5/10
napraforgó 2020 jan. 01. - 15:46:22 5/10 Előzmény cruz4
(27/2087)
Ja, és nézd mg 17.15-kor az RTL-en a Hogyan készült? c. werket.
5/10
napraforgó 2020 jan. 01. - 15:22:03 5/10
(25/2087)
Semmit nem spoilereztünk szét. Mindent az RTL werkfilmjéből tudunk, illetve a netre már feltett 3 részből.
Mit tekintesz te spoilernek? Azt, hogy a cselekmény 1865-ben játszódik? Megirta az összes TV újság. Vagy azt, hogy megkritizáltuk a cseppet sem korhű frizurákat? Az mióta spoiler? Akinek van szeme, látja.
A cselekményből nem irtunk semmit sem, abból én is és nyilván guess.hu is annyit tud, amennyi a neten olvasható. Csak meg kell keresni. De még arról sem beszéltünk, amit ott olvastunk.
Talán csak nem hiba, hogy az embernek véleménye van?
10/10
cruz4 2020 jan. 01. - 13:50:49 10/10
(24/2087)
Jó lenne ha itt egyesek, "napraforgó" "guess.who" nem spoilereznék szét az egész topicot!
5/10
napraforgó 2020 jan. 01. - 12:36:29 5/10
(23/2087)
Én már láttam az egyik részben viccesen letakart konnektort, alul, ráadásul még mutatták is. Ügyesebb lett volna, ha eléraknak egy komódot, vagy egy karosszéket, bármit, hogy ne is látszódjék.
5/10
napraforgó 2020 jan. 01. - 12:32:53 5/10 Előzmény guess.who
(22/2087)
Oké, csak valahogy nem tudom történelmi kontextusba helyezni ezeket a mai kori megjelenésű hölgyikéket...
Nekem egy álarcosbálra hasonlitanak, olyanok, "mintha", csak épp nem olyanok, mint....
guess.who 2020 jan. 01. - 11:33:49 Előzmény napraforgó
(21/2087)
Igen, az nekem is hiányzik, hogy legalább a sorozat elején jó lenne, ha behelyeznék a történelmi kor kontextusába kicsit hangsúlyosabban az egészet: az az egy darab újság, az a két mondat arról, hogy a kiegyezés előtt vagyunk és éppen vasutat fejlesztünk, valahogy nekem kevésnek tűnik. Oké, hogy nem akarták szájbarágósan csinálni, meg oké, hogy a készítők számára ez természetes volt, de az új néző (és egy most induló sorozatnál CSAK új nézők vannak) számára azért elférne némi plusz információ. Igaz, a harmadik részben a báró magyaráz kicsit, szóval lehet, hogy ahogy halad előre a sztori, jobban képbe kerülünk. :)

A mélyvörös hajban egyetértünk, ahogy írtam korábban, nem kell meggyőznöd: egy mai filmben játszhatna valamiféle démont, végzet asszonyát egy ilyen hajú nő, de egy XIX. századi kosztümösben nem odavaló. Ahogy fura lenne az is, ha kiderülne, hogy az arisztokrata kisasszonyok tetoválva vannak. :)
Viszont azt nyugodtan veheted készpénznek, hogy az általad nem látott smink ott volt mindegyik általad felsorolt filmbéli szereplő arcán a régi filmekben is. Csak akkoriban az volt a kordivat és az elvárás, hogy láthatatlan legyen. Érdekes kontraszt egyébként, hogy például tévékben a műfény miatt sokkal erőteljesebben sminkelik a nőket (főleg a hétköznapi sminkhez képest), ami miatt aztán nem is egyszer előfordul, hogy ha a műfény nem pont olyan, mint amihez sminkeltek, akkor visszataszítóan maszkszerű lesz az arcuk. Egy filmnél azért vannak világosítók és sminkesek, hogy ezt összhangba hozzák, és hát idejük és lehetőségük is van rá (élő tévéműsornál azért nehezebb :) ).
De ha megnézed ezt a képet, akkor bizony Az arany emberben is sminkelve voltak, ráadásul kiengedett haj is látható :)
http://kep.cdn.index.hu/1/0/1742/17420/174208/17420846_12cbde520657c6d714bd327ff4d1dc80_wm.jpg

Ja, és még valami az összehasonlításról: az egy analóg filmre készített anyag volt, teljesen máshogy rögzítették, mint a ma készülő, digitális filmeket. Egészen máshogy jelenik meg rajtuk ugyanaz, a színárnyalatok is másak, de például egy mai filmet nagy tévén nézve jóval részletgazdagabb, azaz egy kósza hajszál, egy ottfelejtett ránc is kivehető, míg a hatvanas évek agyonjátszott celluloidjaitól ilyesmit nem várhatunk el. Ez persze nem jelenti azt, hogy a celluloid rossz(abb) volt, egyszerűen csak MÁS: egy másik korban, más elvárásoknak megfelelve készült az a film. :)
5/10
napraforgó 2020 jan. 01. - 11:09:44 5/10 Előzmény guess.who
(20/2087)
Sok mindenben igazad van. Nyilván a történet a fontos és ez engem is érdekel, hogy a 16 évvel a szabdságharc leverése után még sokan gondolnak még az elveszitett szabadságra. Ezzel szemben Rokoczay báró nyilván Habsburghű, az aktuális hatalmi viszonyokat szolgálja ki. Igen, fontos a kor, hogy melyik osztály, réteg hogyan gondolkodik, mit vár a jövőtől. Sokan a kiegyezés ellen vannak, főleg a függetlenség pártiak, de talán a Rokoczay féléknek sem tetszik, hogy meg kell békélniük a lázadozókkal.
Ez mind rendjén is van, de akkor sem tetszik a jelenlegi aktuális sminkdivat ennyire hangsúlyozott alkalmazása.
Az Aranyembert 1962-ben mutatták be és én kicsit sem vagyok tisztában az akkori sminkdivatttal. De Béres Ilona szeme csak kicsit volt keletiesre sminkelve, Pécsi Ildikó sötét haja meg egészen természetes szőkére volt festve és én bizony a szemén nem láttam sminket, mint ahogy az anyját játszó Komlós Jucin sem.
Az Egy magyar nábob és a Kárpáthy Zoltán 1964-65-ben készült és ott csak Tordai Terin láttam erősebb szemfestéket, na de ő valami hindu táncosnőt alakitott, igy az egzotikus küllem kivánalom volt.
Amúgy nekem privátim tetszik a füstös szemhéjfesték, csak hát nem egy 150 évvel ezelőtt játszódó történetben....
Na és a komorna haja, amiről ordit, hogy valami természetellenes vörösre van festve. Ezen nem segit, hogy az ő szeme alig van festve....
guess.who 2020 jan. 01. - 10:18:30 Előzmény napraforgó
(19/2087)
Van igazságod (főleg ami a bíborszínű hajfestést illeti, abban egyetértünk), de azért vedd hozzá azt is, hogy a 60-70-es években készült filmek sem voltak "autentikusak" a szónak abban az értelmében, hogy nem eredeti ruhákat használtak, a hajak és a smink is az akkori idők divatjának megfelelően volt átalakítva az eredeti, korhűhöz képest (amit nyilván a mai dokumentált világunkhoz képesti kevés képanyag őrizhetett volna meg teljesen, ilyesmi viszont nehezen fellelhető). Lényegileg most is ugyanez van: a mai sminkelési módszerek, divat hat az "autentikusnak" szánt kosztümökre, frizurákra, sminkre. Próbálj meg úgy tekinteni rá, hogy nem a 60-as években készült filmekben látottakhoz hasonlítod, hanem az "eredetihez". Ebben szerintem viszonylag jók. Ahogy a nyelvezet sem olyan archaikus – de gondolj bele: egy pörgős napi sorozatban az akkori idők lassúbb, elgondolkodóbb, bonyolult körmondatokban fogalmazó és ma már elfelejtett, kikopott szavak tömkelegével operáló "beszédét" ki bírná megnézni? Ma már egy Jókai Mór nehez(ebb)en olvasható és filmre képtelenség lenne vinni a maga teljességében vagy nyelvi gazdagságában...

"Felcity Jones" (Szász Júlia) egyébként tényleg szép nő lenne szerintem smink nélkül is, ahogy Bodza Katica (Litauszky Lilla) is az, és nála szerintem pont azért sminkelnek úgy, hogy természetesnek tűnjön, hogy ezzel is hangsúlyozzák a kontrasztot a szolgálólány és a baronesz között.
Egyébként lassan húsz éve volt az a divat, hogy a sminknek kifejezetten természetesnek, azaz észrevehetetlennek kellett lennie (azaz mintha nem is lenne). Aztán a kétezres évek közepére már megint egészen máshogy sminkeltek, és ha akkoriban készült képeket nézel, azok is minimum "furcsának" tűnnek mai szemmel... Ahogy lassan a füstös szemhéj is az, pedig mindössze 5-7 éve volt nagy divat. Szóval szerintem nincs ezzel olyan nagy baj. :)
Engem sokkal jobban érdekel az, hogy képesek lesznek-e a sztorit végigvinni úgy, hogy ne legyen belőle DÖ2-utánérzés, hanem maradjanak meg a figurák szerethetőnek, okosnak, szépnek, kedvesnek, snájdignak stb. :) Az indítás jó volt, bár a harmadik rész szerintem kicsit "leült", de szerintem van még rengeteg lehetőség, úgyhogy hátha nem lesz unalmas. :)
5/10
napraforgó 2020 jan. 01. - 09:55:45 5/10
(18/2087)
Akárhogy is, engem zavar, hogy a szereplők megjelenése kicsit sem autentikus, főleg, ami a nőket illeti.

Ha visszagondolok a Várkonyi féle Jókai filmekre, azokban bizony nem hanyagolták az abroncsos szoknyákat, csak mert kényelmetlen volt, a nők haja sohasem lógott, mindig fel volt tűzve, az asszonyoké konytba, a kisasszonyoké loknis frizurákba. És a nők szeme nem volt kétszer akkorára kifestve, mint a valóságos, mégis szépek voltak.

Pap Éva, Ruttkai Éva, Venczel Vera az Egy magyar nábobban, illetve a Kárpáthy Zoltánban soha nem volt slampos és nem voltak agyonsminkelve.
De nézhetjük a Kőszivű ember fiait, vagy az Aranyembert is. Béres Ilona és Pécsi Ildikó a természetes szépségükkel hóditottak és nem a kenceficékkel. (habár őket leengedett hajjal is láthattuk, de azért valahogy az is rendezettebb volt, mint itt a nőké.

Itt Mariska a lángoló vörösre festett hajával - még csak nem is próbálták a szint valami természetesre cserélni. Valahogy nem hiszem, hogy egy főúri komorna ilyen fura festett, dauerolt frizurával szaladgált volna. Miért nincs ennek a nőnek valami rendes főkötője?

Esküszöm, az én kedvemért, a NÉZŐ kedvéért ennyi engedményt nem kellett volna tenni divat, smink és frizuraügyben.
guess.who 2020 jan. 01. - 09:13:47
(17/2087)
Nono! Már a XV-XVI. században is virágzott az óragyártás, a XIX.-ben meg azért már bőőőőőven voltak pontos zsebórák és azok irtó divatosak is voltak. Másrészt éppen a vasút elterjedése segítette a pontos időhöz való ragaszkodást is (részben a zsebórák segítségével), szóval az némileg túlzás, hogy találomra igazították volna a templomtornyok óráit.
Vagy ott vannak a kakukkos órák: a XVIII. század közepén már komoly mennyiséget gyártottak belőlük – a hatalmas és díszes állóórákról nem is szólva. Furcsa is, hogy a kastélyban nincs valami nagy, gazdagon díszített porcelán- és/vagy aranyóra, hiszen egy főúri családnál ez eléggé alapeset volt.

Amire gondolsz ("faluról-falura tolódott") az a templomtornyok egykori napóráira igaz (néhány régi templomon még ma is látni ilyeneket), hiszen az valóban a Nap állásához igazodott, azaz attól függően mutatott más-más időt, hogy az adott település fizikailag hol, melyik hosszúsági körön helyezkedett el. De azért egy Magyarországhoz hasonló méretű területen ez jó esetben is csak 15-20 perc különbséget jelent – és vegyük hozzá, hogy ez a különbség akkoriban jóformán mindegy is volt, hiszen nem létezett olyan eszköz, amivel az ország egyik végéből a másikba el lehetett volna jutni másodpercek alatt, hogy ezt a különbséget észrevegyük. :) Telefon sem. :)

A repülők kondenzcsíkjait meg gondolom, már automatikusan retusálják digitálisan a képekről. :) Konnektorok és villanykapcsolók elvileg csak a kastélyban vannak (ott meg úgy kezdték a forgatást, hogy azokat eltüntették), a skanzenben nemigen – bár Csőre Gábor a "háza" bemutatásakor mondott olyat, hogy a legelső zsalugáter mögött villanyóraszekrény van.
A kerti vécéje szerintem inkább olyan, mint a Mi kis falunkban Gyurinak (arról nem is szólva, hogy ott Csőre Gábor egy Gyuri2-t játszik :) ), remélem, újságot is fog ott olvasni a negyedik részben. :)
zczap 2020 jan. 01. - 08:53:06
(16/2087)
Nem, kedves notico. Pont a vasút miatt (menetrendek) hangolták össze az órákat. A kalauz ránézett a zsebórájára, és kikiabálta a vonatablakon a pontos időt.
5/10
napraforgó 2020 jan. 01. - 06:05:07 5/10
(15/2087)
Nem hiszem, hogy látunk majd a folyóparton mosó, ruhákat súlykoló parasztasszonyokat mosni. Mint ahogy fogatlan öreg parasztasszonyokat sem.
5/10
napraforgó 2020 jan. 01. - 05:24:32 5/10
(14/2087)
Nekem is a Kwai folyó hidja jutott eszembe. De ott nem rabszolgákkal, hanem hadifoglyokkal (angol, amerikai) készittették el a hidat a japánok. Ott valóban rendes hidat csináltak és ténylegesen fel is robbantották. Nem virtuálisan, mint itt.
És Guess.hu-nak igaza van, a hid nem tükröződik a folyóban, ezt még utólag hirtelen pótolhatnák!
zczap 2019 dec. 31. - 23:15:40
(13/2087)
Ha vasút volt, pontos idő is volt.
5/10
napraforgó 2019 dec. 31. - 18:33:19 5/10 Előzmény guess.who
(12/2087)
Hát ez tényleg érdekes. Mert a robbanás meg tükröződik.
guess.who 2019 dec. 31. - 18:28:39 Előzmény napraforgó
(11/2087)
Bizony! Ráadásul úgy sikerült elügyetlenkedni, hogy a vízre elfelejtették odarajzolni a tükröződését... :)
guess.who 2019 dec. 31. - 18:25:11 Előzmény napraforgó
(10/2087)
Gondolom, hogy kaszkadőrrel csinálták, nyilván nem kockáztatnak meg egy első epizódos sérülést egy főszereplőnél egy ilyen veszélyes jelenetnél. Főleg úgy, hogy ha a lovaglós közeliket is kamuzva tudják felvenni, azaz vélhetően a színésznő nem tud vagy nem szeret lovagolni...
5/10
napraforgó 2019 dec. 31. - 18:13:49 5/10 Előzmény guess.who
(9/2087)
Az a fatákolmány lett volna a vasúti hid???
5/10
napraforgó 2019 dec. 31. - 18:12:38 5/10 Előzmény guess.who
(8/2087)
Nekem úgy tűnt, hogy nem is nő volt, aki leesett a lóról. Persze, amikor kihúzták a vizből, akkor már Szász Juli feküdt ott.