Kotarbinski 2020 ápr. 08. - 07:16:50 Előzmény napraforgó
(1408/2088)
Ez is egy kiváló elemzés, gratulálok. Egyetlen megjegyzés: Annácska nem "bűnrészes", hanem "bűnpártoló". De így is nagy a bűne, de úgy még pikánsabb lett volna, ha "bűnrészes" lett volna. De ehhez egy korábbi ismeretségre lett volna szükség Söndör és Annácska között.
5/10
napraforgó 2020 ápr. 08. - 04:10:38 5/10 Előzmény sunflower325
(1407/2088)
Ezt szépen levezetted, szépen megmagyaráztad a sorozatot, a miérteket is, csak az az egy maradt ki belőle, amivel a sorozat kezdődött, hogy Sándor ok nélkül, értelmetlenül felrobbantott egy hidat, egy olyan nagy jelentőségű épitményt, amely a fejlődést hozta volna el Rokocára.

Erre semmilyen magyarázatot nem kaptunk, illetőleg tegnap annyit Terka és Rózsa beszélgetéséből, hogy Mihály nevelte Sándorba a rebllis szellemet, ő magyarázta be neki, hogy a vasút is egy olyan eszköz, amivel a gaz osztrákok uralkodni akarnak a magyarok felett, ez lesz majd az a valami, ami gyorsan szállitja el az osztrák katonákat leverni a lázadozó magyar hazafiakat.

De ez ugye a kiegyezés hajnalán csak egy fikció, a vasútépités nem a leigázást szolgálta, hanem nagyon is a haladás irányába mutatott.
És Sándor magánakciója sem egy forradami megnyilvánulás volt, hanem valójában egy anarchista szabotázsakció, mai nyelven szólva terrorista cselekmény. Még jó, hogy olyan időpontra időzitette a lázadó természetű ifjú a cselekményt, amikor még nincs emberi forgalom a közelben. Merő véletlen, hogy a bárókisasszonynak hajnalban pont arra támadt lovagolni kedve.

Innetől még akár stimmelhet is a leirás a szerelem kialakulásáról, hogy Katica egy bűnözőt rejtegetett, és ezzel Annval együtt ebben a bújtatásban bűnrészessé vált. És bizony itt nem egy szép és tiszta szerelem kialakulásáról, fejlődéséről beszélhetünk, hanem arról, hogy még egy zsiványnak, egy rosszcsontnak, vagy akár nevezhetjük bűnözőnek is lehetnek érzelmei, és a személyes "varázsával" akár megszédithet akárkit is. Két lányt is. És Sándor nem átallja bezsebelni mindkét lány, a cseléd és az úrnő rajongását is.
És a saját, komolytalan gondolkodása nagy valószinűséggel a vesztét is fogja okozni, habár ebben az illogikus történetben ennek az ellenkezője is megtörténhet.
3/10
Kuttyánszki 2020 ápr. 07. - 22:51:52 3/10
(1406/2088)
Jó mai magyar filmcsináló-szokás szerint a karakterek indokolatlanul megváltoznak, kifordulnak magukból.
Katinka eddig értelmes, gyakorlatias lánynak tűnt, most pedig egy ostoba libává vált.
guess.who 2020 ápr. 07. - 22:22:46 Előzmény sunflower325
(1405/2088)
"Hiszen Sándor rejtegetésével Katica pont Anna, a barátnője családja legnagyobb ellenségének falazott."
Ami egyébként Annácskánknak is igen jól jött: némi lovaglás, gyógynövényezés, csókdosás stb.

"de a családját, a szerelmét fenyegették, ezért vállalta el a bomba gyártást.
Az első robbantásnál is? Mert eddig úgy adta elő, hogy azt ő találta ki és hajtotta végre, egyáltalán nem kényszer hatására...

"az apja magára vállalta a bűnét és tömlöcbe zárták helyette. Egyrészt a lelkiismerete nem hagyta nyugodni és fel akarta adni magát az apja helyett, "
Eleve ott kezdődik az alacsony erkölcsi nívója, hogy hagyta, hogy az apja bukjon le helyette. Másrészt az a bizonyos lelkiismeret annyira nem hagyta nyugodni, hogy simán megvárta volna, hogy Elek kiterveljen és végrehajtson egy szabadító akciót, amiből ő lehetőleg kimarad. Harmadrészt: fel akarta adni magát? Persze, ezt kommunikálta a család felé - aztán bement a zsandárságra, és ott már egyetlen hangot nem szólt erről, csak pökhendiskedett és verekedett Imrével (jelzem: egy hivatalos személlyel, szóval örüljön, hogy megúszta egy ejnyebejnyével).

Hogy Anna és Sándor mennyire szerelmes? Lentebb írtam, hogy a végtelenül önző Sándor a saját maga által érzett "szerelmet" nem Anna iránt vagy a szerelemért magáért érzi, hanem csak meg akarja szerezni Annát trófeának, ahogy megszerezte Katicát is. De pusztán a szerzést én még nem nevezném valamiféle magasztos érzelemnek, elvégre a kenyérvásárlás közben sem leszel szerelmes a kenyérbe (ellenben a kenyeres lányba/srácba ízlés szerint :) ). Nekem Sándorban nem hihető fikarcnyit sem az, hogy igazi, megbízható érzelmei lennének, mert egy önző érdekember, aki valóban azt hiszi önhittségében, hogy elegendő Anna eljegyzési(!) báljára beszöknie, megszerezni a nőt, aztán onnantól minden hepi.
Arra viszont tényleg kíváncsi lennék, hogy szerinted az Anna-Sándor "szerelem" alapjaira mégis mi a szöszt lehetne építeni? Sanyika fogja latinul tanítani Annát? Vagy Anna fogja gyártani a pincében a hordókat? Mert úgy egyébként milyen közös érdeklődésük vagy témájuk van a hintán és a már nem is létező Gyáva lovon kívül? (Jelzem: egyik sem érdekli Sándort, szintén csak eszköznek tekintette mindkettőt ahhoz, hogy Annát megszerezze, ahogy a keringőzést és az álarcot is).
Amúgy mindketten egy elképzelt ideálba "szerelmesek": Anna a szögletesen mozgó Imréhez képest egy éppen csak rebellis, de amúgy okos, beszélgetős, mindenhez is értő Sándorkába, Sándor meg egy sokat csókdosni kívánó, Anna-arcú konyhalányba, aki reggelre azért természetesen a csizmáját is kipucolja. A baj az, hogy a valóságban egyik sem létezik.


(Az általam írt befejezés csak egy vicc volt amúgy. :) )
5/10
napraforgó 2020 ápr. 07. - 22:03:15 5/10
(1404/2088)
Jobb lett volna, ha Baba nem mondja el a báró titkát Katicának, mert az a buta lány nem tudja tartani a száját.
5/10
napraforgó 2020 ápr. 07. - 22:00:47 5/10 Előzmény sunflower325
(1403/2088)
Brávó, ez szép védőbeszéd volt!
sunflower325 2020 ápr. 07. - 21:16:22 Előzmény guess.who
(1402/2088)
A Katica felé tanúsított hatalmas megértésedből mutathatnál egy kevéset Sándor barátunkkal kapcsolatban is.
Elfogadom az érveidet azzal kapcsolatban, hogy Katica mennyire egyedül érezhette magát, akkor amikor egyszerre kellett csalódnia a kedvesében és az egyetlen barátnőjében is, és ez már elegendő indok is az ő árulására, és eszébe sem jutott, hogy Anna hasonló helyzetben korábban pont a barátságuk miatt nem árulta el. Hiszen Sándor rejtegetésével Katica pont Anna, a barátnője családja legnagyobb ellenségének falazott.
Hozzá hasonlóan Sándor sem volt egyszerű helyzetben, amikor Elek felbukkant. Nem akart belemenni az újabb merényletbe, de a családját, a szerelmét fenyegették, ezért vállalta el a bomba gyártást. Majd az sem volt egyszerű helyzet számára, miután az apja magára vállalta a bűnét és tömlöcbe zárták helyette. Egyrészt a lelkiismerete nem hagyta nyugodni és fel akarta adni magát az apja helyett, de a másik oldalról az édesanyja és a nővére is folyamatosan épp az ellenkezőjét kérte tőle, arra hivatkozva, hogy ha megteszi a vallomást, akkor mindketten lógni fognak és a családja védtelen marad. Akkor azzal nem csak az apját hagyja cserben, hanem az édesanyját és a testvéreit is. Ebben a helyzetben talán nehezebb tétlennek maradni és tovább élni a lelkiismeret furdalással, különösen egy olyan forrófejű embernek, mint Sándor.
Sándor azért annyira tisztességtelen mégsem lehet, hiszen egy gyerekrablásba semmilyen körülmények között nem hajlandó részt venni. Számára a cél nem szentesíti az eszközt, mint a báró és becses családja számára.

Valószínűleg sosem fogunk abban egyetérteni, hogy Sándor valóban szerelmes Annába, már az első pillanattól, amikor kihúzta a folyóból. Már lázálmában is őt vizionálta, amikor először csókolta meg Katicát. Utána a sorozat címéhez méltatlanul a könnyebb utat választotta, azaz hálából és barátságból megpróbálta Katicát szeretni.
Anna is hozzá hasonlóan a kisebb ellenállás irányába megy, amikor Imréhez akar feleségül menni, hiszen őt, ha nem is szívesen, de a szülei is el tudják fogadni.
Minden racionális érv az ellen szól, hogy Anna és Sándor együtt boldogok lehessenek, de ők egymás nélkül mégsem lehetnek boldogok, mert szerelmesek egymásba. Közhely ugyan, de a szív nem hallgat az észre...
Szóval szerintem akármilyen fennkölt és magasztos hangon mesélné el bárki a végén, hogy mi lett Anna és Imre három gyerekéből, az nem egy boldog befejezés lenne, hanem egy jól megfontolt kompromisszum, ami nagyon életszagú lenne, de kicsit sem romantikus.
5/10
napraforgó 2020 ápr. 07. - 20:22:38 5/10 Előzmény guess.who
(1401/2088)
Azért irtam, hogy egyyre ellenszenvesebbek a karakterek, mert a sorozat elején nagy csinnaadrtattával beherangoztak négy helyes fiatal eemebret, két fiút és két lányt és azt hittem, hogy majd valami pozitiv szerelmi csata lesz itt szemben a családdal, szemben a társadalommal, és majd lehet drukkolni, hogy megnyerjék a csaatájukat, legyenek boldogok, ásó, kapa, stb. De nem erről van szó, itt senki nem érdemli meg a másikat.
guess.who 2020 ápr. 07. - 20:02:07
(1400/2088)
Hát ha nem engedik, akkor mi lesz még tizenvalahány részen keresztül?! Ajjajj! :)
guess.who 2020 ápr. 07. - 20:01:35 Előzmény napraforgó
(1399/2088)
Azon mosolygok, hogy pár napja azt írtad, hogy nincs szimpatikus karakter - aztán most felsorolod, hogy ez ezért jó, az azért, amaz meg amazért. Sőt: írtál egy hosszú elemzést lentebb, amiből számomra az derült ki, hogy azért mégis foglalkoztatnak a karakterek és van is, ami tetszik bennük. :)

A báróban (=a színészben!) szerintem az a zseniális, hogy a tettei alapján (pl. a betyárokkal, verőemberekkel való kokettálás) jórészt egyáltalán nem szimpatikus, de mégis valahogy úgy sikerül eljátszani a figurát, hogy a játék, a viselkedés, a hangsúlyozás, a grimaszok szerethetővé teszik. És így értettem korábban azt is, hogy szeretem a Jozefinnel való párbajaikat: rendszerint (mai szóhasználattal) bunkóságokat vágnak egymás fejéhez, de mindezt annyira látványos és profi színészi játékkal, hogy pusztán ez állatira élvezhetővé teszi a szócsatáikat. És így lesz a negatív figurából abszolút szerethető - ami fikarcnyit sem jelenti azt, hogy egyetértek a verőemberesdivel.
Érdekes párba állítani egyébként az antikedvenc Sándorral: őt alapvetően pozitív szereplőként tolták folyamatosan (a negatív tettei ellenére), de mostanra olyan szinten rombolta le saját magát (vagy rombolták le az írók), hogy szerintem semmi szerethető nem maradt benne: önző, Elek nélkül egy normális tervet nem tud kiötölni, mindig mindent mással végeztetne el, miközben ő csak ül és vár. És hát elég buta is - talán éppen ez az, ami ellenszenvessé teszi, az intelligens báróval vagy Jozefinnel szemben, hogy ő a butaságára büszke, a báróék meg az intelligenciájuk ellenére is szerények tudnak maradni... :)
guess.who 2020 ápr. 07. - 19:50:24 Előzmény Kuttyánszki
(1398/2088)
Korábban írtam már: próbáld beleképzelni magad Katica helyébe egy kicsit. Van egy főnököd, aki egyben barátnőd is, közös titkaitok is vannak. Van egy szerelmed, akit istápolgatsz hetekig, és aki elvileg nagyon hálás ezért, sőt: szeret is. Aztán egyik napról a másikra mindkettő megszűnik: a főnököd majdnem megcsal a szerelmeddel, a szerelmed meg rájön, hogy nem is szeret, de azért úgy tesz, mintha, mert amit kap, az jó neki.
És hát Katica rajtuk kívül csak az anyjára támaszkodhat - aki viszont számkivetettként él a várostól/kastélytól távol, szóval az a támaszkodás eléggé esetleges. Más senki nincs, aki odaállna mellé, megfogná a kezét, letörölné a könnyeit, blablabla.
Ebben a helyzetben a megértő, segítőkész, okos és valóban kedves Imre után nem csoda, hogy két kézzel próbál kapni Katica - ki tenne másként?! És még az is lehet, hogy illenének egymáshoz - legalábbis a társadalmi különbség szerintem jelenleg jóval kisebb lenne közöttük, mint Imre és Anna között. Imre karrierje szempontjából viszont valóban Anna szükséges, Katicával (sajnos) nem juthatna feljebb. Igaz, a múltkori, politikába való bevezetése előtt nem is úgy tűnt, hogy szeretne feljebb jutni: neki megfelelő volt a hadnagyi rang, lényegében így is megvolt mindene, csak egy feleség kellett volna, aki Palikával foglalkozna.

Szóval nem tudom: Katica és Imre valahogy sokkal természetesebben közelednek egymáshoz, Anna és Imre viszont a sok korábbi csókdosás, a báró úrral való letegeződés és a hivatalos eljegyzés ellenére még mindig iszonyú szögletesek és távolságtartók (ez főleg a csókdosásaik fényében érthetetlen!).


Persze ahogy lentebb is mondtam párszor: ha engem kérdezel, akkor sem Sándor, sem Imre nem való Katicához. Csak én. :D


5/10
napraforgó 2020 ápr. 07. - 16:03:02 5/10 Előzmény guess.who
(1397/2088)
Igen, szerintem is ő a legjobb karakter ebben a fércműben. Kedves, megértő, még a hirtelen méregbeguruló urát is le tudja csendesiteni pillanatok alatt.
Csöre Gábor is jól adja a nyakas parasztot, aki kemény munkával teremtette meg az egzisztenciáját és meglett korára elérte mindazt, amit csak lehetett. Van egy nagy szőlője, jó borokat készit, szép családja van megértő, rendes feleséggel. Van két fia, akik majd továbbviszik a nevét és megöröklik a birtokot. Van egy kissé problémás lánya, meg egy édes kicsi unokája, akit sajátjaként nevel.

Spolarovics Andrea is jó szinésznő, jól játsza Babát, csak a külsejével van bajom, annyira nem cigányos.
A bárót játszó ilyés Róbert is kitűnő, az elején szimpatikus volt, most már inkább ellensszenves, de mintkettőt jól alakitja.
3/10
Kuttyánszki 2020 ápr. 07. - 15:52:57 3/10 Előzmény guess.who
(1396/2088)
Tökéletes "kórkép", minden szavaddal egyetértek. :)

Imre hadnagy is egyre jobban rácsodálkozik arra az érzésre, ami Katinkához fűzi. Még, ha nem is akarja most tudomásul venni, elhessegeti.
Néha egy -egy pillanatban már nem sok híja volt egy csóknak...Ezt nagyon jól hozza mindkettő,Imre főleg. Mert ebben a világban még nem az a szokás,mint a mai filmekben, hogy a csajok támadnak, elkapják a fiút, megragadják, lesmárolják...Hihetetlen.
Lehet, hogy "alapból" a kölcsönkenyér hajtja Katicát, viszont közben megmételyeződik, hisz 20 évesen elég hozzá egy érdeklődő pillantás, egy érintés, csókot már ne is említsek :D
guess.who 2020 ápr. 07. - 15:43:14 Előzmény napraforgó
(1395/2088)
Ez tetszett! :)

Torzsa Terkát nagyon szeretem, szerintem irtó jól sikerült megírni a karaktert is, és tökéletes a "tót asszony" szerepére Dér Denisa is, amihez a felvidéki tájszólása és tájszavai is rengeteget hozzátesznek.
Ha nem Katica lenne a kedvencem, akkor ő, ehhez kétség sem férhet. :)
5/10
napraforgó 2020 ápr. 07. - 15:38:21 5/10 Előzmény guess.who
(1394/2088)
Ezért hasonlitottam Sándort a tűzhoz. A tűz lehet jó, finom, meleget adó, mint Torzsa Terka, lehet lobogó láng, világosság (itt nincs ilyen szereplő, talán a pap , ha több szerepe lett volna), lehet szalmaláng, ez Sándor, hamar fellobban, aztán meg ugyanúgy ellobban. És lehet pusztitó erejű, mindent felperzselő vad tűz. Egy kicsit talán Elek sorsa volt ilyen, a tüze elemésztette sajátmagát is.
guess.who 2020 ápr. 07. - 15:37:07 Előzmény napraforgó
(1393/2088)
Pedig tényleg lehetett volna valami fennkölt, magasztos, abszolút pozitív befejezést adni a sorozatnak azzal, hogy mondjuk Sinkó László hangján (ha még élne szegény) elmondanának egy összefoglalót, hogy "Anna sikeresen lediplomázott Bécsben és az első magyar orvosnő lett belőle. Három, Imrétől született gyermekéből kettő szintén orvos lett, a legkisebb fiúkból pedig földrajztudós felfedező, ő a legjobb barátjával, Kittenberger Kálmánnal több új állatfajt is talált Afrikában. Imre főszolgabíróságig vitte, de a Rokoczay-birtokot sem hanyagolta el: az öreg bárótól átvéve az irányítást, tisztességes áron kivásárolta Torzsáék földjét, majd Gyulagyerekkel egy közös automobil-tervező vállalkozásba kezdett, amelyhez a pormentesített utakat is megépítették Rokoca környékén. Később Gyula kockázatos ügyletet indított egy úgynevezett "automobil gyorsforgalmi út" felépítésére, amelyen Buda, Pest és Bécs is néhány óra alatt megközelíthető lett volna - azonban belebukott, pusztán azért, mert mindenki tudja, hogy az automobil csak a gazdagok játéka, a lóvasúté a jövő....":)
guess.who 2020 ápr. 07. - 15:28:53 Előzmény napraforgó
(1392/2088)
Még abban sem vagyok biztos, hogy az "örök szerelem" vagy a mi fogalmaink szerinti "hűség" hiányzik Sándorból. Egyszer egy akváriumi halas könyvben írtak egy nagytestű sügérről valami olyasmit, hogy "úszkálása közben nem veszi figyelembe az akváriumi növényeket, ezért letördeli és kitépdesi őket" (nem pontos az idézet, csak a lényeget próbáltam leírni). Na, Sándor is valami ilyen: az ő szerzésre és önzésre alapuló világának határain egyszerűen kívül esik a hűség, a hosszútávú tervezés, a higgadt és előrelátó gondolkodás, a nyugodt, már-már "unalmas" élet. Hogy ez jó vagy rossz, azon lehetne vitázni sokat, de a lényeg, hogy számára ezek érthetetlen és értelmezhetetlen fogalmak. Ahogy mondani szokták: hogyan magyarázod el egy vak embernek a színeket? :)
5/10
napraforgó 2020 ápr. 07. - 15:25:52 5/10 Előzmény guess.who
(1391/2088)
:) :) :)
Igen, Annát, mint tanult, művelt, emancipált leányyzót ismertük meg, aki kezdeni akar valami hassznosat az életében. És mit látunk most? Egy nyivákoló, döntésképtelen macskát, aki azt se tudja, melyik kandúrral kezdjen. Az eredetileg kitűzött szép célok meg a semmibe tűntek.
guess.who 2020 ápr. 07. - 15:21:38 Előzmény napraforgó
(1390/2088)
Szerintem a ronda pofaszakállal együtt az egy Lakatosmárk-önparódia vagy karikatúra volt, aminek éppen az volt a lényege, hogy feltűnő legyen. :)
guess.who 2020 ápr. 07. - 15:20:15 Előzmény Kuttyánszki
(1389/2088)
Pont azért nem tudok teljesen érzelemmentesen tényszerű választ adni a kérdésedre, mert a szívem csücske Katica. :) Nyilván amiket lentebb leírtam, azokat is jórészt befolyásolja ez, úgyhogy én nem tudtam haragudni sem rá: talán egy-két olyan rész volt valahol középtájon, amikor zavaróan hisztis volt (a beadott igazságszérum Sándornak stb.), de úgy egyébként eléggé jól megértem a negatívnak tűnő viselkedését is. Azért a származása elég terhes örökség (mármint abban a helyzetben, mert úgy egyébként Baba is szimpatikus szereplő, ha Anna fiú lenne, biztos örülne egy ilyen anyósnak), a kastélyban is csak egy kussoljszolga (hiába barátnőzik Anna vele), innen szerintem tökéletesen érthető, hogy a megértő és abszolút vele szimpatizáló Imre szemébe nem mer nézni és zavartan beszél mindenféle csacskaságot neki. Lehet, hogy szerelmes belé, lehet, hogy nem, de ez végső soron majdnem mindegy: az biztos, hogy nagyon hálás, meg az is, hogy valamiféle piedesztálra emeli, egyfajta Vasember-szuperhősnek tartja, akihez bármikor bármilyen bajával fordulhat, mert segíteni fog kérdés nélkül és megérti. Ez Katica, a jóformán egyedül álló cselédlány szempontjából óriási dolog - hiszen Sándorkával ellentétben Imre nem erőlteti a borivást, odafigyel rá és érti a problémáit, meg segíteni is próbál - ami ugye Sándornál éppen fordítva volt: ő természetesnek vette, hogy Katica segít neki és nem vár érte ellentételezést.