1/10
sanjust 2011 ápr. 29. - 22:58:47 1/10
(110/190)
Régen az egyetemen azt szokta mondani egy prof,hogy fiam magából fõmérnök lehet ,de jó mérnök soha:)
Nos aktualizálva: Köztársasági elnök lehetsz ,de szépíró soha:)
offtopic
géGyula 2011 ápr. 29. - 22:54:20
(109/190)
Hát, a helyesírással hogy állsz?

Ha Schmittpalit meghaladtad, akkor hajrá!
1/10
offtopic
sanjust 2011 ápr. 29. - 22:49:44 1/10
(108/190)
nekem sem borulnak térdre,dehát én nem akarok szépíró lenni:)
1/10
sanjust 2011 ápr. 29. - 22:44:12 1/10
(107/190)
A legfontosabb kritérium ,hogy szépnek kell lenni.Rád ez igaz?
1/10
sanjust 2011 ápr. 29. - 22:42:48 1/10
(106/190)
mellesleg ennél sokkal jobb beszédet mondott a Carta tüntetésen Gyurcsány :neki nem a hegyek voltak a refrénje ,hanem:"Vádolom Orbán Viktort és kormányát"
(Hallom már készítik elõ a koncepciós perét ,az ügyészség teljesíti a politikai megrendelést ,és a bíróság is meg lett tisztogatva a minap.
Csakhogy ebbõl világraszóló botrány lesz.)
offtopic
géGyula 2011 ápr. 29. - 22:35:09
(105/190)
Hát, engem egyre kevésbé fogsz szeretni, de nagyon jó, hogy föltetted.

Ebbõl a szövegbõl nagyon jól lehet látni, hogy ez nem szépirodalom. Ez a legjobb esetben is politikai pamflet, röplap.

Egy analógia: Egy barátunknak meghal az édesanyja, nyilván, amikor megtudjuk, megsajnáljuk, ha szeretett barátunk, akkor megpróbáljuk vigasztalni, megrendülünk, ha kiderül, annyira mélyen szerette az anyját, hogy a haláleset után egy évvel még mindig hangos zokogásban tör ki, ha eszébe jut, és bizony sokszor jut eszébe.
Nekünk ilyen nagyon mélyen érzõ barátunk van.
De kérdem én, mi van, ha eltelik öt év, esetleg ötven év, s a mi barátunk még mindíg ott tart?
Lefogyott, mert nem táplálkozik rendesen, ápolatlan, mert nem képes normális életvitelre, nem alszik, mert a keserûség megmérgezi éjszakáit, mindez világosan a személyisége pusztulásához vezet.
Egy idõ után pszichiátriai kórkép alakul ki, depresszió(ilyen esetre mondják, hogy a „gyászmunkát” képtelen elvégezni).
Õ egy beteg ember.

Ha én irodalmat olvasok, akkor szeretnék a világ teljességével találkozni, szeretnék megrendülni, úgynevezett katrharzist megélni, katharzis abból hogy valaki nagyon szomorú vagy valaki nagyon mérges, soha nem keletkezik, ahhoz feszültség kell, ami legalább két különbözõ dolog között feszülhet. Érdekesség: a feszültség néha(bizonyos bonyolult okokból) nem katharzist, hanem nevetést kelt(leginkább ilyenkor a feszültséget az adja, hogy a szerzõ láthatólag nagyon igyekszik, ugyanakkor eredménye szánalmasan csekély)
Bocsánat, hogy élek!
De ez van.
offtopic
géGyula 2011 ápr. 29. - 09:05:13 Előzmény Yuliusz
(104/190)
Olyan halinába kötött könyvem még nekem is volt anyáméktól.
Nem bírtam elolvasni (röhögés nélkül)
géGyula 2011 ápr. 29. - 09:02:59 Előzmény Thousand Lakes
(103/190)
Ez a film szerintem politikától nem függetlenül is nézhetetlen.
Mint eme rendezõ szinte minden elkövetett rendezése.
offtopic
géGyula 2011 ápr. 29. - 09:00:50
(102/190)
Itten engem tegnap még provokáltak,szerettem volna válaszolni, na, most már mindegy.
De én legalább elvétve Wass-ról is írok, nem csak a más véleményen lévõket minõsítgetem.
Roni72 2011 ápr. 29. - 08:43:22
(101/190)
Eddig a filmig Koltaytól csak a Trianon-ba néztem bele, és az nem tetszett: túl terjengõs, túl sok a máz. Ez a film viszont megérintett, kedvem lett Wass Alberthez: érhet-e el rendezõ ennél többet?
És még valami. Ha ugyanezt a filmet egy másik, sokat szenvedett nép "gyermekérõl" forgatják Hollywoodban (persze sokszoros költségvetésbõl), az garantáltan Oszkárt kap, és emberek milliói jönnek ki a mozikból könnyekig hatódva.
Ezen kellene igazából elgondolkodni.
Yuliusz 2011 ápr. 28. - 20:11:21
(100/190)
Rejtõ a saját korában megjelenõ filléres ponyvák és légiós történetek paródiáját írta meg, még ha sokan ezt nem is veszik észre és nem annak olvassák.
Nyírõ és Wass pedig nem paródiának szánták a ma "nemzetinek" tartott könyveiket, mégis néha olyanok.
De mint írtam, ízlés dolga.
Yuliusz 2011 ápr. 28. - 19:53:34
(99/190)
Wass Albert legfeljebb "nemzeti lektûr", vagyis ponyva.
Olyan, mint Nyírõ József könyvei az 1930-as években. Róla írja Radnóti a Naplójában (1941. nov. 3.): "Véletlen-é, hogy egyetlen sora nincs a polcomon? Még antológiában sem. Gatyába kötve sem..."
Halinába voltak kötve ugyanis.
Koltay Gábor "alkotásai" pedig a ízléstelen közhelyesség és tehetségtelenség emlékmûvei.
A Puskás-temetés volt az egyik csúcs..., maga a borzalom!
Dehát végül is, ízlés dolga.
offtopic
géGyula 2011 ápr. 28. - 18:36:54
(98/190)
Egy kis összeállítás olyanoknak, akiket tényleg érdekelnek Wass viselt dolgai.

Az 1934-es Farkasverem kifejezetten lebilincselõ olvasmány , gyûjtögettem belõle csoda szép, “ütõs” mondatokat, az egyik így szólt:
“A falvak tán nem is szuszognak ilyenkor, s az udvarházak olyan elhagyatottan gunnyasztanak, mintha lakatlanok lennének, bár ezer esztendeje. Az emberek, akik mégis élnek ilyenkor azokban a házakban, beleburkolóznak valami fáradt nosztalgiába és NEGYEDIK, hogy átlépje õket az idõ és ott hagyja , betemetve a hóba, a közönybe, az unalomba, a semmibe.(155 oldal)
Ennek a mondatnak azonban így, írd és mondd, semmi értelme nincs!
A „negyedik” szó helyett egy ragozott igealak kellene, erõs a gyanúm, hogy „engedik” !

Egyébként az idézet a Kráter kiadó 2002-es kiadásából(ISBN 963 9195 75 8)
Sajnos ugyanis fejezetcímek sorszámok nincsenek, ezért a problematikus (értelmetlen) idézet elhelyezkedését meg kell magyaráznom: Az elõtte való fejezetben Szunyogh Karcsi és Nánássy Katinka mátkasága felbomlik. A jeggyûrûbõl Karcsi mûfogat csináltat rubinkõvel és ötvösölve! Ennek záró mondata:
„Karcsi szívja a fogát, s mosolyog, no, ennyi maradt meg neki Katinkából.”
A következõ fejezet Kezdete:
„Nincs még egy olyan halott ország, mint. . . ” .
Enek a fejezetnek a második bekezdésében található az általam talált mondat!

Érthetetlen szvsz, hogy egy magyar író magyarul írt szövegében ilyen hiba legyen.
Esetleg valamelyik kiadásban nem magyar anyanyelvûek mûködtek közre, egy ilyen szóbeli diktálásra gépelt és elhallott valamit? Vagy valaki, akinek olvasnia kellett volna, nem olvasott valamiért?
Esetleg még el tudom képzelni, bármily valószínûtlennek tûnik is elsõ hallásra, hogy Wass megtréfálta az olvasót, és ez a szövegváltozat szándékos.
Amennyiben így lenne, Wass hatalmasat nõne a szememben!
Ha nem Wassra, akkor a kultuszának „papjaira” mindenesetre szégyenletes.
Szocske74 2011 ápr. 28. - 14:27:05 Előzmény géGyula
(97/190)
Már jó pár hozzászólásod óta nem is a témával foglalkozol, hanem hajtogatod a magad
Jobban járnánk - te is, én is -, ha mondjuk a Kornissal, Spiróval, stb. foglalkozó témákba írogatnál. Azokat nem olvasom, úgyhogy kifejtheted velõs gondolataidat ott.
Köszönöm!
Thousand Lakes 2011 ápr. 28. - 11:08:02
(96/190)
Mitõl ér ez neked 10 csillagot? Szerintem politikától függetlenül nézhetetlen ez a film.
géGyula 2011 ápr. 28. - 09:36:15
(95/190)
Talán így lenne, ha az ég-világon nem hatna át mindent a politika, de mindent áthat, elsõsorban a jelenlegi nyomulós, harczias hazai "jobboldal" áldásos hatására.
1/10
sanjust 2011 ápr. 28. - 00:50:08 1/10
(94/190)
Ha a jelenkori dolgok érdekelnek ,akkor pláne furcsa a nosztalgiázó Wass sztárolása.
géGyula 2011 ápr. 27. - 23:48:23
(93/190)
Olvass Móricz Zsigmondot, az Erdély, ha hiszed, ha nem Erdélyrõl szól.
Továbbá még az is elképzelhetõ, ha elég fiatal vagy, hogy javul az ízlésed.
géGyula 2011 ápr. 27. - 23:42:27 Előzmény Szocske74
(92/190)
Kedves szöcske, ne próbálkozzál fölöslegesen!

Az erdélyi Helikon idején Wass lényegében egykönyves író volt , ha el is olvastad volna,amit írtam, gondolom olvasási problémád nincs, föltûnhetett volna, hogy elsõ könyvére a Farkasverem címûre azt írtam, hogy “szinte(majdnm) remekmû”.
Ennyit a Helikonról.
Az pedig, hogy Erdélyben az epilobium széles körben elterjedt kvázi népi neve lenne valami vadvirágnak, az olyan állítás, amelynek nevetséges mivoltát neked is érezned kell. Már javasoltam kollegádnak, hozzon egy hasonló kisiklást Móricztól, neked még hozzáteszem, bármely komolyan vehetõ magyar írótól.
Azt hiszem kár igyekeznetek Wass ügyben . Engem meg sem rezdíthettek, és ami inkább lényeges, az igazságot sem.
Kétségtelen tény, hogy Wass nem tagja az úgy nevezett irodalmi kánonnak, ennek oka lehet vitatéma, nekem az a véleményem, hogy érzelmileg, indulatilag lezüllött nem a kortárs történelmi eseményektõl függetlenül, a háború után született mûveiben már igen ritka a jó ötlet, gondolat. De azt hiszem,ezt is írtam addigi tkp.egyetlen tematikus hozzászólásomban(49.hsz).
És ezen egy iotányit sem segít, kedves szöcske, ha neki állsz Kertészt “imrekertészezni”, vagy bármely egyéb módon szidalmazni, avagy eléggé el nem ítélhetõ és eléggé nem szánható módon kritizálni a Nobel-díj bizottságot. Hogy kerül a csizma az asztalra? Kutyaugatás nem hallatszik az égbe.
géGyula 2011 ápr. 27. - 23:18:30
(91/190)
Édes fiam(lányom), Tilli!

Hozzászólásodat nagyra értékelem, problémádon segíteni nem tudok(ja a problématikus vers: AranyJános),
Ha neked az nem informativ, hogy Wass az általam idézett részletben bemutatkozik , mint népieskedõ író, aki lusta az általa sugallt deNagyNépfiVagyok önképet legalább azzal elõre mozdítani, hogy népies vadvirágneveket használ, akkor nem tudok rajtad segíteni. Rosszak a fogalmaid, ha erdélyi információ alatt kizárólag pozitívumokat tudsz elképzelni.
GoldaMeirt meghagyom neked az összes zsebkendõjével együtt. Hassználd egészséggel