Téma: Delta

1/10
tetro 2008 szept. 11. - 18:04:37 1/10 Előzmény efes
(14/114)
Annyira biztos nem lehet azért rossz. Például ma az indexen Mundruczót Kim Ki Duk-hoz, a filmet pedig a tavasz... télhez hasonlították. :D
6/10
Zempy 2008 szept. 11. - 08:48:35 6/10
(13/114)
Én mindenesetre nagyon kíváncsi vagyok már rá, amint alkalom lesz, megnézzük. Remélhetõleg nem lesz csalódás
6/10
efes 2008 szept. 08. - 13:21:56 6/10
(12/114)
Láttam a szemlén.
6/10
Zempy 2008 szept. 07. - 21:46:38 6/10 Előzmény efes
(11/114)
Te talán láttad már, hogy ilyen biztosan rossznak tartod?

Azért, mert magyar film, még nem kell szkeptikusan hozzáállni. A díjakra pedig legyünk büszkék, valószínûleg volt oka, hogy odaítélték.
6/10
efes 2008 máj. 26. - 15:24:50 6/10
(10/114)
Plebsz=azok többsége, akik ott voltak a szemlés vetítésen. Rózsa P. pl. Dátum!

Amúgy nem hiszem, hogy mindent a nézõ szájába kell rágni, ahogy tetro felvetette, ez a sok jajdeprofinmegírt amerikai film agylustító hozadéka (sebaj, így lesz nálunk is, egyhamar:)), nem ez a baja a filmnek. Unalmas a sztori, rosszak a képek, nem szeretem azokat, akiket a vásznon látok. Ilyenek, de ezeket már leírtam, leírták mások.
Poohikan 2008 máj. 26. - 13:32:29
(9/114)
efes, pont az a lényeg, hogy a plebsz nem sz**ik fekve tõle, õk , mint tetro (s mint jómagam is) értetlenül állnak, és kissé öncélúnak találják. viszont tény, eredeti választás, Bertók, tényleg jobb lett volna Félixnél
aniko74 2008 máj. 25. - 13:03:20 Előzmény efes
(8/114)
Egy napilapban jelent meg a héten az alábbi interjú. Ez a legjobb olvasnivaló a filmhez.
-----------------------------

Varázslatos tájon játszódik a filmje, a Duna-delta vidéke káprázatosan vad szépséget, ugyanakkor finom, de mégis fenyegetõ misztikumot is sugall. Hogy talált rá erre a vidékre?

MK: Bukarestben, a magyar filmnapok idején ajánlotta egy kedves ismerõs, hogy látnunk kell. Elmentünk, igaza volt. Attól különös, hogy egyszerre anyagi és szellemi. Látod a nádat, ott vannak a kis falvak, s mégis, nem igazán fogod fel, hogy hol vagy. Ez egy zárt világ, s a film nagyon szereti az ilyen zárt egységeket. A Duna-delta ráadásul nem tartozik az ismert tájak közé, s ez egy film szempontjából óriási elõny.

A Delta középpontjában egy testvérszerelem állt. Miért foglalkoztatta ilyen erõsen ez a téma?

MK: Az igazi drámák attól mûködnek, hogy mindenkinek igaza van benne. Mi egy olyan viszonyt kerestünk, amely bizonyos értelemben a természet törvényei ellen való, ugyanakkor az ember szabadságának kérdését is feszegeti, mert azt kérdezi, mi tehetõ meg és mi nem tehetõ meg. Egy testvérszerelem nem maradhat fenn ilyen értelemben, mert nincs jövõképe. Mert deviáns. Ugyanakkor minden valamirevaló mûvészet deviáns vagy a devianciával foglalkozik, mert az más, mint a törvény és a társadalom. A Delta a devianciáról szól, de a tolerancia hiányáról is. Arról az indulatról, amely az elsõ pillanatban mindent le akar gyalulni, ami más. Tehát arról a tolerancia nélküli világról akar szólni a film, ami szerintem mindenki számára nap mint nap átélhetõ.

A Delta arról is szól, hogy a világ azonnal letámadja azt, aki nem áll be engedelmesen a sorba, aki a többiektõl függetlenül éli az életét.

MK: Akik nem felismerhetõek az egyértelmû társadalmi kódok nyomán, azok mindig irritálják a többieket. Ha valaki kívülálló ebben a globalizált társadalomban, amelyben a pénzközpontúság még keményebb rendet diktál, mint az ideológiák tették, azt nagyon keményen el tudjuk pusztítani. A film természetesen nem használja a globalizáció kellékeit, megpróbál idõtlen lenni, egy olyan világot mutatni, amelyben maga a példázat, a stilizált játék a fontos. A házépítés, a halászat, a táj.

A Deltában is minimális párbeszéd hangzik el. Ez részben alkalmazkodás, hogy civil fõszereplõjének, Lajkó Félixnek ne kelljen tõle idegen „szerepet” játszania?

MK: A minimális szöveg az elõzõ munkáimból következik. Én a Johannát némafilmnek tartom. Bár énekelnek benne, a zene kapja a legfõbb hangsúlyt. Úgy is dolgoztuk fel a történetet, mint egy némafilmet a húszas évekbõl. A Szép napok is teljesen redukált dialógszöveggel dolgozik. Az Aftában ugyanolyan csönd van, mint a Deltában. Tehát ez nem új dolog nálam, mert azt gondolom, hogy ami a kamera elõtt megjeleníthetõ, azt nem kell elmondani. Ugyanakkor nagyon lényeges feltétel volt, hogy Félix, aki egyébként is nagyon csöndes ember, önmaga maradhasson. Meghatározó szempont volt, hogy minimális szövege legyen.

Bertók Lajos tragikus halála elõtt hatvan percet leforgattak az akkori filmjükbõl õ és Tóth Orsi fõszereplésével. Mi lesz ezzel az anyaggal?

MK: Természetesen szeretnénk valamilyen módon befejezni. Arra gondoltunk, hogy animációval egészítjük ki a torzóban maradt részeket. A forgatókönyv fejlesztésében segítenék, de nem én rendezném. Hozzám fájdalmasan közel áll, s nem akarom naponta átélni a Bertók Lajos elvesztése felett érzett fájdalmat. Valaki más kell a rendezõi posztra, aki a maga szellemi világában kelti új életre az elkészült részleteket.
6/10
efes 2008 máj. 24. - 21:53:40 6/10
(7/114)
Ja, valami... És megkapta a kritikusok díját. Gratula, ettõl még azonban szerintem nem jó film.
8/10
MithriL 2008 máj. 24. - 21:40:19 8/10 Előzmény efes
(6/114)
Arany-pálma jelölés ay idei Cannes-en......azért ez is valami, nem_?
?
6/10
efes 2008 febr. 08. - 19:51:10 6/10 Előzmény tetro
(5/114)
hát szvsz az a felszín se gyönyörû... inkább unalmas (egy idõ után)
6/10
efes 2008 febr. 08. - 19:49:59 6/10 Előzmény tetro
(4/114)
na jó, figyelj ez, már ami lényeges, mind benne van a filmben, nézd meg még egyszer figyelmesebben, ha érdekel...:) az pl, hogy félix hol volt, tök mndegy. eurója van, tehát nyugaton volt...

amúgy már már közismert, de találó definíció: olyan ez a film, mintha tarr béla rendezte volna a tüskevárat (csak kifelejtette belõle a matulát)
:)
1/10
tetro 2008 febr. 08. - 11:29:48 1/10 Előzmény efes
(3/114)
Pl Félix honnan jön vissza? Miért ment el egyáltalán? Mit csinált ott ahol volt? Honnan van ennyi pénze? Sõt, miért jött vissza? Szabadságra vágyik, egyedül létre, természetre? Akkor miért jön oda vissza, ahol utálják õt? Egyáltalán miért utálják? Mi történt mi elõtt elment? Egyáltalán kicsoda Félix?
Orsi miért marad Félixxel? Mert zaklatja a nevelõapja? Akkor miért úgy reagál mintha ez elõször történne? Azért marad mert otthon rossz, vagy mert szereti a testvérét, akár máshogy is? Ha szereti, akkor ebbõl köztük miért nem látni semmit? Ha a falusiak haragszanak rájuk ezért, annak miért nincs nyoma? És az anya kivel van? Félix és Orsi annyira bambák, hogy nem veszik észre baj van? Orsi direkt sétál bele a kelepcébe?
A hosszú hajós snittnél, hova mennek az emberek? Mármint temetésre oké. Kinek a temetése? Miért van ekkora jelentõsége? Vagy csak simán mert jól néz ki?
Amikor megérkeznek a falusaik, honnan jönnek? Hisz a csónakok elõttük állnak. És miért egyesével? Mindenki egyedül érkezett?
Számomra félõ ha megkapargatnánk a gyönyörû felszínt, taps Erdély Mátyásnak, akkor az alatt nincs igazából semmi.

spojler


megjön félix, nyugatról. le akar telepedni a deltában. féltestvére, az orsika segít neki házat építeni, aztán olyan jól megvannak, hogy orsika a bratyóval akar maradni. ezt a helyiek, és a szülõk sem nézik jó szemmel, ezért rövidre zárják, már megszokott mundruczós brutállal a dolgot. vége, fõcím.

ennyi, a film egy ballada keresztezése egy national geographic természefilmmel, nekem jobban tetszett volna félix és orsi helyett bárki mással, és feketefehérben, de legalábbis monokolorban. így öszvér nekem, de a plebsz fekvesz*rik tõle.
6/10
efes 2008 febr. 04. - 22:14:39 6/10 Előzmény tetro
(2/114)
itt nyújtom! mi nem tiszta?

spojler


megjön félix, nyugatról. le akar telepedni a deltában. féltestvére, az orsika segít neki házat építeni, aztán olyan jól megvannak, hogy orsika a bratyóval akar maradni. ezt a helyiek, és a szülõk sem nézik jó szemmel, ezért rövidre zárják, már megszokott mundruczós brutállal a dolgot. vége, fõcím.

ennyi, a film egy ballada keresztezése egy national geographic természefilmmel, nekem jobban tetszett volna félix és orsi helyett bárki mással, és feketefehérben, de legalábbis monokolorban. így öszvér nekem, de a plebsz fekveszarik tõle.
1/10
tetro 2008 febr. 04. - 01:07:21 1/10
(1/114)
hujjaj. tegye fel a kezét, aki értette, mit miért