10/10
balazs0729 2010 okt. 21. - 10:41:28 10/10
(43/83)
a lényege annyi, hogy attól még, hogy ez a világ már teljesen átalakult és elkurvult, hogy az ikea a valóság, és észre sem vesszük a csodákat és a rendkívüli dolgokat. csak a mézesmáz és a csokireszelékkel megszórt habostorta.

ha nem érted a filmet akkor a kulcsa az egésznek az amikor a fickó arra kéri a nõt, hogy hazudjon valamit, mert a valóságban ez a sztori kifogásolható. Pedig mindannyiunkal történtek már csodák és fognak is, csak legnagyobb részük mellett elmegyünk, és fel se nézünk.
10/10
balazs0729 2010 szept. 15. - 19:51:55 10/10 Előzmény balazs0729
(42/83)
ismétlem magam, és még kiegészítem annyival hogy mi ez a gyatra 8as körüli osztályzat??????


kinek nem tetszik ez a film?
Darkcomet 2010 szept. 07. - 17:24:22
(41/83)
Hát ez a film nagyon ott van! Piszkosul tetszett. Nem is ragozom tovább. Tessék mindenkinek sürgõsen megnézni. Kötelezõ darab.
10/10
balazs0729 2010 júl. 11. - 19:59:05 10/10
(40/83)
mikor jön már ki dvd-n?????????
Criobs 2010 ápr. 23. - 21:40:41
(39/83)
Szabad ötletek újszerû kombinációja és variációja erõs hangulati, képi és érzelmi hatásokkal.

---spoiler---
Legjobban az álmok képi kivetülése tetszett. Hihetetlenül színes fantáziavilág bravúros technikai megvalósítása.

Csak azt nem értem, hogy a (PORT-on lévõ) bemutatófilmben mért lõnek le elõre annyi kulcsjelenetet. Még jó, hogy nem néztem meg, mielõtt a moziban láttam a filmet.
---spoiler vége---
9/10
alex4427 2010 ápr. 17. - 13:24:57 9/10
(38/83)
De, ugye nem mindegy, milyen az a "gyerek", akit elengedünk!?
10/10
offtopic
Charles Foster Kane 2010 ápr. 17. - 09:26:43 10/10 Előzmény alex4427
(37/83)
Már miért kéne elkeseredni? Ez így normális. Az ember azoknak tud alkotni, akik ELEVE hajlamosak arra, hogy hatással legyen rájuk.

Aki ezt máshogy fogja fel, azokból szoktak lenni, azok a "mûvészek", akik rohadtul magasan hordják az orrukat, meg verik a nyálukat. El kell fogadni, hogy nem mindenkire fogsz hatni, vagy ha hatsz is, lehet hogy éppen nem úgy, ahogy szerettél volna. A mûvész dolga csak az önkifejezés, amikor ez kész... onnan el kell engedni a kezét, hagyni kell saját életet élni.

Olyan ez, mint a gyereknevelés. Te nem tehetsz mást, minthogy a magadtól telhetõ legjobbat adod. De aztán el kell engedned. Az alkotásban épp ez az izgalmas.
Nem véletlenül használják az a kifejezést, hogy "életet ad az alkotásnak".


Amúgy igazad van, csak orosz származású...
9/10
alex4427 2010 ápr. 16. - 10:19:54 9/10
(36/83)
"Szerintem száz százalékban a befogadón múlik" - írod. Azért, ha én író, festõ, filmrendezõ stb. lennék, most nagyon elkeserednék!
Egyébként El Kazovszkij magyar volt. Kosztolányi meg sok okosat írt, nem lepõdnék meg.
10/10
offtopic
Charles Foster Kane 2010 ápr. 16. - 07:19:10 10/10 Előzmény alex4427
(35/83)
Hozhatnál akkor már magyar példát is, ha jól tévedek, Kosztolányi volt, aki ugyanerrõl írt egy esszét.

Amúgy nem értek egyet. Szerintem száz százalékban a befogadón múlik. Egyszerûen nem ugyanazt látjuk. Ez az alapvetõ "probléma". Remek példa, amikor misszionáriusok egy afrikai õsközösségnek mutattak filmrészletet, majd megkérdezték, hogy mit láttak tulajdonképpen.

A teljesen nyilvánvaló történések leírása helyett egybehangzóan (!) azt mondták, hogy egy csirkét látták. A vágások semmi értelmet nem hordoztak számukra, ellenben láttak egy csirkét, ami már csak azért is külön érdekes volt, mert a misszionáriusoknak ötször meg kellett nézniük a felvételeket, hogy az egyik sarokban észrevegyék az egy pillanatra feltûnõ csirkét.

Hiába kreálsz komplex szimbólumrendszereket, ha az, aki nézi, nem ebben a jelrendszerben értelmezi a látottakat. Ha ma egy fiatal srácnak megmutatod a Psycho zuhany-jelenetét, biztos nem azt jegyzi meg, hogy bár nem történik valójában semmi, a vágásokkal mégis milyen vérfagyasztó hatást teremt Hitchcock. Hanem azt, hogy nem látszott a csaj melle. Nem azért, mert hülye, hanem mert a "csirkét veszi észre".
10/10
Charles Foster Kane 2010 ápr. 16. - 06:59:37 10/10
(34/83)
Sejtettem, hogy a film stilizálva lesz, de azért erre nem számítottam. Õszintén szólva baromi megnyugtató, ahogy így elrugaszkodik a magyar filmes hagyományoktól. Ez nagyon jót tesz a filmnek. Ad egyfajta szabadságot.

spoiler

Az álmok kivetülése nálam az a csúcspont volt, ahol azt mondtam, hogy nem létezik, hogy ezt egy magyar filmben láthatom.

spoiler vége

Baromi jó film. Nem úgy, ahogy A nyomozó, inkább úgy, mint a Taxidermia. De ha azzal kell felvennie a versenyt, akkor gondban van, mert a Taxidermia nem esik ki abból a stiláris filmnyelvbõl, amibe az elsõ pillanatba beleugrik. A BP ilyen szempontból nem annyira következetes, mint lehetne, sõt kellene.
A KIKÁs részt annyira feleslegesnek éreztem, és olyan szinten kizökkentett abból a hangulatból, amit adott, hogy legszívesebben felpattantam volna a helyemrõl egy ollóval, és gyorsan levágtam volna a végérõl. Vagy csak szólni: Szabi, felfogtam! Megértettem! Ne mondd el még egyszer. Pláne ne így...

Ettõl eltekintve, minden forintot megért a mozijegy. Az meg, amikor a BP különbözõ szobáin egy sínen végigmegy a kamera, akár be is írhatná magát a filmes emlékezetbe, ha nem magyar lenne... Az én emlékezetembe minden esetre beírta magát.
Gega1 2010 márc. 29. - 19:49:25 Előzmény kispalissaci
(33/83)
Imádom Szabolcsot, Orsolyát és filmjeiket, örülök a Bibliothéque Pascal fesztiválsikereinek. De féltem is õket, mert a film körül túl nagy a hírverés, újságcikk, reklám. Ennek egyik káros mellékhatása az, amikor olyanok is betévednek a filmre, akiknek nem lenne szabad, akik nem érettek rá, akikben nincs ilyen filmre fogékonyság, magyarul akik "eltévesztik a házszámot". Mint ez az elõtted ülõ huszonéves. Kár a gõzért, húgyagya úgysem fogékony az ilyesmire (félreértés ne essék, nem a kora miatt). Vagy ha mégis lenne csekélyke érzéke a komolyabb filmekhez, akkor jobb pillantot kellene kiválasztania, nem amikor röhögcsélõ haverjaival keresnek valami könnyed szórakozást. Erre a filmre nem pattogatott kukoricás zacskóval és barátnõnk seggét fogdosva kell beülni. Ilyen szempontból jobb volt az, mikor egyedül néztem a Tamarát az azóta megboldogult Kultiplexben, vagy úgy ötödmagammal az Off Hollywoodot a Mûvészben.
9/10
alex4427 2010 márc. 26. - 09:02:38 9/10
(32/83)
Az, hogy egy film (vagy bármilyen egyéb mûvészi alkotás) mennyire jön be valakinél, az csak részben múlik az alkotáson.
El Kazovszkij, festõnõ szerint (aki nagy mozi-rajongó is volt) csak 50%-ban!
A másik 50% rajtunk múlik. (Tapasztalatainktól, mûveltségünktõl, hangulatunktól stb.)
10/10
kispalissaci 2010 márc. 26. - 01:24:25 10/10
(31/83)
A kezdetek kezdete óta figyelem és szeretem H. Szabolcs munkásságát, rendkívüli stílusát és képi világát mindig is csodáltam , de ez a darab az elõzõeket is messze messze túlszárnyalja! Lenyûgözõ, gyönyörû és tényleg elmondhatatlan. Nekem az elmúlt 10 év LEGJOBB magyar filmje!!! 10es skálán 15ös! :) Õszintén örülök neki és BÜSZKE vagyok rá, hogy egy ilyen magyar film született végre, amit ha itthon sajnos nagyon nem is, de remélem legalább külföldön értékelni fogják. A végén letaglózva süppedtem bele a székembe, hosszú percekbe tellett mire magamhoz tértem, katarzisssssima!

Viszont igen lehangoló és elszomorító volt, hogy amikor épphogy lement az utolsó snitt,az elõttem ülõ 20-as éveiben járó férfiember felkiáltott a kedvesének: "Õszintén: kurvára idegesít ez a szar öncélú mûvészieskedés!!!"
10/10
balazs0729 2010 márc. 25. - 22:02:17 10/10 Előzmény alex4427
(30/83)
nagyon reménykedem abban amit írtál azokról a remek alkotásokról.idén én már 2 magyar filmnek is örülhettem.a másik a köntörfalak.remek kis film az is.

szóval.hát persze én nem azt mondtam hogy lenyúlt dolgokat.elég annyi hogy épp mondjuk egy Jarmusch videó volt a lejátszóban amiikor írta a forgatókönyvet.

de legalább abban tökéletesen egyet értünk hogy nagyon jó volt a film és még párszor meg kell nézni, hogy tudatosuljon minden.

mint az új Gilliam filmnél is.és ha már így szóba hoztam kicsit mintha az is hatással lenne rá.


a nyúláshoz meg csak egy rendezõ ért igazán...
9/10
alex4427 2010 márc. 24. - 10:24:29 9/10 Előzmény balazs0729
(29/83)
Hát...az embert élete során mindenféle hatások érik. Gondolom, nem kivétel ez alól egy filmrendezõ sem. Pláne, egy olyan érzékeny/fogékony mûvész, mint Hajdu Szabolcs. Ráadásul, egymástól függetlenül is juthatnak ugyanarra a (filmes) megoldásra.
"Minden hat rám, de semmi nem változtat meg" - mondta, nem tudom ki. De igaza van!
Mindenesetre HSz filmjei, vitathatatlanul, eredeti alkotások. És nem bevált (amerikai) kaptafára készült filmek. (Bár ezek a "kaptafás" magyar filmek jó nagyokat buknak újabban. Van még remény!)
9/10
Szani 2010 márc. 23. - 17:05:40 9/10 Előzmény balazs0729
(28/83)
Jók az észrevételeid... Nekem pedig "kicsit" talán elfogult volt az utolsó mondatom, elismerem :) , ezért is került zárójelbe.
10/10
drdrszaszpeter 2010 márc. 23. - 10:10:24 10/10
(27/83)
Fantasztikus! Zseniális! Megdöbbentõ, lenyûgözõ képi világ! Elmondhatatlan! meg kell nézni!
10/10
balazs0729 2010 márc. 22. - 08:49:27 10/10 Előzmény Szani
(26/83)
ez nekem is beugrott.és azért T.G.-nek volt pár remek színésze:Robin Williams, Bruce Willis, Jeff Bridges hogy csak a legnagyobbakat mondjam, vagy épp De Niro...

de tényleg van egy kis áthajlás, de amúgy sok rendezõ hatása látszik. van benne egy kis Fellini, a világa miatt, kusturica, de van élet a balkánon utána, van benne egy kis Jarmusch, hogy nem az az érdekes hogy hogyan menekül meg Pascaltól, és még ezer más amit elsõ nézésre nem vettem észre.

engem odaragasztott a vászon elé.letaglózott.

csodálatos film.bravó
10/10
Lain 2010 márc. 21. - 12:20:38 10/10
(25/83)
Tegnap néztem emg a filmet. Még mostis abban az álomvilágban vagyok kb:)Engem megfogott, nagyon.
10/10
evetke11 2010 márc. 21. - 02:31:01 10/10 Előzmény Tihuana
(24/83)
Szerintem rengeteg párhuzamos síkja, jelentéstartalma van a filmnek, s ha ebbõl neked semmi nem jött le, talán nem a filmben van a hiba...
Az erõteljes képi világ mellett finom utalásokat is észre kellene venni.