Illiona 2020 nov. 23. - 20:30:10
(238485/239045)
Sziasztok!
én már 4 óra óta lesem a Kairos mai epizódját, de semmi. A mult héten is csak kettő helyett egy epizódot adtak le, ezek szerint ezen a héten egyet sem? Pedig a nézettségen nem múlik, nem hiszem hogy csak én várom annyira. Egy ilyen csavaros történetben az egy hét is sok(k).

Kiváncsi lettem erre a Nirvana in Fire c. kinai sorozatra is, ez is le van nekem töltve, és ma délután belenéztem. Be is aludtam rajta - egészségemre. De amikor felébredtem egy óra mulva, akkor még nem nyitottam ki a szemem, csak feküdtem, és hallgattam a filmet. És rájöttem miért nem akarom sem ezt, sem a Changant megnézni, meg egyetlen kinai történelmit sem. A szinkron miatt. Minden szereplő hangja ugyanolyan monoton alámondás csak. Pedig nem rossz szinkron az itthoniakhoz képest.
A mai korban játszódó történeteknél érdekes, nem zavar.
A főszereplő Hu GE pedig, hát nem akarok megbántani senkit, végignéztem vele egy egész sorozatot, a mult században játszódik, és nem lett a kedvencem, a stilusából elegem is lett belőle.
Biztosan bennem van a hiba, hiszen itt nálunk egész rajongótábora van.
Nem lehet mindenki Ming! :)))
8/10
edimir 2020 nov. 23. - 20:15:03 8/10 Előzmény bori4
(238484/239045)
Off

Nirvana in Fire - kínai sorozat - 2015- részek végén ost és képek
Spoiler

Kedves bori4! Más sorozatoknál az egyes részek végén vmiféle előzetest tesznek be esetleg a következő részből. A Nirvana in Fire sorozatban egészen másként oldották meg. Minden rész végén ugyanaz a kép/jelenet összevágás szerepel az 54 részből, amihez a "When the Wind Blows (风起时)", az OST első dala adja az aláfestést. A képek és a dal szövege együtt a felvezető képsorhoz hasonlóan egy mélyebb jelentést hordoz.

Te ennek az OST-nak azt a változatát tetted fel (https://www.youtube.com/watch?v=QjdYSEir5Ek&ab_channel=HernyYuliati ), amibe bele-belevágták a dalt éneklő színészt, aki a főszerepet alakította a sorozatban.
Hmm, egyébként érdemes nézni az arcát ének közben, látszik rajta, hogy megérinti, amit énekel.

Ha úgy tetszik, akkor a felvezető képsor és a részek végi összevágások a dallal minden részt keretbe foglalnak, ez a keret lírai, rendkívül hatásos, igazi ráhangoló, ill. lecsengtető....

KÉP: - felirat - a dal zárósora: " feltámadó szél elfújja a felhőket."
8/10
edimir 2020 nov. 23. - 19:32:42 8/10 Előzmény edimir
(238483/239045)
Off

Nirvana in Fire - kínai sorozat - 2015- felvezető képsor
Spoiler

A felvezető képsor rendkívül lírai, kb. másfél perc, de ha a történet magával ragad, akkor különösebb szívfájdalom nélkül tekerünk át rajta.... pedig egyszer legalább érdemes megnéznünk, figyelmet szentelnünk ennek a másfél percnek.

Fehér pillangó - a személyes sorsban a nagy változást, átalakulást jelzi, itt is a bábból kel ki a fehér lepke és repül tova.... Főhősünk sorsa is megváltozott gyökeresen 12 évvel a jelen történések előtt... ifjú vitéz harcosból egy beteg, fizikailag gyenge vki lett, akinek viszont megmaradt briliáns elméje... és a mindent legyőző akarata....

Mire irányul ez az akarat? "Hu-tieh" = "hetven év - így nevezik a kínaiak a lepkét, ami a hosszú élet egyik szimbolumának is számít. 70 év... vajon főhősünknek is megadatik a hosszú élet? Erre vágyik? Vagy vmi egészen másra kell neki az idő?

Már Nagyanyó kisasszonyban, vagy az Óda apámhoz c. koreai filmekben is láttuk, hogy a fehér lepke a halott lelke... "70".... hát igen, itt nem egyetlen halott, hanem 70 ezer az, akiről tilos megemlékezezni, akinek nem járt se temetés, se emléktábla, nevét ki sem ejthetik, mert örök szégyen tapad hozzá. Hogy ne így maradjon, ezért érdemes vállalni mindent.

KÉP: emberi arc elmosódva a felvezető képsorban.....

ember, aki a pillangóhoz hasonlóan arra vár, hogy kibújjon a bábjából és repülhessen.... a főhös, hogy küldetését végrehajtsa, a 70 ezer halott, hogy nevét tisztára mossák, s végre háborgó lelkük a Mennybe emelkedhessék.....
8/10
edimir 2020 nov. 23. - 07:03:52 8/10 Előzmény Riamara
(238482/239045)
Off

Nirvana in Fire - kínai sorozat - 2015
Spoiler

Én csak néhány kínai sorozatot láttam, örülök, hogy ez közéjük került, mert sokat "tett hozzám". Gyönyörű történet az igazság kereséséről, az igazságéról, nem degradálva le a bosszúra, a személyes elégtételre. Tökéletesen felépített történet, aminek a lezárása is méltó módon végzi be megrázó jelenetekkel, lírai utalásokkal. Anno a Princess Agent és a Tribes and Empires bármilyen jó is volt, de adós maradt ezzel, itt viszont kerek - egész a történet.
Nem tudom, bori4 hány csillagot adott rá, nálam ott van a Csangan leghosszabb napja környékén, mások az erényei, de nem kevesebbek.

KÉP: a felvezető képsor egy kockája - csak később értjük meg, hogy miért olyan találó
Illiona 2020 nov. 22. - 20:12:27 Előzmény Illiona
(238481/239045)
The Wedding Baquet

bocs ezt elirtam, helyesen az utolsó mondat:

És az apa bölcs, tudja, a FÖLD nem fog visszafelé forogni.
Illiona 2020 nov. 22. - 18:23:54
(238480/239045)
The wedding Banquet

off-spoiler

Számomra ez inkább tajvani-kinai, mint amerikai, az egész hangulata, mondanivalója miatt, bár a helyszin, ahol játszódik a NEw York.
Hogy nem ma készült azt lehet tudni abból már eleve, hogy World Trade Center is látható egy jelenetben a háttérben, meg a kinai férfi öltönynadrágja, "csak azt tudnám feledni" kategória. Szerencse hogy ezek kimentek a divatból ( mondjuk a nálunk mindenki által hordott trapéznadrággal együtt.)

Bár a film 1993-ban készült, maga a problémafelvetése nagyon is ujkeletű, legalábbis errefelé: a mi házunk táján.
Épp ezekben a napokban lángolt fel a vita az egyneműek párkapcsolatában az örökbefogadás lehetőségéről, illetve éppen a nem lehetőségéről.
Ebben a filmben 27 évvel ezelőtt lám hogy kinálnak egyfajta megoldást.

És akkor nem is foglaltam állást nyilvánosan, ugye?

Kép: csak egy mindennapos mozdulat a reptéren, motozáskor. De mégis mennyi minden benne van ebben a kézfelemelésben! Az uj világ elfogadása, a tradiciók elengedése, a fiuk boldogsága kontra hagyományok. És az apa bölcs, tudja, a világ nem fog visszafelé forogni.
8/10
edimir 2020 nov. 22. - 16:15:39 8/10 Előzmény Illiona
(238479/239045)
The wedding Banquet

Spoiler

Érződik rajza, hogy a tajvaniak kooprodukcióban készítették az amerikaiakkal.
Illiona 2020 nov. 21. - 23:34:07
(238478/239045)
The wedding Banquet

Spoiler

Mi minden belepakoltak ebbe a másfél órába?!
A tradiciók, amelyeket a kinai apák még megéltek, hogy törik fel a fiatalok, akik már másképp szeretnének élni. De ez nem megy egyik napról a másikra!
Itt még jelen van, a szülők képviselik is őket, de ez már egy uj, modern világ, Még megjelennek a fiatalok mulatságaiban - ez már csak mulatság.
De mégis megérzünk valami szépet ebben a maradiságban:
Az összetartozást, a nagy családi vacsorák szépségét, a család fontosságát.
Ezek már mind kiveszni látszottak, de lám a nagy család, A kinai közösség még fenntartja, még igy mulat.
KÉp: Háttal mindennek.
Illiona 2020 nov. 21. - 23:08:50
(238477/239045)
Sziasztok!
The Wedding Banquet - kinai mozifilm

Ma egy különleges filmet néztem meg. Kinai, de az USA-ban játszódik teljes egészében.
Egy fiatal kinai ,már diákkorától él az USA-ban, ott egy boldog, kiegyensúlyozott kapcsolatba - egy másik férfival.
Erről mit sem sejt a Tajvanon élő szülei,. és az édesanyja folyamatosan küld neki kazettákat, mivel könnyebb beszélnie, mint irnia, és csak nyomatja ujra és ujra a tradiciók folytatását, a saját idős, beteges korukat, már szeretnének unokát látni életükben.
A fiú meg is fogalmazza a teljesíthetetlen követelményeit, az arának legyen 5 diplomája, a pontos magasságát is megadja, és legyen operaénekes.
Hát milyen a szerető anyai sziv!!! : hát nem megkeresi szeretett fiának, csak legyen elégedett és boldog.
ennyi volt a felvezetés, tulajdonképpen itt kezdődik az a fergetegesen keserű- édes vigjáték, (vagy sem,) a szülők iderepülnek a fiuk esküvőjére, a két fiú megpróbálja, hogy jól érezzék magukat. De ők házasitani jönnek . Vicces előkészületek, a New yorki kinai közösség hagyományápolása, szokásaik, amik néha meghökkentők, és minden egyéb, ami ilyenkor lenni szokott.
Egy nagyon kellemes kikapcsolódásra lehetőség bárkinek.

Kép: a film egy részlete
bori4 2020 nov. 21. - 11:17:24 Előzmény Riamara
(238476/239045)
Ez a sorozat nálam ***-os lett, és nagyon szerettem, kétszer néztem meg.... Itt láttam viszont Eddi Penget, Sima Yi karakterében. Mennyi remek színészük van nekik is. Ott van a TOP listámon, az biztos.
bori4 2020 nov. 21. - 10:58:42 Előzmény edimir
(238475/239045)
Én láttam, már pár évvel ezelőtt. Megnéztem a listámat, akkoriban még csak néhány kínai sorozat került a látoterembe, többek között ez. Emlékszem, mindjárt mennyire elvarázsolt a filingje, a kezdő képsorai, azzal a postagalamb fogadóval, "postabontóval", vagy irattárfélével.... Nagyon megmozgatta a fantáziámat... valahol itt kezdődött nekem a kínai sorozatokkal való ismerkedés.
Hu Ge - mint ahogy a koreai színészeknél sem ritka -, kiváló énekes is. Ebben a sorozatban is énekel egy OST-ot...
https://www.youtube.com/watch?v=QjdYSEir5Ek&ab_channel=HernyYuliati

Mivel engem is elvarázsolt a játéka, természetesen tovább kutattam utána, miben játszott még, amit le is fordítottak nekünk.
Így találtam és néztem meg vele és az ugyancsak remek Eddi Penggel a Sound of the Desert c. sorozatot. Listáim szerint mindkét sorozat "egy csillagos" lett. Azóta kapott már két-három *-ot több kínai is. (Pl. a Princes agents , amit tudom, hogy láttál, az kétcsillagos nálam :) ) A legutóbbi Chang'an egyedül áll négy csillaggal az élen... Ezen a rangsoron ma sem változtatnék.
Az alábbi OST a Sound of the desertből van, szintén Hu Ge előadásában ..
https://www.youtube.com/watch?v=D_QgHZOU1u0&list=PLcqzpmMVs_ogXZtUfSCesIY_zMfofDeQk&index=5&ab_channel=%E7%9B%B8%E4%BF%A1%E9%9F%B3%E6%A8%82BinMusic
Riamara 2020 nov. 21. - 06:06:51
(238474/239045)
Ezt pont nem láttam, de ha valóban míves sorozatot keresel, akkor tudom ajánlani A három királyság titkát. A Han császárság utolsó éveiről szól, az utolsó Han császár életéről, harcáról Cao-Cao-val (Ami a Vörös Sziklából lehet ismerős) és Sima Yi felemelkedéséről. Ő egy nagy formátumú politikus volt, aki később saját dinasztiát alapított.
8/10
edimir 2020 nov. 21. - 01:40:37 8/10 Előzmény Riamara
(238473/239045)
Off

Nirvana in Fire - kínai sorozat - 2015
Spoiler

Sajnos a Kairos-ból most is csak 1 rész adtak le, így aztán kicsit körülnéztem más után. Az általad ajánlott sorozat biztosan tetszene, de kicsit mást akartam, nem a Leghosszabb nap Csanganban-hoz hasonlót.

Mivel szeretem a kosztümös sorozatokat, így egy régebbi klasszikusra esett a választásom. Nem nagyon nézek kínai sorozatokat, így szinte csak restanciáim vannak e téren. Nehéz a Csanganhoz hasonló míves sorozatot találni, ami übereli, olyan pedig már fehér holló... De nagyon tetszik ez a Nirvana in Fire. Ti biztosan láttátok, én még csak a felénél tartok.

Azt hiszem a főhős - Lin Shu - karaktere fogott meg a leginkább. A testileg gyenge, beteges stratéga, aki briliáns elmével egyengeti barátja útját a trón felé. Zhang Zhehan olyan személyiséget varázsol elénk, akivel együttérzünk, akit csodálunk, akiért a szívünk vérzik, miközben árad belőle a nyugalom, a csendes, halk szenvedés mellett megcsillan a humor, a pókerarcra kis mosoly kúszik. Megkedveltem ezt a számomra ismeretlen színészt azonnal!:)

Itt nem érdemes a történelmi hátteret vizsgálni, hiszen a történethez csak díszlet, a szereplőknek és történésnek sincs köze a valósághoz. Igazi kosztümös mese hatalomról, barátságról, szerelemről.

KÉP: Lin Shu
Illiona 2020 nov. 17. - 23:23:39
(238472/239045)
Élj úgy, mint egy koreai

ezzel a címmel jelent meg a napokban ez a könyv.
Én persze azonnal, és tegnap meg is hozta a posta.
Egyenlőre csak belekukkantottam.
Nagyon igényes, szép könyv, gyönyörű fotókkal teletűzdelve.
Olyan általános -nagyon általános- dolgok vannak benne, a történelemről, a filmekről, az étkezésről, az öltözködésről, és a gyógynövényekről is!
Én ujat semmit nem fedeztem fel benne, sőt bizonyos sajátosságokról többet is tudok már,.
Majd fejezetenként, esténként hozok belőle egy-egy részletet.
De aki most kezd foglalkozni Koreával, annak mindenképp ajánlott.
Vélemény, aki már olvasta?
Hasonló könyv megjelent Japánról is, láttam a rendeléskor.
8/10
edimir 2020 nov. 16. - 18:30:17 8/10
(238471/239045)
Changan leghosszabb napja

Örülök, hogy kedved támadt a sorozat nézésének folytatásához.

Igen, még egy video sem tudja a személyes élmény, a valódi környezet, a méretek, az atmoszféra komplex hatását visszadni. Azért Balogh Boglárka remek blogja egy kicsit elrepített minket Dafo-hoz, vele másszu a 250 lépcsőt... és vele csodálkozunk rá a a lábától a fölénk tornyosuló kolosszusra.
Külön tetszett az egyik sora : "A kommunista ország barátságtalan, kutyaevő, idegesítő átlagemberéről szóló tévhiteken ideje túllépni, mert sokkal többet és sokkal őszintébben mosolyognak, mint mi."

Igen, az előítéletek helyett jobb, ha nyitottak és kíváncsiak vagyunk.... be-és elfogadobbak.

Egyébként kíváncsiságból megnéztem, hogy a 8. századról mit is ír a wikipédia, ha már a Tang Birodalomról beszélgettünk a sorozat kapcsán.

Lássuk a magyart: https://hu.wikipedia.org/wiki/8._sz%C3%A1zad
Természetesen Európa centrikus a szócikk: frankok, arabok... és a század vége felé a normannok/vikingek

Ázsia - hát..... Kína : " 751 A kínaiak a Pamír elfoglalása után a Talasz folyó mellett vereséget szenvednek az araboktól. Az iszlám befolyás biztosítva lesz Belső-Ázsiában" És slussz!!!! Hogy erre a századra esik Kína történelmének egyik aranykora?

A híresebb személyeknél a "Uralkodó, hadvezér" - egyetlen kínai nincs közötte, ázsiaiként is csak egy, Hárún ar-Rasíd, bagdadi kalifa. Igaz, az "Irodalom"-nál a két nagy Tang kori költőt megemlíti, Li Bai-t (Li Po) és Du Fu-t.

Ez pedig a kínai wiki.
bori4, ismét jókat lehet kuncogni a google fordítón, de szerintem sokan nem értenénk a kínai karaktereket.:))))))))))

https://translate.google.com/translate?hl=hu&sl=zh-TW&u=https://zh.wikipedia.org/zh-hant/8%25E4%25B8%2596%25E7%25BA%25AA&prev=search&pto=aue
Riamara 2020 nov. 16. - 17:45:12 Előzmény Illiona
(238470/239045)
A sorozat elején én sem értettem, mi ez a hűhó körülötte. Aztán egyszer csak elkapott a történet, és egyre jobban tetszett. Egy igazi történelmi freskó. Ugyanakkor tele van örök érvényű helyzetekkel, gondolatokkal. Szerintem folytasd csak, megéri!
Illiona 2020 nov. 16. - 17:15:02
(238469/239045)
Kairos 5. rész

spoiler

én éppen csak azon hanghordozáson lepődtem meg,amit mez a fiú megengedett magának.
Talán azt hitte, bűne nem akkora - de bizony hogy akkora.
Talán azt hitte, a lány is bírja őt - pedig nem, csak épp nincs ott más aki segitsen.
Talán a sorozatban el is nyeri a búnbocsánatot - mi is megbocsátunk, csak épp nem feledünk, mi európaiak ilyenek vagyunk.
Szerelmes meg lehet!
Nagyon várom a 6. részt, már letöltöttem, lehet hogy nem várok feliratra.
Illiona 2020 nov. 16. - 17:08:36
(238468/239045)
Changan leghosszabb napja
nagy kedvet csináltatok a szomszédokkal ehhez a sorozathoz, Az az igazság, hogy én a 7-8. részig meg is néztem, de annyira ott akkor nem tünk érdekesnek. De igy, ennyi információval már érdekesnek tünik, lehet hogy megnézem.
edimir által betett linkeket is megnézve, én 3 helyszinen személyesen is jártam.
Meghökkentett az a fajta monumentalitás, ami ezeket a helyeket jellemezte.
A kisember(pl én) csak nézett... Xianban az anyagkatonák, Leshanban az óriás Buddha szobor, , és a szobor mögötti hegy gyomrában egy hatalmas teremben szobrok hihetetlen mennyiségben. Az ember tényleg picinek, és jelentéktelennek érezte magát.
https://ng.24.hu/blog/balogh-boglarka-kina-blogja/2018/07/31/dafo-a-leshani-orias-buddha-legendaja/
Illiona 2020 nov. 16. - 16:44:28
(238467/239045)
Sziasztok!
először is gratulálok magunknak és az olvasóinknk a 13 milliós megtekintéshez. Ez azért egy hatalmas szám. Sokan voltak errefelé a kezdetekkor, de azért edimirrel maradtunk a régi csapatból, abban a reményben, hogy egyszer majd ujra lesztek, és lesznek uj Silla rajongók, és mi még kitartunk.
Mert a közösség attól közösség, hogy mindenki érez felelősséget, egyformán.
A 12 milliót sikerült nekem kivágni, de erről a 13 milliós nézettségről lecsúsztam, szombat délelőtt is dolgozni volt muszáj, hát igy jártam.
Na majd a 14 miiliót!
8/10
edimir 2020 nov. 16. - 16:42:24 8/10 Előzmény Illiona
(238466/239045)
Off
Kairos 5. rész - Han Ae Ri "barát"-ja.
Spoiler

Amikor ellopja a lány pénzét, annál nem sok aljasabb dolog van, hiszen tudja, hogy az az anyja műtétjére van szánva.... szinte olyan, mintha megölné ezzel a szívbeteg asszonyt. Nincs mentség a tettére. Ezt semmivel se lehet jóvátenni, hiába próbálja a sorozat kicsit kimosdatni a "megmentő" szereppel

Én eredendően nem tartottam a lány barátjának már a sorozat elején sem. Ő inkább a barátnő révén került a képbe, nem annyira barát, mint inkább egy közeli ismerős volt eddig.

Szerelem, féltékenység, számonkérés..... Van benne az is, de ha belegondolsz, akkor téged is sokkolna egy olyan eset, amibe közösen keverednek.... furcsa üzenet a lány megöléséről... és az adott címen tényleg ott a lány és a gyilkos, épp csak el tudnak menekülni.... Benned is lennének kérdésék, te is féltenéd, akit váratlanul meg akarnak ölni, te is kíváncsi lennél a titokzatos üzenet küldőjére....

A fiú gondolhatja azt, hogy a lány túl naiv, neki azért jóval több tapasztalata és kapcsolata van az illegális oldallal, a svindleres dolgokkal. Ezért is talán olyan erőszakos a beszélgetésben... és persze komolyan be van ijedve.

Ja, különben meg miért is ne lehetne szerelmes egy nála jóval többet érő és érdemlő emberbe? Elvégre szíve joga.... Az már egy másik kérdés, hogy Han Ae Ri mit szól majd az egészhez... mert az meg az ő szíve joga. Szerintem van olyan erős egyéniség ez a lány, hogy a fiút a helyére tegye.:)))))))))))))