pitbear 2014 nov. 11. - 09:08:01
(291/2291)
SPOILER!!!
Számomra ez a film ugyanolyan zagyvaság, mint az Ûrodusszeia volt anno. Az egész 3 órás filmben van kb. 30 perc jó jelenet (amikor megérkeznek Matt Damonhoz) többi unalmas fércmû. A rendezõnek fogalma sincs a csillagászatról. Elõször is a fekete lyukak a gravitáció hatására összezuhant törpecsillagokból erednek, nem pedig valakik csak úgy odabiggyesztik a Szaturnusz mellé. Tehát max. a Nap helyén jöhet létre egy, pár milliárd év múlva. A következõ baromság a fekete lyuk mellett lévõ bolygó óriási hullámokkal. Ilyen bolygó nem létezik, mert a gravitáció összezúzza vagy magába szippantja. Az meg maga a csúcs, ahogy röpdös a fõszereplõ egy könyvtárban(ami egy fekete lyuk) és egy lyukon keresztül nézi a múltat. Az idõparadoxont meg ne is említsük, hogyan küldi magát a jövõbe? Látványvilág nulla, a maga 80-as évek ûrhajóival és kopár bolygóival. Számomra ez a film max: 10-bõl ötöt érdemel, mert a szeretet jól ábrázolja a végén, meg az a fél óra izgalmas, amikor negérkeznek Damon bolygólyára, és meglepõ dráma, hogy hazudott nekik. Ezt azonban egy kommersz sorozatban is jól lehet ábrázolni nem kell hozzá milliárdos költségvetésû IMAX mozi.
5/10
helsinkirokker 2014 nov. 11. - 08:04:11 5/10
(290/2291)
************ SPOILER *************

Jaja! Pont ez a bajom nekem is, hogy a Földet úgy hagyták el mint egy mai valódi ûrhajós, kétfokozatú 80 méteres több száz tonnás hordozórakétával, aminek orrában ott volt a ûrsikló. És ezután ugyanezzel a siklóval jönnek mennek a bolygók között, leszállás, vissza az ûrbe, stb...

Aztán még egy baki: a fekete lyuk mellett van egy lakhatónak vélt bolygó - ahol 1 óra 7 földi év. Logikus dolog akár egy percet is pazarolni erre a bolygóra, amikor az emberiség már szinte évrõl évre éli túl az öko katasztrófát? És az ár-apály ugyancsak nem volt kiszámítható? Ismert tény, nem sci-fi, hogy a Szaturnusz egyik holdja, az Io szinte izzik a Szaturnusz garvitációjától, a felszínét darabokra szaggatja az ár-apály. És akkor hol van még a Szaturnusz a fekete lyukhoz képest tömegben, gravitációban?! Ezt a bolygót egy másodikos gimnazista is kihagyta volna, nem egy komplett NASA brigád! Látványnak mindesetre rendben volt, elég kézzelfoghatóan megmutatta az ár-apály jelenséget.

************ SPOILER VÉGE *************
greeen 2014 nov. 11. - 06:44:06
(289/2291)
spoiler..

Rengeteg ehhez hasonló hiba van a filmben. Jó párat felsoroltak már azokat nem említeném újra. Amit nem láttam megemlítve, bár már lehet volt, az az, amikor leszálltak az elsõ bolygón. Ahol ugye volt az a hatalmas ár apály incidens... Na most ott említették is, hogy mekkora teher a megnövekedett (ha jól emlékszem egy egész háromszoros)gravitáció. Mégis hogy a francba tudták elhagyni azt a bolygót ekkora gravitációval. A földön is hatalmas méretû rakétahajtómûvek kellenek, hogy elérjék a szükséges szökési sebességet,hát akkor kilövõ állomás nélkül egy megnövekedett gravitáció mellett hogy lehetne ezt elérni? És ez még akkor is lehetetlen ha szinte alig lenne légköre annak a bolygónak. A tudomány mai állása szerint is az ember ha eljut vagy eljutna a Marsra, akkor jelen pillanatban ha ott leszállna, akkor ott is maradna. Ott annak ellenére, hogy ritkább a légkör (lényegesen) és harmad akkora a gravitáció, az már bõven elég , hogy örök fogságra ítélje az asztronautákat.
10/10
cardas 2014 nov. 11. - 01:42:02 10/10
(288/2291)
Hát ezt szépen félrenyomtam, és 10-et adtam rá -.- Kár, szerintem csak 7 és 7,5 között ingázik. Sci-finek eszméletlenül gyenge, fõleg hogy azt ígérték, mennyire odafigyelnek, hogy realisztikus legyen. Rengeteg logikai bukta van folyamatosan, sokszor kiszámítható az egész, vannak unalmas, értelmetlen és ostoba jelenetek. Sokszor például kiképzés nélkül meg minden nélkül is úgy éreztem, hogy azokban az adott szituációkban még én is jobban teljesítenék mint ezek, és csak azért tettek úgy, hogy ez újabb izgalmas eseményt okozzon:
(SPOILER pl. mi a fenének hajol a fõszereplõ a fickó fölé, aki meg akarja ölni, és aztán hagyja, hogy vagy 5x nekiverje a sisakját, hogy végül betörje az üveget? Aztán a csávó, akit elvisz a hullám, miért nem ment be hamarabb a siklóba, mint a nõ, hiszen õrá is ugyanúgy vonatkozott a viszavonulás. És miért nem hamarabb küldték oda a robotot segíteni? Aztán, mikor a fickó hibásan dokkol, és a zsilipet ki akarja nyitni, a fõszereplõ folyamtason azt kiabálja hogy "Ne nyisd ki! Ne nyisd ki!". De mi az Istenért nem teszi hozzá, hogy "mert rosszul vagy hozzákapcsolódva és megdöglesz".)
Szóval, egyszeri nézésnek jó, mert a kérdések, amiket feszeget, nagyon tetszettek, az elképzelés is jó, a látvány is, de a forgatókönyv az már nagyon sántít.
5/10
helsinkirokker 2014 nov. 11. - 00:48:47 5/10
(287/2291)
A hordozórakétáról... A Star Wars-t képes vagyok nézni egy hétig egyirányban, hidd el helyén van az érzékem, semmi bajom a mesékkel. Mindössze csak annyi a bajom, hogy a csapból is az folyt, hogy mennyire tudományos a film, meghogy fizikusok segítették az alkotókat. Ezzel a kijelentéssel jó elõre megcélozták azokat a nézõket, akik cuppannak az igényes, realisztikus, valóban a földi tudomány (fizika) és a fantasztikum határán játszódó mesékre. Az alapsztori valóban tök jó, ebben semmi hiba. Nolan meséjétõl elvártam volna, hogy a tõle megszokott igényességgel kidolgozott, realisztikus és hiteles legyen a Földi élet megmentését illetõen. Szerintem jogos volt az elvárás.

Ehhez képest pl. a "Hordozórakéta vs. Ûrsikló incidens" egy bakinak tûnik. És tele van a film ilyen bakikkal, meg hatásvadász, kiszámítható eseményekkel, cselekményekkel, dialógusokkal. Ma este beszélgettem egy barátommal a filmrõl, és egy újabb ordas baki jött elõ, íme:

******* SPOILER *******

A finálé. Coop szkafanderben elhagyja a könyvespolcot/fekete lyukat/eseményhorizontot. Majd minimális túlélési esélyekkel visszakering (!) a féregjáraton át a Szaturnusz mellé. Tart mindez úgy 20 percig a fekete lyukban, mert kb ennyit érez a nézõ, de földi idõben kb 60 év telt el. Majd Murph (aki ekkor már majd 100 éves) közli apával, hogy ideje megkeresni Brand-et, aki netto 35 évesen gondozza a tábort halott szerelme bolygólyán - ezt látjuk. Brand hol volt a 60 év alatt, és mitõl néz ki 35-nek? Nem egy 20 éve halott tetemnek kéne lennie?

******* SPOILER VÉGE *******
10/10
cardas 2014 nov. 10. - 23:54:31 10/10 Előzmény Kallimachos
(286/2291)
A lánynak ha jól emlékszem azokat az adatokat küldte el, amit a robot odabent megmért, de mivel az nem tudta továbbítani, így 5D-n keresztül kellett elküldeni a csajnak.
9/10
beo71 2014 nov. 10. - 23:09:12 9/10
(285/2291)
Elõször leírnám az értékelésemet, 9/10, egy nagyon jó filmet láttam, mégsem 10-es, nekem a tavalyi sci-fi ( Gravitáció 10/10 )és Nolan egy másik mûve ( Eredet 10/10 ) is megelõzi, így friss élményként, lentebb megpróbálom kifejteni.
A zene borzasztó módon idegesített, a film ( talán csak nekem ) az óriási várakozás miatt nem hozott tökéletes moziélményt. Nagyon tetszett, biztos kultfilm lesz, de valami hiányzott, nem tudom megfogalmazni, hogy mi, csak azt érzem, hogy a Gravitáció alatt végig tátva maradt a szám, itt pedig ez nem így történt.
Csodálatos volt, igazán jó film, csak nem éreztem azt, amit 10-es filmeknél érzek, hogy ez igen, bumm!, tökéleteset láttam, a film közepe felé megéreztem a végét, ami így nem volt igazi csattanó.A katarzis elmaradt, de lehet késõbb változik a véleményem, kicsit még emésztenem kell.
8/10
msszz 2014 nov. 10. - 21:32:33 8/10
(284/2291)
Kissé nekem is csalódás volt a film, fõleg azért, mert Nolan egyik kedvenc rendezõm, (azt hiszem, örök vita lesz, hogy zseni, vagy embereket "becsapó" átlagos rendezõ, szerintem egy zseni) de továbbra is mondhatom, hogy nem láttam még rossz filmjét.
A látvány monumentális, a sztoriban persze vannak logikátlanságok, de még mindig leköröz szinte minden sci-fit, a színészek is jók, a zene pedig... azt nem kell részletezni, Zimmer egy zseni.
Nem egy Eredet vagy egy Mementó kategória, de fantasztikus élmény. 10/8
1/10
offtopic
cellasto 2014 nov. 10. - 21:17:14 1/10
(283/2291)
nem vagy elfogult,de szted minden filmje jó és a régi batman filmeket is lefõzi az új förmedvény trilógiája
ha ez nem,akkor mi az elfogultság? :DD

hihetetlen :D
10/10
Ticonderoga 2014 nov. 10. - 21:07:17 10/10
(282/2291)
"Csak 3 vicces dolog:
1. A földrõl elindulnak egy böszme kétfokozatú hordozórakétával, mint egykor Gagarin. Majd másik két bolygón, ahol a gravitáció kb. a földi, jönnek-mennek az ûrsiklóval, mint a Star Wars-ban. WTF???"

Az gondolom eszedbe sem jutott, hogy miért mondták a filmben, hogy nincs elég üzemanyag. Ha a Földrõl is csak úgy natúrba szálltak volna fel, akkor a történet szerint még hamarabb el kellett volna hogy fogyjon az üzemanyag.

Sajnálom, hogy ennyi embernek negatívan jött le ez a film. Az Eredet sem volt realisztikus, mert egy "mi lenne ha" szituációt mutatott be, akárcsak ez a film. Akkor ennek miért kellett volna 100%-ig realisztikusnak lennie? Én nagyon jól szórakoztam, nálam ez az év filmje. Pár Oscar díjat már most odagurítanék érte. Fõleg a zenéért.
kirby76 2014 nov. 10. - 21:01:06
(281/2291)
Nem hinném, hogy különösebben elfogult lennék Nolannal szemben, egyszerûen csak szeretem a munkásságát: a Mementó úgy zseniális, ahogy van, a Tökéletes trükk mesteri, a Batman filmek is messze megelõzik az elõdöket('90-es évek végén), az Eredet pedig személy szerint a kedvenc filmem, a non plus ultra. Ezek után egyértelmû, hogy alig vártam az Interstellar bemutatását és csak annyit tudok mondani, hogy lenyûgözött.
A sok okos kolbásznak, akik a hibákat keresik ebben a filmben(is) azt üzenem, hogy egy kicsit jobban engedjék el a fantáziájukat, elvégre ez egy sci-fi.
Sokan felhozták, hogy a múltba nem lehet "belenyúlni", mert hogy az idõparadoxon stb.... Jah, a tudomány jelenlegi állása szerint. Honnan tudhatnánk, hogy mi lesz 50-100-500 év múlva?
Kovács kolléga 2014 nov. 10. - 20:45:45
(280/2291)
Annyira rossz nem lehetett a Godzilla, hiszen a rendezõje azóta kapott egy Star Wars-filmet is.

Amúgy a fontoskodás és a mûkönnyek aligha egyenlõek a sci-fivel.
offtopic
Keló Scofield 2014 nov. 10. - 20:41:09
(279/2291)
Hát nem vagyunk egyformák, szerencsére...:) "Transformers, Godzilla, Holnap határa", mindegyik csak a látványról szól, vagy még arról sem, mondanivalójuk meg egyenlõ a nullával.
8/10
Aszpirin 2014 nov. 10. - 20:19:21 8/10 Előzmény nyuszikakobika
(278/2291)
Az általam korábban belinkelt elméleti fizikus a blogjában magyarázza, hogy a spagettivé nyúlás nem az eseményhorizonton következik be, hanem a feketelyuk közepének, a szingularitásnak közelében. Egy relatív kis tömegû feketelyuk eseményhorizontja elég közel van a szingularitáshoz, tehát ott valóban nem élné túl az ember. A filmben szerplõ feketelyuk viszont százmillió napnyi tömeggel rendelkezik, ráadásul rendkívül gyorsan pörög, márpedig az ilyen feketelyukak két fontos tulajdonsággal bírnak: 1. az eseményhorizont nagyon messze van még a szingularitástól, és 2. a szingularitás az ilyen feketelyukakban nem pontszerû, hanem egy gyûrû, amelynek szimmetriatengelye megegyezik a feketelyuk forgástengelyével. Az ilyen feketelyukak eseményhorizontján még Hawking szerint is úgy tud áthaladni egy ember hogy észre sem veszi, a feketelyuk belsejében pedig a gyûrû alakú szingularitás elkerülhetõ. legalábbis így értettem én. Ettõl még persze nem lehet kijönni a feketelyukból. A dolog matematikáját sajnos nem értem, de az is le van írva, a nálam jóval tudósabb elmék ellenõrizhetik.
Az tény, hogy a tudomány még nagyon keveset tud a feketelyukakról, sok körülöttük a hipotézis, de a filmben történtek nem mondanak ellent a tudomány mai állásának.
Emberünk utánaszámolt még pár dolognak, többek között az idõdilatáció mértékének és a Hawking-sugárzásnak is, elõbbi szerinte simán lehet a filmben lévõ mértékû, utóbbi pedig az õ eredményében az olyan alacsony hõmérsékletûnek jött ki (egy Kelvin fok elenyészõ töredékének), hogy az senkinek nem árthat. Ezek a matematikai számítások is ott vannak a blogban, és ellenõrizhetõek.
Vagyis nem, a feketelyukkal kapcsolatban valóban nincsenek a filmben tudománytalan baromságok, legfeljebb az itt kommentelõk némelyike kevesebbet tud a feketelyukakról, mint gondolja.
A tudomány jelenlegi bizonytalanságaira pedig nagyszerûen lehet sci-fit építeni, miért is ne, hiszen ahol a tudomány sem tud pontos magyarázatot adni, ott még van helye a fantáziálásnak...
Kovács kolléga 2014 nov. 10. - 19:40:16
(277/2291)
Ez a film eredetileg rajta volt a várólistámon - akárcsak a Transformers 4.
Elolvasva és összegezve az itteni véleményeket, végül úgy döntöttem, hogy nem nézem meg a moziban - ahogyan a Transformers 4 is kimaradt az életembõl.

Szeretem a jó sci-fiket, az utóbbi másfél évben a Star Trek 2, a Godzilla, A holnap határa és a Futótûz is megvolt, és tetszett is mindegyik.
Azt azonban nem szeretem, ha hülyének néznek. Sem az übergagyit, sem pedig a mûvészkedõ sznobmoslékot nem szeretem.

Bye-bye Christopher!

Köszönöm minden itteni hozzászólónak, amiért segített abban, hogy jelentõs idõt és pénzt takarítsak meg.

Majd jöhet A kiválasztott és A hobbit, azoknál biztosra mehetek. És abban is reménykedem, hogy a Jupiter ascending esetében is sok értelmes hozzászólás lesz, amelyek segítenek abban, hogy csak a számomra élvezhetõ filmekért adjak ki pénzt.
offtopic
frottirzokni 2014 nov. 10. - 19:40:06
(276/2291)
hujujujujujujuj ez több szempontból is fájt
Roland Pressing 2014 nov. 10. - 19:10:19
(275/2291)
Tényleg felháborító hogy a film átveri az nézõket. Elképesztõ hogy amik ebbe a "gagyi unalmas" alkotásban történtek nem 100% ig a valóságon alapulnak.Komolyan elgondolkodtam azon is hogy a többi Nolan filmben sem volt minden "valóságos". Azt hittem eddig hogy az eredet egy valós történetet dolgoz fel a batmanakkel együtt... Katasztrófa emeberek át lettünk verve !!
Fia Senki 2014 nov. 10. - 13:33:59
(274/2291)
"McConaughey hozza a tõle elvárható szintû színésztechnikát". Mi az a "színésztechnika" a te kontextusodban? Tudom mit akartál mondani, de nem megfelelõ kifejezést használtál. Ebbõl látszik hogy nem vagy tisztában alap kifejezésekkel sem. Van olyan, hogy színésztechnika, de az csupán a technikai része a színjátszásnak, egy + eszköztár. A színészkedés minõségi színvonalát nem ebben mérik. Úgyhogy elég sértõ egy színészre nézve ha azt emelik ki, hogy milyen jól hozza a "színésztechnikát".

A véleményed megfogalmazása a filmrõl, pedig egyenesen katasztrofális. Kb mint egy 10 évesé. Ez a film szerintem kvára nem scifi. Nem az a kategória. Az olyan gyökereknek scifi akik nincsenek tisztában a mai tudomány állásával, jövõbe mutató feltevéseivel. Ha nem is tudományos tényekre, de azért elfogadott elméletekre épít a film. Itt ott meg - mivel bizonyos infók még nagyon ködösek a mai tudomány számára - valóban át csap "scifibe", de ettõl még nem scifi. Egy netgeo, spektrum stb csatornán ez a szint még simán a tudományos kategória, csak itt nem pofázik a narrátor. Aki scifit akar nézni szuper intelligens földönkívüli lényekkel, idõutazással, csillagközi háborúkkal az tényleg ne nézze meg ezt a filmet, mert marha nagyot fog csalódni.
nyuszikakobika 2014 nov. 10. - 12:53:10
(273/2291)
A verekedõs rész nagyon ott volt szerintem is. Ilyen az ember.
izom 2014 nov. 10. - 12:04:11
(272/2291)
A fejem majd szét robbant,kb ennyi maradt meg baromi unalmas de látvány hang oké,de eza imdb még mehetne jóval,jóval lentebb.

Szerintem ez még a batmannak szól.