, amiben D. a zord nehézfiú.
"Csak részben tudlak követni."
Sajnos én is...
"Viszont nekem is vannak tapasztalataim az erõszakos hittérítésrõl."
:) Hát, ennek az ideje talán már elmúlt pár száz éve...
"A legrosszabb amikor emberek esnek ennek áldozatul nagy számban: pl. 'A misszió' c. film nagyon árnyalt képet fest errõl. (Ha jól emlékszem, Neked is tetszett.)"
Nem, ott nem volt szó erõszakos hittérítésrõl; hanem erõszakos poltikai harcról, ami a jezsuita-indián missziókat ledarálta (sajnos ez valódi történet; kicsit ugyan véresebbre vették a végét, de sajnos valóban erõszakkal számolták fel a missziókat...:(:()
"Amikor engem közelítenek meg a 'Na, most vallj színt vallási, vagy akár politikai kérdésben', akkor csak jobban ellenállok."
Hát, attól függ, kicsoda közelít meg...:) van, amikor nem bánom, ha megkérdezik; nem mindenki ellenség vagy titkos ügynök ugyanis...
"Ha a szeretet, vagy vmi belsõ erõ bennünk képes hatni, akkor nincs szükség médiumra."
Ezt nem egészen értettem. Mi az, hogy 'belsõ erõ'? Vagy neked mit jelent az, hogy 'szeretet'? (Ha most azt mondod, mindenki mást ért rajta, akkor vagy a szónak nincs értelme, vagy pedig a transzcendens megtapasztalásával kapcsolatban kellene kicsit egzaktabb fogalmat használni.)
"Erõszakkal vagy a gyarlóság emlegetésével ez nem megy."
Te hol tapasztaltál erõszakot? És ahol tapasztaltál, ott Istenrõl volt szó? A "gyarlóság emlegetése" nem tudom, számodra mit jelent és/vagy miért tabu.
"A felelõsség egy ember által kreált fogalom."
Nem.
"Ebbõl következik, hogy kell lenni bûnösöknek."
Igen.
"A természetben, aminek elválaszthatatlan része vagyunk, csak oltalom van, amit vagy nyújtunk vagy keresünk."
Ez valóban így van; sajnos, a civilizáció ezt sikeresen megcáfolta :(:(:(, és elszakított bennünket az oltalmazó természettõl....:(:(:(
"Ki miben hisz, az annyire személyes és szent, hogy ezt nemes lélekkel el kell tudnunk fogadni. Én is ezt teszem."
:) Helyes :)
10/10
offtopic
Heathcliff 2008 aug. 08. - 01:38:13 10/10
(150/286)
Csillagvirág, hát ez az. De nem szeretnélek megterhelni, írtad, majdnem sírtál; nyilván én is utálom, ha olyasmivel terhelnek (nyaggatnak),amit nem értek.
De ezt még megpróbálom leírni villámsebesen:
Ha Isten az, aki felelõs - ha Õ az, aki felelõsnek érzi magát a világért - akkor NEM MI VAGYUNK AZOK. Akkor mi nem tudunk felelõsséget vállalni a tetteinkért. Akkor nekünk ez egy üres fogalom, ami nem jelent semmit: "Miazhogy! Nagyonis!" - és kész, nem vagyunk képesek, nem vagyunk hajlandóak beismerni semmit.
Erre CSAK akkor leszünk képesek, készek, hajlandóak, ha Isten Lelke megérint. Tudod, ez VALÓDI érintés, nem képzelgés. Mivel Isten valódi. Természetesen Õ minden egyes ember Istene; de ÉRINTÉS nélkül csak elmélet marad. ("Isten az egyedül létezõ, mert Õ az egyedüli semmi." - Pilinszky : hát ez csak egy nyakatekert ostobaság, sajnálom.)
Nekem mindegy, hogy hívod: a lényeg, hogyha megérint, azonnal ráébredsz arra a felelõsségre, amit mindig is elhárítottál magadtól, mert mindig meg lehetett magyarázni a cselekedetek okát teljesen logikus, oksági magyarázattal.
Csak akkor leszel felelõs, ha megérint az, aki a FELELÕS.
Mondhatom másképp is: az ember akkor lesz felelõs, ha FELEL. És akkor felel, ha MEGSZÓLÍTJÁK. Ha Isten hangját hallod - és válaszolsz, azaz felelsz, akkor leszel felelõs.
Addig ez valóban üres fogalom marad....
offtopic
Humpy 2008 aug. 07. - 20:57:26 Előzmény Heathcliff
(149/286)
Csak részben tudlak követni. Viszont nekem is vannak tapasztalataim az erõszakos hittérítésrõl. A legrosszabb amikor emberek esnek ennek áldozatul nagy számban: pl. 'A misszió' c. film nagyon árnyalt képet fest errõl. (Ha jól emlékszem, Neked is tetszett.) Amikor engem közelítenek meg a 'Na, most vallj színt vallási, vagy akár politikai kérdésben', akkor csak jobban ellenállok.
Ha a szeretet, vagy vmi belsõ erõ bennünk képes hatni, akkor nincs szükség médiumra. Erõszakkal vagy a gyarlóság emlegetésével ez nem megy.

A felelõsség egy ember által kreált fogalom. Ebbõl következik, hogy kell lenni bûnösöknek. A természetben, aminek elválaszthatatlan része vagyunk, csak oltalom van, amit vagy nyújtunk vagy keresünk.
Ki miben hisz, az annyire személyes és szent, hogy ezt nemes lélekkel el kell tudnunk fogadni. Én is ezt teszem.
offtopic
Humpy 2008 aug. 07. - 20:01:37
(148/286)
Biztos, hogy ismered. Gerard Depardieu beszélget Jean Reno-val. A film címe benne van a párbeszédben. Ha lazítani akarsz, netán nem vagy a legjobb hangulatban, akkor ezt kell nézni, sztem. Még nem untam meg!
offtopic
Humpy 2008 aug. 07. - 15:56:34
(147/286)
- Hát, felül múlom az átlagot.
- Pofa be!
- Boldoggá tesz, hogy intelligensnek tartasz.
- Itt állunk pizsamában egy vas nélkül. S*ggünkben a zsarukkal. És te intelligensnek tartod magad?
- Te tartasz intelligensnek. Az elõbb mondtad.

Biztos ismered ezt a filmet. Nem sokat ér az egész, ha már nem tudunk egy jót nevetni, igaz?!