9/10
Tenebra Mors 2010 ápr. 15. - 09:26:53 9/10
(56/76)
Tegnap láttam, nagyon tetszett.
Ahhoz képest, hogy sokáig azt hittem, Greenaway amerikai rendezõ, s nevét is Greenwayként írtam ( :D), most ezzel a filmjével rendkívül érdekessé vált számomra.
Leginkább a képi világa fogott meg, mely szimbólumokban gazdag, s ahogy a szakirodalom is emlegeti, "barokkos". S ezt a jelzõt szó szerint is lehet érteni, hiszen a beállításai olyanok, mint egy barokk festmény, illetõleg teatralitása (mely nekem külön tetszett) is a barokk színházakat idézi. Jól egybevág ez korunk fogyasztói társadalmával. Hiszen tudjuk, hogy a barokkra a túlburjánzás, a nagyméretû testek (a nõk is teltkarcsúként jelentek meg) voltak jellemzõk (nagyon leegyszerûsítve most), mellyel a bõséget, a hatalmasságot akarták szimbolizálni. Greenawaynél ez véleményem szerint egyfajta társadalomkritika eszközeként használt, így teremtve párhuzamot a XVI-XVI. századi barokk és a kortárs posztmodern túlburjánzás között. Csak míg 3-400 évvel ezelõtt a bõség hatalmat és gazdagságot jelentett, ma már -igaz, szintén jelölhet ezt is- elsõsorban a túlfogyasztást, a féktelenséget juttatja eszünkbe. S ez a filmben alá is támasztott, hiszen a cselekmény az asztal, a folytonos étkezés köré szervezõdik (akárcsak pl. Bunuelnél). Igaz, itt a túlfogyasztás, az étkezés sokkal inkább metaforikus szintre emelkedik, Greenaway nem elsõsorban a konkrét fogyasztásra tereli a hangsúlyt. SPOILER: A film végi kannibalizmus ugyan konkrétan "kimondja", mi is a férj, de ezt már a különbözõ epizódokon keresztül is jól érzékelhettük, hiszen a "szakács" folyamatosan inzultálja vendégeit, és azokat, akik nem úgy ugrálnak, ahogy õ fütyül. Vagyis szimbolikusan "felzabálja" a körülötte levõ embereket, köztük feleségét leginkább, akit idióta szexuális játékokra kényszerít, s jól meg is veri, ha éppen nem úgy viselkedik, ahogy azt õ akarja. Tehát Albert nemcsak a film végén lesz kannibál, az csak egy beteljesítése, summája az egésznek. Õ mindvégig "zombi" volt, vagy inkább vámpír, mert tudatosan szipolyozta ki környezetét. SPOILER
A színekkel való játék, a színszimbolika pedig különösen érdekes, felfejtése többször megtekintést igényelne.Így elsõre nekem nem is jött át az összes értelme, de azért van, ami eléggé tisztán látszott.
SPOILER: Például a már említett WC-jelenet, jelenetek. Ugyebár a mellékhelység jellegzetesen fehér, tiszta, letisztult, mondhatnánk, a külsõ világhoz képest egy Mennyország, illetve stilisztikailag minimalista. Éles kontraszt ez, és paradox is, hiszen a WC általában a legkoszosabb helynek számít, akármennyire tisztán is van tartva, hiszen tudjuk, mire használjuk. Mégis ez az étkezés helyszínével szemben, mely vörösárnyalatokban és koszoszöldben "pompázik", a megtisztulás helye. S az is, hiszen a sok ócska ételt az ember az étteremben viszi be, és a WC-ben szabadul meg tõle. Így a WC egy lelki mellékhelység is lesz, ahová a férj által "betáplált" mérgezõ "ételeket" "ürítheti" a feleség. A beszûrûdõ vörös fény pedig e hely bizarr szentségének bemocskolása, a barokkos férj berobbanása a letisztult minimalizmusba. SPOILER.

Felmerült itt a mûfajiság. Szerintem egyértelmû, hogy ez a film nem mûfajfilm, hanem Greenawayhez igazodva egy mûvészfilm. Viszont kétsételen, hogy egy zsáner nagyon határozottan kirajzolódik, s ez véleményem szerint a melodráma. Hiszen adott a felállás: van egy passzív, szenvedõ pozícióban leledzõ feleség, van egy hatalom, a férj, aki elnyomja, terrorizálja õt, és van egy megmentõ, a szeretõ személyében, aki reményt ad a menekülésre. S ugyebár a cselekményfolyam is hasonlít a melodrámára: elsõ felében látjuk a gyötrelmeket, a találkozást a szeretõvel, a menekülési kísérletet, a lebukást, a sikeres menekülést, majd a tragédiát, és az õrület elhatalmasodását. Mégis attól lesz különb ez a mûfaj többi darabjától, hogy a konvenciókat Greenaway szétteríti, illetve a felfokozott bizarrság miatt sem vált ki az emberbõl igazán empátiát. Legalábbis belõlem semmiképp nem váltott ki. (Igaz, én egyik melodrámán sem tudnék könnyezni ;D.)

Tehát nekem abszolút bejövõs film, talán csak az nem tetszett benne, hogy igazán azonosulási pontot nem találtam benne. Na, de ezt egy mûvészfilmnél nem is szabad keresni. Ha van, hát szerencsénk van :D.

9/10.
7/10
Red John 2009 nov. 13. - 22:55:11 7/10
(55/76)
Ez igaz, elalvás elõtt véletlen kapcsoltam csak oda, szintén wc-jelenetet láttam,felkeltette a figylemem "mekkora f@sság"-ez. Egybõl megtetszett:),elõször nem is értettem,hogy ezt most komolyan gondolják vagy mi ez? Aztán láttam,hogy valami mûvészfilm és végignéztem. :)
norton15 2009 nov. 10. - 21:03:39
(54/76)
Az is beleszámít. Nem is értem, minek éjfélre, és éjfél utánra tenni ilyen filmeket.
norton15 2009 nov. 10. - 00:31:32
(53/76)
Nem kapott el a hangulata?:)

Tavaly nyáron láttam elõször, akkor mindjárt ott is maradtam végignézni, bármennyire volt is durva néhány helyen. Fõleg az fogott meg, amikor Georgia bement a vécére, és a kinti helyrõl besugárzott a vöröses fény, ami a vécé fehérségével együtt rózaszínt alkotott - csodás. Illetve amikor szintén Georgia megy át az egyik helyiségbõl a másikba, és a hely színe szerint változik az õ ruhájának a színe is, az utcai jelenetek... Na, tetszett.
norton15 2009 nov. 10. - 00:25:38
(52/76)
Végig ilyen színpadias.
ondok 2009 nov. 10. - 00:19:35
(51/76)
Én nem láttam ,de úgy hallottam ,hogy elmennek ,teljesen természetesen hánynak ,finganak stb.:)
polbako 2009 nov. 09. - 22:27:17
(50/76)
Nagyon jó film,mûvész film de ,,fõmûsoridõ''-nézõknek tilos megtekinteni(végigszenvedni!)!!Élvezettel figyeltem a 20 évvel fiatalabb Albus Dumbledore professzort a fõszerepben,különleges csemege ez a Greenaway alkotás,vájtszemû nézõknek(filmofíloknak:-)és nem csak nekik....
robinh 2009 nov. 09. - 20:06:27 Előzmény Petrisz
(49/76)
nekem is feltûnt a képi világ természetesen. annak idején a fekete-fehér tévén nem is láthattad a színeket, pedig azok dominálnak.
nem tudom, hogy csak hiszem-e ezt, de az a jelenet, amikor a végén a csak elmegy a séfhez, hogy süsse meg neki a pasit, és a pult mögött áll a séf, mintha hopper: nighthawks festménynek az utóérzete lett volna, íme a kép:
http://eaobjets.files.wordpress.com/2008/03/hopper-nighthawks.jpg
Petrisz 2009 nov. 09. - 14:11:21
(48/76)
Anno egy fekete-fehér, Junosztynál is kisebb tévén láttam. Tetszett. Persze azon a vackon a sztorin kívül mást nem nagyon lehetett követni. Tudtam, hogy Greenaway - aki ugye festõ is - filmjeiben nagyon kidolgozott és hangsúlyos a képi világ. Most már nem csak tudom, de érzem is. Odakapcsoltam, megláttam, és azok a képek és beállítások egyszerûen odaszegeztek a képernyõ elé. Zseniális film.
7/10
Red John 2009 nov. 09. - 09:00:20 7/10
(47/76)
Nekem is tetszett:)
offtopic
Bigpapa 2009 nov. 09. - 01:55:14
(46/76)
Wazze :))) elolvastam a kommenteket...ez a film csak nekem nem jött be eddig :)))))))))) Asszem inkább aludni térek :)))
robinh 2009 nov. 09. - 01:53:19
(45/76)
hát ez a film elég furcsa... nekem se tetszik a hangulata. persze rohadtul nyomasztó. és valódi dolgokról szól, hiába tûnik úgy, mint az alíz csodaországban. valszeg ezért nyomasztó.
offtopic
Endy88 2009 nov. 09. - 01:21:40
(44/76)
WoW, most jöttél, na szép én meg most lépek... :)
Bigpapa 2009 nov. 09. - 01:18:32
(43/76)
Nem vagyok elég "mûvészlélek" mert nekem ez a film ultraszar! :))
port_boy 2009 nov. 08. - 22:04:28 Előzmény telepim
(42/76)
Igen.
Késõn válaszoltam?
:O
pnsbrain 2009 nov. 08. - 19:50:00 Előzmény eucrow
(41/76)
Ha megnézitek az angol címet, az sokszor segít.

A "Ki a tolvaj?" kérdést is egyértelmûvé teszi:
The Cook the Thief His Wife & Her Lover
9/10
leho 2009 nov. 08. - 12:24:33 9/10 Előzmény kevinspéci
(40/76)
Szevasz! A kommentedet olvasva, érdekelne, hogy a videót szó szerint értsem-e, azaz hogy VHS-re vetted-e fel a filmet videómagnóval. Azért is érdekelne ez a kérdés, mert kiváncsi lennék arra, hogy vajon az új technikák(gondolok itt a tévéhez kapcsolt DVD-írós lejátszóra, vagy merevlemezes tévékre stb.)teljesen kiszorították-e a VHS-t. Ezzel kapcsolatban persze jó lenne minél több ember véleményét megkérdezni, úgyhogy aki kedvet érez, kérem válaszoljon, vagy ossza meg tapasztalatát ezzel a kérdésel kapcsolatban: vajon az új rögzítési technikák kiszorították-e a VHS-t? Ezekhez a TV2-s értelmesfilmekhez(így egybeírva)csak annyit, vajon mennyire tudatos a csatornától, hogy ilyen lehetetlen idõpontokba teszik (vasárnap éjfél után) ezeket a filmeket? Nekem ez olyan mintha gúnyolódni akarnának. Mert ha már csak ilyen késõn merik adni valamilyen nézõszámos szemponttal elõhozakodva, akkor pl. miért nem péntek vagy szombat éjszaka ez a késõi idõpont? Egyébként én egyáltalán nem vagyok biztos abban, a nézõszámot is alapul véve, hogy sok „képírós” film nem vonzott volna-e olyan nézõszámot mint némelyik 22-23 óra körül leadott filmjük. Persze - ahogy valaki megjegyezte- ezeket a filmeket fel is lehet venni, de felmerül a kérdés, vajon eleve a rögzítõkészülékeknek szánta-e egy csatorna ezt az egyébként nagyon igényesen felvezetett sorozatot.(Mert mi van, ha valaki „csak” megnézné, vagy épp nem tudja felvenni ezeket a filmeket.) Itt kapcsolódnék az elsõ kérdéshez is: nekünk pl. még megvan a VHS-ünk,de felvenni már nemigen veszünk fel vele semmit, viszont a tévéhez kapcsolva csak egy DVD lejátszó van.(Ennek a kérdésnek most szívesen nyitottam volna egy külön topikot.)
JohnnyCash 2009 máj. 26. - 15:44:51
(39/76)
Tény, hogy van hangulata, van mondanivalója.
Tény, hogy gyomorforgató, és tény, hogy nekem abszolút NEM tetszett.
alex4427 2008 aug. 02. - 09:40:54
(38/76)
Hogy Greenaway a filmmûvészet egyik sokkoló megújítója (megteremtõje!?), az aligha vitatható. Annál inkább vitatják viszont a filmjeit. Nem is teljesen alaptalanul. Ez a filmje is bõvelkedik sokkoló jelenetekben. De akinek a Taxidermia végignézése nem okozott gondot, ez sem fog! (Egyébként Pálfi filmjében erõsen érezhetõ a Greenaway hatás! Ez nem bírálat, ez dicséret!)
És erre a filmre sokkal inkább igaz, hogy rendszerkritikus! És nem egy bukott rendszert kritizál, hanem a jelenlegit!
A film fõszereplõ tolvajának magatartása erõsen emlékeztet a mi (kis és nagy) kapitalista újbunkóinkra. Akik azt gondolják, ha (sok) pénzük van, akkor már nem kell emberszámba venni a másikat. Még a feleségüket sem!
eucrow 2008 júl. 12. - 12:03:09
(37/76)
Utánanéztem, a tolvaj a férj (egyébként a port.hu is írja : ). Végül is, bûnözõ.

A zene is zseniális