Téma: A vizsga

8/10
tommasi 2013 aug. 22. - 19:00:50 8/10
(82/122)
Nem sok jó magyar filmet láttam az elmúlt években,de ez kifejezetten tetszett.
6/10
kritiza 2013 júl. 04. - 03:53:53 6/10
(81/122)
Nem mondom, hogy nézhetetlen, de azért túlzásnak érzem az áradozásokat,a 10/10-es értékelést meg fõleg. Ez a film ugyanolyan "magyar", mint a többi. Nem csak a már felsorolt bakik miatt. Egyszerûen olyan tévéjátékos az egész. A színészek, bár nem rosszak, azért nem játszanak elég lazán. Az egésznek olyan steril a világa, hogy a nézõ egy pillanatra se felejtse el, hogy ez egy film, ezek az emberek pedig színészek, díszletek között, betanult szöveggel. Egyszerûen nincs meg az a természetessége, ami sok európai filmnek igen. Nincs benne élet.

Az a jelenet pl., amikor Andris átmegy a szemközti házba, a pisztolyát meg az utcára kilépve, jó látványosan teszi el... hát, az mindent elárul.

Diktatúrákról sok alkotás szólt már, köztük jó pár európai film is, és sok van, ami jóval hatásosabban mutatja be ezt a világot. Ami után úgy állok fel a fotelbõl vagy a mozi székébõl, hogy megszólalni is alig tudok és szabályosan libabõrös vagyok. Magyar film is van ilyen, az Ötödik pecsét.

Szerintem A vizsga annyiban jobb a szokásos magyar alkotásoknál, hogy komolyabb témához nyúlt. Nem Stohl Buci és Csányi Sándor hajtja a városban traileren keresztülvitt kabrióból a csajokat. Kb. ennyi.
Kumpirka 2013 júl. 02. - 14:57:23 Előzmény Filmx
(80/122)
Minden film játékfilm, ami nem dokumentum film, animációs film, stb.
grace08 2013 ápr. 03. - 00:43:07
(79/122)
Tetszett a film, a meg nem magyarázott logikai hibái ellenére is. Örülök, hogy ha elvétve is, de készülnek színvonalas alkotások a magyar filmgyártásban. Korrekt betekintést adott az ügynökök "munkájába", legalábbis azt hiszem. Szerencsére nem éltem ezekben az idõkben, így csak sejtésem lehet az akkori atmoszféráról, amit nagyjából így képzelek el, mint a filmben. Bár az utcák zavaróan kihaltak voltak, ami azért nem túl életszerû, karácsony ide vagy oda.
A színészek remekül játszottak, még az utolsó mellékszereplõ is odatette magát.
Jó kis csattanó a végére, ami aztán igazi jellemzést adott az ügynökök mentalitásáról, szellemiségérõl.
8/10
gyereamozibabe 2013 ápr. 02. - 16:32:21 8/10 Előzmény gyereamozibabe
(78/122)
****** SPOILER *********
javítom az elõzõ hsz egyik mondatát: "... azért kell új hangfelvétel, mert a RÉGIN hallani, ahogy Andris a lányon keresi a listát."
8/10
gyereamozibabe 2013 márc. 29. - 02:10:39 8/10
(77/122)
ItsmeSteven! Végre valaki, aki hozzám hasonlóan bármikor meg tudja nézni. Jelzem, fent van youtube-on!
Szerintem is a legnézhetõbb magyar film. Viszont ha így kielemezted a filmben elhangzottakat, akkor lenne pár észrevételem, mert szerintem nagyon sok logikátlanság van benne, és érdekel más véleménye.

** SPOILER ** SPOILER ** SPOILER ** Aki nem látta a filmet, ne olvassa tovább! ** SPOILER **

nulladik kitétel: nem hiszem, hogy a fiatalok már a kezdetektõl arra játszottak, hogy tõrbe csalják Kulkát, mert Andris elég keményen megütötte a nõt. Vagyis a verekedés elõtti céljaikat megtudhattuk a filmbõl. A lánynak a listát kellett megszerezni. Andrisnak egy szerelmet kellett elhárítani.

1: A telefonfülke dilemmája:
a vizsgáztatók lecsörögnek, hogy figyelmeztessék a bõrkabátost, hogy átjön Andris.
10 perc múlva Andris hazamegy, és hívja (tudtán kívül) a fülkét, és a nõ veszi fel. A nõ hogyan került oda? Minek ad meg olyan számot, amit a bõrkabátos kezel? Mikor adta meg ezt a számot? (hetekkel korábban, vagy csak aznap?) Mi van ha a bõrkabátos veszi fel? És a kisasszony talán egész nap ott szobrozott a környéken és várta a hívást? (bujkálva Kulka elõl, de azért elég közel, hogy felkapja a kagylót?)

2: Az ellopott lista dilemmája:
A listát ellopta a lány, a srác mégis jelesre vizsgázik? Ez csak engem zavar? Vagy a vizsgabiztos nem tudja, hogy a lánynak sikerült ellopnia? De hogy került Kulkához a lista? Ezt is jó lett volna tisztázni. (amúgy én a lánynál hagytam volna a listát, és amikor kettesben voltak Kulkával a mosdóban, Kulka rákérdezett volna, hogy az ellopott listáról tud-e a vizsgabiztos, és a nõ annyit felelt volna, hogy "egyelõre nem". Ez jelzés lett volna nézõk felé, hogy a nõ sem döntötte még el Andris sorsát. Illetve a végén nem csodálkoztam volna, hogy milyen alapon kap Andriska jelest.

3: És a legnagyobb logikai bukfenc:
mi van ha Kulka nem megy át hozzájuk? A srác a felvétel szerint összeverte a nõt.. Téma lezárva.. vehetjük ezt "szakításnak" is. Erre várt a vizsgabiztos. Akkor meg minek kellett volna Kulkának utólagos hangfelvételt gyártani a szakításról? Ezt már az elsõ nézéskor sem értettem. Itt is tehettek volna utalást arra, hogy a lopott listáról csak õk tudnak.. És azért kell új hangfelvétel, mert azon viszont hallani ahogy Andris a lányon keresi a listát.

Mert ez a lagymatag szakítás nem indokolja az új hangfelvételt. Egyébként a nõ miért ment volna bele, hogy csak egyszerûen szakítsanak vele? Ez mitõl érdemelt volna jelest a vizsgán? Hisz a lista visszakerült a helyére. Õ gyakorlatilag semmit nem ért el. Ebbe miért ment volna bele? (még ha tudjuk is, hogy a verekedés után már Kulka ellen szövetkeztek) Sokkal jobb lett volna mindenkinek, ha az új felvételen eljátszanak egy kisebb kínzást, de a lista emlegetése nélkül. És ezt szakítja meg Kulka a nõ testi épségére hivatkozva. Kiscsaj kitüntetve, mert állta a kínzást. Andriska összeverte a szerelmét a cégért. Így méltón kaptak volna jelest.

Ami az idegesítõ bakikat illeti:
-a konspirált lakás bejárati ajtaja. Kintrõl mutatva teliüveg, kétszárnyú.. bentrõl alig van üveg, egyszárnyú, és másfelé nyílik.

-A szemközti megfigyelõ hely:
Andris kérdezi a házmestert, hogy ki lakik a másodikon. Ehhez képest mutatják ahogy Kulka négy emeletet rohan lefelé.. Andris meg vagy ötöt fölfelé. (amikor a "festõvel" beszél)

-A dunaparti jelenet. Amikor Andris odanéz a fákhoz, akkor már kár volt mutatni az elbújó alakokat (kalapban). Csak a sima fát kellett volna. És el tudtam volna még képzelni egy gyerekcsoport megjelenését, ami miatt nem is nagyon foglakozott volna a hatodik érzékével.
*** SPOILER VÉGE*** *** SPOILER VÉGE*** *** SPOILER VÉGE***

A zene nagyon jó, de sokszor indokolatlanul kelt feszültséget, ami után csalódott lesz az ember.
Néha horror filmhez volt hasonlatos, pedig a cselekmény nem indokolta.
(amúgy szerintem a zene viszi a hátán a filmet)

Ha véletlenül lenne 20-30 millám, ezt a pár dolgot kijavítanám, és irány Hollywood.
És pár hozzászólóval ellentétben a poén tudtával újranézve mégjobb a film, mert akkor már értük, hogy mi van Scherer Péter köhintése, vagy csodálkozó tekintete mögött.
ItsmeSteven 2013 márc. 06. - 17:29:29
(76/122)
Életem egyik legjobb filmje volt ez a magyar film remek. A színészek nem véletlenül lettek kiválasztva. Olyan természetesen játszották el a szerepüket, hogy néha már azt hittem, hogy ez nem is egy film hanem egy rejtett kamerás felvétel. Ami a legjobban megfogott a filmben az az volt, hogy minden egyes szónak, mondatnak óriási mondanivalója van. Másodjára én úgy néztem meg a filmet, hogy megállítottam minden fontosabb párbeszéd után és visszatekertem és kielemeztem a mondatokat. Egyszerûen varázslatos volt számomra, hogy mennyire odafigyeltek ezekre a dolgokra. Ami még fantasztikus volt ebben a remekmûben az az , hogy mindent megtudunk az 50-es évekbeli kommunista Magyarországról, mintha egy dokumentumfilm lenne de mégis nagyon szórakoztató mint egy krimi és egy kis humorral és romantikával is meg lett fûszerezve. Egyszerûen csodálkozom, hogy egy ilyen kis költségvetésû magyar film ennyire remekre sikerült. 20. alkalommal néztem ma meg a filmet és még mindig teljesen le tud kötni, egyszerûen elvarázsol még mindig a film. Nagyon remélem, hogy a jövõben több ilyen magyar filmet láthatunk majd. Igazi Oscar díjas produkció. 10/10
8/10
Filmx 2013 febr. 24. - 10:21:00 8/10
(75/122)
Thrillerhez semmi köze, drámához sem nagyon, hisz még csak halál sincs a filmben. Inkább játékfilm a helyes kategória, de mindenképpen kiemelkedik a magyar filmek közül. 10/8
7/10
Hellas Verona 2013 febr. 21. - 09:18:32 7/10
(74/122)
Inkább nevezném drámának mint thrillernek de pozítívan csalódtam benne , ja és ott forgatták a filmet ahol régen laktunk a delej utcában!
8/10
gyereamozibabe 2013 febr. 20. - 23:11:04 8/10
(73/122)
Egy idegesítõ dolgot azért megjegyeznék: a bejárati ajtó kívülrõl teljesen más, mint amikor belülrõl mutatja a kamera, ahogy benyitnak a szobába. Sõt... kívülrõl szinte négy ajtó van, nagy üvegfelületekkel.. belülrõl meg csak egy ajtó, sokkal kevesebb üveggel. És a másik irányba nyílik :-)
Én nem vagyok egy bakifigyelõ, de itt tudat alatt is éreztem, hogy valami nagyon nem stimmel.
És ezt a bakit 2-3 szor kell megnézni a film alatt. Pedig egy kis utómunkával orvosolható lett volna, amin legalább egyszer azt látjuk, hogy nagy bejárati ajtó után még van egy elõszoba, és ott van a bizonyos másik ajtó. (még színész sem kellett volna ehhez a kis kiegészítéshez, csak egy vágókép, mintha Kulka ezt látná meg elõször a benyitás után)

Amúgy pár nap alatt már sokadszor láttam a filmet. Ilyen még nem fordult elõ velem magyar filmnél. És olyan sem, hogy bármelyik ismerõsömnek nyugodt szívvel ajánlom.
8/10
gyereamozibabe 2013 febr. 19. - 13:04:25 8/10
(72/122)
jav: mármint sajnálom, hogy NEM moziban láttam.
8/10
gyereamozibabe 2013 febr. 19. - 13:02:33 8/10
(71/122)
Az index kirakta a filmet: http://film.indavideo.hu/video/f_a_vizsga

Fúúú!! Nagyon pozitívan csalódtam! Sajnálom, hogy moziban láttam.
A történetben egy fokkal több csavar van, és néha az ember el is veszti a fonalat, de a feszültségteremtés elsõosztályú. A megvalósítás, a párbeszédek. Sehol nem volt olyan érzésem, hogy óóó de gagyi magyar.. mint az utóbbi 10 év sok-sok hazai filmjénél. Tényleg ezt kellett volna az Oscarra kivinni, nem azt a cigányos unalmat.
Belmont 2013 jan. 06. - 12:40:04
(70/122)
Meglepõen jó. Végre nem csak egy újabb elhibázott politikai kurzusfilm. Aki az ajtókilincsek meg mittudomén hitelességet kéri számon, az szerintem is elvéti, hogy ez nem nagyszabású történelmi film, nem „based on a true story", hanem olyan történet, amihez háttért a kemény terror évei adnak.
9/10
Edmond Dantes 2012 nov. 15. - 14:24:36 9/10
(69/122)
Telitalálat! Igaz(i) és jó magyar thrillert láttam, ami nem mellesleg egy igazi thriller korszakban játszódik. Avagy: ez a "mi" thrillerünk a "mi" -egyik- thriller korszakunkban. Tempó, rendezés, zene, fordulatos cselekmény: minden együtt van. Vélt vagy valós apróbb-nagyobb kisiklásokon fennakadni -mint teszik némelyek- szabad, csak nem érdemes. Ahogy az egyik hozzászóló is írja: a film erényei magasan fölülmúlják (esetleges) hibáit.
2/10
Segítõ Béka 2012 nov. 10. - 23:05:54 2/10
(68/122)
amúgy a film hûen követi az átmentett komcsi hatalmat, vessük össze a mások élete c filmmel, ott vannak civil emberek, akik elítélik a besúgókat. ebben a filmben csak ávósok és besúgók vannak. nincs más szempont, nincs erkölcsi magasság, nincs mérce, nincs igazság. értem?
2/10
Segítõ Béka 2012 nov. 10. - 23:00:36 2/10 Előzmény nuiii
(67/122)
a rázogatások csak ryan közlegénynek jöttek be, azóta minden epigon csak fut spilberg árnyéka után
9/10
-greghouse- 2012 nov. 06. - 23:17:07 9/10 Előzmény olahmiki1959
(66/122)
Most nem ugrik be, hogy hallottam volna, de attól még lehet. Nem tudom, több film is van, ami forgatása során kifogytak a pénzbõl. Legutóbb a Tüskevár újabb feldolgozása volt ilyen, ha jól emlékszem vagy öt éve befejezték, de az utómunkálatokra nem jutott pénz, és csak az idén mutatták be (én nem láttam, ezért nem itélkezem, csak részleteket láttam Kovács Lajos játsza Matula bácsit, nyilván nem szabad elõitélettel leülni, de Bánhidy Laci bácsit elég nehéz lehet pótolni. Aki egyszer azt látta...annak Matula bácsi csak õ lehet.) Lehet, hogy ez is ilyen amit te említesz, nem tudom. Addig is, ez a Vizsga jó. (Még az ántivilágban hasonló, viszonylag tisztességesen megrendezett jó film volt a Tegnapelõtt (Bacsó Péter, 1982), nem ennyire nyomasztó, de hasonlóképp elég tisztességes tükre a poszt-Rákosi világnak, és egyáltalán nem vígjáték.)
olahmiki1959 2012 nov. 06. - 11:11:49
(65/122)
És mit szólsz ahhoz, hogy van egy úgynevezett "nagy" ÁVÓ-s film, ami állítólag minden eddiginél komolyabbnak ígérkezik, Oszter Sándor, Haumann Petra és mások szerepelnek benne, és aminek most okt. 23-án lett volna a bemutatója, viszont egy ideje semmi hír róla, sem a forgatásról, sem arról, hogy hol tartanak vele egyáltalán.
Másik fórumon például a goldie nevû hozzászóló az utóbbi napokban linkelt be néhány újságcikket, meg hírt a forgatásról, de mindegyik még 2011-bõl van.
Azóta teljes csönd van a film körül.
Te véletlenül nem tudsz valami újabb információt? Egyáltalán, hallottál errõl?
9/10
-greghouse- 2012 nov. 06. - 00:10:48 9/10 Előzmény olahmiki1959
(64/122)
mind igaz, és akár hiszed akár nem, az "Ügynöklistás" dosszién kívül Kulka öltözéke volt a másik ami azonnal zavart, egy nõvel néztem, és meg is jegyeztem neki, hogy ilyen szép fehér gyapjú sál meg ilyen finom puhakalap, kabát...nekem is jól jönne, csak ma is drága, ránézésre (a film kellékese nyilván nem angol kalapot és kabátot használt, de olyannak tûnt. A széles karima is a harmincas évekre volt jellemzõ, az ötvenesben a keskenyebb.) Ezen kívül még egy volt, ami szerintem kilógott a sorból (mármint amit észrevettem anélkül, hogy kerestem volna) a majdnem üres busz. nem lévén sok autó, akkoriban csüngtek az emberek minden jármûvön, a szó szoros értelmében. Igaz, szenteste volt, de akkor is túl kihalt volt minden.
..namost ennek van egy gyakorlati oka, az, hogy a "low budget" kategóriában, a kis költségvetésûekben indult. Ezért a kevés statisztát, jármûvet, kelléket stb. senki nem vetette a szemére. Másrészt meg kicsit szolgálta is a filmet a kevés ember a sötétben: a kafkai nyomasztó világ érzetét erõsítette, talán akaratlanul is.
...Minden ilyen hibája eltörpül az erényei mellett. Sok tapasztalt rendezõ sokkal gyengébb filmet csinál a korszakról (elég ha csak a Szabadság, Szerelemre hivatkozok, amit kötelességszerûen ilyenkor leadnak, az tényleg hemzseg. azt hittem, magamhoz nyúlok mikor Dobó Kata úgy ad le a dobtáras géppisztolyból hosszú sorozatokat, hogy a csövét fogja....odaégett volna a keze pillanatok alatt, nem véletlenül a dobtárnál fogták az oroszok sem. Meg aztán Melbourne is, hagyjuk.)
...Bár minden ilyen fiatal magyar film ilyen lenne. De csak az SOS szerelmek meg az üvegtigrisek tiszta amerikája a magyar film ma, és az mind felejthetõ ehhez képest, annyira, hogy még a hibáikra sem emlékszem, nem hogy az erényeikre.
olahmiki1959 2012 nov. 05. - 17:28:19
(63/122)
A film, - elsõsorban a színészek játéka miatt, akik mindent kihoztak a történetbõl, amit lehetett, - tényleg nagyon jó, és élvezhetõ.
Különösen az a vonal tetszett, és gondolkodtatott el, hogy

SPOILER
tulajdonképpen apa és fia is szembekerülnek egymással, és a történet csattanójaként a legnagyobb koponya, a legnagyobb szervezõ, az apa esik a legjobban "pofára", aki pedig a legintelligensebb volt az egész társaságban, és - úgy gondolhatta, - hogy a kezében tartja a szálakat. Az õ bukása a legnagyobb katarzis, - már ha ezt a súlyos kifejezést egyáltalán használhatjuk ezzel a máskülönben nagyon jó filmmel kapcsolatban.
SPOILER

Tulajdonképpen ez volt az egész film talán legnagyobb fordulata, és az 50-es évek légkörét talán ez a mozzanat fejezte ki a legjobban, illetve a mai nézõknek ez szolgálhatott a legnagyobb tanulságul.
Ami a film egyéb, általam, és persze nem csak általam észrevett részleteit illeti, ezekbõl meglehetõsen sok volt, én tulajdonképpen egyfajta szórakozásnak tekintettem, hogy egyszeri nézés után mennyit tudok felfedezni ezekbõl.

Azon csodálkozom, hogy amikor mai fiatal filmesek csinálnak egy ilyen filmet, miért nem kérdeznek meg néhány olyan embert, akik jól ismerik azt a kort, esetleg már éltek is akkor, és néhány tanácsot tudnának adni a stábnak, hogy minél kevesebb legyen a mellényúlás, és a megmosolyogtató tévedés.

Ahogyan ferencke333 - akit ezennel is üdvözlök, - meg is említette, és ami nekem is feltûnt, csak elfelejtettem a sok más között leírni, hogy például a fõhõs drága kalapjának a minõsége és fazonja abban az idõben rendkívül feltûnõ lett volna a pesti utcákon. Ez pedig, ha logikusan gondolkodunk, azért baj, mert ne felejtsük el, az egész társaságnak - a titkosszolgálat embereinek - a feltûnés elkerülését, a környezetbe való minél tökéletesebb beolvadást kellett volna az elsõ számú feladatnak tekinteniük.
Én minden rosszat el tudok képzelni az akkori idõkrõl, de azt nem feltételezem, hogy ennyire gyermeteg hibákat követtek volna el az akkori kémek, besúgók, beépített emberek, a szálakat kisebb-nagyobb szinteken mozgató titkos tisztek, szakértõk.

Még csak annyit, hogy ez a film, minden hibájával együtt az egyik, ha nem a legjobb film arról a korszakról, én nagyon örülnék, ha ennek nyomán, minél több, hasonló színvonalú, és kevesebb járulékos hibával bíró nagyjátékfilm, tv film és színdarab készülne.
Sajnos, azt hiszem, bõven lenne alapanyag hozzá...